Jump to content

i...još jedan Pass F5 clone


Jodzula

Preporučeni Komentari

Hvala na objšnjenju i primeru Alex. Nama početnicima ovakve informacije i objašnjenja puno znače. Međutim u primeru ako se ne varam nisu dobro postavljene stvari (verovatno ja nisam dovoljno jasno objasni šta želim) jer je temperaturni koeficijent od 0,4C/W za hladnjak koji ide na jedan tranzistor, a ne po kanalu kao što glasi formula. Znači planirao sam četri komada SK47 hladnjaka 200x200m za oba kanala odnosno dva za svaki kanal. Kada sam ukucao zbirne dimenzije dva hladnjaka iz kalkulatora sam dobio temperaturni otpor od 0,1823 C/W. To onda znači da će temperatura hladnjaka biti oko 37 stepeni. E sad ako je sve ovo tačno neka je temperature sredine i 30 stepeni. Da li je recimo podešavanje na malo veću mirnu struju loše ili ne? Ili je bolje ići na odgovarajuće hladnjake dužine 150mm.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da stvari stoje ipak drugačije što se tiče krive termčkog otpora. Fischer SK479 ima iste dimenzije kao dva SK47 od 200mm i njemu je termički otpor 0,28-0,3 recimo. To znači da će temperatura hladnjaka biti 43-45 stepeni. Da li je to u redu ili da idem na manje hladnjake?

post-1758-0-62564100-1421612968_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa računaj po tranzistoru / hladnjaku. Disipacija na jednom je 25*1.3=32,5W.

Th=30+13=43C.

To ti je to. Uglavnom, ti su hladnjaci sposobni da podnesu i dosta veću disipaciju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 months later...

Evo mali osvrt na trenutno stanje. Napajanje je završeno, testirano (izmereno +-23,6V i na levom i na desnom kanalu).  Hladnjaci (Fischer SK47/1000) su takođe isečeni, izbušene rupe za montažu na ram, za pločice i tranzistore. Jedino moram da ih išmirglam kako bi bili spremni za eloksaciju. Od sečenja trakastom testerom je ostao trag u unutrašnjosti rebara koji mora da se išmirgla. Tako da naravoučenije iz sadašnjeg iskustva je da sledeći put obavezno uzeti gotove eloksirane hladnjake.

Da li je ovakvo napajanje u redu? Pre svega mislim na način kako su sekundari umnoženi za prihvat na četiri gretz-a i da li preporučujete još nešto u napajanju što bi se pozitivno odrazilo na kvalitet zvuka? Hvala unapred.

Kao što vidite u mom slučaju ide dosta sporo, ali ipak ide :)

post-1758-0-05273900-1429202335_thumb.jp

post-1758-0-23353100-1429202338_thumb.jp

post-1758-0-56975800-1429202340_thumb.jp

post-1758-0-76232700-1429202342_thumb.jp

post-1758-0-42085900-1429202358_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

Evo nakon nekoliko dana večernjeg rada od kada su mi stigli hladnjaci sa eloksaže i par nervnoslomnih iskustava F5 je sklopljen, podešen prema uputstvu i uz svu nevericu prosvirao bez bruma , šuma itd. Obzirom da mi je ovo prvo pojačalo bilo je dosta stresnih situacija i situacija gde nisam znao šta da očekujem. Odnosno očekivao sam da sam pri montaži izlaznih tranzistora i njihovom razlemljivanju bar jedan kanal skrkao, ali hvala Bogu sve je ispalo u najboljem redu makar za sad. Svakako jedno izvanredno iskustvo gde sam puno naučio.

Što se tiče zvuka kao što sam rekao ja nemam audiofilskog iskustva i nemam sa čime da poredim. Ali iz moje perspektive kao slušaoca ove je ogroman korak napred u odnosu na slušanje muzike preko Aiwa stuba i Dayens Ka1P zvučnika sa estetskom falinkom. Korak napred je definitivno u bogatstvu detalja i u bogatijem basu. Mislio sam da bez pretpojačala i na 87dB osetljive kutije pojačalo neće svirati ništa posebno, ali na nekim stvarima – snimcima sam ostao potpuno u šoku :) . Čuo sam te stvari puno puta ranije, ali ovo je jedno skroz drugo odnosno novo iskustvo tih snimaka – kompozicija. Takođe drago mi je da postoji i prostora za napredak u vidu pretpojačala i nekih osetljivijih kutija. Hvala vam svima na pomoći i naravno hvala Nelson Pass-u i drugim konstruktorima koji nesebično dele svoj rad sa nama. Sada dolazi na red estetika, ali obzirom da je prvi i važniji uslov ispunjen, nastavljam da radim mnogo rasterećeniji. :)

post-1758-0-52162700-1431875328_thumb.jp

post-1758-0-18816100-1431875331_thumb.jp

post-1758-0-81312500-1431875333_thumb.jp

post-1758-0-16463100-1431875336_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Lep rad.

Ne mogu da se otmem utisku da je hladnjak (pre)golem. I shodno tome dosta praznog prostora . Generalno pricam za passove ne za ovaj partikularni slucaj.

Ako moze jedno pitanjce? Koliki je najmanji pass ? Najmanji a dovoljni hladnjaci i najmanje kutice? Da prevedem , koliki je najmanji kanistar od 20 litara?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Možda nešto iz neke od starijih serija (ali samo možda)... Mislim da je cela F serija veoma slična (ista kutija/isti hladnjaci, približno isto zauzeće prostora od strane ispravljača i elektronike pojačala) a razlika je u disipaciji i snazi gde je F5 mislim amp koji ima najveću iskoristivost tj izlaznu snagu u odnosu na disipaciju... Mislim da se Pass oduvek rukovodio onom njegovom, a odnosi se na hladnjake: "Calculations? We don't need no stinkin' calculations! We just make them really big!" Dakle, čoveka nešto ne sekira ideja o tome da se išta minijaturizuje. Mislim da je LukaLuka pravio najmanji od svih pojačala u koje je N.Pass umešao prste... http://www.firstwatt.com/pdf/art_amp_camp_1.pdf

Doduše, ovo nikada nije postalo (niti je postojala intencija da postane) brendirani, serijski proizvod sa FirstWatt amblemom...

 

Video sam mnogo veoma simpatičnih izvedbi, štaviše, većina ovih veoma "slatko" izgleda :)

 

IMG_6096.JPG

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

dovoljni hladnjaci

 

Neka kao opšta jednačina za sve passove prerađevine je 160 cm2 površine hladnjaka (onog nekog prosečnog sa 4cm visine perca) po izlaznom tranzistoru.

Naravno, ne uvek i ne svuda, nego tako, uopšteno - odokativno.

 

Jodzula, lep rad :oke:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pedantno napravljeno, a rekao bih da kada pozelis, samo izmenom stampanih ploca, mozes na Aleph J ili Aleph 3.

 

@Sir oliver

 

ja sam uspeo da u 19.2 litara bruto gabarita (bez nozica kutije), naguram oko 230w disipacije, sto je skoro duplo vise vrucine nego F5.

480x400x100mm spoljne mere kutije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pedantno napravljeno, a rekao bih da kada pozelis, samo izmenom stampanih ploca, mozes na Aleph J ili Aleph 3.

 

@Sir oliver

 

ja sam uspeo da u 19.2 litara bruto gabarita (bez nozica kutije), naguram oko 230w disipacije, sto je skoro duplo vise vrucine nego F5.

480x400x100mm spoljne mere kutije.

Turi sliku. :oke:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ili za jos komprimovanja.

 

Ako bi se izbacio trafo, grecevi, prva banka elektrolita i prigusnice izvan, u neku drugu kutijicu, moglo bi da se komprimuje jos, ali ipak je potrebno malo klirensa elektronike od napajanja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

post-1740-0-95257900-1431884854.jpg

 

Bajlag objasnio u jednoj slici, definicija izrade A class ampa. (mislim na pozicioniranje elemenata)

Svi mi pravimo neke kompromise "veličina/funkcionalsnot" i trpamo još štošta u tu kutiju,,,,,, a ustvari ovako treba da izgleda jedan običan "snagaš".

 

Druže Bajlag, jeli Aleph J?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jašta,

 

malko naprljen na 2,5A biasa, a bilo mi greota da ostavim pass-ov setup Ac gaina sa kojim daje 13w na 4 omaa, pa sam malko podigao i njega i razlabavio strujnu zastitu na gain izlaznim mosfetovima, tako da na 4 oma teretu i dalje u kliping vodi samo nedostatak napona, struje mu ne manjka.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Drago mi je da vam se dopada. Hvala vam. Svesno sam išao na veće hladnjake da ako nekad zatreba mogu da pređem na neko potentnije pojačalo. Bajlag je već dao opcije sa minimalnim izmenama za koje nisam znao. Hvala! :)

A što se tiče slobodnog prostora da dodam još četri motor run kondenzatora i već ga ne bi bilo :) . Da li je to legitimna preporuka ili je to opet stvar ukusa? Da ne pokrenem opet neku škakljivu temu ko sa kablovima. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...