Jump to content

Dvosistemski zvucnici [totalni početnik]


marko95

Preporučeni Komentari

@2a3

 

Pronasao sam i ima dobrih nacrta. Najvise mi se dopada primer sa 33 strane (on ima i manji razmak drivera).

 

E sad, da li mogu da iskoristim tu kutiju za sledecu kombinaciju:

SAL DTF 12 - visokotonac

SAL SBX 1320 - niskotonac

za pocetak hv208/hv228 skretnicu (kasnije imam u planu da menjam)

 

Uostalom da li ima neki drugi nacrt koji sadrzi ove drajvere gore ?

 

Da napomenem da sam totalni pocetnik (prelazim sa kineskih zvucnika od po 2-3w) pa nemam toliko razvijeno uho sa kvalitet tako da ne treba mi nista specijalno za sad. Kasnije (posle 1-2 god) ionako planiram da pravim nove kutije sa dosta kvalitetnijim delovima i naravno vecim budzetom tako da mi je ovo takoreci za ucenje.

Nemam iskustva sa sal-ovim zvucnjacima obrati se gdinu Vladac

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 47
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Moje iskustvo sa DTF12, koje datira od pre par godina, je skroz loše. Blagi užas od visokotonca.

search... evo poboljšanja: http://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/2640-sal-dtf12ms/

 

Za male novce, preporuka Visaton SC10N/8. Imao ga ITC za nekih 1500 din/kom.

 

Poz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

od visokotonaca u ono vreme dt100 (cini mi se da je oznaka, onaj sa metalnom membranom) a posle njega dtf12.

stim  da je sa dt100 teze raditi

 

:notthinking: dtf801 je bio onaj drugi sto sam koristio

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Nesic

 

Hmm... tražio sam sad ali nema nigde u prodaji tog Visatona :(

 

I da, niko mi nije odgovorio. Jel mogu da uzmem kutiju npr. sa 33. strane a da drajvere iskombinujem ili mora baš kao što piše u nacrtu ?

 

Razumeo sam da ako hoću zvuk koji je proizvođač zamislio da moram da radim striktno po nacrtu nego mene interesuje u čemu je razlika ako ja stavim iste zvučnike u kutiju drugih dimenzija (nekih mojih) i u onu po nacrtu ? Jel poboljšava ili pogoršava kvalitet zvuka ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mozes dobiti i jendo i drugo kao i kombinaciju istih, da negde radi boje a negde losije.

kutija se projektuje prema parametrima zvucnika (http://www.google.rs/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CCcQFjAA&url=http%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2Fwiki%2FThiele%2FSmall&ei=K-j0UsbhEMijhgff7IGIBg&usg=AFQjCNGmv9SZPCa5VWrqpJXk-1WprIKxRQ&sig2=iEZFpNuVVe7yUAl53mnL3w&bvm=bv.60799247,d.Yms) i onda se na osnovu te kombinacije kutije i zvucnika dobije odredjeni zvuk.

ako menjas bilo sta od ova dva menjas i zvuk.

ti sal zvucnik mozes da stavis u bilo koju kutiju samo je pitanje kako ce to zvucati.

neko moze i unapred da  proceni, ja ti to necu procenjiavti.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To ces znati samo ako probas jer nekad bude dobro a nekad ne zbog mnostvo faktora koje si imao priliku da procitas na forumu pa na tebi je da se oddlucis. :scratch_head:  jer nece niko da ti kaze samo ti to uradi i ne brini zbog tih faktora.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I da, niko mi nije odgovorio. Jel mogu da uzmem kutiju npr. sa 33. strane a da drajvere iskombinujem ili mora baš kao što piše u nacrtu ?

 

Razumeo sam da ako hoću zvuk koji je proizvođač zamislio da moram da radim striktno po nacrtu nego mene interesuje u čemu je razlika ako ja stavim iste zvučnike u kutiju drugih dimenzija (nekih mojih) i u onu po nacrtu ? Jel poboljšava ili pogoršava kvalitet zvuka ?

 

Evo ovako... Nije direktan odgovor na pitanje ali može biti ako pročitaš između redova...

 

S početka devedesetih sam bio u poseti fabrici zvučnika u Svrljigu da preuzmem neke zvučnike koje su mi radili po narudžbi tj "custom made drivere". Nema potrebe da sve prepričavam - svodi se na to da su me tamo zaposleni inžinjeri pitali da li mogu da sa njima podelim neka svoja iskustva iz prakse (a vezano za proizvode njihove fabrike) i da ako imam neka pitanja da će mi odgovoriti ako znaju. Jedno od mojih pitanja je bilo vezano za njihove fabričke skretnice koje su bile čist školski primer skretnice dobijene na bazi empirijskih formula. Ispostavilo se da je te skretnice konstruisao neki ex-subotičanin koji se oženio u Svrljigu pa tamo i ostao i zaposlio se u fabrici zvučnika, još negde sredinom šezdesetih... Na moje pitanje kako to da nisu ništa menjali od šezdesetih (sveopšte poznata stvar je da su empirijske formule jedno a parametri dobijeni merenjima nešto sasvim drugo) odgovor je bio da komercijalisti i uprava - dakle oni koji nikakve veze sa strukom nemaju ali potpisuju im platne spiskove nisu bili zainteresovani da se menja nešto što već svakako radi...

 

Od tada, sve što izađe iz firmi koje se niskom cenom bore da osvoje/zadrže tržište meni nit' smrdi, nit' miriše... Ko zna ko je te planove crtao, na osnovu čega je dobio dimenzije kutije, vrednosti elemenata u skretnici... i ko mu je sedeo za vratom da to što pre završi jer katalog mora da ide u štampu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ok shvatio sam to oko izbora dimenzija kutija.

 

Jel ima negde na internetu neko uputstvo kako se vrsi merenje drajvera i dobija idealna dimenzija kutija ? Uostalom koji alat je potreban i da li vredi sam da se bakcem sa tim ili da nadjem neko ko je to vec radio pa da mi on to odradi ?

 

Sad sam skroz u dilemi :Dizzy:

 

@pre>30g platio porez...

Razmisljao sam o tome da kupim vec gotove kutije ali problem je sto sam student a para niotkud pa mi jedino preostaje da kupim deo po deo i onda na kraju da sve sastavim (racunam za pocetak cu moci da uzmem drajvere a posle jedno mesec-dva skretnicu i materijal). Nadam se da me razumes.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ok shvatio sam to oko izbora dimenzija kutija.

 

Jel ima negde na internetu neko uputstvo kako se vrsi merenje drajvera i dobija idealna dimenzija kutija ? Uostalom koji alat je potreban i da li vredi sam da se bakcem sa tim ili da nadjem neko ko je to vec radio pa da mi on to odradi ?

 

Sad sam skroz u dilemi :Dizzy:

 

@pre>30g platio porez...

Razmisljao sam o tome da kupim vec gotove kutije ali problem je sto sam student a para niotkud pa mi jedino preostaje da kupim deo po deo i onda na kraju da sve sastavim (racunam za pocetak cu moci da uzmem drajvere a posle jedno mesec-dva skretnicu i materijal). Nadam se da me razumes.

 

Sve ima OVDE na forumu o merenjima. Zvu i VladaC su sigurno o tome pisali naširoko i veoma detaljno a mislim da je bilo i drugih (ne zamerite mi što iste nisam spomenuo - nisam baš ispratio)

Ako nema para, onda ne možeš ni da kupuješ deo po deo. Ako možeš da kupuješ deo po deo, onda isto tako možeš da ostaviš na stranu, malo po malo i kad skupiš neki iznos vrebaš priliku da se pojavi nešto dobro a po povoljnoj ceni. Mnogo je bolje kupiti polovne kutije koje su kakve-takve nego iste pare spiskati na delove za kutije koje neće biti nikakve. (ostaješ i bez para i bez zvučnih kutija)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

http://www.mh-audio.nl/spk_calc.asp

 

Evo ti sajt sa osnovnom kaklulatorima za razne tipove kutija ,skretnica itd. Ko se odlucis za neke polovne drajvere, sledi ti obavezno merenje TS parametara na osnovu kojih ce ti vec neko ovde pomoci da se isprojektuje kutija....

 

meni je ovo zapalo za oko

http://www.kupujemprodajem.com/Pioneer-alniko-12-inca-drajveri-10523230-oglas.htm?filter_id=127

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sve ima OVDE na forumu o merenjima. Zvu i VladaC su sigurno o tome pisali naširoko i veoma detaljno a mislim da je bilo i drugih (ne zamerite mi što iste nisam spomenuo - nisam baš ispratio)

Ako nema para, onda ne možeš ni da kupuješ deo po deo. Ako možeš da kupuješ deo po deo, onda isto tako možeš da ostaviš na stranu, malo po malo i kad skupiš neki iznos vrebaš priliku da se pojavi nešto dobro a po povoljnoj ceni. Mnogo je bolje kupiti polovne kutije koje su kakve-takve nego iste pare spiskati na delove za kutije koje neće biti nikakve. (ostaješ i bez para i bez zvučnih kutija)

Problem je sto uvek nesto iskrsne i te pare sto bih ostavio na stranu se potrose. Zato gledam da se iskombinujem nekako.

 

@Pchelac

 

Hvala

 

Posto polako vec dizem ruke od SAL-ovih drajvera gledam po oglasima neke polovne (za pocetak 2x niskotonac) do 4000din u vrh glave. Na koje proizvodjace da obratim paznju ?

 

Izvinjavam se ako sam vas smorio pitanjima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

cek, gledas polovne drivere da kupis?

ma to ti je jos veca macka u dzaku, nemoj tako, skupljaj za celu gotovu fabricku kutiju u sto boljem stanju novije generacije...

ili se bakci sa sal-om pa sta bude

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Problem je sto uvek nesto iskrsne i te pare sto bih ostavio na stranu se potrose. Zato gledam da se iskombinujem nekako.

 

Znači, u najkraćem, nisi uvek spreman da poslušaš svoje pametnije ja tj nemaš punu kontrolu nad svojim postupcima... Postavi si pitanje, šta se dešava ako si već potrošio pare pa "nešto iskrsne" ? Šta onda? ideš u banku pa pitaš "jel' može?" ... Ne verujem... Neka, jednog dana kad budeš okružen ženom i decom, naučićeš se monetarnoj i fiskalnoj disciplini... :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Slobodno se upusti u samogradnju. Moja preporuka je da za početak sagradi kutije kod kojih je odnos uložen trud/rezultat veoma povoljan: SAL HS 16R. Ako ti se dopadaju, možeš dodati subwoofer MS 30S.Za pojačalo u samogradnji počeo bih sa TDA7294 (za početak sa dva modula, a ako hoćeš 2.1 sistem i treći).

Pošto su mi bile potrebne zvučne kutije za letnju terasu, a ne suviše teške zbog transporta, napravio sam eksperiment, i izabrao MDF 12mm za materijal. Naravno, možeš ići na deblji materijal, ali kako se pokazalo u praksi, savim je bespotrebno.

Da bi otvorio priložene fajlove, treba da imaš na računaru: WinISD, Sketchup, Eagle. 

post-1620-0-27955800-1391938469_thumb.jp

post-1620-0-44990600-1391938479_thumb.jp

post-1620-0-72854600-1391938487_thumb.jp

KS502.zip

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Don Markone shvatam tvoj neizdrz ali uzmi u obzir i ovu finans. kalkulaciju.

2 kutije, 2x broj drajvera, 2 x skretnica.

Drvo: tzv sirova iverica iliti univer, za visinu 60tak cm u Darex-u 2x 800 din.

Drajveri: od 2x20eura za VT do 2x40 ili 2x60 eura za BST ili B. Hoces 3sistemce, jos kinte. Nek bude 4x20eura. Sve sa KP.

Skretnice( mnozina): 4x100uF posto ides na coravo, je oko 4x300 ili malko manje dinzi (Sanken). Nek bude 4x280. Kondovi (bez 'mame i tate').

2x kalem, vrednosti izmedju 3-5mH 'ajde nek bude 2x4.7mH je na KP 2x22eura

http://www.kupujemprodajem.com/Kalemovi-za-skretnice-5113694-oglas.htm?filter_id=108284

Sa tim si resio samo neku bastardnu skretnicu izmedju I i II reda. Mozda ti zatreba jos kalemova?

 

Zbir: 115 eura.

 

ja kao potpuno covek 'slabog audiofilskog' karaktera mogu da zamislim da cu pre na gomili imati 50 ili 60 eurica ali ne 115.

Nemislim da specijalno moras bas da gledas one polurastavljene kutije, istrci na KP i nesto drugo ali bolje polovno na KP nego ovo drugo. Tacnije bolje polovno sa KP, u medjuvremenu prevrtanje interneta i ucenje o pravljenju HiFi kutija pa kad dodje vreme...skupices za par godina dovoljno novca za nesto mnoooogo bolje.

nekako me svrbi to MARKO95 jer kod kuce imam jednog MICU97 koji je isto tako poletan i idealistican (sto i treba da budete u tim godinama).

Pozdrav

e da nisam uracunao cenu za kondove koja je jos tricavih 10tak eura i napomenu da je ovo sve najniza cena...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa da, vidim i ja da je velika to cifra na kraju. Gledam da idem na rucno pravljenje jer ce mi oko toga cale pomagati pa onda mozda i uleti sa nekim kesom tu (mada na to ne racunam).

 

Ovako da nadjem neke kutije do 45e (koliko mogu na gomili da sakupim a da ne potrosim) polovne a da su kvalitetne mi je bas veliki problem jer sam skroz totalni duduk po pitanju audio tehnike. Kad otvorim kupujemprodajem i unesem raspon cena 40-50e izadje mi 14 strana raznih zvucnika i tu mi je problem da izaberem kvalitetne. Zato sam i pitao da mi neko preporuci proizvodjace koje trebam da gledam jer ovako mi je sve isto kada gledam posto nemam iskustva sa tim.

 

Nadam se da me razumes.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...