Jump to content

DIY Synergy horn


chakija

Preporučeni Komentari

Pretpostavljam da se niko s ovih prostora nije igrao sa synergy hornama.

Na netu nisam uspeo da nađem neki "razrađeni" projekat koji zvuči dobro ili bar prilbližno dobro kao Danley SH50.

Za sada, čini mi se da je Poul Spancer uspeo da dođe do vrlo dobrih rezultata, ali on koristi odvojen woofer za <200Hz.

http://redspade-audio.blogspot.com.au/2011/03/diy-synergy-horn.html

Patrick Bateman sa diyaudio.com foruma je isto utrošio poprilično vremena na njegove synergy horne...

Za ovakav projekat potrebno je puno volje, znanja, para i vremena, tj. sve što mi trenutno nedostaje (sem volje :D)

Mislim da su ovo zvučnici koji itekako zavređuju malo veću pažnju na vorumu iako su prvenstveno pravljeni za PA.

Ono što je meni jako bitno je da dobro rade i u manjim sobama i odma uza zidove i ne zahtevaju neki poseban tretman prostorije.

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 16
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

ja bi na tvom mestu zaboravio na synergy hornu u DIY varijanti. vecina ljudi koja se time bavi je pored ozbiljnog poznavanja samogradnje zvucnika i dobre merne opreme u posedu i jako velike kilometraze sa hornama uopste. kao sto sam vec nekoliko puta ovde ponavljao, mislim da pored izlivene horne iz summe nema previse smisla traziti kolace preko toga. to je potencijal koji moze zaista da postigne vrhunske rezultate. da sam zaludan, bavio bi se time da pronadjem idealan bas/mid drajver za to umesto predlozenog B&C. rezultat moze da bude kutija pored koje ne mislis na sinergy.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma znam da su Summe br.1 zvučnik, pogotovo sad kada imamo kalup zahvaljujući tvojoj i lukinoj dobroj volji i ogromnoj naporu. Većina ljudi ih toliko hvali da je prosto smešno pokušavati bilo šta drugo jer je sve već u velikoj meri sažvakano i dostupno. Dobrih 15" woofera ima na bacanje tako da naći alternativu tom tbx100 je najmanji problem. ALI, summe imaju jednu manu-može da dođe malac i da turi prst u membranu :lol:

Šalu na stranu, stvarno jedva čekam da čujem Summe kada ih luka  i Zvu nariktaju.

Sa druge strane, glupo bi bilo da se pretvorimo u armiju Gedlee-jevaca.

Voleo bih da čujem neku od tih synergy horni, tipa taj SH50 ili SH60.

Ovi snimci na you tubu gde jericho horne sa 300 metara čuješ kako svira  kao da slušaš sa 5-10m su da se smrzneššš..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo konkretno, ja sam uzeo neke SAL zatvorene srednjake, prilicno su dobri ovako sami za sebe.

 

Pošto solidno poznajem bandpass princip i dosta sam se igrao sa emulatorima, uzmem neke komade MDFa različite debljine i bušim drugačiju rupu na svakom komadu. onda pričvrstim preko zvučnika i merim. To što sam izmerio mi se uopšte ne sviđa, nema veze sa simulacijama, u stvari uopšte ne pokazuje ni bandpass karakteristiku. Tu sam stao i batalio sve.

Lako bi bilo napraviti bass za unity hornu, i uzeti visokotonac, i napraviti kutiju, ali bandpass srednjetonci su ono što karakteriše taj projekat. Ako to ne umem da uradim, nema poente raditi dalje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ma jeste john hasquin je zaludan pa ce svakom ponaosob da objasnjava. unity horna je bre nesto sto je toliko u domenu neizucenog - a ako je izuceno onda to znanje nije do kraja javno podeljeno kao u slucaju drugih horni - da bi to za nekog odavde verovatno bio zivotni projekat a ne nesto gde bi u razumnom roku bilo moguce dobili uredjaj za uzivanje.

 

sto se problema malac - prst - membrana tice, pa dok malac ne poraste. na bas stavis onu ruznu PA resetku. pa meni su u nastupu odusevljenja sto u sobi imaju nesto sto se stalno mrda macke bile izgrebale dust cap svojevremeno na bas drajverima. sta se moze sa zivuljkama u stanu, bila deca ili kucni ljubimci.

 

domaci summa klonovi - pa bice tu svasta.

 

evo ako FFL i ja budemo zaludni pravicemo summa/d'appolito verziju JBL K2 S9500 - gore i dole BD-15 bas a u sredini summa WG sa DE250.... a?

 

drajvere imamo, treba da se kupi iverica da se sklopi kutija i treba da se smisli neki bizarni oblik te skalamerije:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bandpass srednjetonac jeste problem kod konstruisanja Unity/Synergy horne.

 

Pol Spenser je napravio 3 probne verzije na kojima je podešavao komoru koju zatvara membrana srednjetonca sa zadnjim delom horne dok malo uz pomoć hornresp-a, a malo empirijski nije došao do odličnih rezultata. Ono što možemo da uradimo (a zajedno možemo sve samo ako naumimo) jeste da naručimo par Synergy S3 horni, i da napravimo i to. Neće biti jeftino ali ako se nađe dovoljno nas koji bi dali novce za to, može da se dovede u okvire razumne cifre.  

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za sada je sve to u domenu apstraktnog.

 

Ne verujem da će veliki broj ljudi krenuti da se cima i sa Lukinim  wg-ima, a ne još da se mlati sa dovlačenjem Synergy S3. No napisah ono gore čisto da se zna da se može ako se zaista hoće.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

JLH, PP, april 2011`

If you don’t have access to measurement equipment then you should forget about building a Unity horn. It is too complicated of a project and that is why so few people build one. They are very difficult to build. If they were easy to build then everyone would be building them. They are also expensive to build. I already have $1200 in parts invested into my Synergy project and expect it to cost almost $3000 in the end.

While I’ll be trying the Misco mids, I do not know if they will work in the end. I’m not even sure if I will keep the BMS 4552ND. I would advise you to wait for me to start my construction thread before you do anything. I’m still working on the preliminary details so will not be starting the construction thread for at least 3 months.

Paul Spancer, PP

 

S3 update
You may have noticed that I've been quiet on the blog about S3 progress. If you thought it was because not much has been happening then this will be a surprise. I now have a small team that has been working hard on creating a statement speaker that is unlike anything you've seen before. The bar has been lifted. The S3 prototype measures very well and performs well subjectively. However, one aspect that I consider to be a compromise is the transition from a circular aperture to a rectangular mouth. The Yorkville Unity uses an axi-symmetric horn but once all aspects of performance are considered, an elliptical form is the ideal shape for a Unity/Synergy horn.
 
A further challenge with the original plan and design is that there is considerable difficulty in assembly. After assembling three prototypes, I have learnt that some aspects are inherently challenging and don't get easier. It's quite a bit more difficult than most people expect. No doubt there are some within the group that consider this a non-issue but we need to cater to the broad range of skill levels.
 
As such, I now present an option that the team has been working on behind the scenes. I was concerned initially that the cost of this option would mean a price increase but, after some investigation, we now believe there's a good chance we can deliver without a cost blow-out. We are about to submit this design and obtain quotes.
 
The following images show the updated S3 design.
 
Postavljena slika
 
S3 is now elliptical with fibreglass construction.
 
Postavljena slika
 
(CD not shown)
 
This design is being offered exclusively to those who have paid the deposit for the mids. This will only be offered once and it's limited to those who were in the initial pre-order, or who have paid deposits. This is a not for profit venture. We anticipate that it will run at a loss. However, this project has always been about creating something that has never been offered before, something unique.
 
If S3 is ever made available in the future, the price would be substantially increased. I'm now working in the audio industry and it would undermine my business to offer a high end statement speaker like this at cost price. I believe that S3 represents a very serious attempt at creating the ultimate horn speaker for the music lover.
 
Did you have your heart set on building a flat pack? I realise that for some, the desire to build your own is a big issue. I understand that urge very well. I will reiterate that an S3 flat pack would still represent a considerable challenge to build. It was a concern that some may struggle with certain details that aren't obvious until you actually build it. I have built 3 pairs and I can tell you that it's much harder than it looks.
 
The elliptical design is superior in performance, requires very little time to get up and running and there is still plenty of scope for DIY effort with the stand, mounting and bass module arrangement. It also offers a surface that is suited for spray painting, where ply or MDF are problematic. The horn will be supplied finished in black, but those wanting different colours could spray the colour of their choice.
 
We are letting you know ahead of getting quotes so that there is some warning before we ask for payment. We require the next payment to cover manufacture before proceeding. If you anticipate financial difficulties, please let us know. We have a waiting list so if you are unable to proceed we will offer you place to another. Future availability is not promised and a significant price rise is certain.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ma jeste john hasquin je zaludan pa ce svakom ponaosob da objasnjava. unity horna je bre nesto sto je toliko u domenu neizucenog - a ako je izuceno onda to znanje nije do kraja javno podeljeno kao u slucaju drugih horni - da bi to za nekog odavde verovatno bio zivotni projekat a ne nesto gde bi u razumnom roku bilo moguce dobili uredjaj za uzivanje.

 

sto se problema malac - prst - membrana tice, pa dok malac ne poraste. na bas stavis onu ruznu PA resetku. pa meni su u nastupu odusevljenja sto u sobi imaju nesto sto se stalno mrda macke bile izgrebale dust cap svojevremeno na bas drajverima. sta se moze sa zivuljkama u stanu, bila deca ili kucni ljubimci.

 

domaci summa klonovi - pa bice tu svasta.

 

evo ako FFL i ja budemo zaludni pravicemo summa/d'appolito verziju JBL K2 S9500 - gore i dole BD-15 bas a u sredini summa WG sa DE250.... a?

 

drajvere imamo, treba da se kupi iverica da se sklopi kutija i treba da se smisli neki bizarni oblik te skalamerije:)

 

može , taj projekat bi mogao biti jako interesantan :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hmm, 2xbeyma 15lw30+Gedlee, haba haba haba :)

Ja sam razmišljao da odem do ferenca (valjda se tako zove) u Madjarsku da počujem te Danley horne. Taman da čujem i MC2 MC1250. Ako ima dovoljno interesanata da mu se nakačimo na gajbu, javljajte-ja vozim. On mislim da je imao SH100. Meni je najinteresantnija SH-60 mada bilo koja od synergi horna bi bilo dobro da se počuje...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mislim da je bolje za pocetak da sednete u kola i odete u pestu, to je najblize gde mogu da se cuju danley horne pa da vidite kako vam se to svidja...

 

:)..pre no sto se provozaju,trebalo bi videti da li ovdasnji dealer ima toga trenutno na stock-u,u cenovniku jos stoje,ali je veliko zatisje sad na tu stranu,mislim Danley..Ferika koji je SH50 (ili je bila SH60-ka) kroz jedno 2,5-3 godine to koristio u svom kucnom sistemu (nakon Avantgarde Trio/REL sub),nesto se u zadnje vreme vise igra sa Naim Ovator600/ili nekim jacim Focal-om,posto im je to sad isto u distribuciji

 

@Chakija:da  steknes neki dojam o tim Danley-ima,slusao sam ih vise puta,uvek sa MC2 pro amplifikacijom,najcesce sa 1250-kom:

 

http://www.mc2-audio.co.uk/mc1250.html

 

u sobi od cirka 25m2 :crazy:

 

ako si ljubitelj masnih,naduvanih basova,momentalno zaboravi tu pricu,na prvoj prezentaciji toga na highenshow-u,90% ljudi se nakom sajma zalilo da nema basa..ali po mom kriterijumu,to je TO,znaci bez biflanja,ulepsavanja,britko,precizno,nije zamedljana rakija od zvucnika koji se srecu u danasnje vreme po hifistickim prezentacijama sa cenama od 15-30000 eura za par...radi i u manjoj sobi dobro,treba malo vislji stalak za to i vozi....najslicnije tome da se stekne neki utisak je Bose 901,ali sve to sto 901-ca radi dobro,ovo radi 10x bolje,covek koji je koristio to,kojeg spominjem voli horne,imao vise Klipsch-eva,Avantgarde Trio,iz magacina svoje firme donosi kuci sta mu se cefne,a imaju bas hajendisticki asortiman, i koristi to,ako mu se svidi neka kombinacija i kroz duzi period,ne haje bas mnogo sta ostali iz hajendistcke branse laju o ovakvim stvarima :wink2:

Znaci Danley 50/60,ta koncepcija je nesto kao "to be,or not to be"

 

sretno :drink:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pajo, puno hvala na informacijama u vezi sa Danley zvučnicima. Mislim da si jedini ovde koji je imao prilike da ih čuje.

Inače, hteo sam da potegnem put komsija ne bi li nabavio MC2 MC1250-stvarno dobar amp. Odustao sam u poslednjem momentu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pajo, puno hvala na informacijama u vezi sa Danley zvučnicima. Mislim da si jedini ovde koji je imao prilike da ih čuje.

Inače, hteo sam da potegnem put komsija ne bi li nabavio MC2 MC1250-stvarno dobar amp. Odustao sam u poslednjem momentu...

 

nema na cemu,pojma nemam sta se iz toga u nekoj DIY varijanti moze uraditi,ali original je takav,sto bi rekli,nece da bidne bas po svacijem ukusu,i sam proizvodjac ima sub sistem kao dopunu za to,ili ide ispod stage-a,ili ispod kauca :)

 

ta MC2 amplifikacija je babaroga za mnoge danasnje hajendisticke izlaze,za kucnu upotrebu ako se koristi mogu se iskljuciti ventilatori,i makar kako se to cudno cinilo,izlazi visoke snage upareni sa efikasnim zvucnicima je jedan od "way to go" i za danasnji hifi..

 

Amplifikacija sa Sziget 2001 festivala,nije za glavnu binu,al taman za neki World Stage gde se skupi nekih 300-500 posetilaca na jedan koncert

 

post-653-0-34488000-1375598993_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 months later...

Ma znam da su Summe br.1 zvučnik, pogotovo sad kada imamo kalup zahvaljujući tvojoj i lukinoj dobroj volji i ogromnoj naporu. Većina ljudi ih toliko hvali da je prosto smešno pokušavati bilo šta drugo jer je sve već u velikoj meri sažvakano i dostupno. Dobrih 15" woofera ima na bacanje tako da naći alternativu tom tbx100 je najmanji problem. ALI, summe imaju jednu manu-može da dođe malac i da turi prst u membranu :lol:

Šalu na stranu, stvarno jedva čekam da čujem Summe kada ih luka  i Zvu nariktaju.

Sa druge strane, glupo bi bilo da se pretvorimo u armiju Gedlee-jevaca.

Voleo bih da čujem neku od tih synergy horni, tipa taj SH50 ili SH60.

Ovi snimci na you tubu gde jericho horne sa 300 metara čuješ kako svira  kao da slušaš sa 5-10m su da se smrzneššš..

Bem ti lebac :unbelieveble:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 8 months later...

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...