Jump to content

Taster koji je postao prekidac


Sipi

Preporučeni Komentari

Zafalilo mi dobrih mreznih prekidaca (a dobri su skupi) pa posto imam dosta simpaticnih tastera reko' da napravim nesto digitalno, prosto i jeftino u tu svrhu. Internet je pun sema s tom namenom od kojih pola ne radi a pola ima feler (radice, ali...).Ne budem lenj, poigram se malo, i evo uredjaja koji dobro i pouzdano radi, bez sporednih efekata. Chip je CD4049 (invertor, 18 din. u kelco.rs), taster bilo koji, rele 12V namotaj, kontakti dovoljno jaki da ukljuce glavni trafo.Mali trafo (T1) je stalno ukljucen u struju a po prvom ukljucenju ili nakon nestanka struje rele je uvek iskljucen. Pristisak na taster S1 ukljucuje rele a sledeci pritisak ga iskljucuje.Shema:post-20-12576920364_thumb.gifPrototip (za testiranje umesto relea stavljena LED):post-20-125769211951_thumb.jpgModeratori, 'ajde napravite sekciju "pomocni uredjaji" gde bi bile zastite za zvucnike, razni testeri, meraci i ovakve kerefeke...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 88
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Znači ... Sipi brate, ćale si keve mi :character13: Sanjario sam o nekoj sličnoj konstrukciji, sa upravo ovakvim tasterskim rešenjem.Već vidim sav ovaj "sitnež" uredno spakovan u malo kućište, fensi-šmensi prekidača, koji se samo ugradi u prednju ploču nekog lepotana.Jesi možda za jednu kaficu razgovora u skorije vreme ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jesi možda za jednu kaficu razgovora u skorije vreme ?

Leo, zar moras da pitas ? :buehehe:

Е колега Сипи, од кад сам Ја нешто слично покренуо али џабе!!!!

Evo sad sam pogledao - malo se tamo razvodnila tema, nisam ceo thread procitao, al' nije losa ideja da se doda i soft-start (mada ja vise volim NTC u primaru). Flip-Flop je i meni prvo pao na pamet, al' nisam imao ni jedan u podrumu, a danas je nedelja pa radnje ne rade...

Munze konza. :character13:...

Vaistinu konza ! :hyper: Hvala Djole !Inace ne znam dal' vredi za ovako sitnu kerefeku praviti PCB, ja bi to napravio na parcetu raster plocice i debljim, krutim provodnikom mehanicki pricvrstio na kontakte tastera i to je to...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nista narocito, fora je samo u C1 i C3 koji su uvek razlicito polarisani (kad je jedan na 0 drugi je na 1) sto se svakim stiskom tastera menja i to stanje ostaje nepromenjeno do sledeceg pritiska na taster. Nema iznenadjenja sa medjustanjima i duzim drzanjem tastera. Pouzdanosti doprinosi i izbor chipa - invertor je logicko kolo sa najprostijom logikom :character13:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Не бих да кварим тему, али то може да се направи и са само два релеја без икакве електронике.Дао сам шему по којој склоп 100% ради, пробано!!!!!!стоН_Колд

Znam stone, to je ona stara elektricarska sema gde se jedan rele pali preko kontakata drugog. Mana joj je sto treba imati dva relea sa namotajima na 220V i svaki rele treba da ima po dva seta kontakata a to je malo kabasto i skupo - bar meni.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma jok, што мора да буду за 240, могу два за 12В ДЦ једино што треба је исправљач и то не много филтриран напон.А релеј са својим не искоришћеним контактом би се користио за укључивање.а мораш се сложити да су релеји за 12 В далеко мањи!!стоН_Колд

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma jok, што мора да буду за 240, могу два за 12В ДЦ ...

Tako je, al' ako cu vec da mu pravim 12V DC radije cu da stavim ovo malo elektronike (30-ak dindzi ukupno) nego jos jedan rele. Mada moze, sto da ne, sigurno ima ljudi kojima su releji lakse i privlacnije resenje - ja sam napravio ono sto odgovara meni, ne svima :character13:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tako je, al' ako cu vec da mu pravim 12V DC radije cu da stavim ovo malo elektronike (30-ak dindzi ukupno) nego jos jedan rele. Mada moze, sto da ne, sigurno ima ljudi kojima su releji lakse i privlacnije resenje - ja sam napravio ono sto odgovara meni, ne svima :character13:

Ma оk, имам пуно релеја а само су потребне жице и из прве ради.стоН_Колд
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Deda Zeon a sema ili opis vezivanja takva dva releja, jel to ono ispravljac radi non stop, a mali relej aktivira jaci relej i on ,recimo preko soft starta aktivira mrezni trafo pojacivaca??

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo sad mi vidim - za semu u postu #1 ide i 4069 i jos je bolji pinout, umesto 3-2-5-4 pinovi bi sleva na desno bili 1-2-3-4. 4069 je DIL14 a napajanje je na pin 7 (GND) i pin 14 (+V). 4069 ima zastitne diode na ulazu a i neosteljiv je na smetnje.Sve ostalo je isto (bar sto se tice osobina koje su nama bitne).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Deda Zeon a sema ili opis vezivanja takva dva releja, jel to ono ispravljac radi non stop, a mali relej aktivira jaci relej i on ,recimo preko soft starta aktivira mrezni trafo pojacivaca??

Ма није проблем Пиги, само ако колега Сипи то дозволи.стоН_Колд
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ма није проблем Пиги, само ако колега Сипи то дозволи.

Stone, nemoj sad i ti k'o seoska mlada - jel' tema taster->prekidac ? Postuj ako ti je pri ruci i sema sa samo relejima, nek' bira kome se sta svidja ! :character13:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stone, nemoj sad i ti k'o seoska mlada - jel' tema taster->prekidac ? Postuj ako ti je pri ruci i sema sa samo relejima, nek' bira kome se sta svidja ! :character13:

Ма ок, само да не би било као са колегом Поиндекстером, ред је да питам.Ево шема:post-20-0-67065200-1301998857.gifМожда има нека грешка у обележавању али и није толико битно, ако се покрене са мртве тачке биће решено!стоН_Колд
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala stoN_Kold!, mada kad bi malo samo pojasnio,ja pokusavam da raspletem sve te kontakte i ukapiram kako taster drzi ukljucen jedan relej, jos nisam ukapirao,nesumnjam da ce raditi, ono 1A,2 znaci jedan relej pinovi za aktiviranje, 2 drugi relej???Pozz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 и 2 ( без слова ) су калемови релеја 1 и 2.За ову апликацију довољни су релеји и са само 2 мирно радна контакта.Ја сам имао са три, у дну слике је шематски приказ релеја.Само ти то повежи као на слици :character13:.стоН_Колд

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Može se to napraviti i sa samo jednim releom Postavljena slika... bistabilnim Postavljena slika(iliti latching il' keep relay - po stranjski) ... kao što se iz naziva može zaključiti, on ima dva stabilna stanja, pa tako i dva pobudna(komandna) izvoda (plus naravno zajednički) : set i reset ... a šema je toliko prosta da se praktično nema šta crtati .

K'o što Sipi reče, nek svako izabere šta mu je po volji ... ili šta može da si priušti ... samo bih da podsetim da je elektronika neuporedivo pouzdanija i jeftinija od (elektro)mehanike i da stoga potiskuje mehaniku gde god je to mogućePostavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Može se to napraviti i sa samo jednim releom Postavljena slika... bistabilnim Postavljena slika(iliti latching il' keep relay - po stranjski) ... kao što se iz naziva može zaključiti, on ima dva stabilna stanja, pa tako i dva pobudna(komandna) izvoda (plus  naravno zajednički) : set i reset  ... a šema je toliko prosta da se praktično nema šta crtati .

K'o što Sipi reče, nek svako izabere šta mu je po volji ... ili šta može da si priušti ... samo bih da podsetim da je elektronika neuporedivo pouzdanija i jeftinija od (elektro)mehanike i da  stoga potiskuje  mehaniku gde god je to mogućePostavljena slika

Aли на крају је опет релеј!

стоН_Колд

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...