Jump to content

DIY HDD player/streamer, part one: SPDIF - ESI Juli@ ili M2Tech HiFace Two?


Kuja

Preporučeni Komentari

Bio je kod mene juce na probi prvi diy uredjaj tog tipa u mini kucistu zamisljen kao cd, sacd, dvd audio - player + streamer , ssd memorija, dac sa cs 4398 , pasivno hladjenje, eksterno napajanje itd... a kao gotov proizvod jednog naseg Inzinjera koji je rekao za moj komp da nikad nije cuo da kompijuter kao transport radi tako dobro i stabilno kao kod meneBas zbog svega toga mu je bilo zanimljivo da to proba kod mene i uporedi sa mojim kompom. Rezultat testa je bio taj da je ovo njegovo radilo za nijansu bolje a to se ogledalo u vecoj neutralnosti, pozadinskoj tisini, dubini prikaza zv.. slike, izgubilo se i ono malo prizvuka digitalije - jednostavno bio je kao zvuk sa gramofona sve je klizilo. Ova probna verzija je bila bez dac - a unutar kucista, Burmester 001 je vrsio DA konverziju preko spdif - a sa maticne - Belden koax..kabal model Briliance 1649. U mom sistemu je kox.. bolje radio od optike koju smo takodje probali :oke:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 56
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Bio je kod mene juce na probi prvi diy uredjaj tog tipa u mini kucistu zamisljen kao cd, sacd, dvd audio - player + streamer , ssd memorija, dac sa cs 4398 , pasivno hladjenje, eksterno napajanje itd... a kao gotov proizvod jednog naseg Inzinjera koji je rekao za moj komp da nikad nije cuo da kompijuter kao transport radi tako dobro i stabilno kao kod meneBas zbog svega toga mu je bilo zanimljivo da to proba kod mene i uporedi sa mojim kompom. Rezultat testa je bio taj da je ovo njegovo radilo za nijansu bolje a to se ogledalo u vecoj neutralnosti, pozadinskoj tisini, dubini prikaza zv.. slike, izgubilo se i ono malo prizvuka digitalije - jednostavno bio je kao zvuk sa gramofona sve je klizilo. Ova probna verzija je bila bez dac - a unutar kucista, Burmester 001 je vrsio DA konverziju preko spdif - a sa maticne - Belden koax..kabal model Briliance 1649. U mom sistemu je kox.. bolje radio od optike koju smo takodje probali :oke:

Daj detalje! :)Sta daje SPDIF signal iz tog DIY stimera?Ostale komponente?Koji operativni sistem i softverski plejer su upotrebljeni?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Daj detalje! :)Sta daje SPDIF signal iz tog DIY stimera?Ostale komponente?Koji operativni sistem i softverski plejer su upotrebljeni?

On hoce da izadje na trziste sa tim uredjajem i nije hteo da mi prica detalje, iako sam ga izmedju redova pitao za komponente. Mislim da je u pitanju neki Intel dual core koji nema integrisanu zvucnu i kaze da je bolji nego neki i3, i5. Kod mene je LGA 775 dual core na 6850 ghz i 8 giga rama special edition, pasivno hladjenje procesora, 1 ventilator 15 cm na poledjini kucista - dosta tih i jedan na napajanju, uglaavnom dosta tiha masina. N a maticnoj imam spdif i opticki + hdmi. Jako sam sam zadovoljan kako to radi. Mozes doci do mene pa da pogledas komp i ako hoces sve da prekopiras. Ja planira da uzmem ssd i da to podignem na jos visi nivo :oke: Javi na pm ako bi dolazio
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On hoce da izadje na trziste sa tim uredjajem i nije hteo da mi prica detalje, iako sam ga izmedju redova pitao za komponente. Mislim da je u pitanju neki Intel dual core koji nema integrisanu zvucnu i kaze da je bolji nego neki i3, i5. Kod mene je LGA 775 dual core na 6850 ghz i 8 giga rama special edition, pasivno hladjenje procesora, 1 ventilator 15 cm na poledjini kucista - dosta tih i jedan na napajanju, uglaavnom dosta tiha masina. N a maticnoj imam spdif i opticki + hdmi. Jako sam sam zadovoljan kako to radi. Mozes doci do mene pa da pogledas komp i ako hoces sve da prekopiras. Ja planira da uzmem ssd i da to podignem na jos visi nivo :oke: Javi na pm ako bi dolazio

Sa obzirom da se na internetu moze videti unutrasnjost strimera ozbiljnih firmi poput Bryston-a, Naim-a, Cary-a, itd,od kojih je neke moguce skoro potpuno iskopirati posto se tacno zna koje su komponete u pitanju,mozda i nece taj nas inzenjer imati mnogo vajde od tolike tajnovitosti. :)Mene je cisto interesovalo za koju se spdif varijantu odlucio, od malog broja kvalitetnih a relativno jeftinih koje su na raspolaganju.Ili je i njemu SPDIF izveden sa maticne ploce?Takodje me je intersovalo da li koristi Windows ili Linuxi ako je Linux u pitanju koju distribuciju koristi sa kojim audio plejer softverom.Sve se to moze naci na internetu, sve su ljudi smislili i probali i postoje detaljna uputstva kao napraviti strimer,pa nekako ne verujem da je on sada nesto posebno drugo izmislio.Ako ipak jeste, onda i neka je tajna! :)Za ovu pricu uopste nije bitna snaga procesora, cak je pozeljno da bude sto slabiji kako bi unosio sto manje visokofrekventnog zracenja/shuma u ostale komponente.Bryston BDP-1 streamer koristi Alix 1D mini-ITX maticnu plocu, sa slabackim AMD Geode procesorom na 500 (ili 800?) Mhz, koji cak nema ni hladnjak na sebi koliko se slabo greje.Ja imam mini-ITX PC sa VIA C7 1.2 GHz procesorom sa potpuno pasivnim hladjenjem koji nameravam da koristim za ovu pricu.Isti procesor, samo malo jaci - 1.5GHZ, na primer koristi Naim u NDX-u.Dogovoricemo se za vidjanje! :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sa obzirom da se na internetu moze videti unutrasnjost strimera ozbiljnih firmi poput Bryston-a, Naim-a, Cary-a, itd,

od kojih je neke moguce skoro potpuno iskopirati posto se tacno zna koje su komponete u pitanju,

mozda i nece taj nas inzenjer imati mnogo vajde od tolike tajnovitosti. :)

Mene je cisto interesovalo za koju se spdif varijantu odlucio, od malog broja kvalitetnih a relativno jeftinih koje su na raspolaganju.

Ili je i njemu SPDIF izveden sa maticne ploce?

Takodje me je intersovalo da li koristi Windows ili Linux

i ako je Linux u pitanju koju distribuciju koristi sa kojim audio plejer softverom.

Sve se to moze naci na internetu, sve su ljudi smislili i probali i postoje detaljna uputstva kao napraviti strimer,

pa nekako ne verujem da je on sada nesto posebno drugo izmislio.

Ako ipak jeste, onda i neka je tajna! :)

Za ovu pricu uopste nije bitna snaga procesora, cak je pozeljno da bude sto slabiji kako bi unosio sto manje visokofrekventnog zracenja/shuma u ostale komponente.

Bryston BDP-1 streamer koristi Alix 1D mini-ITX maticnu plocu, sa slabackim AMD Geode procesorom na 500 (ili 800?) Mhz, koji cak nema ni hladnjak na sebi koliko se slabo greje.

Ja imam mini-ITX PC sa VIA C7 1.2 GHz procesorom sa potpuno pasivnim hladjenjem koji nameravam da koristim za ovu pricu.

Isti procesor, samo malo jaci - 1.5GHZ, na primer koristi Naim u NDX-u.

Dogovoricemo se za vidjanje! :)

spdif je naravno izveden sa Intelove namenske maticne ploce koja je radjena za audio sa dual core procesorom na 2.7 Ghz. Mislim da je to neka najnovija Intelova ploca koja se preporucuje bas za Audio ljubitelje.

Strimovanje ide preko wi - fi kartice a moze i preko kabla. Operativni sistem Windovs 8 + foo bar, mada je sigurno bolji bar ja mislim Linux sa Audacious player - om( [/font]Ubuntu Studio OS) bar cu ja tako traziti da mi se instalira . [/font]Inace se ne slazem sa onim sto dj nik misli u onom njegovom postu na preprethodnoj strani[/font]

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

spdif je naravno izveden sa Intelove namenske maticne ploce koja je radjena za audio sa dual core procesorom na 2.7 Ghz. Mislim da je to neka najnovija Intelova ploca koja se preporucuje bas za Audio ljubitelje.

Strimovanje ide preko wi - fi kartice a moze i preko kabla. Operativni sistem Windovs 8 + foo bar, mada je sigurno bolji bar ja mislim Linux sa Audacious player - om( [/font]Ubuntu Studio OS) bar cu ja tako traziti da mi se instalira . [/font]

Malo Google-ovao i nisam uspeo da pronadjem informaciju o nekoj posebnoj Intel-ovoj ploci preporucenoj za audiofile.

Otisao sam na Intelov zvanicni sajt i takodje nisam nista slicno pronasao.

Postoji multimedia serija ploca ali ona je vise namenjena home theater upotrebi - gledanje filmova sa 8 kanalnim zvukom i slicno.

Nekoliko ploca ima SPDIF konektore na samoj stampi i to je to.

Vlada opste misljenje da SPDIF izveden direktno sa ploce i nije bas najbolja ideja.

Puno je smetnji okolnih komponenata, "prljavo" napajanje strujom, itd.

Ja sa moje maticne ploce imam izveden SPDIF optickim kablom do Naim DAC-a, to svira OK, ali primetno losije od Sqeezebox Touch-a.

Ako vec hoces nesto bolje od onoga sto vec imas,

mozda je bolje da sam napravis nesto,

nego da uzimas ponovo neko resenje sa SPDIF-om izvedenim sa maticne ploce. :)

.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Malo Google-ovao i nisam uspeo da pronadjem informaciju o nekoj posebnoj Intel-ovoj ploci preporucenoj za audiofile.

Otisao sam na Intelov zvanicni sajt i takodje nisam nista slicno pronasao.

Postoji multimedia serija ploca ali ona je vise namenjena home theater upotrebi - gledanje filmova sa 8 kanalnim zvukom i slicno.

Nekoliko ploca ima SPDIF konektore na samoj stampi i to je to.

Vlada opste misljenje da SPDIF izveden direktno sa ploce i nije bas najbolja ideja.

Puno je smetnji okolnih komponenata, "prljavo" napajanje strujom, itd.

Ja sa moje maticne ploce imam izveden SPDIF optickim kablom do Naim DAC-a, to svira OK, ali primetno losije od Sqeezebox Touch-a.

Ako vec hoces nesto bolje od onoga sto vec imas,

mozda je bolje da sam napravis nesto,

nego da uzimas ponovo neko resenje sa SPDIF-om izvedenim sa maticne ploce. :)

.

Ja sam meni narucio jedan nazvacu ga ovako ,,

C A S - Computer as Source[/font]

[/font]Computer as Source - C A S ili Computer Audio Transport - C A T, izrazi su koji će dominirati u audiofilskoj zajednici u godinama koje dolaze. Želio to neko ili ne, prelaz digitalne muzike na računar je neupitan i nezaustavljiv proces. Ova maticna ima samo optiku tako de necu koristiti koax. Pa zar ovo nije bolje od onog sto vec imam a i napravio sam A- B test to protiv mog racunara i razlika je bila lepa , vec sam to opisao U CEMU SE OGLEDALA, ZA MENE JE TO BILO MNOGO VELIKO . Verujem samo svojim usima i iskljucivo u A- B TESTOVE , NA CRTU PA STA BOLJE SVIRA. Ovo je bio napredak i po defaultu sam odmah krenuo tim svetlucavim putem . Mocices licno da se uveris u sve ovo vrlo brzo kad mi bude stigao ,, CAS,, :oke:[/font]

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam meni narucio jedan nazvacu ga ovako ,,

C A S - Computer as Source[/font]

Computer as Source - C A S ili Computer Audio Transport - C A T, izrazi su koji će dominirati u audiofilskoj zajednici u godinama koje dolaze. Želio to neko ili ne, prelaz digitalne muzike na računar je neupitan i nezaustavljiv proces. Ova maticna ima samo optiku tako de necu koristiti koax. Pa zar ovo nije bolje od onog sto vec imam a i napravio sam A- B test to protiv mog racunara i razlika je bila lepa , vec sam to opisao U CEMU SE OGLEDALA, ZA MENE JE TO BILO MNOGO VELIKO . Verujem samo svojim usima i iskljucivo u A- B TESTOVE , NA CRTU PA STA BOLJE SVIRA. Ovo je bio napredak i po defaultu sam odmah krenuo tim svetlucavim putem . Mocices licno da se uveris u sve ovo vrlo brzo kad mi bude stigao ,, CAS,, :oke:[/font]

OK! Javi kada stigne! :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Shuco, pisanje po sivoj pozadini znatno smanjuje kontrast i citljivost teksta. Ako hoces nesto da istaknes koristi bold.

Pa ja hocu malko da osencim tekst da se kolege vise udube , Kuja je sa ovom temom krenuo u samo srce digitalije i u buducnost. Samo cemo ja i on imati hi - end ,, CAS ,, :wink2:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa ja hocu malko da osencim tekst da se kolege vise udube , Kuja je sa ovom temom krenuo u samo srce digitalije i u buducnost. Samo cemo ja i on imati hi - end ,, CAS ,, :wink2:

Probaj da izazoves udubljivanje na drugi nacin jer ovako samo ignore-button biva udubljen...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Probaj da izazoves udubljivanje na drugi nacin jer ovako samo ignore-button biva udubljen...

Malko se salimo, ja sam se nesto sjebo u copy - paste pa mi je ispalo osenceno a mrzelo me da kuckam ponovo ali eno provalio me dj nik pa ajde ubacicemo i njega - bice to jedini inovativni digitalni trio fantastikus - dj nik - kuja i shuca :guitarplayer:Nego da se vratim na temu :phil_04: nastali su neki problemi, linux nece da radi preko optike, izgleda da samo preko usb porta linux salje signal a u tom slucaju treba neki dobar usb to spdif konvertor tipa m2tech po mogucstvu i nesto bolje a to mi se u principu i ne dopada jer je to jos jedna konverzija na putu dig... signala tako da za pocetak krecem sa windows 7 i poiskljucivanim svim servisima , programima, itd ometacima , nema interneta, bice samo instaliran album player i foo baer i fidilizer a strimovanje sa mog starog racunara koji ce da bude servere ide mreznim kablom do CAS - a. Sve pasivno, eksterno napajanje + upgrade ide kasnije u vidu baterijskog napajanja , malo cemo da se igramo pa da vidimo dokle ce se stici. Trebace mi i na pozajmicu jedan konvertor usb to spdif , da i to probamo pod linuxom cisto da se vidi i cuje da li ovo prvo drzi vodu ili je ova varijanta cak mozda i bolja.. :oke:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Shuco, el' mozes da vratis svoje pare, al' ozbiljno. Od te makine se neces naslusati (dobre) muzike...

Ionako je tema *DIY PC player* pa komercijalni proizvod i ne spada pod Kujino interesovanje to jes' temu :D

Ajmo vako:

- Dimenzije i estetika uredjaja

- Komponente

- Operativni sistem

- Softver

- Povezivanje sa eksternim D/A konvertorom

Ako PC prihvatas kao normalnu audio komponentu, pola problema je reseno - ima ljudi koji ne zele da ga prihvate i sta da im radis, neka ih.

Izbor desktop kucista svakog dana je sve siri, cak i kod nas: Thermaltake, Chieftec, SilverStone, Liang Li itd. itd. Tu su zatim specijalizovani

proizvodjaci "tihih PC"-a a tu je i poznati Italijanski Modushop.biz. Evo dva lepa primera kucista:

Kuciste opt.1 Za microATX i mini-ITX maticne ploce i fanless PC: HD Plex H5.S - $268

Postavljena slika

Friske sveze, ultra tanko, pasivno hladjenje. Na datom linku odeljak "Compatible List" su date maticne ploce koje se uklapaju savrseno.

Preporucujem izbegavanje LGA775 maticnih - procesori koji odlazi u istoriju.

Kuciste opt.2 Za skoro sve formate maticnih, klasicno kuciste, sve aluminijum: Modushop MD11 - 166

Postavljena slika

Ima i drugih modela, jeftinijih, kombinacija lim + aluminijum (CD21, 99,5)

Itd, itd. Siroka je ponuda a ukusi tj. estetika je licna, naravno. Imamo i domaceg carobnjaka sa CNC-om.

Komponente: Procesor

Fin izbor je npr. i5 2500T - svega 45W potrosnje a snazan. Kod mene je i7 2600S - samo 65W TDP u odn. 95W TDP std. 2600.

Treca generacija i5 i i7 dobrodosla ali to vuce i nove maticne, u stvari sve je skuplje.

Komponente: MBD

Novija generacija, za procesore LGA1155 i novije. SATA3, USB3, pozeljno da je zadrzala oba PS/2 porta.

Komponenete: MEM

Memorija sto kracih latencija, sto vece brzine. Kolicina: 12-16GB DDR3 1600-2000

Komponente: HDD

Za OS + SW: 2,5" SATA2 novije generacije, 160GB - 250GB, 7K2 rpm, 32-64MB cash

Za muzicke fajlove: 3,5" SATA3, 2-3TB 7K2 rpm, 64MB cash

Komponenete: PSU

Za tihi (i slabiji) sistem - DC-DC napajanja kao sto je Pico-PSU, bolji Winmate itd.

Za jaci PC neophodno =>500W dobrog napajanja. Interesantna je nabavka npr 900W i vise koje se nece mnogo grejati te

se ventilator ukljucuje samo u ekstremnim uslovima rada tj. samo kod visokih temperatura okruzenja.

Operativni sistem

Win7 Pro ili Ultimate, 64bit.

Kome se dopada izgled i rad iPad i tablet racunara, nek saceka 26.10. '12 i Win8, Professional verziju (Enterprise ne).

Softver:

Samo dva ozbiljna igraca za High-End, ostali se (neuspesno) trude da dostignu CD visoke klase ili dobro tweak-ovan CD.

1. Jednostavniji za implementaciju i podesavanje, fantastican u radu: JPlay (99)

2. Vrhunski, kraljevski zvuk ,tezak u podesavanju, registracija cudna (via Paypal): XXHighEnd (72)

- JPlay se integrise u OS i pokrece se kao jedan od (prvih) procesa prilikom podizanja sistema te time obezbedjuje neophodne

prioritete, skoro da pretvara sistem u RT (real time) OS. Lako se integrise u popularne plejere te JPlay postaje "sound engine"

u npr svima nama poznatom, besplatnom "foobar2000" ili u licencnom "JRiver Media Center" v.17 i noviji.

- XXHighEnd je krajnji domet medju softverskim plejerima. Tacka. Sve se zasniva na brzini, brzini, brzini. Najzahtevniji je u

izboru komponenti sistema ali to vraca kvalitetom reprodukcije. Softver radi upsampling i filtriranje pa je sjajan za NOS i

Filterless D/A konvertore. Bert Dopenberg (BD Design) ga koristi (uz NOS1 DAC) kao izvor na promocijama svojih novih zv. kutija.

I moja malenkost istotakodje.

Interfejs: povezivanje PC sa eksternim D/A konvertorom

Sve cesci su uredjaji (D/A konvertori) sa USB konekcijom pa se lako resava pitanje povezivanja sa racunarom.

Starija generacija koristi S/PDIF, redje Firewire konekciju. Kvalitetan a pristupacan interfejs jeste M2Tech-ov "Hi-Face", nova

generacija pogotovu. Od skupljih igraca tu su Sonicweld Diverter HR, Wavelength Wavelink, Offramp 5, Audiophilleo 2,

Art Legato, Metrum itd. itd.

Dobro S/PDIF resenje jeste M2Tech "Hi-Face Two", uz npr eksterno AQVOX napajanje 5V.

Postavljena slika

Postavljena slika

Odlicna je J.Kenny-jeva modifikacija HiFace uredjaja, sa baterijskim (LiPO4) napajanjem

Postavljena slika

----------------

Eto PC-ja za muziku.

Malo podesavanja OS.

I jos dobar DAC za malo para.

Jednostavno, zar ne? :tease:

:drinks:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Komponente: Procesor

Fin izbor je npr. i5 2500T - svega 45W potrosnje a snazan. Kod mene je i7 2600S - samo 65W TDP u odn. 95W TDP std. 2600.

Treca generacija i5 i i7 dobrodosla ali to vuce i nove maticne, u stvari sve je skuplje.

Komponente: MBD

Novija generacija, za procesore LGA1155 i novije. SATA3, USB3, pozeljno da je zadrzala oba PS/2 porta.

Komponenete: MEM

Memorija sto kracih latencija, sto vece brzine. Kolicina: 12-16GB DDR3 1600-2000

Sa svime se u principu slazem, samo ne znam cemu (za ovu primenu) ovoliko jak procesor i tolika kolicina RAM-a (12-16GB?).

Jak procesor = veca potrosnju i grejanje, sto opet zahteva komplikovanije hladjenje, vece kuciste, jace napajanje -

dosta od toga moze i narusiti krajnji rezultat/kvalitet zvuka,

pa borba sa tim dodatnim zahtevima koje postavlja jak procesor samo dodatno komplikuje stvari.

Svi brand name proizvodjaci strimera koriste slabacke procesore, koji malo trose, ne greju se, ne "zrace" u kucistu, itd.

...A takve su i preporuke za sastavljanje DIY varijanti.

Moja mini ITX ploca trosi samo 7W i ima integrisan pasivni hladnjak i to je to.

Uz minimalni OS, za audio plejbek ti ne treba jak procesor.

E sada ako hoces da koristis razne DSP plaginove tipa room correction convolver, itd, onda mozda i moze malo jaci.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

"Room Correction Convolver" Jeste, i ja vama zelim na isti nacin :D

Convolver. Fensi rec za fensi dolar. Ne, ovde je cista matematika u pitanju.

Ali prvo da utvrdimo gradivo: ono sto smatram jedinim ispravnim pristupom kod reprodukcije muzike sa PC-a jeste memorijski plejer. Od 2007 god. i projekta cMP koji je bio i ostao besplatan pa do dva gore navedena softvera koji ukljucuju automatsku optimizaciju OS a koji su na nasu zalost od pocetka komercijalni. Usput pogledati min. preporucene HW komponenete za cMP.

I izgleda opet pricamo o dve razlicite 'koncepicije' :). Ja se trudim da sastavim uredjaj za najbolju mogucu reprodukciju muzike i pri tome ne potrosim 15-20.000 dolara/eura koliko kosta vrhunski 'brand name' CD plejer vec dvadeseti ili ako bas moram, deseti deo te cifre. Strimer ne vidim kao pristup/spravu za takav zadatak. Mrezno i bezicno pristupanje nekom serveru sa fajlovima nisu pravi put za Hi-End zvuk.

Memorijski zahtev 12-16GB

Zapis muzike, racunarski gledano 'fajl' kao svaki drugi, zauzima 60MB po minuti za standardni RedBook format 16/44,1. Album od 70 minuta muzike, cca 700MB. Sa par albuma na plej listi (u memoriji) dolazimo do donjeg minimuma, 4GB.

Usput, grafika treba da bude sto skromnija. Bez mogucnosti da sami situaciju izmenimo, OS odmah odvaja deo radne memorije jadnak kolicini graficke memorije. Ako je graficka 1GB - ode i 1GB RAM-a na grafiku.

Dalje, softverski plejer cesto radi i vrstu 'upsampling-a' pa sada nas fajl postaje 2, 4, cak i 16 puta veci, do koliko DAC moze da sazvace (192-384-768). Ili je u startu format 24/192, 24/386. Lako je izracunati koliko tada jedna numera zauzima prostora. Maticna ploca zavisno od chipset-a memoriju organizuje u duple ili trostruke kanale, svaki kanal valja popuniti istovetnim 'stapicem' pa zavisno od maticne imamo 2, 4 ili 6 slotova. 'Stapici' su danas najcesce 4GB, 8GB.

BTW, muzicki zapis najcesce drzimo u FLAC, APE, AIFF ili drugom komprimovanom formatu, fajl je duplo manji pa ce se duplo brze citati sa HDD-a. Tacno. Jedina nevolja je to sto racunar razume iskljucivo WAV (ili "PCM", Pulse-Code Modulation) pa se nas FLAC, APE, AIFF itd. uvek prevodi u racunaru razumljiv format. I to izmedju ostalog uposljava nas cenjeni procesor. DSD zapis je u startu glomazniji: od 1,5GB pa navise po albumu.

Napajanje.

Samo obrnes pogled na stvari. 900 ili 1.200W napajanje je sposobno da isporuci toliko snage, ne znaci da ce generisati toliko pa zagadjivati vise. Ne. Ako PC ima potrosace koji zahtevaju 300W snage a u PC-u imamo napajanje od 350W, onda takvo napajanje radi pod konstantnim opterecenjem od 86%, sa gubicima mozda i svih 90%. U takvim uslovima rada za ocekivati je da ce stabilnost/kvalitet napona biti mnogo losiji od dobro dimenzionisanog. Snazno napajanje podrazumeva bolje komponente (trafoi, diode, hladnjaci itd.) a u normalnim uslovima/radu se nece ukljucivati ventilator, jedan od zagadjivaca za izbegavanje, moguca bucna komponenta.

Procesor sam ranije malo vec dotakao a zavisno od softvera opterecenje mu je razlicito.

- JPlay u svom najboljem modu ('Hibernate') konstantno opterecuje procesor do krajnjih granica.

- XXHE to radi samo u kratkom intervalu i tada punih 100% za sva jezgra koliko ih ima.

Nadam se da pripomaze.

Uostalom, par kolega je imalo priliku da vidi kako se 'mocni' i7-2600 znoji a mi cekamo da 'poteku note'.

:drinks:

Mala korekcija:

1 minut Red Book zapisa je cca 10MB, numera od 6 minuta 60MB

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

DJ Nik, šta misliš o upotrebi nekog SDD ( npr. http://www.pcberza.r...puters/94-5109/ ) za smeštaj OS +SW

Pozdrav Leo,Po kapacitetu je sasvim dovoljan i sistem ce biti mnogo brzi u podizanju. Interesantno je da se u diskusiji na dva foruma (JPlay i XXHE) razlicito postavljaju prema SSD za OS:- Kod predloga komponenti za sastavljanje PC na JPlay forumu stoji SSD za OS i predlaze se Intel 320 serija, 40GB dovoljno.- Kod XXHE iskustva su takva da je bolje ici sa standardnim malim 'spinning' diskom, 2,5", 160-250GBOba plejera kada se prvi put pokrenu ostaju u RAM memoriji (JPlay se pokrece kao jedan od Windows servisa) i generalno OS disk prestaje da igra bilo kakvu ulogu. Prednost ostaje u brzem podizanju, spremnosti racunara za rad. Zna se da Win7 rezervise malu particiju za sebe, s koje kasnije radi oporavak ('restore') sistema. Nakon nekoliko upotreba a zbog bug-a u OS-u, restore ce prestati da radi, tj ostaju samo najsveziji datumi. Ako imamo veci disk, moze se povecati i velicina prostora (particije) koja se dozvoljava OS-u za 'system restore' funkciju i time ce neki dobar set-up ostati trajno dostupan. Na kraju, sa vise prostora mozemo napraviti dual boot, za dva (ili vise) razlicita operativna sistema (stize Win8, autiri JPlay-a preporucuju, 64bit & Pro verziju)Generalno bih isao u nabavku boljeg 2,5" HDD i podelio ga na 2 particije. Prva od ~90GB za OS, ostatak druga za drajvere, pomocne programe itd. Muzicki materijal losije zvuci ako je smesten na SSD - da li zbog algoritama za rad (pisi /brisi) SSD ili neceg drugog, ne se znae :):drinks:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Usput, grafika treba da bude sto skromnija. Bez mogucnosti da sami situaciju izmenimo, OS odmah odvaja deo radne memorije jadnak kolicini graficke memorije. Ako je graficka 1GB - ode i 1GB RAM-a na grafiku.

„OS“ je ovde zamena za...? ;)Koliko znam to ne čine svi... ;)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ocigledno nam se razlikuju koncepcije. :)Ja ne zelim da mi PC transport radi bilo kakve izmene, znaci interesuje me samo bit-perfect prosledjivanje do SPDIF ulaza na DAC-u.Ne interesuje me upsample-ovanje unutar PC transporta, posto to moj DAC radi interno.Ako je pristup sa koriscenjem slabih procesora OK za brand name proizvodjace tipa Naim, OK je i meni.Sa obzirom na cenu od 5+ hiljada evra, ne verujem da je u pitanju neka usteda na ceni komponenti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Usput pogledati min. preporucene HW komponenete za cMP...

...

Memorijski zahtev 12-16GB...

,,, dolazimo do donjeg minimuma, 4GB.

Meni to ipak deluje kao overkill, a posto si naveo link ka preporucenim komponentama za CMP,

http://www.cicsmemor...MP.05Components

...evo sta tu pise recimo za RAM :

RAM

Kingston ValueRam DDR3-1333 @1GB is a popular choice.

Only use a single RAM module.

Smallest capacities (512MB) works best but should only be installed after optimisations are done as Windows installation requires ~1GB RAM.

RAM affects sound quality. Extensive trials with a range of memory types suggests that high-end memory is worth the premium, enabling stable operation at low clock speeds. Best results are obtained with DDR3 RAM which supports low latencies such as Kingston’s HyperX and ValueRAM range. Use at least one GB of high quality RAM. The consensus among system builders is that a 1 GB module sounds noticeably better than two 512 MB modules.

Smaller RAM sizes if available are best (a fully configured cMP² will operate on just 256MB of RAM). Unfortunately, smallest available RAM size is 512MB (for DDR3).

Znaci 512mb - 1GB je preporuceno?

Dalje,

preporuceni procesor za CMP ni u startu nije toliko jak, a u drugom delu uputstava (za podesavanje BIOS-a) se navodi postupak za downclock?

http://www.cicsmemor...hp?n=CMP.06BIOS

Advanced Frequency Settings

Set CPU Clock Ratio to 9 X

Set QPI Clock Ratio to x24

Disable Spread Spectrum

Enable Base Clock(BCLK) Control

Set BCLK Frequency(Mhz) to 100

Set System Memory Multiplier (SPD) to 6.0

Set Internal Graphics Clock 733 to 400

Set CPU Clock Drive to 700mV

Set PCI Express Clock Drive to 700mV

Set both CPU & PCI Clock Skew to 0ps

this gives CPU frequency of 900MHz (BIOS should reflect max cpu frequency of 900MHz). qpi link speed of 2.4GHz. memory frequency(mhz) of 600

Znaci 900MHz je dovoljno?

To se, sto se hardverskih resursa tice, delom izgleda uklapa i u ono sto rade brand name proizvodjaci.

.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...