Jump to content

DIY gramofon II


stein

  

66 članovâ je glasalo

  1. 1. Da li ste zainteresovani za samogradnju gramofona?

    • Da, ako nije skuplje od cene novog CD plejera
    • Da, ako tema bude dovoljno informativna
    • Da, bez obzira na cenu i tehničke informacije
    • Ne, to je bacanje para i vremena
    • Ne, previše je zahtevno
    • Ne, gramofon je prevaziđen kao izvor
    • Nisam siguran, ali je zanimljivo
    • Nije mi zanimljivo
  2. 2. Da li vam je ova tema zanimljiva



Preporučeni Komentari

Dok je sveže (tj odmah) možete napraviti malu količinu smeše 1:1 i popuniti rupice, trebalo bi da se uhvati potpuno bez bojazni da naknadno ispadne. Inače ukupno će kroz par dana menjati izgled tako da bi boja trebala da se izjednači. A tek nakon poliranja ćete videti pravu boju, kao što rekoh ranije na površini se napravila cementnta košuljica, koju poliranjem treba skinuti. P.S. Granit je :rolleyes:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 703
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Dok je sveže (tj odmah) možete napraviti malu količinu smeše 1:1 i popuniti rupice, trebalo bi da se uhvati potpuno bez bojazni da naknadno ispadne. Inače ukupno će kroz par dana menjati izgled tako da bi boja trebala da se izjednači. A tek nakon poliranja ćete videti pravu boju, kao što rekoh ranije na površini se napravila cementnta košuljica, koju poliranjem treba skinuti. P.S. Granit je :buehehe:

Ah, pa rupice su toliko male da tu može samo malo cementa da se doda (pomešano sa vodom) a ne sećam se da li sam napomenuo da sam smešu u ovaj komad salio samo da se ne baci. Postojale su deformacije u limenci tako da jedino može da bude dobro kao pritiskač papira :rolleyes:Skinuo sam komad laminata koji je odglumio dno kalupa za cilindrični komad odlivka koji bi trebalo da bude kućište za motor i površina je savršeno ujednačena, glatka i bez ijedne rupice ili neregularnosti u površini.Sada bih za recimo kraj ovog dela priče pitao da li je poznat neki relativno jednostavan metod za poliranje pošto imam mašinerije kao što je fleks sa podesivim brojem obrtaja, pa na primer da se kupi neki nastavak na tu ugaonu brusilicu i da ja to lepo ručno... Veoma lako može da bude baza nepravilnog oblika pa bi kamenoresci mogli da mi kažu ili neku straobalnu cenu za poliranje ili da me pošalju u rodni kraj?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pošto je prošlo dva dana, reših da izvadim probni komad valjka za kućište motora iz kalupa. Nakon presecanja spoljašnjeg omotača krenuh da vadim unutrašnju košuljicu i prc... raspade se beton. Ne valja. Prerano, očigledno... :rolleyes: Ajde Jovo, nanovo... :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sretjna Nova godina!!!Evo i moje dve lepte. Bez namere da lamentiram, pre jedno pet do sedam godina obratio sam se istom idejom jednom "eminentnom" domaćem vrlom znalcu (priča se po "čaršiji") gramofona sa idejom o betonskoj šasiji. Naravno, "gospodin" je sa gnušanjem odbio bilo kakvu pomisao o ovakvoj opciji, ističući svoju "neverovatnu upućenost" i gledajući me kao smrdljiv sir. Na neki način pokušaj sa ovim materijalom je i moja satisfakcija da su mi inicijalna razmišljanja bila ispravna.Savetovao bih da, ukoliko imate živaca probate sa "kerok" materijalom. To je materijal od kojeg se izrađuju kuhinjske ploče i mislim da ima svojih prednosti.Isto tako, možda bi se moglo pokušati sa armiranjem smese koja je ovde pomenuta. Nije nerealno. Možda bi se mogao spregnuti i kakav lim.Inače, Stein, ono što si pisao u prvom postu u vezi matrica i tehnologije je sasvim tačno. Raspolažem podatkom da je RTB bio "šampion" uštede: u vinilnu smesu unosio je i deo sa nalepnicama, potom takav reciklirani otpad je morao da se prvo isecka a oni su "ubacivali" sve (procenat recikliranog materijala ne bi smeo da prelazi 6%), matrice su koristili i po par hiljada komada otisaka više... Majstori...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I još jedna ideja za bazu koju sam predložio pre jedno dva ili kusur meseca Ston Koldu: Izvarene kutije od čeličnog lima (sa unutrašnjim rebrima) ispunjene neekspandirajućom purpenom??? Takav kostur (jezgro) se može oblagati čim god se hoće, pa i drvetom. Ta me ideja za bazu opseda... Treba razmisliti u vezi sa gramofonom od cementnog maltera - i "beton" ima neku svoju poprlično nezgodnu rezonansu. Monolitni materijali nisu niizdaleka idealni. Primer: slučaj sa katastrofalnim monolitnim aluminijumskim cevima za ručicu, koje redovno zvone. Vrlo neprijatno.Sendvič od komada dva betonske šasije sa prekidom mi se čini verovatnijim. Problem? Prekid bi trebao biti čvrstiji od gornjeg i donjeg betonskog dela. Bedak.E da, rekoh "kerok". Ta stvar je poprilično kruta, čvrsta i ne zvoni. Opet neka kamena piljevina sa smolom, pa sve to ispresovano pod visokim pritiskom. Obrađuje se rezanjem. Koliko se raspitah, Slovenci to valjaju ovdi.Betonski tanjir, čujem, da je radio i ing. Ivan Jeličić.P.S. Slavni dani Produkcije gramAfonskih ploha - sa cigarama u rukama nad lakmasterima gde bi, jeli, trebali da budu sterilni uslovi?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I još jedna ideja za bazu koju sam predložio pre jedno dva ili kusur meseca Ston Koldu: Izvarene kutije od čeličnog lima (sa unutrašnjim rebrima) ispunjene neekspandirajućom purpenom??? Takav kostur (jezgro) se može oblagati čim god se hoće, pa i drvetom. Ta me ideja za bazu opseda... Treba razmisliti u vezi sa gramofonom od cementnog maltera - i "beton" ima neku svoju poprlično nezgodnu rezonansu. Monolitni materijali nisu niizdaleka idealni. Primer: slučaj sa katastrofalnim monolitnim aluminijumskim cevima za ručicu, koje redovno zvone. Vrlo neprijatno.Sendvič od komada dva betonske šasije sa prekidom mi se čini verovatnijim. Problem? Prekid bi trebao biti čvrstiji od gornjeg i donjeg betonskog dela. Bedak.E da, rekoh "kerok". Ta stvar je poprilično kruta, čvrsta i ne zvoni. Opet neka kamena piljevina sa smolom, pa sve to ispresovano pod visokim pritiskom. Obrađuje se rezanjem. Koliko se raspitah, Slovenci to valjaju ovdi.Betonski tanjir, čujem, da je radio i ing. Ivan Jeličić.P.S. Slavni dani Produkcije gramAfonskih ploha - sa cigarama u rukama nad lakmasterima gde bi, jeli, trebali da budu sterilni uslovi?

Čudi me da ideje vezane za gramofon iznosite Ston Koldu kada je čovek rekao da je to prevaziđeno i besmisleno u današnje vreme, bar sa aspekta isplativosti... :)Što se tiče materijala, priča se svodi na odnos snage vibracija/rezonancija i mase koja je potrebna da se iste priguše ili "dekonstruišu". Recimo da pričamo o betonu. Plafon nad 2/3 prizemlja izliven je od betona sa armaturom i reda je debljine dvanaestak do petnaest santimetara. Na površini od 10m2 će dužina dijagonale biti recimo 4m i ako se zvučni talas određenog pritiska usmeri na tu površinu, beton će se na svojoj rezonantnoj frekvenciji pobuditi i pojačati odziv na toj frekvenciji i dovesti do jasne i čujne buke. Ako se površina poveća na 45m2 a debljina materijala ostane ista, dijagonala raste, rezonantna frekvencija ploče se spušta a amplituda oscilacije ploče raste i samim time i buka kojom se ploča od betona odaziva na izvor tj pobudu. Ako se ta logika dešavanja smatra održivom bez obzira na gabarite ploče, onda se samo menjaju dva činioca: jedan je izvor rezonancija, tj pobuda, a drugi je frekvencija pobude. Pretpostavićemo da imamo ceo spektar frekvencija pobude u niskofrekventnom opsegu od kojih zbog karakteristike kretanja zvučnog talasa možemo zanemariti sve one frekvencije koje nisu svojom talasnom dužinom i silinom zvučnog pritiska sposobne da pomeraju druge objekte odnosne da proizvode sekundarna istitravanja na objektima koji se nalaze u okolini izvora rezonancija, dakle, zvučnika. Ostaćemo sa jednim relativno uskim spektrom frekvencija koje bi mogle da nam smetaju unutar čujnog opsega.Tu se priča sužava i fokusira na deo spektra od nekih 10Hz-a do možda maksimalnih 500Hz-a. Zadatak je formiati komad materijala određene površine, preseka i gustine koji će u realnim uslovima biti inertan na pobudu koja može da nastane u prostoru koji se koristi za slušanje muzike. Kvadratna osnova reda veličine 40x40cm i debljine recimo 7cm bi trebala da bude dovoljno masivna a i mala da se odupre svim potencijalno "opasnim" istitravanjima iz okoline. Ako ima nekoga koga ne mrzi da sračuna dijagonalu ovakvog geometrijskog tela, neka izračuna na kojim frekvencijama bi se ovaj tj ovakav komad materijala mogao samopobuditi pod uticajem spoljašnjih izvora vibracija/rezonansi, onda uz to neka doda gustinu materijala i provodljivost na zvučne talase... Koga mrzi, može da uzme mali kondenzatorski mikrofon, nalepi, tj nasloni ga na ploču i dobro izoluje od ostatka prostorije, tj primarnih zvučnih talasa. Potom, priključiti na komp, pokrenuti program za analizu fr. spektra i udariti po glasnoći do one mere do koje glasnoće sistem može da artikulisano proizvodi zvuk i zvučni pritisak. Tačnije, pokrenuti muzički program i pratiti istitravanja iz ovog komada koji bi trebalo da posluži kao baza gramofonskom tanjiru i ručici. Zarad još više tačnijih i preciznijih rezultata, može se ovakav eksperiment izvesti i ton generatorom, ali sam ubeđen da će ovakav komad na onim frekvencijama gde je matematički gledano "bespomoćan" da se suzdrži od samorezonovanja, biti "mrtav 'ladan" jer se na tim frekvencijama u realnim uslovima nikada neće ostvariti adekvatan pritisak koji bi ga doveo do samorezonovanja. Sitnim dodacima tipa samolepljivih gumenih podloški i šiljaka može se ovakva baza do te mere samoprigušiti da je svaka teoretski moguća samopobuda do te mere benigna da ne bi smela da utiče na karakter zvuka u negativnom smislu. Kao glavni faktor prigušenja, ovde osim same težinske mase igra ulogu i amplituda oscilacije pri datoj dužini. 7cm betona će se lako ugibati već i na dva do tri metra, ali na 45 ili 50cm ne baš...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Prijatelj je pre 25 godina napravio 2-3 primerka gramofona po svojoj konstrukciji. Tafa se pokazao kao izuzetan da vlasnici ni dan dans ne zele da ih se odreknu. Koristio je mermer za osnovu. Tvrdi da mermer zbog nesavrsenosti ima razlicite granulacije unutar sebe i da se pokazao kao najboji materijal za bazu. Gramofon se sastojao od 2 ili 3 mermerne ploce odvojene na oprugama. Mogli ste da skacete pored njega i da ga zaljuljate ali se nista nije prenosilo u zvucnike.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Prijatelj je pre 25 godina napravio 2-3 primerka gramofona po svojoj konstrukciji. Tafa se pokazao kao izuzetan da vlasnici ni dan dans ne zele da ih se odreknu. Koristio je mermer za osnovu. Tvrdi da mermer zbog nesavrsenosti ima razlicite granulacije unutar sebe i da se pokazao kao najboji materijal za bazu. Gramofon se sastojao od 2 ili 3 mermerne ploce odvojene na oprugama. Mogli ste da skacete pored njega i da ga zaljuljate ali se nista nije prenosilo u zvucnike.

Suštinski, upravo je o tome reč, nesavršenosti unutar samoga materijala jesu i plus i minus. Plus jer većinu neželjenih reverberacija ukinu samom strukturom, minus jer se nikada ne može sa 100% sigurnosti znati šta se dešava, šta će se desiti ili šta bi se moglo desiti u konkretnom slučaju. Kod mojeg projekta će sam tanjir kako masom, tako i suštinskim osobinama materijala omogućiti da se mnoge neželjene pojave repliciraju kroz sistem na relaciji gramofon-ploča-zvučnica, baza treba da obezbedi dodatnu stabilnost sistemu tanjir-ručica, a granitna osnova dodatnu podršku i stabilnost. Opruge ću izbeći jer bi neadekvatna primena mogla dovesti do neželjenih samooscilacija što bi poništilo sve već nabrojane pozitivne osobine ovakve konstrukcije.

Računam da je neka vršna glasnoća sistema kod samih emitera u rangu 100dB, (tzv SPL) a na nekih 2m od samih emitera, pritisak bi trebalo da van centralne ose trebalo da opadne drastično, osim za niske frekvencije koje ne verujem da mogu da ostvare toliki pritisak. Glasnoća slušanja na nivoima koji se smatraju "adekvatnim" za uživanje su dobrano niži i kada sve bude gotovo i na svom mestu, iskreno verujem da neće biti problema sa stabilnošću zvučne slike tokom slušanja muzike sa ploča.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Čudi me da ideje vezane za gramofon iznosite Ston Koldu kada je čovek rekao da je to prevaziđeno i besmisleno u današnje vreme, bar sa aspekta isplativosti... :)

Шта могу кад ме Милан готиви!!!Јесам написао сам да је превазиђено и бесмислено али на тај начин на који ти покушаваш.стоН_Колд
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne bih rekao da pokušavam... Ja to malo po malo pa ću i da završim... Pokušavanje sam batalio davno :) Danaske već ne mogu sebi da priuštim pokušavanja, to je krajnje neproduktivno i neisplativo :)... nego... šta bi ti smatrao neprevaziđenim i smislenim metodom za gradnju gramofona?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Čudi me da ideje vezane za gramofon iznosite Ston Koldu kada je čovek rekao da je to prevaziđeno i besmisleno u današnje vreme, bar sa aspekta isplativosti... :)Što se tiče materijala, priča se svodi na odnos snage vibracija/rezonancija i mase koja je potrebna da se iste priguše ili "dekonstruišu". Recimo da pričamo o betonu.

Pričam svima ono o čemu razmišljam, a posebno kad su tu još vredne ruke i entuzijazam. Ne smatram moja mozganja to za nešto posebno epohalno, više su to mrmljanja sebi u bradu, ali me je čitava ideja DIY gramofona zainteresovala i naravno da držim palčeve da ceo gramofon koji pravite proradi kako valja.Opservacije o pogodnosti ili nepogodnosti betona za plinth sam izveo na osnovu "seljačke logike" (izvinjavam se ukoliko je izraz pretežak) koja glasi ovako - uzmite jedan monolitan materijal, recimo neka bude to puna opeka. Obesite je o neku čvrstu sajlu. Kvrcnite u opeku nekim gvožđem i čućete jasno izražen ton. Što je marka opeke bolja (cigla čvršća) taj "ton" će biti viši. Ukoliko cigla u sebi ima određenih prskotina ili neravnina, ona neće "odavati" rezonantni ton kada se čukne čekićem.O tome sam razmišljao. Možda su porozni a čvrsti materijali pogodniji od monolitnih materijala koji bi se dobili izlivanjem betonskog plintha iz jednog komada u celini (sećam se da je Technics svojevremeno nudio šasiju za svoje pogone SP15, 25 i SP10 izrađene od vulkanskog tufa, što jeste porozan materijal). Možda je plinth izrađen iz delova (pa sastavljen i "pritegnut" sa strana) bolji od monolitizovanog plintha, utegnutog i čvrstog. Možda bi agregat od nekog lakšeg kamena, za betonsku smesu bio dobar?Najzad, nije toliko suludo razmišljanje o ploči koja je okačena ili na neki drugi način položena na gumenu ili opružnu konstrukciju. Od jednog našeg poznatog inženjera koji je dobar deo života posvetio gramofonima, čuo sam za opciju vešanja gramofonskog plintha o niz "vešala" sa oprugama. Meni je još zanimljivija opcija guma. Najzad i SME modeli imaju takav princip vešanja svojih skupocenih skalamerija.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ko god je u zivotu uzeo macolu i lupao betonsku plocu - zna sta moze ocekivati ( u smislu "mrtvila" ) od komada betona povrsine cetvrt kvadrata .ja sam davno kao klinac imao prilike da napravim za tadasnji sojenicni gramofon baznu plocu od betona ; nisam imao para za mermer ili granit ;danas bih uzimao mermer ili granit za baznu plocu ili samu bazu - samo ako bi me mrzelo da se majam oko betoniranja ili ako bih imao gde da lagodno izorganisujem obradu kamena (busenje i secenje)a najvolem akademske price takvih sto ih mmilovan pomenu - bitno da se prica , nije bitno dal' je isprobano .......

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

a najvolem akademske price takvih sto ih mmilovan pomenu - bitno da se prica , nije bitno dal' je isprobano .......

Vidim da meni, kada je o lupanju glave reč, ostaje samo :)

Ja sam pričao i o onome što je serijski proizvođeno i probano i o onome što je u domenu pretpostavki.

Ne razumem - zašto smatraš da pričanje ne valja? Pogledaj (a već verovatno jesi) gomilu DIY stranih foruma: tone i tone priča, pretpostavki, teksta, crteža, loših i dobrih ideja... propasti, ali i solidnih uspeha...

Šta će se desiti od priče? Hoće li tome koji priča ili pričanje sluša i upija kruna pasti s glave? Hoćemo li "potrošiti" tastaturu, "internet" ili "forum"? Hoćemo li biti lošiji ako podelimo među sobom iskustva i razmišljanja?

Ne razumem... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vidim da meni, kada je o lupanju glave reč, ostaje samo :)

Ja sam pričao i o onome što je serijski proizvođeno i probano i o onome što je u domenu pretpostavki.

Ne razumem - zašto smatraš da pričanje ne valja? Pogledaj (a već verovatno jesi) gomilu DIY stranih foruma: tone i tone priča, pretpostavki, teksta, crteža, loših i dobrih ideja... propasti, ali i solidnih uspeha...

Šta će se desiti od priče? Hoće li tome koji priča ili pričanje sluša i upija kruna pasti s glave? Hoćemo li "potrošiti" tastaturu, "internet" ili "forum"? Hoćemo li biti lošiji ako podelimo među sobom iskustva i razmišljanja?

Ne razumem... :)

aman mm- nisi na fifi-ju da stalno moras da imas gard ;

procitaj moj post ponovo , pa ces skontati da sam mislio na komentatore i strucnjake ovog tipa :

pre jedno pet do sedam godina obratio sam se istom idejom jednom "eminentnom" domaćem vrlom znalcu (priča se po "čaršiji") gramofona sa idejom o betonskoj šasiji. Naravno, "gospodin" je sa gnušanjem odbio bilo kakvu pomisao o ovakvoj opciji, ističući svoju "neverovatnu upućenost" i gledajući me kao smrdljiv sir.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

aman mm- nisi na fifi-ju da stalno moras da imas gard ;procitaj moj post ponovo , pa ces skontati da sam mislio na ovo :

pre jedno pet do sedam godina obratio sam se istom idejom jednom "eminentnom" domaćem vrlom znalcu (priča se po "čaršiji") gramofona sa idejom o betonskoj šasiji. Naravno, "gospodin" je sa gnušanjem odbio bilo kakvu pomisao o ovakvoj opciji, ističući svoju "neverovatnu upućenost" i gledajući me kao smrdljiv sir.
:) Bravo. Razumeo sve. Nema garda... Upoznajemo se. Biće bolje docnije.Doduše, da budem iskren, to sa betonskim pločama za plinth - tada sam razmišljao tako. Danas razmišljam drugačije. Danas je 2010., tada je bila 2002 ili 2003.A i boli me nešto kičma, razvaljuje. Lep poklon dobih od onog odozgo za Novu godinu.I još nešto: i mene očekuje plinth za SP15, pa eto, želim da nekako usvojim nova iskustva.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

:) Bravo. Razumeo sve.Doduše, da budem iskren, to sa betonskim pločama - tada sam razmišljao tako. Danas razmišljam drugačije. Danas je 2010., tada je bila 2002 ili 2003.Nije gard, nego eto, upoznajemo se. Biće bolje docnije.A i boli me nešto kičma, razvaljuje. Lep poklon za Novu godinu.Dobar

nisam ja mislio na tebe sto si ti pitao , nego na njega sto je deklasirao beton kao materijal ;jel' dovoljno da kazem da je gospodin moron i kreten , bez pravog inzinjerskog stofa?pa da mi je tata u pitanju ......
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nisam ja mislio na tebe sto si ti pitao , nego na njega sto je deklasirao beton kao materijal ;jel' dovoljno da kazem da je gospodin moron i kreten , bez pravog inzinjerskog stofa?pa da mi je tata u pitanju ......

Razumeo.Mada sam tada i sam bio poprilično isfrustriran konstatacijama tog "velikana".Posle sam naučio da se takvih velikana klonim.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

zato i jesmo ovde - da svako slobodno kaze sto misli , bez obaveze da menja svoje misljenje ako mu neko iznese drugacije , ali i uz punu slobodu da usvoji tudje iskustvo .......kamenko je imao primisli da taj svoj tanjiric napravi duplo tanjim ..... onda mu rekoh da radi kako hoce , al' da bi bila grehota da radi ista manje od ultimativnog , ako vec pravipa je onda hteo bazu od nekog drvenceta ....... al' je promenio misljenje kad ga priupitah koliko mu je sad tezak tanjir ..... :)e sad pravi od mermer kompozita osnovnu bazu , a pravi mermer ce mu biti sub-baza ;ja se nisam slozio sa tim , jer smatram da bi bolje bilo da ima jednu - kompaktnu masivnu bazu ...... no - on ne mora da se slozi sa mnom - on pravi svoj gramofon ........ postujem pravo izbora .cak da je i "moje" resenje bolje ........ na kraju moze biti bolje ono cime je on zadovoljniji , a ne sto je "generalno" bolje ....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...