Jump to content

DC gramofonski motori


Van Reitz

Preporučeni Komentari

Čuo sam da neke novije verzije Linn Sondeka koriste DC motore umesto sinhronih AC motora, pa me zanima koja bi bila prednost takvog rešenja i da li, ako je to zaista ozbiljna prednost, može da se moj Thorens TD 160S MK4 (sa Linn Basic+ ručicom) prepravi da koristi takav motor, i da li ima neka prikladna šema stabilisanog napajanja za takav motor?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 45
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Da si možda više pratio moje baljezgarije na temu video bi da pitanja iz ove teme već imaju odgovore naokolo...

 

O prednostima DC regulacije se može mnogo, jedna je izbegavanje potrebe da se brine o mrežnoj frekvenciji koja reguliše brzinu okretanja AC sinhronog motora a potom i fleksibilnost u tolerancijama mera za izrade remenica - korekcijom u DC regulaciji se može i malo veća i malo manja remenica upotrebiti prostom promenom broja obrtaja motora.

U tvom slučaju, ja ne bih savetovao da se gramofon prepravlja, ali od volje ti.

Stabilisano napajanje kao takvo, samo po sebi ne rešava problem, ono obezbeđuje kvalitetan izvor napajanja ali je regulacija ta koja kontroliše motor, uz to, treba ti neki reper tj referenca koja će regulaciji da konstantno indicira kojom se brzinom okreće tanjir i shodno postojećim odstupanjima korigovati broj obrtaja motora da bi se postigla željena brzina okretanja tanjira.

Dakle, kod AC sinhronih motora su dve kritične stavke tačne dimenzije pogonske remenice i pogonjenog (sub)tanjira a kod DC motora kvalitet motora i regulacije tj načina na koji je regulacija konstruisana i implementirana.

 

Ako ipak želiš da probaš, savetujem ti da jednostavno otkačiš postojeću remenicu između motora i pogonjenog subtanjira i pored gramofona napraviš sklop sa motorom i pogoniš tanjir po spoljašnjem rubu i proveriš da li ima prednosti. Pretostavka je majka svih zajeba pa bi bilo šteta razbucati gramofon samo da bi shvatio da si se zajeb...unio... sa izmeštenim DC pogonskim motorom bi mogao očas posla da uradiš komparativni slušni test...

 

Naravno, prvo moraš naći DC motor koji bi ti radio posao...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

stein,

 

Ipak neću ništa dirati jer gramofon radi besprekorno. Originalna remenica služi od 1988. kad sam gramofon kupio u Londonu i doneo ga sa sobom. Ne pokazuje znake da će trebati skoro da se menja! (Ja sam od početka ručno startovao tanjir kao pomoć da se sačuva remenica). A i teško bih našao pogodan DC motor za ovaj eksperiment.

 

Moje pitanje i jeste vezano za preciznost brzine i konstantnost održavanja brzine. Jer ako stabilnost brzine kod AC motora zavisi od frekvencije gradske mreže onda ne vidim potrebu da se koristi DC motor. Frekvencija gradske mreže je mnogo stabilnija od napona. Čak i ako se menja to je sve u granicama male tolerancije i menja se jako sporo (u vremenu), tako da to ne bi trebalo da bude problem.

 

Vlasnik nemačke firme DPS, koja proizvodi skupe gramofone, tvrdi da gramofon mnogo bolje zvuči kad se pogoni trofaznom strujom. Ima li u tome istine?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vlasnik nemačke firme DPS, koja proizvodi skupe gramofone, tvrdi da gramofon mnogo bolje zvuči kad se pogoni trofaznom strujom. Ima li u tome istine?

 

Čuj, ja, kao (su)vlasnik firme Steintrikes tvrdim da je tricikl samo onda valjan ako ima nezavisno vešanje na sva tri točka... Šta misliš, ima li u tome istine? (nadam se da ti je jasno šta sam ovim hteo da kažem - bez ijedne trunke zajedljivosti i sarkazma)

Svaki vlasnik neke firme može da tvrdi da sistem ili princip koji se koristi u njegovom proizvodu jeste najbolji a da li je to istina, cela istina ili samo poluistina... teško je reći.

Osim toga... "bolje zvuči" je nemerljiva i veoma subjektivna kategorija... Ne postoji još "zvukomer" kojim bi se mogao smeriti kvalitet zvuka...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vidi, taj Nemac Wili je Beogradu uradio jednu prezentaciju njegovog jeftinijeg gramofona koji radi na monofaznu struju. Predložio je našem domaćem zastupniku da poseti njegov proizvodni pogon u Nemačkoj i da posluša isti taj gramofon ali sa trofaznim napajanjem. Naš zastupnik je to i uradio i kaže da taj sa trofaznim pogonom stvarno mnogo bolje zvuči (ma šta to značilo). Naš zastupnik nikada nije prodavao, niti nudio na prodaju, taj sa trofaznim napajanjem, tako da nije imao nikakav skriveni motiv da to hvali. To je bio samo jedan privatni razgovor između poznanika (mene i njega).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ključne reči u zaključku o tome da li je bolje ili nije su „njegovog jeftinjeg gramofona“... Ključne reči u Vašem pitanju su: „moj Thorens TD 160S MK4 (sa Linn Basic+ ručicom)“ ... Kako kažu: „The proof of the pudding is in the eating!"... Još nešto, gde je u tom zaključku o prednosti 3-phase struje nad 1-phase DC?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ne postoji monofazni DC čak ni kao pojam

Možda sam loše obrazovao pitanje... Da pokušam ponovo: „Još nešto, gde je DC u tom zaključku o prednosti 3-phase-ne izvedbe nad 1-phase-nom izvedbom?

Pitanje nisam postavio iz lične ljubopitljivosti (mislim/nadam_se da znam odgovor) već zbog pojašnjavanja za šire pučanstvo... Ako je svima jasno, zanemarite moje pitanje.

No, činjenica o neuporedivosti iskustava stečenih na ta dva stolovrta ostaje...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

od izvora dva putića

 

po pitanju bilo koje ljudske izumacije , postoje bar 10 putića za svaku iteraciju

 

na kraju svakog putića postoji bezbroj palata , ali i straćara

 

palate možemo porediti međusobno , pa čak i sa straćarama , kao i njih međusobno

 

al putiće jedne sa drugima , to je već mnogo teško primenljivo a da se ostane objektivan i da zaključak ičemu vredi

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma nije problem - forum je zato ovde. Moje lično mišljenje (nekad i jesam u pravu) da neke stvari jednostavno treba probati, pa makar i bile promašena stvar - samo zadovoljstvo stvaranja ima neku vrednost i težinu u inače prilično besmislenom svetu. Na žalost u elektroniku se ne razumem pa ti oko trofaznog pitanja ne umem pomoći... Zato se držim mehanike koja je meni mnogo prijemčivija a držim se i pravila da ako nešto radi i radi dobro, štaviše, zadovoljavajuće, ne treba to dirati. Ako nisi zadovoljan, onda tražiš šta ne valja pa to pokušavaš poboljšavati - to bi valjda, ako ne grešim, trebalo da bude put napred... poboljšavanje stvari...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nema culpa - razmenjujemo iskustva i misljenja

 

1 phase vs. polyphase - moguce je poredjenje - bas kako si i naveo , ali u kontrolisanim uslovima - 2 kom. istog modela gramofona , isti motor na oba ali - jedan primerak sa motorom spojenim u monofazno , a drugi primerak spojen u polifazno

 

primer - EMT927 i 930

 

na njima je trofazni motor , 220Vac , sa namotajima u klasicnoj vezi zvezde - jedan namotaj na R , drugi na N , treci preko RC na N

 

dakle - slusa se gram as is , drugi primerak prevezati preko 3phase variaka na 3phase mrezu odgovarajuceg napona ili preko mains kontrolera (kao sto Neskor skoro pomenu na forumu , Siemens Micromaster serija je popularna za te svrhe)

 

teorija ....... a po drugima i praxa potvrdjuju da je polifazno superiornije u zvucnim rezultatima jer je , logicno , wow&flutter na nizem nivou

 

ali - ponavljam - zakljucci su validni samo pri poredjenju dve iteracije istog elektro-mehanickog  sistema , nikako izmedju razlicitih ( razliciti motori ) , jer se onda razlike performansi smeju svoditi samo na osnove celog sistema , nikako pojedinacnih elemenata

post-2-0-89231900-1392471864_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

dakle - slusa se gram as is , drugi primerak prevezati preko 3phase variaka na 3phase mrezu odgovarajuceg napona ili preko mains kontrolera (kao sto Neskor skoro pomenu na forumu , Siemens Micromaster serija je popularna za te svrhe)

 

teorija ....... a po drugima i praxa potvrdjuju da je polifazno superiornije u zvucnim rezultatima jer je , logicno , wow&flutter na nizem nivou

 

ali - ponavljam - zakljucci su valdini samo pri poreddjenju dve iteracije istog elektro-mehanickog  sistema , nikako izmedju razlicitih ( razliciti motori ) , jer se onda razlike performansi smeju svoditi samo na osnove celog sistema , nikako pojedinacnih elemenata

To je ono što sam i ja pisao, al' ovako je lepše... ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To je ono što sam i ja pisao, al' ovako je lepše... ;)

 

A ja nisam shvatio ni prvi, ni drugi a ni treći put.... Ali bitno je da je odgovor razumljiv onome kome je namenjen... Idem da 'ranim prasiće... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

jednostavno - poredjenjem dva razlicita motora se ne moze porediti razlika (utvrdjivati superiornost) dva razlicita principa

 

postoje izvanredni recumbenti i na 2 i na 3 tocka , zar ne ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...