Jump to content

U poseti kod ZZZZZZZZZZZ


grozni

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 81
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Nek me ZZZ koriguje ali mislim da niste slušali istu varijantu skretnice u ateljeu i u stanu.

 

Ono što je evidentno kod ovih zvučnika je da se mogu dobro istjunirati prema svakom prostoru, što mislim da nije slučaj kod fabrički zvučnika sa basrefleks otvorom. To u BR-u  upravo i služi u tu svrhu, pored još par sitnica. Altec Biflex ima tzv. mehaničku skretnicu gde bas preuzima ispod 100Hz - genijalno rešenje.

 

Stoji sve što je ZZZ rekao, treba uraditi bolje zaptivanje kabineta i napraviti veću hornu. Moguće i da je taj mellow zvuk dolazio i iz kvazi 24db skretnice, slušao sam je možda jedan dan pre vas. To je stvarno radilo kao FR, mada se meni više dojmila varijanta sa 18db. Kada smo u toj varijanti priključili moj DAC koji je takođe ZZZ-ovo delo to je bilo onako baš dobro. Iskreno ja bih tu stao sa projektovanjem skretnice. Mogu da zamislim kako bi tek radila varijanta sa Sabre-om.

 

LDR i TVC su odlični, QUAD-ovi mislim da mogu još da daju mada su i ovako odlični.

 

Gramofon je upravo onakav kakav treba da bude - masivan. U više navrata sam pisao o ovom setup-u i na drugom forumu. Ima ta EMT RIAA neku magiju mada malo sabija zvuk. Iskreno bolja od mase koje sam slušao. 

 

Sa moje strane RESPECT za divnu kolekciju uređaja i ogromno poštovanje za veliko znanje i umešnost pri projektovanju uređaja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Postovani kolega, meni je to odlicno radilo, ali kao visestazni zvucnik (ili BR), ili kako vec. FR imaju sasvim drugaciji karakter i balans zvuka. Mozda Vas nisam dobro razumeo ili nemam dovoljno zananja, ali svi FR koje sam imao prilike cuti, zvuce drugacije. Ne bolje ili losije jednostavno imaju drugaciju pa recimo tonsku sliku. Veliki pozdrav.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne, nismo slusali istu varijantu skretnice.

Nisam pisao o skretnicama, jer se ne razumem u iste, ali nam je ZZZ to sve potanko ispricao o konstrukciji prve, a potom i druge.

Ma OK, čisto da ubacimo još jednu promenljivu u jednačinu. Ali stoji da je stambeni prostor dosta ugodniji za slušanje, pre svega zbog manje površina pod staklom, zatim kontra položaja u odnosu na staklo. Trebalo bi još smanjiti refleksije tepisima i sl. ali i ovako to zvuči baš dobro. Ma šta dobro - odlično.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Postovani kolega, meni je to odlicno radilo, ali kao visestazni zvucnik (ili BR), ili kako vec. FR imaju sasvim drugaciji karakter i balans zvuka. Mozda Vas nisam dobro razumeo ili nemam dovoljno zananja, ali svi FR koje sam imao prilike cuti, zvuce drugacije. Ne bolje ili losije jednostavno imaju drugaciju pa recimo tonsku sliku. Veliki pozdrav.

Dobro, ne znam šta si od FR slušao. Da li su svirali goli drajveri ili sa korekcijom, bilo mehaničkom bilo električnom? Bez persiranja molim, stariji ste od mene. :shinymj5:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Fosteksi, Louteri, MA.... na koncu i moje Bubinge ( FR sa helperima) sta god da su im radili, i kako god da su ih korigovali ,drugacije mi je to sviralo. Ovo pisem kao slusalac, ne kao konstruktor, jer to i nisam. Pozdrav :oke:

Uglavnom jeste drugačije. Ako ostavimo ekstreme po strani (bas i visoke), skoro svaki drajver u centralnom delu ima svoj sound signature - manje ili više izražene pikove. Moj prvi komentar na ovu temu je bio kompliment ZZZ-u za faznu usklađenost skretnice, mislim u okviru 15 stepeni i sa tog aspekta me podsetio na FR. :oke:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zato sam se i ogradio da te nisam dobro razumeo.  U tom kontekstu slazem se sa tobom. Veoma koherentan zvuk. Uzgred neverovatno mi je bilo sta parce nicega od stiropora ispod horne radi sa zvukom ( i logicno, jer se onda visoki drugacije prostiru). Divan pokazni primer koji je izveo Zoki. Veliki pozdrav.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zato sam se i ogradio da te nisam dobro razumeo.  U tom kontekstu slazem se sa tobom. Veoma koherentan zvuk. Uzgred neverovatno mi je bilo sta parce nicega od stiropora ispod horne radi sa zvukom ( i logicno, jer se onda visoki drugacije prostiru). Divan pokazni primer koji je izveo Zoki. Veliki pozdrav.

U pitanju je sunđer. Recimo UREI je horne svojih studio monitora oblagao sunđerom na krajevima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Onaj  TVC sam onako prikljucio bezveze

to naravno ne ide tako.

inace to je SATI tvc vrlo dobar to jest odlican

prakticno mu nije potrebna kompenzacija zbog jako malih reaktivnih vrednosti

ipak planiram to da uradim i to za svaki podeok od 24

ekstremo velike induktivnosti a neverovatno male kapacitivnosti

i naravno Tomi horning i ovi njrgovi to nisu lepo povezali

sheildovi i oklop su pogresno povezani

nista strasno samo me cudi kako uvek to pogresno urade?

nasao sam kod benta jedan 4-vorosruki preklopnik sa mogucnoscu prebacivanja i rucno i daljinski

.

.

A to oko skretnica bukvalno sam isprobao skoro sve

i dosao do tacke kaa se na merenjima ne oseca bitnsa razlika aii se oseca u zvuku

tako da sada samo treba slusati razlicit materijal

i uskladiti da naj bolje radi.

.

U princiou sve se dramaticno promenilo kada sam modifikovao altec

to je driver koji je isao preko 12KHz neverovatno.

izvadio sam kalotu od one legure i otvorio driver

ALI tako da nisam skroz odsekao kalotu nego vrlo precizno onim hiruskim skalpelom

(Nabavio mi Guja :))

izvadio kalotu i ostavio 5-6 mm po rubovima.

Nije mi padalo na pamet da kristim rastvarace da ne bi poremetio taj vrlo bitan deo sklopa.

a i bila mi je potrebna neka mala platforma da zalepim dust cap zbog prasine.

Tu sam stavio tanoy original platneni dust cap. Zalepoi nekim crnim originalnim lepkom

koji je stvarno dobar i to je to.

driver vise nije imao onaj pritisak i malo manje je nasilno isao u gotnji spektar.

.

onda sam premazao membranu sa 2 tanka sloja rstvora na bazi damara

u principu nesto slicno kao violinski lak

i to je jako uticalo na bolje na zvuk, neverovatno.

.

Posle toga se i skretnica pojednostavila.

ova gomila na zvucnicima nije samo skretnica vec i elementi za probu

to ce naravno da ide u posebnu kutiju iza kabineta

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zoki,

jel može neki detalj/slika police za uređaje?

Zanimljivo mi je rešenje, šta je ono plavo sa strane, L profil?

T profil spojen iz 2 l profila

stvarno nesto najjednostavnije ofarbano u plavo

ploce od bukovine ofasrbano u sivo i dugacki srafovi

dole tockici za TA pec

mozda bi trebalo promeniti i staviti one vece prozirne...

ali nije nesto ne zanm sta kad se zategnu srafovi prenosi vibraciju

to je cisto da stoji na necemu, za sada

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

.

A to oko skretnica bukvalno sam isprobao skoro sve

i dosao do tacke kaa se na merenjima ne oseca bitnsa razlika aii se oseca u zvuku

tako da sada samo treba slusati razlicit materijal

i uskladiti da naj bolje radi.

.

U princiou sve se dramaticno promenilo kada sam modifikovao altec

to je driver koji je isao preko 12KHz neverovatno.

izvadio sam kalotu od one legure i otvorio driver

ALI tako da nisam skroz odsekao kalotu nego vrlo precizno onim hiruskim skalpelom

(Nabavio mi Guja :))

izvadio kalotu i ostavio 5-6 mm po rubovima.

Nije mi padalo na pamet da kristim rastvarace da ne bi poremetio taj vrlo bitan deo sklopa.

a i bila mi je potrebna neka mala platforma da zalepim dust cap zbog prasine.

Tu sam stavio tanoy original platneni dust cap. Zalepoi nekim crnim originalnim lepkom

koji je stvarno dobar i to je to.

driver vise nije imao onaj pritisak i malo manje je nasilno isao u gotnji spektar.

.

onda sam premazao membranu sa 2 tanka sloja rstvora na bazi damara

u principu nesto slicno kao violinski lak

i to je jako uticalo na bolje na zvuk, neverovatno.

.

Posle toga se i skretnica pojednostavila.

ova gomila na zvucnicima nije samo skretnica vec i elementi za probu

to ce naravno da ide u posebnu kutiju iza kabineta

Nije to loše radilo ni sa onim kompenzacijama na Altec-u, ne znam šta je od svega toga sada ostalo? Ali stoji da je pritisak značajno opao skidanjem kalote. Da si hteo da ih skineš pre godinu dana... ali nisam hteo da budem pushy. Uostalom išao si zdravijom logikom i isprobao sve varijante skretnice. Nije laka odluka modifikovati originalan drajver tog kalibra. Ide i dalje visoko ali, upotrebio si pravi izraz - manje nasilno i to je sada mnogo mnogo bolje. Te originalne Tanoy kalote su odlične.   :oke:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma OK, čisto da ubacimo još jednu promenljivu u jednačinu. Ali stoji da je stambeni prostor dosta ugodniji za slušanje, pre svega zbog manje površina pod staklom, zatim kontra položaja u odnosu na staklo. Trebalo bi još smanjiti refleksije tepisima i sl. ali i ovako to zvuči baš dobro. Ma šta dobro - odlično.

Zaboravio si jos jednu vaznu stvar zasto je bolje sviralo u sobi. :wink2:

Hint - desni cosak.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za Tanoy platnene kalote i profi crni lepak (mislim da je neki EV ili JBL) zahvaljujem se NN acoustics-u

Jednostavno veliki driver i pored toga sto ima laganu membranu nije po mom misljenju spreman da radi do 10 ili 12K

sve je to lepo ta njihova zamiso ali to moze za izvođacke stvari i recimo kao centralni od 600Hz pa na gore.

Drugo voice coil je veceg diametra i nije mi jasno kako su to postigli.

jeste da se sentralne i vise frekvencije reprodukuju kroz hornu one manje membrane ali opet.

.

 

skretnica nema puno elemenata ukupno 3 kalema i 4 kondenzatora za ceo sistem

I za sada PI network za atenuaciju visokog u horni. i to negde oko -3.15db

probao sam skoro sve vrste atenuacije za visoki L-pad, T-net, i T i PI net po mom nahođenju bole rade od L pada

i to dosta. Ti otpori u bilo kom networku mmoraju biti neinduktivni.

A mislim da se ne moze uraditi atenuacija vise od 3 db za bilo koji driver na jedan od ovih nacina

nesto se jako poremeti u onim top visokim ne vidi se toliko na merenjima sve je kao isto ali se cuje

skroz se zamuti u top endu.

.

opciono je na visokom RLC koja mozda nece biti potrebna sa drugom hornom

manjeg pojacanja. Ovo je horna sa najvecim mogucim pojacanjem

ja uradio na osnovu DYN merenja. Međutim taj driver je sigurno jaci u DB

i to je verovatno jedan od razloga sto povlaci ceo spektar na sebe i ide u debalans u fabrickim dyn kutijama?

.

Za sada mi je neka zamisao da uradim drugu hornu sa manjim pojacanjem manjim faktorom direktivnosti

i kruznim nastavkom, produzetkom. Onda mozda nece ni biti potrebe za atenuacijom visokog ili ako bude to ce biti 1-1.5db

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...

Vorumska komisija zajebanata u sastavu Prophet, Zvu i moja punačkost, posle kušanja 4x18cola u U frejmovima - svaka mu dala, posetila sinoć ZZZa radi uživanja u big ass pločovrtu i apgrejdovanim flower power hornama. Svira ono muziku i sa ovom skretnicom v17.4.1.22... ...bem li ga šta već. :)

 

Fotodokumentacija u prilogu:

post-53-0-06046100-1382293312_thumb.jpg

post-53-0-35232300-1382293531_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...