Jump to content

CROWN D 150 impresije...


Okibokis

Preporučeni Komentari

Uskoro mi stize jedan veoma star snagas o kome ne znam nista,pa mi treba savet .Da li mogu da koristim kao predpojacalo cd plejerDenon 1520?Ako je neko koristio ovo pojacalo u kucnim uslovima interesuje me kakav karakter zvuka daje i kako se ponasa sa lenjim kutijama?Sta bi njemu najvise odgovaralo za predpojacalo?Hvala unapred...

post-1130-0-49474100-1346183737_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 24
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Legendarna sprava sa kraja 60-ih godina, prava vintage esoterija. Na tvom mestu ne bih razmišljao o predpojačivaču, udomi ovog lepotana, posle toga razmišljaj šta dalje.Postavi slike kad stigne, da vidimo iznutrice.Imaj u vidu da je ovo uređaj star preko 40 godina, čeka te još ulaganja u njega da bi pokazao šta može, u punom sjaju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Legendarna sprava sa kraja 60-ih godina, prava vintage esoterija. Na tvom mestu ne bih razmišljao o predpojačivaču, udomi ovog lepotana, posle toga razmišljaj šta dalje.Postavi slike kad stigne, da vidimo iznutrice.Imaj u vidu da je ovo uređaj star preko 40 godina, čeka te još ulaganja u njega da bi pokazao šta može, u punom sjaju.

Ja jednostavno moram da probam zvuk u kucnim uslovima, i sta znaci u praksi njegovih 75 vati na 8 oma.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

dovoljno ako imas recimo tannoye. to je ranih osamdesetih bila dobitna kombinacija, doduse radije D300 ali i taj pije vode...

Da li ova sprava farba kao i sva njegova braca iz 60-ih ili ima tu i interesantnog zvuka kao recimo neki stari Quad 33?Ovo po meni nije neki prejak izlazni stepen,pa je verovatno i muzikalan?Mozda gresim...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo konacno je stari cika stigao kod mene:) To je prvi model 150 -ice koji nema potenciometre nego samo trimere koji se podesavaju srafcigerom,ali je prilicno ocuvan.Cuje se kao lampa,a ono sto nisam mogao da dobijem ni sa jednim hi fi pojacalom,(doduse nize srednje klase) dobio sam sa ovim Crown d 150!Nisam imao prilike ni kod koga da cujem tu staru gardu i moje odusevljenje je utoliko bilo vece.Cvrstina basa u bilo kojoj slozenoj situaciji je bila ista.Dzaba sam probao da ga zamorim sa nekim zahtevnim deonicama,kad nisam uspeo.Gurao je uspesno moje zvucnike koji su 150/300 i to na 8 oma gde mu je snaga 75 vati po kanalu.Pre nekog vremena mi je bio u gostima Krell Kav 400xi,i sada sam ponovo osetio istu vrstu kontrole basa kao dok sam slusao svoje zvucnike na Krell-u.Ali za mnogo manje para.Interesuje me sta to u pojacalu tako dobro drzi zvucnu sliku,a staro je skoro 50 godina.Vidim da nije zahtevan po pitanju struje,dovoljna mu je bilo koja uticnica.Bas suv utegnut sa odlicnim udarcem,kakav nisam imao u kuci ni sa jednim pojacalom.I konacno je moja kutija proizvela postojanih 25 herca,Postoji jedna pesma na sinevoice cd-u koja tako ide sve vreme,a ja sam je do sad slusao mnogo puta,i tek sa starim Crown-om sam cuo ono sto nisam ni znao da postoji:)Ne kazem da je ovo Hi Fi pojacalo,ali je ovaj mali snagas taman toliko slab da ne drzi napregnuto nista,sem sto je mnogo lepsi bas,nekako utegnutiji gumeniji:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U principu kod ovih Croxn/Amcron pojacavaca je najbitnije da su u originalnom stanju. Ako je takav i tvoj primerak ne menjaj nista.

Postoje dva mala kondenzatora koje sam jedva prepoznao da su to ,da li bi to trebalo osveziti?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ko god da je 70-ih godina išao u beogradsku diskoteku "Cepelin", mogao je da se uveri kako ova zverčica svira! Jedan je gurao Altec VOT sa Altec hornama, drugi je gurao Tannoye, neke 15-ice, ako se dobro sećam.Strahota od zvuka!Mislim da ih je diskoteci u Majestic-u bilo par komada.Strašno pojačalo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Postoje dva mala kondenzatora koje sam jedva prepoznao da su to ,da li bi to trebalo osveziti?

Ja ne bih bez prethodne provere.

Ko god da je 70-ih godina išao u beogradsku diskoteku "Cepelin", mogao je da se uveri kako ova zverčica svira! Jedan je gurao Altec VOT sa Altec hornama, drugi je gurao Tannoye, neke 15-ice, ako se dobro sećam.Strahota od zvuka!Mislim da ih je diskoteci u Majestic-u bilo par komada.Strašno pojačalo.

75W na vise nego kvalitetnih 95+db mora da ubija. Pritom je rec o vise nego solidnom pojacavacu.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Posle prvih utisaka koji su bili vise nego pozitivni dodje vreme za proveru stanja ovog starog momka,i ono sto sam prvo utvrdio kad sam ga otvorio je da je jedan od dva velika kondenzatora koji stoje do trafoa,naduven.Firma je Mallory 9300mf na 50 volti.Otiso sam do drugara koji je imao dva identicna Frako kondenzatora,ali mislim da su kapaciteta 22000mf,ili cak 33000mf.koji rade na 100 volti .Za sad ne znam tacno.Posto su pasovali sraf na sraf,a u odlicnom su stanju,lako smo ih zamenili.Ali sam se sada ja uplasio da nisam slucajno izgubio originalni zvuk,koji mi se mnogo svideo.Evo o cemu se radi.Mozda uobrazavam,ali sam dobio srednje i visoke kristalne kakve nisam cuo juce dok su bili stari kondovi.Ali imam utisak da je bas sada malo manji,kao i kick,i mislim da je za 15 %tisi amp.Da li je to moguce da se desi samo zamenom Elektrolita?Inace su ovi kondenzatori i bili u nekom Fisher pojacalu,mislim nisu skinuti sa bilo cega.Moje pitanje je dokle se sme ici,sa kapacitetom kondova koji sluze za filtraciju napona verovatno,nisam znalac,pa se laicki i obracam?Evo u prilogu shema za Crown D-150,i jedan video klip gde se vidi kako izgleda pojacalo iznutra,

http://www.youtube.com/watch?v=YAoPJ0jaczA

Crown_D-150_schematic.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@OkiboksPogledaj koje su diode u grec spoju (ili koji je grec), višestruko si povećao kapacitet filterskih kondenzatora, samim tim je i struja kroz diode prilikom uključivanja dosta veća.Treba proveriti da li diode mogu to da podnesu.Crown ne štedi na delovima, ali....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ono sto bih trebao po svoj prilici da zamenim je jedno integralno kolo koje nosi oznaku F-usa 7739,a ispod ove oznake stoji broj 7134.Da li neko zna gde bi moglo da se nabavi ovaj integralac?On sluzi za oba kanala,ali posto jedan kanal malo suska na slaboj snazi,kad dodirnem prstom leve nogice to se izgubi,i zato sam posumnjao na njega.Sto se tice onih elkova na ploci,mislim da cu ih vrlo tesko naci,a obicne ove kakve imamo po prodavnicama,stavio bih,ali se plasim da ne izgubim karakter zvuka.Jer tehnicki,kao nista ne utice na nista,a zvuk se menja:)Evo konkretno zamenom ovih filter kondenzatora sam dobio gomilu visokih i srednjih,a oni ne bi trebali da imaju veze sa bojom zvuka.Ako neko ima saznanja gde bih mogao da nadjem ovg integralca mnogo ce mi pomoci.Hvala unapred!

post-1130-0-54546800-1346586530_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

a da prvo uradis ono sto ti se kaze ?nemam nameru da te ubedjujem da je istina i opravdano ono sto napisah, samo mogu , eventualno, da ti dopunim info sta cime da zamenis , po pitanju elkovazarad potencijalne mogucnosti da ovo cita neko u slicnoj situaciji - kod starog uredjaja se menjaju svi elektroliti , a ne parcijalnoda bi znao koji se elektrolit menja a koji ne ( i to u retkim slucajevima) , moras posedovati znanje koje iskljucuje mogucnost da ces pitati bazicne stvari na forumima

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

.... imam utisak da je bas sada malo manji,kao i kick,i mislim da je za 15 %tisi amp....

To je tipicna recenica zbog koje sam odavno prestao da se bavim servisiranjem komercijalnih andrmolja."Sta si mi ovo uradio, nista ne valja, pre je bilo bolje, vrati kao sto je bilo, vrati pare, itd..." Onda se posvadjamo na krv i noz, pa posle 15 dana covek dodje da se izvinjava, jer je sada mnogo drugacije nego odmah posle zamene, i sl. Malo strpljenja, elektrolitima treba malo vremena odn. par desetina ciklusa punjenja i praznjenja i par desetina sati rada da bi se rekondicionirali (jer i ti zamenski su cucali neko vreme na polici) i da bi sve bilo kako treba...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To je tipicna recenica zbog koje sam odavno prestao da se bavim servisiranjem komercijalnih andrmolja."Sta si mi ovo uradio, nista ne valja, pre je bilo bolje, vrati kao sto je bilo, vrati pare, itd..." Onda se posvadjamo na krv i noz, pa posle 15 dana covek dodje da se izvinjava, jer je sada mnogo drugacije nego odmah posle zamene, i sl. Malo strpljenja, elektrolitima treba malo vremena odn. par desetina ciklusa punjenja i praznjenja i par desetina sati rada da bi se rekondicionirali (jer i ti zamenski su cucali neko vreme na polici) i da bi sve bilo kako treba...

Nemojte pogresno da me shvatite,ali ovo sam slucajno otvorio radi slikanja,i na velikom kondu je pocela da curi kiselina,to sto sam imao pri ruci,to sam prvo i zamenio,zamenicu i ostale elkove,ali moram prvo da ih kupim,a zamenicu i ono ic kolo jer sumnjam da mi izlaz suska zbog njega.Hocu da ugradim nesto pribliznog kvaliteta,a dosad nisam radio osvezavanja uredjaja,pa ne znam ko ima kvalitetnu robu,Kod mene u gradu nema tako snabdevenih elektronicara,pa ce najverovatnije morati da nabavka bude brzom postom iz Beograda.Inace sam skidao deo po deo,sa kanala sto suska,i stavljao novi odgovaranjuci,i zvuk se nije menjao,tako da je jos samo ostao taj chip,koji sluzi za oba kanala.Ako ima zamena u fet varijanti,da li da uzmem nju?Inace bas se vratio u moje uho?Ono je bila uobrazilja ,izgleda da je dosta toga u psisi :whiteflag:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Posle prvih utisaka koji su bili vise nego pozitivni dodje vreme za proveru stanja ovog starog momka,i ono sto sam prvo utvrdio kad sam ga otvorio je da je jedan od dva velika kondenzatora koji stoje do trafoa,naduven.Firma je Mallory 9300mf na 50 volti.Otiso sam do drugara koji je imao dva identicna Frako kondenzatora,ali mislim da su kapaciteta 22000mf,ili cak 33000mf.koji rade na 100 volti .Za sad ne znam tacno....

Ne bih da se pravim pametan jer se ne razumem u elektroniku, ali kako sam ukapirao ti si primetio razliku u zvuku u odnosu na original koji je imao naduvene kondenzatore i to manjeg kapaciteta nego sto si sada stavio. Kako mozes da uporedjujes babe i zabe. Ti si uzeo za reper neispravan originalan uredjaj sto se zvuka tice. To ne moze tako. Taj zvuk koji si cuo verovatno nije originalan zvuk jer imas komponente koje su dotrajale u tom uredjaju.

Odradi refresh i onda steluj zvuk.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne bih da se pravim pametan jer se ne razumem u elektroniku, ali kako sam ukapirao ti si primetio razliku u zvuku u odnosu na original koji je imao naduvene kondenzatore i to manjeg kapaciteta nego sto si sada stavio. Kako mozes da uporedjujes babe i zabe. Ti si uzeo za reper neispravan originalan uredjaj sto se zvuka tice. To ne moze tako. Taj zvuk koji si cuo verovatno nije originalan zvuk jer imas komponente koje su dotrajale u tom uredjaju.Odradi refresh i onda steluj zvuk.

Ma to je bilo subjektivne prirode,trenutno sam tako cuo,ali je sad sve u redu.I jeste istina da se dotrajala komponenta ne cuje kako treba.Imam jos 6 malih kondenzatora da zamenim,i onda ce biti sve izmenjano.A posle cemo videti.Ali ono sto ne znam je da li postoji savremenija i bolja zamena ovog integralca koji je zaduzen za kanale?Cuo sam da postoji zamena u fet varijanti?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Земљаче Оки,сврати до мог комшије Виктора Боке. Он је преко 30 година озвучавао дискотеке, концерте и мање стадионе углавном са Краун појачавачима. Он није сервисер, али има огромно искуство и верујем да ћеш од њега да добијеш одговор на сва питања која те муче.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...