Jump to content

Jeftini zvucnici - od babe devojka :)


Zare

Preporučeni Komentari

Radi se o jeftinim Jensen zvucnicima koji su preko pojacala povezani na komp. Jeftini konektori sa zabicama, ozicenje sa buksnama (max 0.5 mm2, verovatno i manje), bipolarni kondenzator na visokom 3.9 uF (vrhunska skretnica :msn-rofl:) . 

I takvi kakvi su sviraju dosta bolje nego sto sam ocekivao tako da mi ne pada na pamet da u "upgrade" ulazem neke pare.

 

Plan je da se kutija koliko je to moguce unutra izlepi Azmavibom za ubijanje vibracija, zameni ozicenje i stavi bolji kondenzator na visokom. Da sam pravim skretnicu, ne znam, tako da ostaje ovo nabrojano a i nemam nekog iskustva sa budzenjem zvucnika. 

 

Pitanje je, koji presek zice za ozicenje? Da ne zaglavim sa "vece je bolje" pa bude 2,5 mm2 :) :). Da li isti presek i za bas i za visoki? 

Svaka pametna a lako izvodljiva ideja je dobrodosla ;)

 

Btw, malo mi je dosadno, odavno nisam nista radio pa sam resio da se uposlim i po cenu da ne bude nekih velikih efekata :). A mozda i nekome bude interesantno...

post-171-0-10672500-1384454643_thumb.jpg

post-171-0-74075800-1384454654_thumb.jpg

post-171-0-61841300-1384454666_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 29
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Telefonski kabal (bilo koji) nije problem, mada mi se kao zvucnicki i nije bas nesto pokazao.

 

Lak zicu cu videti sutra sta mogu da nadjem kod coveka koji vinkluje motore.

 

Sta dolazi u obzir od licnastih, koji preseci?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izlepljen Azmafon na zidove kutije. Nisam se mnogo trudio da izgleda lepo ali ce da radi posao.

 

Zamenjeno ozicenje sa jagodinskim strujnim kablom od 1 mm2. Isao sam na licnasti zbog lakseg rada a jagodinski sam izabrao zbog toga sto je ako nista drugo, stvarno od bakra :). Mogao sam i od onih kineskih zvucnickih ali oni mi nesto i ne lice da imaju previse bakra u sebi. 

 

Posto ozicenje ide redno od terminala na bas pa na visoki, nisam radio sa 2 parceta kabla vec sam blankirao zicu, zalemio na terminal i pustio dalje prema visokotoncu. Racunam da je bolje tako nego seci zicu i lemiti je 2 puta. 

 

U skladu sa visokom klasom :) :) zvucnika, visokotonac je za plasticno kuciste ucvrscen zabicama pa nekim lakom premazan spoj da ne dolazi do pomeranja. Na jednom je to popustilo pa sam izmedju zvucnika i kucista ubacio Blue Tac tako da zvucnik vise ne moze da se pomera.

 

 

post-171-0-83534100-1384592220_thumb.jpg

post-171-0-65640400-1384592234_thumb.jpg

post-171-0-30878100-1384592246_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jos par slika od danas...

 

Na visokom je bipolarni kondenzator od 3.9 uF zamenjen Philips polikarbonatom (4x1 uF) i Blue Tacx-om pricvrsen za visokotonac. 

 

Na zadnjoj slici je staro ozicenje u poredjenu sa novim 1mm2. Posle kazu da velicina nije vazna  :yikes: .

Sa damping materijalom trenutno nemam nameru da se igram, neki drugi put. U fabrickoj varijanti damping je samo na zadnjoj strani kutije. 

 

 

post-171-0-33272400-1384608471_thumb.jpg

post-171-0-89905800-1384608686_thumb.jpg

post-171-0-77290200-1384608720_thumb.jpg

post-171-0-96856900-1384608792_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Videcemo sta ce biti sa usviravanjem. Cini mi se da je vec poceo zvuk da se menja od jutros. Na gore :) :). 

 

Uglavnom, stvarno se cuje razlika i to osetno bolje. Iz iskustava drugih sam ocekivao da svira bolje ali ne bas toliko veliku razliku. Zvuk se popravio u bas svim segmentima. Nema skoro nicega sto podseca na stari zvuk, kao da su zamenjeni zvucnici. Bas je malo dobio na dubini ali dosta na udarcu i cvrstini, sredni i visoki su se otvorili i propevali. Cela tonska slika je neuporedivo ujednacenija i dobilo se na detaljima.

 

Od mana...Dublji bas zna da zamumla sto i nije neobicno obzirom na zadnji bas reflex i kutije koje su preblizu zidova. Prelaz sa srednjih na niske tonove je po nekada malo problematican i bas malo vise preuzima nize srednje tonove ali nema skretnice koja bi to mozda mogla da ispegla.

 

Ovo je zvuk sa koji bih bez problema mogao da zivim posebno uzevsi u obzir da je ovo u stvari namenjeno da bude pc zvucnik :). Realno je mnogo vise hi-fi nego pc zvuk ali necemo da sitnicarimo ;)

 

Mozda ce iskusniji sa budzenjem zvucnika znati bolje ali mislim da najvecu zaslugu za ovoliku promenu u zvuku imaju kvalitetni kondenzatori i ozicenje. Dampiranje kutije sumnjam da nosi vise od 10-tak % ukupnog poboljsanja. A samo dampiranje uzima najvise vremena i trazi najvise rada.

 

Sto se mene tice ja sam izuzetno zadovoljan dobijenim rezultatom. Ceo posao je pokrenut jer sam hteo da vidim da li se od ovih zvucnika moze izvuci makar malo bolji zvuk i da malo ubijem vreme a da ne kosta nista jer i sami zvucnici smesno kostaju. A ne kosta jer sam skoro sve imao a i to sto je korisceno je vrlo jeftino.

Kvadrat Azmafona je oko 150 din ako se dobro secam a nije otisla ni trecina, kondenzatori su 10-tak din/kom (korisceno 8 komada), zica 30-tak din/metar, lepak za drvo sam davno kupio, ne znam cenu, sto znaci da sve ne kosta ni 300-400 din. 

 

Ostalo je da se jedan ulubljen kartonski dust cup izvuce ali nisam imao zivaca da se sada igram i sa tim. 

Mogu da se promene i zvucnicki terminali jer su postojeci oni najgori sa stipaljkama ali ako gledam da zadrzim nisku cenu "projekta" onda mogu da stavim opet isto tako lose samo sa buksnama. Bilo sta da vredi kostace kao oba zvucnika zajedno :)

 

"Sistem": zvucna na kompu je integrisana (Realtek), Winton amp koji nije ni malo naivan igrac, Oelhbach Silver Stream zvucnicki, pletena Timmy bakar/teflon zica sa kompijom WBT-a kao interkonekt. Sve to izgleda ovako:

post-171-0-93832400-1384689116_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

imaj zivaca makar dodaj kao dual boot..videces sledece:

kad nema babe daobra je i devojka! (da skuva rucak) :wink2:

a za usisivac to rade ljudi... samo radi svake sigurnosti probaj na min snage ili recimo ostavi negde otvor da furi malo :whistle2:

Za prvu probu: Live CD/USB i...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Probao sam ranije te live verzije ali mi se ne navikava na nesto sasvim novo a jos ja to jedini koristim u blizoj i daljoj okolini :)

 

Cela ova prica nije zamisljena da bi ovaj sistem sluzio za ozbiljno slusanje muzike vec da posluzi za neobavezno (a opet dosta kvalitetno sto se tice zvuka) slusanje i kao obican pc zvucnik tako da necu ici u neke detalje da bi dobio po svaku cenu bolji zvuk. Moze tu dosta da uradi bolja zvucna kartica pa optimizovanje win-a i ko zna jos cega sve da bi se dobilo na kvalitetu. 

Za ozbiljnu pricu je namenjen "veliki" sistem koji se slusa ne bas cesto a od kada sam pre mesec dana povezao prve  zvucnike preko pojacala na komp slatko sam se naslusao muzike kao sto nisam zadnjih par godina ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sto tu jadnu kalotu zguzvanu ne izvuces. ja sam to izvlacio sa flasterima ili selotejpom.zalepis fino na nju i polako (u)nazad. :buehehe:

 

Nece probao sam. Samo se skida boja sa kartona ali ne mrda. Morace da radi usisivac :).

 

Probacu Linux kada ste vec toliko navalili, dugacka je zima  :whiteflag: .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...