Jump to content

Technics SL-1500


stein

Preporučeni Komentari

Pre nekoliko dana mi stigao gramofon iz naslova, čitav, funkcionalan i blago zapušten. Na internetu ima sijaset pisanija o njemu pa neću opširno o modelu, tek nekoliko kratkih o razlogu za odabir. Prvo je bila želja (potreba?) da se ima jedan DD uz postojeće BD gramofone a zarad iskustava iz prve ruke sa tangencijalnom ručicom. Uslov je bio da gramofon ne sme biti skup ali ni plastikaner sa low-fi konstrukcijom, smatrao sam da bi bilo poželjno da skalamerija nije opremljena automatikom bilo koje vrste a sve zarad što lakše prerade - dorade, odstranjivanja fabričke i postavljanja nove tangencijalne ručice.

Bilo je tu dosta kandidata ali većina je prilično izhajpovana (1210 npr i neki Denoni itd) pa su i cene u skaldu sa hajpom, hajpovane.

U cenovnom rangu koji sam sebi mogao predstaviti kao prihvatljiv, našao se i SL-1500. Isti ovaj gramofon, ali bez ručice a sa postoljem za SME ručice, SL-150, nisam uspeo da nađem u okvirima cene koju sam si zacrtao kao limit. I tako, posle dosta vrebanja, premišljanja, čekanja na pravu priliku, pojavio se i ovaj primerak u Srbiji, pedesetak evra jeftiniji nego adekvatni komad na ebay-u (uglavnom umeju da dostignu oko 200€) pa sam se drznuo da kontaktiram prodavca i na kraju uspešno trgovinu privedem srećnom završetku.

 

Prva stvar koju ću sada da uradim je da malkice poslušam svirku sa gramofona u stock stanju a sve zahvaljujući kolegi sa foruma koji mi je nesebično ponudio i poslao novu zamensku iglu za Shure V15 Type III koja se zatekla na gramofonu. Posle toga sleduje otvaranje i odstranjivanje originalne ručice i izrada postamenta i montaža tangencijalne ručice na isti. Za ovaj i ovakve gramofone, ima i aftermarket rešenja koja su fino odrađena i odradiću nešto slično, nema potrebe da izmišljam mlaku vodu...

 

http://www.soundsupports.com/page17.htm

 

Konkretno, ovakvi adapteri koštaju oko 30 GBP što je možda i korektna cena ali meni svakako ne odgovaraju zbog toga što moja ručica nije rađena po tim standardima pa bih opet morao da dorađujem...

 

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 49
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Šta ćeš da mu doteraš još, osim ručice?

 

Paaa... dobro pitanje. Ono što mu ne gine je skidanje plastičnog poklopca. Ne može da ostane jer ručica koju planiram da namontiram gabaritima probija gabarite poklopca. Za sada, svira kako valja, drži brzinu (nema čujnih odstupanja a i strobo mi deluje stabilno - bilo je potrebno doterivanje pozicije onog trimera ispod tanjira - bio je razdešen) i nemam zamerki... Nisam se bavio tupkanjem i lupkanjem po bazi da proverim koliko je akustički (ne)umrtvljen...

 

Ako ima konkretnih predloga koji ne podrazumevaju odstranjivanje levog bubrega ili perverzija tipa dodavanja još 20 kg drveta/mediapana u podnožje, zainteresovan sam da ih čujem/pročitam...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Motor će da radi kako valja. Ja nemam ideju šta bi bilo smisleno da se uradi, a da se dobije jasno čujan napredak. Video sam da rade sve i svašta na Technicsima, ali nisam siguran šta kje od svega toga potrebno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da ne bude zabune, gramofon nisam zato kupio da bih se nešto posebno bavio gramofonskom bazom - upravo suprotno, kupio sam ovaj gramofon jer je u pitanju veoma dobra baza i kvalitet je doveden na jedan veoma dobar nivo (ima i boljih, uvek ima) i samim tim nemam nameru uludo tuckati vreme, novac, živce na nekim alhemičarskim zahvatima gde ću svaki sledeći put izvući još jednu vilinsku nit poboljšanja... Veoma sam čvrsto sa obe noge na zemlji po pitanju ove priče - treba mi jedna korektna baza sa DD pogonom da se može probati/upotrebljavati/testirati gramofonska ručica. Možda se u jednom momentu i upustim u dampiranje šasije, ne bih bio prvi...

 

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da ponovim pitanje i ovde...Posto si u dugoj temi pomenuo podmazivanje, koje ulje da planiras da stavis na osovinu umesto originalnog SFWO 010?  Technics je navodno koristio ulje koje odgovara materijalima koji su u lezaju i osovini..   Kada su prestali sa proizvodnjom gramofona, nedavno su otkrili da je u pitanju Anderol 465:

 

http://www.anderol.com/deployedfiles/ChemturaV8/Anderol-en-US/Products/Anderol%20465.pdf

 

Part number SFWO 010 spindle bearing lube has been discontinued. Panasonic was nice enough to send me the MSDS which identifies the origin of this oil. It is a synthetic diester oil blend known as Anderol 465. It is an aircraft specialty synthetic oil specifically formulated for impregnating sintered metal bearings and parts. I have sourced this original oil from Anderol and it is available on the main 1200 page. Price is the same for a 6CC dropper bottle. Sturdier bottle lets us ship it first class airmail.   https://www.kabusa.com/production_rpt.htm    

 

 

Ja bih takodje da eventualno podmazem moj novi/stari SL-1500 MkII ali ne znam sa cime...  :) 

 

.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ti čoveče sve pretvorio u spaceshuttle nauku... :D

Ovakve ležaje podmazujem sa Stihl HP Ultra. Pokazalo se kao odlično rešenje na duge staze. Tri kapi i rešen problem.

 

 

This 2-cycle engine oil has outstanding engine cleaning characteristics, plus “ultra” lubricating qualities that’s superior to other 2-cycle engine oils. This fully synthetic oil is also highly biodegradable, degrading by 80% in 21 days.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ti čoveče sve pretvorio u spaceshuttle nauku... :D

 Samo pitam... :) Kapiram, kupio sam relativno redak gramofon u skoro mint stanju, pa da ga na glupost nesto ne sj3b3m...   Ispravka: gore greskom napisah SL-1500 MkII, u pitanju je SL-15 MkII sa drvenom osnovom i SME rucicom....
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dok sam još imao nekakav gramofon podmazivao sam ga također motornim uljem. Ako je dobro za PD brizgalice ili turbine onda će se snaći i na 33,3 okretaja u minuti. :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tada sam i sipao Mobil1 0W30 koje bi trebalo da bude jos bolje posto je manje viskoznosti.

 

 Ima tome vise od 5 godina. Nedavno sam proveravao kako se drzi, nesto mi je malo pocrnelo i zgusnulo se. Kada zavrtim tanjir bez kaisa i merim na stopericu vreme dok se ne zaustavi, primetno se krace vrti nego kada je ulje bilo sveze.  Nekako mi deluje kao da je originalno ulje, staro 30 i kusur godina bilo u boljem stanju u trenutku kada sam ga izvadio i zamenio ovim novim motornim... Negde sam kasnije citao da lezajevima od sinterovane bronze mozda ne odgovaraju bas najbolje sinteticka motorna ulja...Ovo ulje koje je Technics koristio je bas namenjeno za ltakve lezajeve: specifically formulated for impregnating sintered metal bearings and parts.

 

 

Jbg, od nauke ne mogu pobeci, takav sam se rodio... ;).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo ulje koje je Technics koristio je bas namenjeno za ltakve lezajeve: specifically formulated for impregnating sintered metal bearings and parts..

 

Ovaj Stihl HP Ultra koji sa spomenuo je da kažem, istovremeno i "običan" tzv "dvotaktol" ali i nije jer Stihl duplira (vreme) garanciju na svoje motorke (pile i kosačice) ako se koristi ovo ulje. Moja kosačica (Stihl) je inače prepuna sinter ležajeva pa cenim da to ima neke veze mada i ne mora.

Elem - pošto je gramofon odavno bio izbačen iz upotrebe i poduže stajao, primetio sam da mu treba poduže vremena da postigne ciljanu brzinu pa sam pronjuškao po SM-u i našao da se simptomi nalaze pod "G" (dooobro, nije nikakava nepoznata pojava) i tamo je naznačena procedura za ugađanje - štelovanje uz pomoć VR3 i VR4 da se na C15 dobije 50mV i na R38 2.2V... Ajd, sutra ćemo ga otvoriti i pokušati to da namestimo... Usput ću napraviti i vizualnu proveru stanja pločice i ostale elektronike... Nadam se da neće završiti menjanjem svih elektrolita... Čak i da bude tako, to ne može da košta mnogo, inače, kad se brzina stabilizuje, posle šljaka kako treba sve dok se ne ugasi na više sati... U slučaju kraće pauze (nekoliko minuta) problem sa brzinom se ne javlja.

Daklem, sutra sleduje hirurška intervencija :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni je na mom SL-150 koji je MkII verzija, znaci ima Quartz kontrolu, drugar preventivno zamenio SVE :) elektrolite i par tantala.

Radio je on kako treba, trenutno menjao brzine, itd,

ali posto je gramofon stajao u kutiji nekih 10-ak godina,

neki elektroliti su izgleda vec poceli da cure - nogice su im u blizini rupica dobile malo zelenog oksida

Ovaj model i njemu srodna serija imaju neke z@jbane IC za kontrolu brzine koji su jako retki i koristili su se jos samo u jacim profi SP modelima.

Navodno su izuzetno osetljivi ako neki kond u njihovom okruzenju crkne, tako da onda i IC crkne zajedno sa njim.

Ima dosta primera po netu gde nesrecni vlasnici SP-15 i MkII SL-150, 1300, 1400 i 1500 modela traze da kupe ova kola,

posto im se tanjiri vrte unatraske ludackom brzinom (idealno za otkrivanje skrivenih satanistickih poruka).

Sada sam to odradio i miran sam sledecih 35 godina!

Sto je sigurno, sigurno je... :)

Ocistili smo iznutra i one fine touch tastere.

Jos samo da nadjem neko pogodno specijalno ulje... :)

.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

menjanje elkova je muss

 

Sreća pa ne moram sve da listam po pločici - imam SM gde je u tabeli sve lepo izlistano... Jedino da to sve stavim na spisak i razmislim gde da kupujem neke fine, kvalitetne... (ne od prepucijuma, naravno)...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

menjanje elkova je muss

Apsolutno!Covek od koga sam ga kupio se iscudjavao i verovato mislio da sam lud,posto skoro mint gramofon iz kutije necu ni da nosim kuci na slusanje,vec ga odmah saljem kod majstora da ga potuno raskupusa. :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo, izgledao, devet komada elektrolita (smešno - koliko god da pojedinačno koštaju sveukupno ne može da bude puno) i pet komada poliestera koje verovatno ne moram da diram. Ima od 33 i 330uF koji su eto, malo "ćoškasti" ali mislim da ni to nije problem...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ima pola decenije i vise kako je Kuja pravio nauku i od Thorens ulja

 

secam se da sam mu jos onda rekao da je 20W40 majka Mara

 

možda malo ređe 5W30 :whistle2:

 

al da se mijenja na godinu pred zimu :wink2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...