Jump to content

Preporučeni Komentari

   Vec par meseci radim na novom pojacalu male snage sa prigusnicom i Bez ikakvog predumisljaja, pre oko pola sata 12.12.2012. zavrsio sam gore pomenuti single ended pojacavac. Sutra na tenane slede slike faza izrade, sema, opis rada  itd. Sada odoh u krevet da anuliram celodnevno naprezanje :hot: ...

Zivi bili laku noc :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 29
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Kako sam imao trafo i kutiju predjasnjeg ampa (kojim nisam bio zadovoljan) kao i par veeeelikih prigusnica sa procepom u jezgru, javila se zelja za novim pojacalom, i tako je sve krenulo :)

    U pitanju je single ended amp koji koristi prigusnice kao radno opterecenje. Dobra stvar kod prigusnica je to sto se disipacija ampa skoro prepolovljuje u odnosu na recimo ccs kao radno opterecenje te je iskoriscenje vece, sto je jedna od mana single ended pojacala (a klase). 

 

    Za napajanje sam koristio linearni regulator LT1083 koji svoj posao odradjuje sasvim korektno, robustan je, sasvim prost za implementaciju i ima interne zastie od prevelike struje i temperature. Napon napajanja je dosta visi nego sto je potrebno (koristio sam trafo koji sam imao) medjutim to ima i dobru stranu. Peak izlaznog napona je 16V (za opterecenje od 8 oma i bias 2A) tako da izlazni tranzistor i mosfet driver nikada ne vide napon nizi od 11V te nema problema sa parazitnim kapacitivnostima tranzistora (tj. problemi su svedeni na minimum).

 

    Hladjenje ampa je aktivno, tj svaki hladnjak ima svoj 12cm cooler koji radi na oborenom naponu od 6.5V i prakticno su necujni. Cooleri se napajaju LT1084 regulatorom tako da se napon, tj broj obrtaja moze stelovati.

 

    Pojacavac se sastoji od 3 tranzistora i sklop je u sustini "CFP" (Sziklai pair) s tim sto je petlja povratne sprege prekinuta i podesena na potrebnu vrednost, u pitanju je tzv. "current feedback". Inace, svaki od tri tranzistora je teorijski mogao biti jfet, bjt, mosfet, vecinu kombinacija sam isprobao i ovo konacno resenje - bjt-mosfet-bjt zvuci ubedljivo najbolje u ovoj konfiguraciji.

 

    Ulazni tranzistor (Q6) je klasicni small signal bjt BC546B sa mirnom strujom od 5mA koju generise gornji ccs (Q5).

 

    Kao drajver izlaznog tranzistora upotrebio sam IRF9610. Mirna struja navedenog tranzistora je mogla da bude i manja za dobro pobudjivanje izlaznog tranzistora, medjutim, pri vecim strujama karakteristika je linearnija i sto je jako zgodno, pri datoj struji od oko 160mA ovaj mosfet ima nulti temperaturni koeficijent, sto je retkost kod hexfetova, koji nulti temperaturni koeficijent imaju pri granicno velikim strujama, tako da i ova stvar ide u prilog temperaturnoj stabilnosti citavog sklopa.

 

    Za izlazni tranzistor sam izabrao toshibin 30MHz 2SA1943 koji ima prilicno ravnu hfe karakteristiku u opsegu do 4A sto je granicna vrednost koju ova aplikacija zahteva.

 

    Bias ampa se trimerom X1 postavlja na 2A i ceo sklop je izuzetno temperaturno stabilan, tj. mirna struja se razlikuje za manje od 5% u temperaturnom opsegu 20 - 60 stepeni celzijusa.

 

    Pojacanje je postavljeno na vrednost od 8x tj. 18dB, tako da punu snagu na 8 oma postize sa 2V peak-a na ulazu.

    Amp je inace kompenzovan na "specifican" nacin tj. koristio sam TMC tip kompenzacije ili ti "Transitional Miller Compensation" (C1/C26/R39) sto dodatno smanjuje izoblicenja pojacavaca koji i ovako ima veoma nizak stepen izoblicenja.

 

    Pojacavac sam projektovao na osnovu dosadasnjeg iskustva, uz pomoc simulatora, bez osciloskopa tako da su podaci koje cu navesti rezultat simulacije. Kada budem u prilici obavicu realna merenja i poslati slike.

 

    Sto se tice konacnog zvucnog utiska ja sam veoma zadovoljan, pojacalo zvuci veoma prijatno,tacno, i dinamicno.

 

 

 

Tehnicke karakteristike:

 

    -  Izlazna snaga:                          16W/8 Ohm  (8W/4 Ohm)

     - Propusni opseg:                       3Hz.....133KHz (-3dB)

     - Izoblicenje na 8 oma 

         pri punoj snazi na 20KHz : 0.006% 2nd / 0.004% 3rd / 0.002% 5th / 0.001%  7th

     - Pojacanje 18dB

     - Ulazna impedansa 100K

     - Damping faktor 800

 

 

 

 

post-10-0-71848200-1355520992_thumb.gif

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pojacalo ima veliki faktor povratne sprege a opet zvuci prirodno i relaksirano, tako da je sve u implementaciji i detaljima :)

Sad ce kritike da krenu... :)  A i rusis sebi ugled ako jednog dana kad postanes profi mislis da skutijavas kineski stanceraj i tudju muku u kutije od satTV-a, video-rekordera... 

 

Cime si merio f-opseg i izoblicenja?  

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sad ce kritike da krenu... :)  A i rusis sebi ugled ako jednog dana kad postanes profi mislis da skutijavas kineski stanceraj i tudju muku u kutije od satTV-a, video-rekordera... 

 

Cime si merio f-opseg i izoblicenja?  

Kao sto rekoh, za sada samo slusni test.  Rezultati su sa simulacije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo slike koju imam, inace kupljene su u nisu na buvljaku pre 5-6 godina.

znam da si stavio negde , ali ne bi bilo lose da postavis fotke chokes u originalu , kao i bilo kakav dodatni info ......... za slucaj da se naleti na otpadu , pijaci , prodavnici ......

post-10-0-44737900-1355575645_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...