Jump to content

Silikonsko ulje za dampiranje rucice za SME FD200 fluid damper


Kuja

Preporučeni Komentari

Taj deo iz tacke 2 ni meni nije bas jasan, u smislu sta je autor hteo da kaze... :)

 

Na ovoj slici dole, iz uputstva, se vidi sta se desava kada se FD200 koristi ili ne.

 

Ovaj efekat se mozda (?) moze iskoristiti i za suzbijanje/smanjivanje nezeljenih rezonantnih frekvencija 

nastalih usled mismatching-a izmedju niske mase rucice i niske komplijanse MC zvucnice?

U kompletu postoji i specijalna siroka lopatica namenjena za zvucnice niske komplijanse (MC?),

sto me navodi na pomisao da ce FD200 mozda raditi ono sto bih zeleo...

Postavljena slika

 

Ni ti (?) ni ja nismo culi kako ovo radi sa nekom MC zvucnicom, ali smo evo zapeli da se ubedjujemo! :D

 

post-324-0-43430400-1401111012_thumb.gif

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 33
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

EDIT:

Moguce je da je onaj gore mislio na nestabilnost pitcha,

u smislu da rucica bas jako i primetno leluja usled izrazene rezonantne frekvencije na recimo 8Hz,

tako da 1000Hz frekvencija nije zakucana, vec mozda malo seta i zavija kao kada ploca nije idealno centrirana?

U slucaju kada je sve kako treba, tog lelujanja (koje se ponekad vidi i na membranama bass drajvera) ne bi trebalo da bude.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemoj tako! Nedavno sam išao da slušam kadicu - na MC zvučnici :)

 

Neću se dalje ubeđivati. Mislim da se pogrešno tumači namena kadice (podvlačim: mislim).

 

Kakogod, još davno sam na hi-fi forumima linkovao članak koji se naučno bavi ovom tematikom. Link je davno zagubljen, a verovatno najbitniji deo tog članka je skica koja ilustruje na koji način svako za sebe može da uljem dampira ruku i proveri rezultate: http://www.enjoythemusic.com/magazine/bas/0809/

 

Napominjem da link ostavljam zbog skice i da ne delim oduševljenje originalnog poustera :)

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ni ja nisam rekao da je to osnovna namena dampera, vec da mislim (takodje podvlacim "mislim" :) ) da bi se ovaj efekat mozda mogao pokazati korisnim i kod pokusaja montaze zvucnice sa nizom komplijansom. Ovaj link mi je poznat od ranije, hvala na podsecanju. :) 

2. Pročitaj ponovo objašnjenje dato u ovom citatu na primeru rez fr od 8 Hz.

 Bas u navedenom linku se opisuje ovo sto sam u prethodnom postu pretpostavio da je onaj umetnik mislio kada je napisao ono o 8Hz koji modulisu 1kHz: ...but there were still some warped records, particularly organ discs, where the arm bounced several times after each sharp warp, and I could hear the organ tones being modulated by this. ... Rezultat posle dampiranja: ...The stylus stays virtually motionless (to the eye) relative to the tonearm, so I'm not generating low-frequency tones to modulate all my music. 

Nemoj tako! Nedavno sam išao da slušam kadicu - na MC zvučnici :)

Kod Bujodraga na SL1200 sa (KAB USA?) fluid damperom? :)Cuo sam juce da je nesto slicno nabavio.Kakvi su ti utisci?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Terao sam ja davno, pre jedno 15 godina, high output Ortofon MC Turbo - komplijansa 13 µm/mN:

http://ortofon.com/hifi/products/cartridges/moving-coil/high-output-mc/mc-1-turbo

Tada, mlad i zelen, nisam ni znao da to ne moze tako... :)

Nisam primecivao da nesto fali, super je sviralo, bila zvucnica k'o zvucnica, o komplijansi i rezonansi nisam nista znao.

Tek sada pod matore dane tripujem! :D

A po internetu ces naci razne likove koji teraju svasta sa svacim.

Cuo sam se pre par sati sa Bujodragom, suvise je blag opis reci da je zadovoljan! ;)

.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

imao sam jednu rucku sme sa tom kadicom i uljem glava je bila neka denon MC high output.

Nisam primetio nista lose? Cak i sa jako uguscenim uljem koje ja nisam menjao ni razredjivao

rucka je imala lagan hod levo desno / normalno se ponasala i kontrolisano...

.

A sto se tice rezoniranja sistema rucka glava, taj sistem ne moze da rezonuje sam od sebe

potrebno je da postoji neki generator te niske F i to dovoljno jak da pokrene rezonovanje sistema rucka zvucnica.

Sa tako velikim kontrastima masa / dodirna povrsina, taj sistem je relativno izolovan.

Tako da mislim da ti fenomeni nisu ni priblizno primarni po nekom uticaju.

.

Ono sto je primarno je kontakna tacka ploce i glave, igla, spoj igle i kantelivera.

Na tim malim masama i povrsinama koje su ujedno u tacka kontakta prenose se u odnosu na male vrednosti

velike vrednosti energije.

Dalje pretvaranje mehanicke oscilacije u elektricnu indukcijom. To je jako vazan detalj. reaktivna priroda tog malog generatora...

.

onda geometrija same rucke, duzina i uglovi. (sa fabrickim ruckama ovo moze da se izostavi)

.

trece - primač ulaz u pre-pre pojacavacki sistem, sam pre-pre pojacavacki sistem i dalje RIAA korekcija...

.

to su po mom misljenju primarne tacke ovo drugo na cemu se konstantno insistira nije od vaznosti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako nekome bude zatrebalo, u Micro Hemi-ju imaju 60.000 cps ulje!!! :)Cena je 1.000 din za 300 gr, meni dali manju kolicinu za 400 din.Da me nije mrzelo da idem za Surcin, nasuli bi mi u donesenu bocicu za dzabe.Narucio danas, stize sutra.Svaka preporuka!Jeftinije i mnogo manje komplikovano za nabaviti nego fensi internet varijante. :) 

starije SL serije, pre MC10 i MC20tipa SL15, SL20sigurnije uzeti MkII, prodaje neki Grk na Ebayu

Zanimljivo! :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako nekome bude zatrebalo, u Micro Hemi-ju imaju 60.000 cps ulje!!! :)Cena je 1.000 din za 300 gr, meni dali manju kolicinu za 400 din.Da me nije mrzelo da idem za Surcin, nasuli bi mi u donesenu bocicu za dzabe.Narucio danas, stize sutra.Svaka preporuka!Jeftinije i mnogo manje komplikovano za nabaviti nego fensi internet varijante. :) 

 

Vid' ne bih preporučio da čovek nije maksimalno korektan i pošten... Nadam se da ćeš dobiti ono što ti je potrebno. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...