Jump to content

Aleph 3 vs Calor Gold?


Aleks

Preporučeni Komentari

2SJ74BL je pola 2SJ109BL

 

ne ocekuj da igde nadjes 109 a da nije fake

 

ili cak i ako jeste , prodaces bubreg za par

 

moze lakse - nabaviti J271 , bar 20-ak komada , pa naci par parova medju njima

 

s obzirom da su biasovani CCS-om , nije kritican njihov veci Idss

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 49
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Neću push-pull A klasu :crying::D

Baš sada gledam šemu pojačivača koji mi je u sub-u - to je veoma slično ovom Fidelity-u (2N-ovi, BD-i i BC-i) samo mi fidelity deluje baš upgradeovano...

Ali to sam bre sastavio pre skoro 10 godina, to mi dosadno :icon_mrgreen:

(inače to je jedini pojačivač koji mi je proradio bukvalno iz prve, samo sam naštelovao mirnu struju i tako radi već deceniju)

Igra mi se sa fetovima, 'oću na naredni level :robots000_2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@AlexPitanje snage je jedno jako komplikovano pitanje. Koliko ti tačno treba snage ponajviše zavisi od efikasnosti i maksimalne snage tvojih zvučnika. Na primer, u odnosu na čestu efikasnost od 89 dB/1W/1m (ili pravilnije, 89 db/2,83V/8 Oma/1m), moje kutije, sa efkasnosti od 92 dB za istu galsnost traže polovinu one snage.Sa jedne strane, snaga nam jeste potrebna ne zato da bismo bili glasni, nego zato da razni instrumenti u nižim područijima (recimo od 500 Hz nadole) budu reprodukovani u RELATIVNO jednakom odnosu glasnosti kako je to nosaču zvuka. Treba shvatiti da se bar 80% ukupnopg efektivnog rada bilo kog pojačavača snage odvija upravo od 500 Hz nadole. Realne efektivne snage dakle delimično zavise i od programskog materijala - jedno je recimo gitarski trio u sobi, a taiko bubnjari su nešto sasvim drugo, kada njih bar četvorica počne da mlati one bubnjeve iz zaleta. Energija potrebna da se oni samo VERNO reprodukuju ja bar deset puta veća od one potrebne za gitarski trio.To je razlog zbog koga na primer ja ne volim cevne uređaje. Pored svih vrlina, na žalost imaju tu manu da je njihov dinamički opseg u kontekstu struje bedno mali. Dokazujući to, u sobi Sretenovića neke 2003 ili 2004 u Hajata tokom audio sajma, naterao sam ga da pusti numeru 8 sa prvog CD-a Blue Man Group ne nekim cevnim pojačavačima od nekih 10-ak W nominalno, koje je pokušavao da proda jednom vlasniku Krell amplifikacije. Pojačavač je to odradio, ali je bubanj prekčnika 2,2 METRA zazvučao keo da udara šerpicu a ne bubanj; ponavljanje istog ali na MacIntosh SS pojačavaču od nekih 100injak W je naravno dao sasvim drugačiji doživljaj. A nominalni zvučni pritisak je bio manje-više isti, ili bar jako sličan. I na kraju, čovek ne kupi cevnjaka.Iako većina nas provodi recimo 98% vremena pri PROSEČNOJ disipaciji od 0,5W, brzi i jaki tranzijenti mogu povući i do 20 ili 30 puta veću snagu, samo da bi održali traženi nivo zvučnog pritiska. A sve počinje od osnove, koliko je zvučna kutija efikasna.Dakle, nemoj se zavaravati logikom da slušaš u kući pri malim snagama, svi mi to radimo, ali je pitanje šta biva kada naiđe neki bubnjarski stakato, koji naglo povuče obilje struje. Zato gledaj da ti pojačavač bude izlazne snage koju proizvođač kutija deklariše kao maksimalnu, +20% rezerve, da se pojačavač ne zagrcne na maksimumu.Ako misliš da nisam u pravu, probaj pa se uveri sam. Poslušaj neku muziku koju jako dobro poznaješ, naravno kod tebe, na tvom sistemu i u tvojoj sobi, prvo sa pojačavačem od recimo 2x10 ili 2x15W sa cevima, pa onda ponovi isto to sa nekim tranzistorcem od nominalno recimo 2x100W. Čućeš i sam, to jednostavno nije ista stvar. Pazi samo da oba budu poznati i cenjeni proizvodi, dakle relatvno slični po kvalitetu. Ako ikako možeš, gledaj da uporediš cevi sa recimo H/K Citation 22, ili starijim Marantz 170DC modelima, to su proverene sprave, a naravno gledaj da i cevni bude neki renomiraniji proizvod.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bolje samo sativit natpis: Good for piccollo only.No, šalu na stranu, Stein, nije sve tako crno kako možda ispada iz mog dopisa.Praktično gledano, nominalnih 100W/8 Oma bi trebalo da bude dovoljno za svako kućno slušanje sa kutijama koje imaju efikasnost od 90 dB/2,83V/1m, mada bi bilo poželjno da pojačavač može u impulsima da izbaci recimo 140W/8 Oma, što je oko 21 dBW. Teorijski, to bi omogućilo maksimum od 111 dB/1 m. Najzad, veliki broj kutija ne dozvoljava toliku snagu, mada neki broj kutija, mahom od renomiranih proizvođača, dozvljava i mnogo veće špiceve.Što se cevnih pojačavača tiče, za njih je ranije bilo leka u obliku neverovatno efikasnih kutija koje su se ranije nudile od JBL, Altec Lansing, itd. Jedan Altec model, zaboravih oznaku, je imao nominalnu efikasnost od neverovatnih 108 dB/2.83V/1 m. Nedostatak ponude takvih kutija i jeste ono što današnju renesansu cevnih uređaja čini kontra revolucijom.Razmisli. Ako je toj kutiji trebao 1W da luduje po kući, sa onom tipičnom za danas, sa efikasnosti od 90 dB/2.83V/1m će za tu glasnost trebati ne 1W, nego negde oko 60W. Sa tim starim efikasnim kutijama, koje jesu bile deklarisane na relativno male snage od 50W, mogao si postići apsolutnu glasnost og nekih 125 dB SPL na 1m, što je već na nivou muzike uživo simfonijskog orkestra u sali kada sediš u trećem redu. E, to se zove dinamički realizam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pravim Visaton CT142, deklarisan nominalno na 60W/4 oma. Ako Babelfish daje 25W na 8oma, daće oko 35-40 na 4 + 20% = 50ak W, pa u CTu valjda ostaje još rezerve......

Samo ne znam šta sad sa osetljivošću te kutije koja je svega 83dB/2,83V/1m............ da li to znači da bi npr. Babel jedva gurao te kutije, ili?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pravim Visaton CT142, deklarisan nominalno na 60W/4 oma. Ako Babelfish daje 25W na 8oma, daće oko 35-40 na 4 + 20% = 50ak W, pa u CTu valjda ostaje još rezerve......

Samo ne znam šta sad sa osetljivošću te kutije koja je svega 83dB/2,83V/1m............ da li to znači da bi npr. Babel jedva gurao te kutije, ili?

25W @8 Ohm je sasvim dovoljno - u dovoljno maloj prostoriji na primerenoj udaljenosti od zvučnika - nije isto u prostoriji od 50 ili 70m2 ili u 18m2... i nije isto slušati sa 4-5 metara udaljenosti ili 2...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

znaci ko ima lampasa da slusa u kupatilu... :whistle2:  :wink2:

 

Ko ima lampaša, recimo - imam ja jedan mali SET sa EL34 - cca math kaže da tu nema više no nekih 3.5 - 3.8W, ne uparuje iste sa kutijama od 83db osetljivosti - rađe sa nečim preko 90db, npr mali Fostex u horni - kažu da je osetljivost bliže nekih 94db... Nema šanse da vol. dugmić okrenem dalje od cca "10" sati - preglasno... Sve ima svoje - milion puta ponovljeno i ovde i svuda - sinergija je najbitnija, tj međusobno uklapanje...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Glasnost, W,  "10 sati",    "12 sati"  velika, mala soba.... sve je manje bitno (da ne kažem njesra) u odnosu na to šta pojačalo (zvučnik)  ima da ti "kaže"

 

i šta osećaš kada to čuješ!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...