Jump to content

Moji prvi...najzad


pre>30g platio porez...

Preporučeni Komentari

Pre više meseci sam se zanosio da uradim FAST koncept širokopojasnog drajvera na OB koji svira iznad vufera u kompresiji.

Sve to nije išlo dobro, to jest izbor vufera je bio pogrešan. Ako ti se dopadne bez "kutije" dopašće ti se i u kutiji. Nije bilo tako. Elem posle beskonačnog smaranja Vladca, potom i Vukašina smislili smo da se uradi nova varijanta.

Kako nam se dopao širokopojasni Visaton B 80 odlučili smo da ga zadržimo i da svira u kompresiji. Ispod njega planirali smo opet Visaton vufer W170S ali taj bi svirao u portovanoj (opet neologizam) kutiji. Skretnice su ispale "sadržajne" ali ne komplikovane za izvedbu.

Krenulo se sa poslom ali se isprečiše neke tužne i vesele porodične situacije pa se tzv. projekat odužio. Elem evo kako to izgleda od danas.

Trenutno slušam na njima Massimo Urbani-a i Mike Melillo-a Duet Improvisations for Yarbird i to zvuči sasvim sasvim solidno.

Pre toga su treštali Spin Doktori ali su zvučali malko "tranzistorski". Za sada zvuk ne smara i ne boli glava.

 

P.S. Mali razmak izmedju zadnje stranice i ostatka je zbog prozorskih traka-gumica za privremeno dihtovanje kutija dok se ne razrade i dok se nešto ne promeni, ako bude trebalo. Zakačiću i slike iznutrica nego mi uploader ne daje "dugmence" za kačenje slika. U sledećem postu...

 
 
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Skretnice (hvala Vukašine) su crtane na stari način. Samolepiv tapet preko pločica, crtaš, skalpelom isečeš, pa u FeCl3.

Damping materijal je nabavljen u Elementi, kao i portovi. Ako se kutije pokažu dobro idu na furniranje.

Svetloplava masa na drajverima je Blue Tack. Magična stvar (hvala Vladac).

 
 

post-1338-0-69737600-1418424779_thumb.jp

post-1338-0-99806300-1418424798_thumb.jp

post-1338-0-30846900-1418424819_thumb.jp

post-1338-0-22814800-1418424845_thumb.jp

post-1338-0-24045600-1418424865_thumb.jp

post-1338-0-82628500-1418424883_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

hvala ZZZ. od skretnice ovde predlozene, kao i od celog koncepta se odstupilo i nova stvar se radi.

skretnica koja je u pitanju je sledeca

attachicon.gifmsg-1625-0-58116400-1393185704.png

a za ovu kutiju

attachicon.gifFront Baffle 200mm.jpg

 

a hval i tebi imenjace za savet za Super Fix. vec sam hteo da ga uzmem ali me tapetar kojem verujem vec ubedio da uzmem Sintelan.

Povratak u srecne osnovacke dane :pioneer:

 

Baš sam pre neki dan gledao ovo i pitao se gde se stalo sa ovim projektom.

I mene interesuje FAST koncept, FR drajver sa nekom podrškom basa... A volem visatone,,,

Drago mi je što si sastavio ove zvuje, u zdravlju ti svirali!

Žao mi je što si BG, doleteo bih da čujem kako ovo zvuči da si samo bliže....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Jesam.

 

Je li trebaju nekom?

 

Nismo mogli Vladac i ja da nadjemo upotrebljivu varijantu za iste u kombinaciji sa Visaton B 80 koji je stvarno izuzetan drajver.

Mada ima jedan projekt na netu od izvesnog Paul Carmody-ja. Uz te 10ke u velikoj kutiji je koristio u odvojenoj manjoj kutiji Peerless midbasove i visoke.

Projekt se zove Tarcus (svaka slicnost sa albumom je namerna). Mislim da i ovih drajvera ima kod Dayensa i po secanju bih rekao da je Carmody skretnica vrlo 'naseljena'. Na tim forumima misljenja podeljena. Bass freakovi kazu nema ga dovoljno drugi kazu ima ga previse i slicno. Vladac i ja nismo uspeli da ga ukrotimo niti u njegovoj 'test' kutiji niti u mojoj probnoj stirodur kutiji. Ima u prethodnom postu prica...najbolje smo prosli sa skretnicom kao kod Visaton Stella Light ali nedovoljno dobro.

 

Hvala na komplimentu Kojo. Veceras su gospoda Vladac i Vule uradili merenja i snimanja kod mene. Ima par tweakova koje treba da uradim: modifikacija 'cevke' i skretnice za B80 pa ce onda biti 100% OK. Sada je valjda skoro OK :guitarplayer: . I ovim putem im se javno zahvaljujem za sve savete i resenja koje ja ne bih umeo da savladam solo. Ali ipak nisam uspeo da ih privolim svakovrsnim alkoholnim sokovima...eh

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Odlican odziv, posebno srednji spektar.

Imam i ja neke drajvere slicnih gabarita pa bih mogao neki FAST-ic da napravim :)

 

@pre30god

Uvek mora da se proba vise stvari, pa sta se najbolje pokaze u datoj prostoriji. Vazno je da si zadovoljan :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Alex i Arandjel

Hvala puno. Slusanje uvek moguce kad vas put nanese i kad ja nisam dezuran.

Ostaju male intervencije koje pominje Vladac, na portu za W170S i na skretnicama za B80. Negde je duze bolje a negde je i manje bolje.

Sad, jedna karika otvori odmah pitanje druge tj drugih. Na ovim zvujama Philips CD 202 se odmah predao, prvo prema Vuletovoj sound kartici potom i prema mom NADu 521. Onda se postavi pitanje ampa, naravno moglo bi biti nesto bolje iz DIY i j.bi ga opet upadnem u kategoriju poreskog platise :wink2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...

posle usviravanja i mentalnog snimanja od par nedelja izveo sam dopune i promene.

 

postavio untrasnja ojacanja izmedju bokova. dopunio vatom komoru za B 80.

 

port (3 cola ili incha iz Elemente) produzen je za nekih 5 do 6 cm. iz skretnice za B 80 izbaceni kranji R i C koji peglaju sto bi rekli poslednju oktavu (u paraleli 5,6Ohma i 2,2uF), oborene unutrasnje ivice oko B 80. potonji posao me preznojio jer sam radio bor masinom iz ruke sa nastavcima za frezovanje drveta. jos ovaj put...

 

posledice...

 

slika se 'rasirila' i postala detaljnija. bas nije postao jaci ali je postao dublji i brzi...kao da se ona 'grba' sa merenja pomerila u levo. srednji deo je jacinom ujednaceniji prema basu sada. gornji deo je postao detaljniji i malko jaci.

 

sad opet par nedelja mentalnog snimanja...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...