Jump to content

Dvosistemski zvucnici [totalni početnik]


marko95

Preporučeni Komentari

Pozdrav svima

 

Nov sam u ovom svetu, do sada sam imao iskustva samo sa kineskim kompjuterskim zvučnicima i sada bih hteo da pređem na nešto kvalitetnije, naravno da sam napravim (po mogućnosti što jeftinije a kvalitetnije).

 

Pre svega, napravio bih par dvosistemskih zvučnika, ništa prejako (za sobu 5m2 ), i njih bi nakačio na neko ručno pravljeno pojačalo (gledao sam po internetu neka kit rešenja) ili možda neko vintage pojačalo koje će biti povezano sa kompjuterom.

 

E sad, pošto sam totalni početnik trebaju mi uputstva šta mi je sve potrebno za tako nešto.

 

Čitajući po internetu shvatio sam da mi treba medijapan (koji je kvalitetniji) za materijal - dimenzije ću na kraju izračunati, 2 niskotonca, 2 srednjotonca (ili visokotonca, ne znam), skretnica, žice za povezivanje unutar zvučnika, i priključci koji će ići na zvučnik (sa zadnje strane).

 

Može li neko da mi kaže koja je najjeftinija (proverena) varijanta zvučnika, skretnica i ostalih stvari unutar zvučnika pošto sam se za materijal već odlučio ?

 

Budžet je skroman (studentski) tako da gledajte što jeftinije jer mi je ovo ipak tek ulazak u ovaj svet pa mi ne treba ništa preterano kvalitetno. Koristio bi te zvučnike najviše za slušanje muzike tipa blues, rock, hard rock i po nekad drum n bass. Na internetu sam našao SAL zvučnike i skretnice (konkretno sam se uhvatio za HV208) po povoljnim cenama pa odprilike u tom nekom cenovnom rangu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 47
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Stare Iskre. Jeftino i za te novce teško dostižno...a i za veće novce bi se zamislio! Za 40-ak € možeš naići u oglasima na Iskra zvučnike iz Iskra-Garrard gramofonskog kompleta. Napravi tweak kojeg mi je pokazao ZM i s tim ćeš moći dugo živjeti.

Ne moraš ni praviti kutiju - samo skini zadnju stranu i promjeni skretnicu kako je opisano ovdje na početku:

http://www.diyaudio.rs/topic/5555-iskra-garrard-zvucnjaci-by-0waf/

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@boban 85

 

Na sta konkretno mislis, da kupim polovne drivere ili cele zvucnike (vec napravljene) ?

 

@zerowaf

 

Evo bas sad gledam po oglasim, nema takvih. Pronasao sam samo jedan par ali iz 70-ih (skroz drugacije).

 

@vladac

 

Iz BG-a sam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@boban 85

 

Na sta konkretno mislis, da kupim polovne drivere ili cele zvucnike (vec napravljene) ?

 

da, spojis i slusas, nema zezanja oko gradnje, nego vremenom polako... kad porastu apetiti

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@boban 85

 

Ja sam ipak za varijantu rucno pravljenja, tu je cale, on mi moze pomoci oko pravljenja kutija (kako kaze sam je u mladosti pravio zvucne kutije) i malo oko skretnica ako bih kojim slucajem pravio sam.

 

Zeleo bih da to budu dvosistemski ali nisam siguran sta od drivera da stavim i naravno koju skretnicu. Na prvu loptu sam se odlucio za SAL jer koliko vidim jedino se on prodaje kod nas po radnjama + postoje vec gotove skretnice za njega (ne znam kakve su) no to nije problem da zamenim nekom drugom. Jel ima nesto u tom cenovnom rangu (mislim na drivere) a da je kvalitetnije od SAL-a ?

 

@vladac

 

Sta bi mi ti preporucio od SAL-ovih drivera ? Koja kombinacija se pokazala najbolja (od jeftinijih) ?

 

Zaboravio sam da napomenem da mi trebaju manji zvucnici (koji mogu da stanu na radni sto, ne oni podni).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pa odlicno, sad posto je vladac tu laksi si mnogo muka ;)

meni se najbolje pokazao SA serije...

od visokotonaca u ono vreme dt100 (cini mi se da je oznaka, onaj sa metalnom membranom) a posle njega dtf12.

stim  da je sa dt100 teze raditi

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A da pogleda na KP. Ima tu polovnih dajvera. Ima jedan lik iz B.Topole...prodavao je vec fabricki montirane drajvere Corall ili tako sta, na prednji baffle. ima i zadnje stranice ako se ne varam, skretnice fabricke. Mislim da je trazio nesto malo para za sve to. Fale 2x4 stranice :guitarplayer:

@boban i vladac

cime je najbolje finishirati sirovu ivericu?

git pa poliuretanska farba, furnir ili nesto trece? nije bas off ovoga

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

eko koza , tapeta , tekstilni materijali

a je li ima u leopardastom uzorku, da napravim 'NY Pimp speaker'? :buehehe:

@Zen sala na stranu, danas sam narucio sirov univer i sutra pocinjem probnu kutiju, hocu reci OB s kutijom ali da ne OFFiram topic vise...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@vladac

 

Aj kad budes video poruku odgovori. Koja skretnica je u pitanju ?

 

I jedno banalno pitanje za sve. Jel se moram drzati onih dimenzija po SAL-ovom projektu.

 

Prikacio sam fajl. Zanima me kutija sa 9 i 10 strane. Dakle da li dimenzije moraju striktno biti kao sto pise ili mogu da radim sa manjim izmenama ?

nacrt_zv_kutija1.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@30g

 

Koristim 'vodene' materijale, prvo izgitujem, krznenim valjkom nanesem akrilne boje, osnovnu zavrsnu, po potrebi lakiram...

 

post-44-0-91415600-1391626355_thumb.jpg post-44-0-26192200-1391626438_thumb.jpg post-44-0-61498100-1391626636_thumb.jpg

 

PozdraV

 

ps: skretnicu sam osmislio sam, kutiju prilagodio SBK1320... kutija= IMG_0699

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Prikacio sam fajl. Zanima me kutija sa 9 i 10 strane. Dakle da li dimenzije moraju striktno biti kao sto pise ili mogu da radim sa manjim izmenama ?

striktnih mera se drzis onda kada zelis zvuk koji je konstruktor iskonstruisao, ako nesto menjas onda to radis jer znas zasto to radis...

ako ne znas, onda ne menjas nista, drzis se slepo projekta...

skretnice su veliki problem kod projektovanja i zato ako nemas neku adekvatnu odaberi tu gotovu, kupovnu...

posto Vladac ima mernu opremu i na osnovu nje izradjuje skretnice najverovatnije je blizi boljem projektu nego sto je to slucaj sa kupovnom  skretnicom.

problem kupovne skretnice je taj sto je univerzalna (a takva ne postoji) i sto je konstruisana za ko zna koj par zvucnika (verovatno one idealne koji ne postoje).

na onim kutijama koje si slao su medjusobni razmaci drivera veliki, narocito kada se skretnica pravi napamet (mozda bi u nekoj varijanti to i radilo, ali cisto sumnjam da je ovde to slucaj)

 

tako da ako hoces sal, obrati se Vladac-u ili nekome ko radi sa Sal-om, ako ne onda nadji nesto polovno gotovo, pa posle prepravljaj koliko ti volja

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pogledaj na forumu Projeckt galleri/WIKI pod hteo bi da /na /pravim zvucne kutije na drugoj strani ima okacen jedan pdf format sa nacrtima pa ti mozda oni mogu pomoci :guitarplayer:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@2a3

 

Pronasao sam i ima dobrih nacrta. Najvise mi se dopada primer sa 33 strane (on ima i manji razmak drivera).

 

E sad, da li mogu da iskoristim tu kutiju za sledecu kombinaciju:

SAL DTF 12 - visokotonac

SAL SBX 1320 - niskotonac

za pocetak hv208/hv228 skretnicu (kasnije imam u planu da menjam)

 

Uostalom da li ima neki drugi nacrt koji sadrzi ove drajvere gore ?

 

Da napomenem da sam totalni pocetnik (prelazim sa kineskih zvucnika od po 2-3w) pa nemam toliko razvijeno uho sa kvalitet tako da ne treba mi nista specijalno za sad. Kasnije (posle 1-2 god) ionako planiram da pravim nove kutije sa dosta kvalitetnijim delovima i naravno vecim budzetom tako da mi je ovo takoreci za ucenje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...