Jump to content

Vintage full range


Zvu

Preporučeni Komentari

Imajući u vidu da je Davor od skretnice imao da montira 1 kondiš na FR i jednu zavojnicu na bas pa to nije uradio par godina, taj proces šrafljenja i bušenja bi mogao da potraje :DŠalim se ja malo D :air_kiss:

:BeerMugCheers:

Davore, od ponedeljka sam u BG pa me cimaj ako hoćeš da se igramo zajedno. Komad 25x25 cm je dovoljan. Samo neka ti neko izbuši elipsastu rupu.Obavezno ostavi jednu Sonido 8" i jednu elipsu (Saba, Tesla whateva) da odmah možeš da čuješ šta ti bolje radi.

Zvu hvala ti na ponudi!Cujemo se od ponedeljka... :guitarplayer:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 136
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Sabe ne znam stvarno kako zvuče, ali tesle ARE567 zaista obećavaju kako se čuju. Za sada sam ih samo probao bez kutija na ovim njihovim supraphon prednjim pločama. Javim rezultate kada budem imao malo više vremena da posvetim detaljnom slušanju- gust saobraćaj u kombinaciji sa puzećim detetom i ženom na telefonu u istoj sobi zaista nisu baš idealni uslovi za ocenjivanje kako zvučnici sviraju :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Chak, treba ti bar 6mH na basu. Ja sam se smorio kad sam ih isprva pustio bez baseva, a kasnije sa manjim zavojnicama zvuči bzvz jer se meša zvuk sa baseva i sa FR-a.

 

Tek sa ozbiljnijom zavojnicom na basu i kondišem 60uF + 3 oma je proradilo kako treba.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Slušah nekoliko stvari sade...

Ovako, bez nekih dodatnih helpera, O.K. sviraju.

Međutim, meni moji zvučnici bolje i prirodnije sviraju kada je u pitanju glas- imaju više body-ja i dubine, a prostornost mi je isto nešto bolja sa 3pi klonovima.

I u ovom slučaju, kao i kod drugih FR zvučnika na OB, primetio sam da mi nedostaje dubine.

Jedini FR zučnik koji sam do sada slušao i koji je imao prostornost i dubinu i ekstenziju na obe strane je bio alpair 7 u pencil kabinetu. Još jednom da napomenem da sam bio savršeno sretan sa tim zvučnicima+gainclone u prethodnom stanu u kojem je soba bila manja i drugačijih proporcija...

Uglavnom, male teslice su prošle u drugi krug tako da ću im dati šansu da se pokažu sa sonidima 12" i sa nekim mali tweet helperom.

Evo par slikica kako izgledaju kada se izvade iz supraphon kabineta. Membrane i vešanja su u savršenom stanju.

Postavljena slika

Postavljena slika

Ja bih rekao da are567 imaju negde oko 90-91 db.

Premerio sam ih na brzinu i primetio da je odziv koji je na onom sajtu dat sličan stvarnom stanju, s tim što je odziv od 5-10 KHZ izdignut za skoro 10db umesto 3-4 koliko je na fabričkom dijagramu, a preko 10KHZ baš i nema neke sličnosti.

Merenje  sa 20cm rastojanja i u rasporedu prema slici...

Zelena i crvena linja su tesle a plava je 3pi clone u jednoj od faza nameštanja skretnica...

Postavljena slika

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

OK

Take 2

Skinuo sam tesliće sa suprafon šperploče i ponovo premerio.

Ovog puta su merenja daleko sličnija onim na fabričkom grafiku.

Ne znam zašto su toliko različiti odzivi-jedan zvučnik mi je skoro 5db glasniji.

Postavljena slika

Postavio sam ih ponovo i poslušao...HOHOHO šta je ovo ?!? Prdavci prosviraše samo tako!

Daleko daleko bolje sviraju kada nemaju tu tkaninu ispred-kroz nju inače ne može da se produva vazduh.

Već mi pada na pamet 101 varijanta za dalje modifikacije :yeahi: 

 

Zvu, gagi...izgleda da ipak niste gluvi ! :laugh1tooht:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

turi bre to na kutijetinu iznad sonida, prikaci kako ti rek`o onaj shaban i reci sta cujes :D teslinke baci na plocke iverice - sirine tih kabineta i nekih 30cm visine..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni deluju iste kao Sir-ove, samo što su ove malko lepših boja :)

Nema, moraću malo češće na najlon da idem, da opet obnovim zalihu zvučnika za poklanjanje :rofl:

Jeste, i da nadješ neke visokoosetljive basove tamo...    Za poklanjanje,he he... :wink2:  ...meni

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Možda se sa slika baš i ne vidi, ali na jednom zvučniku mi je malo "žuća" membrana nego na drugom. Ovaj drugi svira oko 5db glasnije i sa nešto drugačijim odzivom. Oba zvučnika su bila u fabričkim supraphon kutijama i membrane i centratori na oba zvučnika su u odličnom stanju.

Šta mogu da uradim da poravnam odzive na oba zvučnika?

To izdizanje od +5db se definitivno čuje kao "svetliji" prizvuk, ali generalno ne smeta pri slušanju...puno :)

 

@gagi

 

Uradio bi ja to, samo što nemam odgovorajući ni kond ni induktor :(

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pusti ih da rade pa posle par nedelja ponovo izmeri. To su zvucnici koji nisu radili desetinama godina...

i to sto cirkulise na netu nisu fabricki odzivi, to su isto neka home merenja i to upeglana,

tako da su tvoja merenja tacnijia i pokazuju da postoje tolerancije medju primercima

ali na tom delu spektra to nije toliko primetno?

i bice bolje kasnije. Nema potrebe raditi nikakve modifikacije.

A probaj izmeriti i sa vece udaljenosti i recimo pod blagim uglom po horizontali?

.

Kad si vec izmerio jer mozes sa merenja prebaciti da se vidi faza?

To je mislim vaznije od spl-a.

.

Ajd stavi i sabe na kabinet pa izmeri odziv?

za njih postoji fabricki papir ali videces da ce se drasticno razlikovati u smislu da ce biti bolje...

:)

.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

e to je to

faze se dosta razlikuju izmedju zelenog i crvenog

na 5K to je oko 60 stepeni

a recimo toliki pomeraj u fazi unosi 6db skretnica...

mada mi to deluje kao da si merio obrnuto polarisane drivere?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pozdrav svima,ja sam novi clan,registrovao sam se da bih i ja dao neko iskustvo sa teslama.Prvo sam kupio are 567 i to je bio moj prvi susret sa teslama

i slazem se sa svime sto je zvu rekao,neverovatni zvucnici,odusevljen sam sa njima.Imam i ful range fostex drajvere i philips 12" slusao sam i jos ful range

drajvera ali tesle mi nekako uvek najlepse zvuce.Posto koristim aktivnu skretnicu,sigurno bih izgoreo jadnicka,pa sam zato kupio are 667 (koji jesu isli u one

kutije AKR-153 cije ste slike linkovali) po 4kom po kanalu uz redno vezivanje to je 16 ohm i 20w snage sto je vec sigurnije.Sto se tice zvuka,nisam primetio nikakvu razliku izmedju 567 i 667,imaju isti karakter zvuka.U trenucima paranoje kad mi je palo na pamet, a sta ako ipak izgorim ove tesle,kupio sam jos

8 kom tesli are 668 ( koje je chakija premestio u kola ) posto nisam mogao da nadjem are 667,kao rezervu.Smatrao sam da posto je u brosuri sve identicno kao kod 667 osim impedance,668 su na 8 ohm u odnosu na 667 koje su 4 ohm, da je i zvuk isti.E pa nije,ne cuju se lose ali nemaju onu magiju koju imaju 567 i 667 modeli.Sve ovo su iskustva u slusanju tipa,tesle kao ful range potpomognute basom i super visokotoncem a ne samo tesle kao FR.Tu se u potpunosti isto slazem sa zvu, najbolji sistem je FR na OB,pomognut na krajevima,i to sa basom ne u kutiji nego OB ili neki tip dipola,rezanim na najvise 300hz,(jos bolje na 150 - 200hz).

Posto u septembru pravim daske za OB,bas panel ce biti 60x85 cm,a za panel sa teslama,ako neko ima neku ideju kako bi to izgledalo da bude sto lepse,

neka je izlozi,ili ako je to spamanje ovde neka mi posalje na mail [email protected] .Panel bi trebao da bude 60cm sirine i do 50-60cm visine,sa 3 ili 4 zvucnika.Onaj na slici kutija AKR-153 mi izgleda bolje nego ono sto sam ja za sada uspeo da smislim,pa ako neko, ne smisli nesto lepse,ostace nesto u tom stilu.

Nadam se da nisam mnogo davio

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@ČakijaJa ti reče da to neće da svira dok mu se malo ne ugodi. Trebaju biti montirani na ploču najmanje 40 cm širine i bar 30 cm visine. Nije zato što mi se uklapa u kutije već zbog baffle step efekta. Mora kondiš da bude barem 60uF, možeš da probaš i sa 70 ako imaš, a pošto imaš isti bas, otpor od 3 oma je moranje.Mora zavojnica da se stavi malo žešća (6mH do 7mH) jer se meša zvuk. Verovatno to između 5KHz i 10KHz nije izdizanje nego imaš neko blago poništavanje pre toga (tamo gde se poklapaju bas i FR). 

 

Ako si sad oduševljen kako svira, videćeš kako će svirati kad mu udesiš.

 

Ne znam zašto jedan ima izdizanje od 5dB, a drugi od 10dB. Kod mene su oba imala izdizanje oko 3-4dB što ne beži mnogo od fabričke krive.

 

Ma tek ćeš da vidiš i dubinu i prostornost i glas :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...