Jump to content

Kapacitativna dioda ,da li bas mora?


Okibokis

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 18
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

restauracija ne podrazumeva čerupanje delova koji RADE.

Gujo nisi razumeo pitanje,plocice se prave nove i toga nema u pojacalu,a tesko je nabaviti je,ne bih je izostavio,ali sta ako ne moze da se nadje?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koju diodu?

Ima ih više ... malo preciznije, molim.

D2UG 210i,vidi se na semi koju sam prilozio.Za sad jos ne mogu da je nadjem da je kupim,pa sam otvoren za sve opcije,mozda na tom mestu moze da dodje bolja zamena?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gujo nisi razumeo pitanje,plocice se prave nove i toga nema u pojacalu,a tesko je nabaviti je,ne bih je izostavio,ali sta ako ne moze da se nadje?

 

Ako nema te diode na staroj pločici onda vjerojatno može bez nje. Zar ne?

 

Upravo sam dobio preporuku od kolegiona DVV,tako da tema moze da se zakljuca.

 

 

Može se zaključati, ali ako netko hoće dopisati neke specifičnosti te diode neka ostane otvoreno za dijeljenje znanja. Ako se slažeš?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@zerowafMa, kolega Okibokis se nepotrebno uplašio, nema tu velike mudrosti.Da li se bez te diode može? Svakako da može, ali njeno odsustvo će imati posledice, jer nije ona slučajno tu stavljena, naprotiv.Najjednostavniji test je napraviti takvo kolo, pa ga normalno testirati sa nekom četvrtkom. Treba ga testirati bez diode za vreme uspona (rise time), obično se gleda sa 10 na 90% predviđenog režima rada. Još bitnije, treba pogledati vreme smirivanja (settling time, fall time), opet sa 90 na 10%. Zapisati rezultate. Onda ponoviti sve to ali SA diodom na tom mestu. Vreme uspona se neće promeniti, ali vreme smirivanja bi trebalo da se skrati uz pad na najmanje 1/7 prethodnog, idealno i do 1/10 prethodnog. To je njena osnovna funkcija, da skrati vreme smirivanja, što je i logično, jer kada signal prestane, nama nije u interesu da se kolo posle smiruje iha-ha, već naprotiv, da se smiri što je brže moguće.U zavisnosti od celine kola, prethodnih i narednih rešenja, čujna razlika može biti poprilična, od jednog pomalo "labavog" zvuka koji nije baš idealno kontrolisan, do vrlo izoštrenog zvuka u punom fokusu (koliko celo kolo može da obezbedi). Najveće razlike će se pojaviti kada pojačavač pobuđuje neko baš gadno opterećenje, posebno kada ono ima veći negativni fazni pomer, dakle od 40 i više stepeni, da i ne spominjem ekstreme od -60 stepeni. Posebno će reagovati klasična dvostepena pobuda, dakle drajver-izlazni stepen, dok će trostepena pobuda tipa Locanthi (predriver-drajver-izlazni stepen) prirodno imati manju reakciju jer je inherentno manje osetljiva i ima manju izlaznu impedansu. Ali i kod nje će se čuti, samo u manjem obimu.Za tu funkciju ja obično koristim BAV 21 diode, brze su, ima ih i jeftine su. 1N4148 ne valja zbog premalog radnog napona, ako se ona koristi kada ne treba, lako može doći do limitinga izlaznog signala, što nam naravno ne treba ni pod razno.Marantz i Philips posebno vole to rešenje. Na primer, iste te diode, sa istom funkcijom, ima i moj Philips AH370 pojačavač snage, a isto ima i veći brat, AH380. Cela serija Marantz integralaca u periodu 1978-1988 je uglavnom imala te diode. Koristili su je i drugi, na primer danas pokojna nemačka firma LAS je na tom mestu koristila AA136 germanijumsku diodu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ta dioda menja kapacitivnosti C5 i C6 kompenzacionih kondenzatora  u zavisnosti od izlaznog napona sto je bizarno resenje. Jel taj amp zvuci tako dobro da vredi truda restauracije?? Ne bi se bas kladio...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ta dioda menja kapacitivnosti C5 i C6 kompenzacionih kondenzatora  u zavisnosti od izlaznog napona sto je bizarno resenje. Jel taj amp zvuci tako dobro da vredi truda restauracije?? Ne bi se bas kladio...

Ja nisam nikad cuo zvuk tog pojacala,i ubice me radoznalost:) a ako vam nije tesko mozete li da objasnite zasto je bizarno resenje?Jel postoji bolje resenje?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pazi, ako u originalu nema, ima razlog što je tako.napravi 1:1 i ne preteruj.

Gujo dao sam semu pojacala,i na njemu stoji ta dioda po svakom kanalu.Probali smo da mozgamo na semi,ali izgleda da ne sme nista da se dira.Pogotovo ko ne razume zasto je nesto stavljeno.Meni je inace svasta padalo na pamet,ali napon je 95 volti,tu malo sema pase,da se izrazim narodski,a i nisam hteo da ovo bude neki Dynacord.I tako dalje.Meni bi odgovarala neka implementacija sa tih vecih masina,na osnovu koje bih dobio zvuk blizak A klasi,ali prvo da ga sklopim,pa ako se ne razocaram u zvuku,ici cu dalje.Da li na osnovu seme koju sam dao moze da se vidi kom pravcu pripada ova topologija?

post-1130-0-20479300-1398475398_thumb.pn

post-1130-0-46265000-1398475427_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam ga čuo još davne 197ineke. U to vreme, SAE je bio jedina firma koja je ličila na ono što danas zovemo "High End", postojala je nekih 6 ili 7 godina pre nego što je Mark Levinson uopšte i osnovan.U ono vreme, bio je za glavu iznad onoga što se nudilo u toj nekoj klasi, a u ono vreme, nije se mnogo nudilo u toj klasi, Pioneer, Kenwood i Snasui su imali ponudu, Dynaco se trudio, Marantz je imao model 500, ali to je bilo otprilike to.Jedina nedoumica oko njega je bila ta da nam nije bilo jasno zašto se konstruktor, a to je bio James Bongiorno, koji je prvi napravio potpuno komplementaranu topologiju, nije ubacio, pa makar i u nekoj Mk 2 verziji, njegovu drugu izmišljotinu, DC Servo. Međutum nije, to je izgleda rezervisao za njegov model GAS Ampzilla.Ono što će te sigurno oduševiti je lakoća sa kojom radi. Imaćeš utisak da zeva od dosade dok radi ovo standardno svakodnevno, jer ima toliko snage da mu je standardno šala i komika. To je očekivana, ali ne uvek i dobijena, prednost velike snage. Isplivaće neki detalji, ni malo čudno upravo tokom jačih tranzijenata, kod kojih se većine serijale već pomalo guši.Sa druge strane, on je ipak po koncepciji nekih 42 godine star. U međuvremenu, dosta se toga novoga naučilo i saznalo, pa je linija proseka neuporedivo viša nego što je bila u ono doba. To znači da on više ne može da brijira isto onako kao i onda, kada maltene nije ni imao neku konkurenciju. Drugim rečima, razlika između njega i nekog kvalitetnijeg današnjeg proizvoda će biti manja do osetno manja.U celini, rekao bih da će ti se sigurno dopasti, ali nemoj da očekuješ neko svetlo sa neba koje će te prosvetliti i pružiti ti prosvećenje. Vlasnik si dela istorije i to onog dobrog dela, neka ti ti to bude neki faktor, nije sve ni samo u onome što je sada. Da sam ga ja kupio, uradio bih isto što si i ti uradio, doveo ga u red što je to bolje moguće, i naprosto bih uživao u njemu. Što i radim sa nekim primercima tehnologije toga doba koje imam jer sam želeo da ih imam, kao što su recimo Marantz 170 DC i Philips Black Tulip AH370 pojačavači snage. Nisam imao para onda da ih kupim, pa utolikoviše uživam i njima sada i ne opterećujem se mnogo njihovim mestom na skali apsolutne vernosti prema današnjim standardima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne verujem. Ne zato što je to nemoguće, nego zato što bi to podrazumevalo preradu SVEGA da bi to zvučalo kako treba. Mislim da je realnije da se zadovoljiš sa nekim malo jačim odvrtanjem bias-a ka klasi A, odnosno ka ovećavanju struje mirovanja.Jer ako ćeš da se igraš, uzmi brate pa napravi kopiju njegovog GAS Ampzilla pojačavača, na kome imaš ama baš SVE, uključujući i DC Servo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne verujem. Ne zato što je to nemoguće, nego zato što bi to podrazumevalo preradu SVEGA da bi to zvučalo kako treba. Mislim da je realnije da se zadovoljiš sa nekim malo jačim odvrtanjem bias-a ka klasi A, odnosno ka ovećavanju struje mirovanja.Jer ako ćeš da se igraš, uzmi brate pa napravi kopiju njegovog GAS Ampzilla pojačavača, na kome imaš ama baš SVE, uključujući i DC Servo.

Crv je poceo da radi bice i toga.Na nasim forumima nisam video da je neko pravio Ampzilu,i to mi je cudno.Verovatno je to mnogo stara prica,pa nije interesantna.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Crv je poceo da radi bice i toga.Na nasim forumima nisam video da je neko pravio Ampzilu,i to mi je cudno.Verovatno je to mnogo stara prica,pa nije interesantna.

Možda, ali ja više mislim da se radi o tehnici. Naime, pored ostalog, originalni Ampzilla model je korsitio balansiran izlazni stepen, sa 12 TO-3 tranzistora snage po kanalu. To ga je instant eliminisalo iz razloga cene i komplikacije konstrukcije, to čisto fizički treba negde strpati.Danas bi to bilo mnogo lakše, kada se ima u vidu da se čak i u plastiku zapakovani tranzistori deklarišu na 200W (na primer, MJL 3281/1302), dakle i bolje i brže i jače od onih u originalu, koji su za ono vreme bili sasvim dobri. Ili kako je to Sansui kasnije radio u svojim X pojačavačima, na primer AU-X701 nekih 8 ili 9 godina kasnije.Ja ti i dalje to ne bih savetovao da kalemiš na ovoga. Prvo, odluči se da li ga restauriraš ili nadograđuješ. Ako je za prodaju, onda je bolje samo ga restaurirati, Ako hoćeš više, kao drugo, onda prodaj taj i počni da praviš Ampzillu.Šta god da uradiš, DOBRO razmisli i proračunaj troškove. A u svakom slučaju, prvo kompletiraj taj koji imaš i dobro ga poslušaj.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...