Jump to content

Testing Analogue vs Digital (vinil vs CD/lossless)


stein

Preporučeni Komentari

Lično delim digiatlno doba u dve faze. U prvoj smo učili šta i kako, između ostalog i sa čime se snima, da li je to ADD ili DDD, pa ako jedno sa čime, a ako je drugo sa čime onda, itd. Prošlo je eto 25 godina od kada se ona pojavila a u tom vremenu smo ponšeto i naučili i uradili. Prvi CD čitači su bili čudo neviđemo zbog niskog nivoa pozadinskog šuma i odsustva krc i bum. Tadašnji DAC-ovi su utrli put današnjim. Ta kuknjava kako samo Philips DAC-ovi, i to oni sa dve krune, rade kako treba je za mene bemsislica, oni su bili odlični za ono doba i ondašnju tehnologiju, ali prošlo je mnogo godina, pojavili u se i bolji DAC-ovi, na primer, Wolferson, ili naprosto drugačiji, na primer Burr-Brown. Igrom slučaja imam kod sebe i sve te tehnologije, i dve bitno različite njihove primene, kao osnova ili kao spoljni "Real Time DAC", sa 8 komada philips 1543 DAC-ova u paraleli, bez oversampling-a, bez digitalnih brick wall filtera, pa čak i jednog pravog Japanca, pored naravno gramofona, koga jako volim ali ga retko koristim (istina, iz prostornih razloga, koji će se ubrzo vratiti na početno stanje, pa će se i garmOfon vrattit u upotrebu) i na osnovu trenutnog stanja moje tehnike, NAD C 565 BEE, nikada se više ne bih vratio samo na LP kao jedini izvor zvuka. Tačno je da ni CD nije džabe, ali ipak košta manje od LP-a, nije sklon izlizavanju, itd. Ko god misli da preterujem, dobrodoašo je da dođe i proveri sam, slobodno neka ponese svoj muzički materijal.

 

Mislim da je dobar deo te polemika LP ili CD vezan za tehniku, i to pre svega pojačavač snage, odnosno njegovu sposobnost da brzo i precizno odreaguje i da ni u jednom trenutku ne izgubi kontrolu nad zvučnicima. Ne zaboravite da je izlazni signal sa CD-a osetno brži od analognog izlaza sa LP-a, što navodi na razmišljanja o brzini pojačavača (u kontekstu naponskog i strujnog slew rate-a), jer mi je simptomatično da pojačavači poznati po brzini nekako bolje zvuče od previše kompenzovanih standardnih modela. A industriji je najlakše da ga kompnezuje i ništa im ne znači da li je milerov kapacitet rešen sa recimo 10 pF ili 68 pF, a nije ni malo svejedno.

 

Uzgred, ja volim jagnjetimu, mada je sada zbog godina jedem ređe nego nekada. Ništa čudno, ja sam rođeni mesožder i kažem: lava još nisam jeo, a dok to ne uradim, kralj životinja za mene je svinja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

.. . npr. jedna Wadia 830 (lowentry model) sa cenom manjom od neke kvalitetnije ručke odradi 16 bita tako dobro da u istom sistemu sa gramafonom od 15k evra moraš bogami dobro da slušaš pa da primetiš razliku a nismo ni počeli slušati 24 ili 32 bitne snimke... ovo mogu i drugi potvrditi ali njih nema a forumu.

. . . .

Markiz.

u ovom slucaju sto navodis : gram. baza + rucica + zvucnica + riaa + zice = nisu dobro setovani ili "upareni"  ( komplijansa rucice, omaza same zvucnice, loading, omaza iz riaa-e etc., etc. ... ). Vec smo pisali o tome.

 

Nikada se ne bih vratio na digitaliju. Fast food za uši. Porediti ploče i odvratne ruske sajtove - kao da porediš dobar restoran sa odmrznutim rol-viršlama u pekari na ćošku. Časti se nečim lepim, neka ti svako slušanje bude jedan mali praznik, ne tovari lopatom đubre u sebe.

Podrzavam. :thumbsup:     Potpisujem. :signhere:

Sa tom razlikom sto ja nikada nisam bio u "digitaliji". :)

 

Ovom prilikom se zahvaljujem svim "posrnulim" audiofilima, ex-vinil diskofilima, zahvaljuci kojima sam dobrano uvecao svoju vinil kolekciju pocetkom 90-tih godina XX veka ( SKC audio-berza je bila "majka" ).

Uvecavam je i dalje, jer je "posrnulih" sve vise i vise, uprkos bezobzirnim i bezobraznim preprodavcima vinila i tzv. "secikesama".

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...  Ja recimo ne volim jagnjetinu. . . .

Rekoh ja tebi lepo još onomad.

Postoji nepremostiv jazz između nas. :wink2:

 

Jbg., ali je tako.

Kada bolje pogledam, to u stvari i nije loše.

Na onim velikim "krkanama", ti i ja smo prosto pa kao i Jin i Jan.

Kompatibilni što bi se reklo "do bola".

Ti "cepaš" krmetinu, a ja "udaram" po "jagnjići".

Ti po špriceru, a ja po pivkani.

Ukratko. :drink:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ali... gramofon je gramofon...

I faking odlično svira!

 

(bilo je malo trt-trt, trebalo produvati switch za preklapanje sa MM na MC) ali... niko nam ništa ne možeeeee :crazyrocker:

 

I malo mi se ne sviđa što sam morao staviti gvozdene šarafe za montažu zvučnice, sve ostalo je prekratko...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Markiz. u ovom slucaju sto navodis : gram. baza + rucica + zvucnica + riaa + zice = nisu dobro setovani ili "upareni" ( komplijansa rucice, omaza same zvucnice, loading, omaza iz riaa-e etc., etc. ... ). Vec smo pisali o tome.

 

Dobar si doktore :-)

 

Stvar je u sledećem, nisi ni u jednom trenu pomislio da Wadija radi posao :wink2: al možda je tu nešto fulano neupareno ko ga zna...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

Dobar si doktore :-)

Sve je u redu sa gramafonom, ...  postavim sliku kad nađem neku dobru.

Stvar je u sledećem, nisi ni u jednom trenu pomislio da Wadija radi posao :wink2: al možda je tu nešto fulano neupareno ko ga zna...

Thnx.

Nema potrebe za slikama sistema, poznajem odlicno vlasnika sistema, za sve komponente sam blagovremeno dobijao info, a takodje i slike. :)

Trenutno je sistem "zaokruzen" i to je sasvim druga "prica" kako je bilo dok se "sklapao".

Slobodno mogu reci da je to sada jedan od najboljih sistema u okruzenju nakon ove poslednje "karike" ( zv. kutija ).

 

E sad', prica o Wadia DAC-u vs. gramofonski setup je sasvim nesto drugo.

Cisto subjektivna stvar.

To si vec i sam nagovestio, tj. priznao da inkliniras "digitaliji".

To je tvoje legitimno pravo i ja to pozdravljam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pusti to sta komsija ima, vazi se samo ono sto slusas redovno, doma.

Btw: sto ti "komso" nije prodao tu hebenu analognu skalameriju posle poredjenja sa wadiom nego je servisira redovnije od auta?

btw2: poredis cijene polovne wadie sa novom ruckom?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pusti to sta komsija ima, vazi se samo ono sto slusas redovno, doma.

Btw: sto ti "komso" nije prodao tu hebenu analognu skalameriju posle poredjenja sa wadiom nego je servisira redovnije od auta?

btw2: poredis cijene polovne wadie sa novom ruckom?

 

Ma komša čuva gram zbog par ploča što voli...   Ja imam lep sistem sa kojim sam prezadovoljan a da li će uskoro neka polovna Wadija zalutati kod mene "time will tell" u svakom slučaju gram neće, radije ću potrošiti

te pare na redovan auto :wink2:

 

P.S. Nije Wadia dac, već cd plejer (16 bit-a) ne smem ni zamišljati kako tek radi 24/32 dac...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ali sve dalje od osnovne teme...

'da li je trenutni setup bio los ili postoji u biti razlika izmedju DIG i VIN?'

 

sad se setih zerowog tweaka kod onih ISKRA kutija.

ako se ne varam prvi tweak je bio paprikas, odmaknes se malko od problema, ispraznis glavu pa opet...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ali sve dalje od osnovne teme...

'da li je trenutni setup bio los ili postoji u biti razlika izmedju DIG i VIN?'

 

sad se setih zerowog tweaka kod onih ISKRA kutija.

ako se ne varam prvi tweak je bio paprikas, odmaknes se malko od problema, ispraznis glavu pa opet...

 

Setap je bio okej, dakle, Ortofonova 2M Red nije problematična (to me najviše uplašilo kao mogućnost) no se svelo na to da sam ubo loš otisak na vinilu pa...

Ovo je dobra škola. Od sada ću, kako mi dođe raspoloženje, licencirane vinile tako da slušam - par dobro poznatih pesama na gramofonu, i iste pesme sa CD-a (ili eventualno lossless snimak ako kojim slučajem nemam taj naslov na CD-u) pa ću usporediti. Ako je otisak do te mere loš da to "bode uši", ode LP na spisak stvari za prodaju.

 

U međuvremenu sam, tokom jučerašnjeg dana (konačno) priveo kraju i detalj na preampu koji nisam odradio kad sam ga pravio: LED indikator uključenosti :) otvorio kućište, dodao po jedan 1uF blokove paralelno sa C615/C616, po jedan  od 0.1/100V paralelno sa C641/C642 (odmah uz sam OP) , OP je još onomad zamenjen, namesto NJM4558DD je stavljen OPA2134 (BurrBrown, TI) i preklopnik/prekidač za izbor režima rada (MM/MC) produvan kontakt sprejem jer je nešto malo zezuckao (mislim da otkako je preamp sklopljen, nije radio u MC modu)

 

post-13-0-86519000-1420358003_thumb.png

 

... i na ručicu (Technics) dodat dodatni teg sa zadnje strane, dodat dodatni teg od 3gr između headshell-a i zvučnice i namesto MM, stavljen Denon DL103R koji na ovo čeka zapakovan još od FAK2...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam znao za ovo.

Kako prepoznati original od fals-a ili je bitan sam "izvor", tj. prodavac ?

 

 

mislim da su to ribolovacke price dokonih majstora. postoje razliciti razlozi zasto isti model glave moze da izgleda prividno razlicito, prvi i osnovni je sto se glave ne prave na dnevnoj bazi nego u produkcionim serijama koje zadovolje trazene kolicine i onda se stancuje nesto drugo. kada se za godinu dana ili kada vec ponovo nabazdare masine i ljudstvo da pravi AT440, moze da bude drugacija plastika ili neka druga sitnica koja ce dokonog majstora uputiti na zakljucak da ima kopija.

 

ono gde ima kopija je trziste igala ali to vec sve znate.

 

sto se tice cele ove price, razumem da se malo raspisujemo o praznicima u pauzi izmedju sarme i ruske salate, ali smo odavno vec zakljuculi da svaki medij ima svoju slabu tacku. ako je mastering za CD napravljen kako alah zapoveda, CD ce zvucati jako dobro, kao sto to pokazuju i neka komercijalna izdanja ali i remasteri stevea hoffmana i slicnih. ako je otisak na vinilu uradjen besprekorno, onda je i vinil bez problema ako je sve ostalo podeseno kako treba. ako pricamo o nekom proseku, stvar je ukusa da li vise preferiras hladniju forenziku ili emotivnije brljanje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mislim da su to ribolovacke price dokonih majstora. . . .

 

.  . . . ako pricamo o nekom proseku, stvar je ukusa da li vise preferiras hladniju forenziku ili emotivnije brljanje.

 

Thnx 4 info.

 

Apropo preferencija - moj glas ide za "emotivnije brljanje". :thumbsup:

U to ime  ....   

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mislim da su to ribolovacke price dokonih majstora. postoje razliciti razlozi zasto isti model glave moze da izgleda prividno razlicito, prvi i osnovni je sto se glave ne prave na dnevnoj bazi nego u produkcionim serijama koje zadovolje trazene kolicine i onda se stancuje nesto drugo. kada se za godinu dana ili kada vec ponovo nabazdare masine i ljudstvo da pravi AT440, moze da bude drugacija plastika ili neka druga sitnica koja ce dokonog majstora uputiti na zakljucak da ima kopija.

 

ono gde ima kopija je trziste igala ali to vec sve znate.

 

Jedan od n+1 (n = ∞) tekstova o (navodno) falš elektro opremi...

 

"If you buy headphones, cables, phono cartridges, or other ‘small’ audio products overseas, you will find you have much the same problem as when buying a camera, except that in this case, there will be a very good chance that the product you buy was not made in a factory owned by the manufacturer. In other words, you will be buying a fake. I have lost track of the number of people who have contacted me to complain that the so-called ‘name brand’ headphones they purchased overseas not only didn’t sound anything like the ones they’d auditioned in Australia, but also fell apart after only a few months of use..."

 

http://www.avhub.com.au/editors-blog/hi-fi/counterfeit-cables-hoax-headphones-and-fake-phono-cartridges8230-396146

 

Po zanimanju sam slikar (ne fabrikant glava ili policajac) pa ne mogu da kažem da li su ove priče tačne ili ne, ali predlažem opreznost kada je cena AT glava na KP too good to be true.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...