Jump to content

ext HDD - dead or alive?


stein

Preporučeni Komentari

Cloud svakako koristim - osim arhiviranih bekapa po datumima (arhiviranje radim svaki put nakon što se obradi nešto više podataka) imam identičan sadržaj na kućnoj, na firminoj mašini i na cloud-u. Nekada sam koristio USB fleš pa sam ga nosao sa sobom...

Mene je u celoj priči zapravo neprijatno iznenadila činjenica da je disk (Samsung EVO850) koji bi po svemu trebalo da bude vrhunski, naprasno prestao da radi. U laptopu...

Ja trenutačno imam tri eksterna diska (500G+2 kom 1TB) pa nije upitno da li imam gde da tovarim podatke za backup, pride jedan od 2T u mašini gde imam radne rezervne kopije... Danaske diskovi nisu više uopšte nedostižno skupi - 1T ext košta oko 60€ pa kome treba za posao i sigurnost, stvarno nije velika investicija a 1T može da proguta podataka, ne zna se...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nadam se da znaš da SSD nije dobro svaki put formatirati?

 

Tjah, to ne znam. Zapravo ne znam što bih ga uopšte i formatirao osim kada instalacija novog OS to zahteva. Win10 kao upgrade opcija ne zahteva formatiranje nego preimenuje prethodnu instalaciju u windows.old i instalira se direktno (podrazumeva se da je disk već formatiran u NTFS a ne kao FAT ili EXT particija)

Prethodna instalacija w7 je bila netaknuta neke tri godine, potom je registar bio prenakrcan đubretom i krenulo je štucanje i podrigivanje pa je odrađen novi čist proces intalacije i potom upgrade na w10 a potom je taj disk prešao u funkciju sekundarnog diska a drugi SSD je uskočio na mesto sistemskog diska. Tako da ja ne vidim šta zapravo podrazumevaš pod "svaki put"... Kod mene to ispade ređe nego penzionerski seks :rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Не видим што!

Први пут чујем.

Овде се вероватно мисли на full format а не на quick format. Quick format не видим како би шкодио. Full format на целој површини диска уписује нуле (0) и тако брише диск. Али и то уписивање бројке 0 се рачуна као уписивање а код ССД-а важи да се уписивањем података скраћује радни век, то су већ сви чули а ја се уопште не оптерећујем тиме. Вероватно се на то мисли. А Quick Format само обележава диск као празан а не уписује ништа.

 

Самсунг има своју ДОС апликацију за брисање дискова и враћање у фабричко стање. То радим увек пре инсталације Windowsa.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da je ovo recidiv iz prošlih vremena kada je važilo pravilo "čuvanja" SSD-a od prekomernog upisa.

Danas to baš i nije tako, s obzirom da je tehnologija napredovala i SSD se može koristiti kao najnormalniji HDD.

 

Intel SSD koji posedujem već nekoliko godina ima blizu 30 TB upisa i još uvek radi kao sat, a SMART pokazuje 100% health.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naravno, quick format samo upsuje partition table, i on ne utiče na smanjenje performansi, mislio sam na low level format (ili ful wipe, kako god). Secure erase je najbolji...

To nije recidiv, jednostavno je tako, ja samo kažem, niko ne mora da sluša. :)

Svaka ćelija ima svoj životni vek, i to ne treba zaboraviti, a format nije jedno upisivanje... Video sam da neki ljudi čak rade defragmentaciju SSD-a to ne da nema nikakvu poentu, već bez ikakve potrebe smanjujemo performanse (ne drastično posle jednog, ali posle 2-3-5 se to oseti)...

 

Nisam rekao da je to stein-u smanjilo performanse, napisao sam just for records. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...