Jump to content

Sta je pretpojacalo itd.


milivojevic97

Preporučeni Komentari

Pa ja sam, evo da kazem svima, pre nepunih mesec dana kupio i pojacalo koje je temelj za moje znanje u audio-tehnici, elekroiku ucim u skoli(ove godine sam poceo), imam puno dobre volje i zelje da pravim takve sitnice kao sto su vu-metar, skretnica, hladjenje za pojacalo(jer sam tek poceo i ne mogu nista vece-komplikovanije praviti), pa se nadam da cu nauciti sve to sto mi treba, zato i ispitujem svakakve gluposti na forumu koje mozda vi znate kao osnovu(za mene su osnove tablica mnozenja i vozenje bicikla), i nemojte se ljutiti ako budem ispitivao ovakve stvari. :hot:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 47
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Pretpojacalo ti (najverovatnije) ne treba jer ga već imaš u svom "integralnom" pojačalu. Trebalo bi ti da imaš "čisto" pojačalo tj. "snagaš", zbog gore navedenih stvari (selektor ulaza, pojačanje i smanjivanje...).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To jeste pojačalo snage ali ima regulaciju glasnoće pa ako se koristi sa samo jednog izvora, računara na primer, nema neke posebne potrebe da se sada pravi pretpojačalo. Može, ali ne mora. Milivojević97 je srednjoškolac, prva godina, cenim po do sada napisanom (molim da mi se ne zameri ako grešim) i čeka ga puno stvari koje treba da nauči pre nego krene da nešto konkretno počne da sklapa od "ničega" tj od prostih delova... Verovali ili ne, jako malo ljudi pročita šta imam napisano ispod svakog od mojih postova... A ne bi bilo naodmet...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

SPECIFICATIONS
Momentary power output. ....................... .300 watts per channel at 8 ohms.
Max. (peak) power .............................. .180 watts per channel at 8 ohms.
260 watts per channel at 4 ohms.
Continuous power output (Both channels driven). ...... .80 watts per channel at 8 ohms.
Input sensitivity
CD....................... ., .............. 1.5V (RMS)for80wattsat8ohms.
Pre/line .................................. 0.8V (RMS) for 80 watts at 8 ohms.
Frequeacy response
CD..... .......................................... 5Hzto50,0OOHz+&dB.
Pre/line ......................................... 5 Hz to 100,000 Hz + dB.
Input impedance -8
CD..........................................................33~ohms. .
Pre/line ....................... ; ............................. .50 K ohms.
Total harmonic distortion. ......... Less than 0.02% at rated power output into 8 ohms.
Inter modulation distortion. ....... Less than 0.015% at rated power output into 8 ohms.
‘Damping factor. ............................................. .Great than 100
Soft clipping point ........................................ at 90 watts/8 ohms.
Signal to noise ratio. ................................... 110 dB (I HF, A-Weighted)
Output section
Speakers . :. ........................................ A, B, A+B, (4-16 ohms)
Headphones............................................... Lowimpedance
Fuse .................................................. 3.5A @ lpc (outside)
1A @ lpc (inside)
8A @ 2pcs (inside)
Miscellaneous
Power requirement . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .22OV 50Hz
Power consumption. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . , . . . . . . . . . , . . . . .480 watts (MAX)
‘Dimension.................................... . .422(W) x 120(H) x295(D) mm
16-5/8(W) x 4-3/4(H) x 11-5/8(D) inch
Weight. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .10.5KGS (23.1 LBS)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

100K označava vrednost od 100 kilo Ohma. Oznaka A se po defaultu koristi za linearne potenciometre ali ponekad i za logaritamske. Metod za proveru je prost. Instrumentom se treba smeriti omaža između srednje i dve krajnje nožice kada je klizač postavljen na sredinu. Ako je linearni potenciometar, onda će između srednje i obe krajnje nožice biti isti ili približno isti (oko 50kOhma) Ako je logaritamski, onda će sa jedne strane otpor biti jako mali a sa druge, jako veliki - jedan u odnosu na drugi, dakle, vizualna sredina ("12 sati" sredina na kapici potenciometra) nije i omski sredina... 7D2F je neka oznaka koja obeležava tip kućišta, broj klizača, prečnik osovine i/ili slično i može biti interna oznaka proizvođača koja nema neki značaj ako ne naručuješ rezervni deo od proizvođača.  

Napomena: 100k je nominalna vrednost, stvarna vrednost kod ovakvih potenciometara može da odstupi od nominalne za 10 pa čak i do 20% pa je poželjno prvo izmeriti otpor između dva kraja pa ako je vrednost 85kOhma, onda je na sredini oko 42KOhma ako je linearni pot u pitanju. Ako je logaritamski u pitanju, onda to može biti i recimo 5KOhma...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako se iskoristi divna stvar koja se zove google pretraga, jedan od prvih rezultata vodi na http://www2.produktinfo.conrad.com/datenblaetter/300000-324999/312207-an-01-en-WPA_600_Pro_Stereo_Leistungsendstufe.pdf što je dovoljno da se dobije podatak o tome da ima izbornik ulaza sa CD-a i nekog pretpojačala. Kako sam već i procenio, za ovo ti nije neophodno pretpojačalo ako nemaš više no najviše dva izvora sa kojih bi slušao muziku. Ako poludiš pa sa tavana iskopaš tatin/dedin gramofon i ploče ili ti uljak, tetak, stric ili komšija donesu jedan, onda će ti trebati pretpojačalo...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ok, znaci ne treba mi pretpojacalo, no ja cu sad da proverim po netu sta je to logoritski i linearni potenciometar, izmericu pa cu javiti. Kako da proverim da li radi(ne koliko ima oma nego da li je potenciometar ispravam), cuo sam da se za ta krckanaj koristi i kontakt sprej?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam napisao metod provere da li je potenciometar linearni ili logaritamski. Ako ga budeš hteo zameniti, dobro bi bilo da znaš šta da tražiš kada budeš kupovao zamenski. Ako pojačalo svira a krcka i šuška kada menjaš glasnoću, onda je potenciometar ispravan, samo su kontakti zaprljani. Poneko koristi kontakt sprej. Ako se time ne baviš ( a ne baviš se servisiranjem uređaja) možda je jeftinije zameniti potenciometre nego kupovati ne baš jeftin sprej.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nazalost nisam uspeo da izmerim KOLIKO je oma potenciometar jer se nisam snasao sa analognim multimetrom  :whiteflag:

ali jedno sam skontao samo ne znam sta je: merenje desnog potenciometra-obe strane su otprilike iste                                                                 merenje levog potenciometra(znaci to je za left speaker-e) tu je 100% logaritamski jer je na 1 strani jako mali a s'druge jako velik...

Ali oce valjati ako ja kupim recimo isti takav potenciometar od 100 kilo oma? po mojoj logici to mora valjati jer je isti kao i fabricki :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E baš mi je drago što se napokon nešto odmotalo u tvom slučaju.

Cijelo vrijeme si mislim da li nas to netko zeza sa pitanjima, ali sad kad smo otkrili koliko ti je godina i samiom time pretpostavili koliko iskustva realno možeš imati su stvari sjele na svoje mjesto.

 

Nemam ništa za dodati na Steinove postove. Mislim da ti je dao dobru informaciju.

 

Ajd' sretno sa potom i javi ako si šta radio! 

 

P.S. Meni je kao prva pomoć radilo to da potenciometar (preko)nekoliko puta na ugašenom ampu okrenem od minimuma do maksimuma. Ako je grafitni pot to će pomoći da se na mjesto gdje je grafit izlizan nanese novi sloj. Samo, to ti je tek privremeno rješenje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...