Jump to content

DC gramofonski motori


Van Reitz

Preporučeni Komentari

Kad ste pomenuli trofazne motore mislio sam da se radi o ovakvim:

post-962-0-94938000-1392496373_thumb.jpg post-962-0-63269100-1392496359_thumb.jpg

BLDC motorima.

Masovno su korisceni u video rekorderima ( i drugim uredjajima poput  flopija, HDD ...) i odlicno su zavrsavali zadatke

koji su sigurno bili slozeniji nego u gramofonu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 45
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Kad ste pomenuli trofazne motore mislio sam da se radi o ovakvim:

Postavljena slika800px-Floppy_drive_spindle_motor_open.jpg

Postavljena slika3-phase-Bldc-Motor-Control-With-Sensorless-Back-emf-Adc-Zero-Crossing-Detection-Using-56f80x-circuits.jpg

BLDC motorima.

Masovno su korisceni u video rekorderima ( i drugim uredjajima poput  flopija, HDD ...) i odlicno su zavrsavali zadatke

koji su sigurno bili slozeniji nego u gramofonu.

 

i u po nekom boljem deku

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nekoc davno sam slusao neke Thorense 'manjih' brojeva...ali ne bih dirnuo ni 160...mislim da ga upropastim...ili sta vec

 

Tjah, ja sam TD-115 pretvorio u rasadnik delova. To što je imao DC motor i nije mu bilo neki adut.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kad ste pomenuli trofazne motore mislio sam da se radi o ovakvim:

Postavljena slika800px-Floppy_drive_spindle_motor_open.jpg Postavljena slika3-phase-Bldc-Motor-Control-With-Sensorless-Back-emf-Adc-Zero-Crossing-Detection-Using-56f80x-circuits.jpg

BLDC motorima.

Masovno su korisceni u video rekorderima ( i drugim uredjajima poput  flopija, HDD ...) i odlicno su zavrsavali zadatke

koji su sigurno bili slozeniji nego u gramofonu.

 

Neki nisu imali povratnu vezu a neki i jesu , takodje da dodam:)  svaki tip motor koji ima PID kontrolu(pogotova sada sa vrlo mocnim DSP mikrokontrolerima) preko povratne veze (opticki enkoder, taho generator,resolver, HAL sensore itd.) uvijek je precizniji u pozicioniranju ili okretanju od bilo kojeg koji nema povratnu vezu. Pogledajte sve profi CNC kako rade;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ipak ja nikad ne bih mogao u samogradnji da obezbedim potpunu ortogonalnost spoja osovine i subtanjira. (Pogledati sliku) Nedavno sam kod komšije i drugara imao priliku da otvaram Linn Axis sa Akito ručkom i mogu da kažem da je osovina na mom Thorensu daleko masivnija. Zanimljiva stvar je da je u Linn-u korišćeno ulje potpuno crne boje (verovatno grafitno).

 

Pre mnogo, mnogo godina sam imao srpski katalog EMT-a (Kontaktorov). Tamo je lepo pisalo da je EMT 928 zasnovan na Thorens konstrukciji "sa ojačanjima". Nikad nisam mogao da saznam da li je to bila Thorens konstrukcija sa frikcionim točkićem (kao Thorens 124) ili sa belt drive-om. Meni spolja liči da je sa belt drive-om.

post-823-0-07684800-1392562323_thumb.jpg

post-823-0-16784200-1392562337_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zen Mod,

 

Hvala za link. Ja sam lično imao priliku da se upoznam sa modelima 930 (dva komada u Radio Čačku, otvarao sam ih više puta) i 950 (u studijima Radio Beograda). To je izrada bez premca. Nikakav Russco, Gates, etc. Ja sam bezrezervno pristalica EMT-a.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ipak ja nikad ne bih mogao u samogradnji da obezbedim potpunu ortogonalnost spoja osovine i subtanjira. (Pogledati sliku) Nedavno sam kod komšije i drugara imao priliku da otvaram Linn Axis sa Akito ručkom i mogu da kažem da je osovina na mom Thorensu daleko masivnija. Zanimljiva stvar je da je u Linn-u korišćeno ulje potpuno crne boje (verovatno grafitno).

 

Pre mnogo, mnogo godina sam imao srpski katalog EMT-a (Kontaktorov). Tamo je lepo pisalo da je EMT 928 zasnovan na Thorens konstrukciji "sa ojačanjima". Nikad nisam mogao da saznam da li je to bila Thorens konstrukcija sa frikcionim točkićem (kao Thorens 124) ili sa belt drive-om. Meni spolja liči da je sa belt drive-om.

 

thorens su smeće gramofoni, zar nisi čuo :hihihihi:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nađoh neke modele mozda su zanimljivi za samogradnju?

http://www.farnell.com/datasheets/526543.pdf

http://amironic.co.il/Products_next.asp?ID=248

.

A što sam našao i neke lepe circuit breakere (moze i kao prekidač)... Ovaj Airpax ima i motore. Ali izgleda da nove serije nemaju baš neki izbor DC motora?

http://casamodularsystems.com/index.php?main_page=index&manufacturers_id=40

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

JB's. Prvi album. Mint condition. Brothers Maceo, Fred, stanoviti Collins zvani "Bootsy", i ostala ekipa.

 

Verovali ili ne, kad sam ja bio tinejdžer krajem 70-ih, u jednom paketu sa naraučenim gramofonskim pločama iz USA stiglo mi je pet primeraka ovog LP! Drgar koji je bio par godina mlađi od mene je bio pretplaćen na Black Music and Jazz Review. Današnji klinci ne bi verovali kako se onda živelo, i to ne u nekom velegradu, nego u mom malom "mistu".

 

Imam ja ovo i na CD-u. Ali ako stvarno hoćeš to da poslušaš kako treba neophodni uslovi su:

 

1. Gramofon dobrog kvaliteta, možda i sa idler wheel pogonom

2. Bas zvučnik velikog prečnika (15")

3. Kompresivni visokotonac sa hornom

 

Ako se ispune ti neophodni uslovi, garantujem dobru zabavu! Ali bez gramofona nema pravog užitka.

post-823-0-80495700-1392652687_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

30W ukupno

 

pretpostavljam da ima podatak na Pazinijevom sajtu

Mozda bi trebalo namotati izolacioni trafo 220  2phase to 3 phase pa napojiti taj motor ako je trofazni?

Originalni power prekidač ispred trafoa, a mislim da unutra ima mesta za tako neki manji trafo od 50ak wati?

mada su ti 3phase malo veći od običnih?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...