Jump to content

Debljina LP ploča


stein

Preporučeni Komentari

Našao sam podatak da se debljina gramofonskih ploča u LP formatu kreće od 1.9mm (120gr) do 2.85mm (180gr?) pa me zanima može li neko da ovu informaciju dopuni, potvrdi ili koriguje?Našao sam i oprečne podatke: http://www.audioasylum.com/audio/vinyl/messages/171556.htmlTražim najrelevantnije podatke zarad proračuna o inicijalnoj debljini da postavim ručicu u položaj odakle mogu da je podižem i spuštam da mogu da namestim optimalni VTA...Znam da mogu da smerim i neke od svojih ploča ali eto, nekako mi se ne mili brljati merilom po pločama koje imam ( a nemam ih mnogo) jer su sve u mint stanju... Ne bih da ih oštetim... :(

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 11
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Aktivni članovi u ovoj temi

Tražim najrelevantnije podatke zarad proračuna o inicijalnoj debljini da postavim ručicu u položaj odakle mogu da je podižem i spuštam da mogu da namestim optimalni VTA...

Не знам колико ти је та величина релевантна, мислим дебљина плоче. Мислим да би имао пуно више варијација у димензијама звучница. Требао би рачунати на 5-10мм "хода" VTA механизма.Ја сам, за сваки случај, прерачунао 20мм у мојој ручици. :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Našao sam podatak da se debljina gramofonskih ploča u LP formatu kreće od 1.9mm (120gr) do 2.85mm (180gr?) pa me zanima može li neko da ovu informaciju dopuni, potvrdi ili koriguje?Našao sam i oprečne podatke: http://www.audioasyl...ges/171556.htmlTražim najrelevantnije podatke zarad proračuna o inicijalnoj debljini da postavim ručicu u položaj odakle mogu da je podižem i spuštam da mogu da namestim optimalni VTA...Znam da mogu da smerim i neke od svojih ploča ali eto, nekako mi se ne mili brljati merilom po pločama koje imam ( a nemam ih mnogo) jer su sve u mint stanju... Ne bih da ih oštetim... :(

Izmeri šublerom ili mikrometrom ( ako imaš ) preko celofana od kutije cigareta, izmerenu vrednos umanji kasnije za 0,03mm i to je to.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pošto pravim ručicu koja treba da bude 100% dobro urađena, tj tačna, moram da krenem od neke, nazovi nulte tačke. Nulta tačka je jednaka poziciji visine akrilnog tanjira plus debljina najtanje LP ploče. Podizanje ručice treba da bude inkorporirano u konstrukciju. Daklem, pretpostavka je da u nekoj varijanti nema nikakva podloga, tj "mat" između akrilnog tanjira i ploče. Dodao bih, recimo, još jedan ili dva mm mogućnosti da se konstrukcija (nosač) može spustiti ako se zameni zvučnica nekom drugom koja ima manju visinu nego ovaj Clearaudio ili Grado (koje su možda namerno ili slučajno iste visine (koliko mogu da smerim) od gornje površine gde se zvučnica dodiruje sa headshellom do vrha igle, na to mislim da treba da se vrednost umanji za možda još mm ili dva (?) koliko se igla potisne kada se namesti adekvatna gazna sila i onda... Svejedno, teoretski mogu da uradim kako god mi padne na pamet, bitno mi je da ručicu mogu da podižem i spuštam toliko koliko je to neophodno da bi se zvučnica mogla dovesti u idealno paralelan položaj sa pločom, bez obzira na debljinu same ploče sa ili bez mata, nezavisno od debljine podloge, te odstupanja u vrednosti između neopterećene i opterećene zvučnice. Razlog za traženjem minimalne vrednosti je što želim da izbegnem da mi je ručica visoko odignuta od platforme u najnižoj poziciji. Ne znam zašto, ali eto, to me valjda nešto kopka...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Не знам колико ти је та величина релевантна, мислим дебљина плоче. Мислим да би имао пуно више варијација у димензијама звучница. Требао би рачунати на 5-10мм "хода" VTA механизма.Ја сам, за сваки случај, прерачунао 20мм у мојој ручици. :)

InSides je upravuveći problem ti je nestandardna visina zvučnicetu imaš odstupanje i +/- 5-6mmi na to treba da obratiš najviše pažnjeploče jesu to što kažeš od 2-3 mm i svaka je malo talasasta tako da je tu teško biti precizan u 1mmgledao sam neđe diy varijantu gdje je lik sa onim polukružnim šublerom što se okreće ka šaraf / bem ga ne znam kako se zove taj šubler/ napravio podizanje i spuštanje ručke tako da u toku reprodukcije možeš da podešavaš VTA bez problema i da osjetiš razike uzvukumislim da znaš o kom mjernom instrumentu pričam - dobra VRHUNSKA fora za ručkuPSO ovome pričamhttp://www.alatzasve.rs/product.php?id_product=29
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

gledao sam neđe diy varijantu gdje je lik sa onim polukružnim šublerom što se okreće ka šaraf / bem ga ne znam kako se zove taj šubler/ napravio podizanje i spuštanje ručke tako da u toku reprodukcije možeš da podešavaš VTA bez problema i da osjetiš razike u

zvuku

AudioMods је то један од првих урадио чини ми се. Тај тип ради конверзије Рега ручица:

Postavljena slika

Мада сам сигуран да би то @stein могао урадити и без употребе микрометра - кад је то мени успело... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma sve se može uraditi, samo se sve svodi na to da ne krenem od pogrešnih vrednosti. Zvučnice koliko sam uspeo da iskopam na vinylengine forumu, kreću od cca 15 pa do preko 20mm visine. Što se tiče interaktivnog podešavanja visine, imam ideju za to, ali biće mi lakše da napravim crtež (3D model) nego da sad drobim. Hvala svima za pomoć i ideje i sugestije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

AudioMods је то један од првих урадио чини ми се. Тај тип ради конверзије Рега ручица:

Postavljena slika

Мада сам сигуран да би то @stein могао урадити и без употребе микрометра - кад је то мени успело... :)

naravno da može kad može pravit ona bicikla ovo mu dođe ka mačiji kašalj :wink2:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...