Jump to content

Visaton simulator Boxsim


Rade

Preporučeni Komentari

http://Boxsim

Onako sam malo pogledao i čini mi se da nije loš , pogotovo što je besplatan a uz to i na engleskom.

Može da koristi i druge zvučnike što dodatno povećava mogućnost ovog programa . Mislim da bi trebao da bude osnova za neki dalji napredak .

Nisam upoređivao rezultate simulacija sa mojim simulatorom , ali pošto se radi o jednostavnim zakonima koji važe na celoj planeti u ovom sastavu , čini mi se da tu ne bi trebalo da bude problema ....

Nadam se da će tema biti među zalepljenim odmah u vrhu , jer smatram da je kao program vrlo koristan ......takođe se nadam da će se takođe u tom delu naći i tema o merenju RE koju sam nedavno otvorio ....i koja zbog svoje važnosti zaslužije da bude u vrhu , ne čitanosti , nego pažnje posetilaca tema o zvučnicima .....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 39
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAALADNO IMA ENGLESKA VERZIJAJa koristim ovaj program već godinu dana, i najbolji mi je, al se ubih sa nemačkim. Doduše do sada sam već naučio šta znači šta.Isprogramirao sam i tool u javi da parsira sliku merenja nekog drajvera sa zaphovog sajta i da pravi txt file koji može da se importuje u boxsim

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

http://www.rjbaudio....RD%20files.html ovo je Nešić izbunario , zatim na sajtu CIARE postoji kompletna arhiva njihovih zvučnika , mereno sve ....

http://boxsim-db.de/Ovde ima i nekih gotovih projekata gde postoje podaci koji se mogu ubaciti u simulator i dobiti neke ideje kako to sve skupa radi i kako drugi rade neke kutije .......zatim se može koristeći postojeće datoteke i neke poznate projekte koji su rađeni prema njima i sa njihovim zvučnicima jednostavno proveriti i sistemom prvo promene u simulaciji a naknadno i na gotovim kutijama polako pratiti šta se dešava u pozitivnom i negativnom smislu .....recimo ima ALTO 1
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

SPLcopy će sa bilo koje slike prekopirati frekvenciju koja se može sačuvati kao . FRD, a Response Modeler će (pored ostalog) dati aproksimaciju izgleda impedansne krive tog zvučnika u određenoj kutiji sa određenim tjuningom koja se može sačuvati kao .ZMAZa oba programa pitati google. Free su.Dalje, problem sa svim ovim programima koji simuliraju skretnice je što se mora znati tačan akustički ofset između drajvera kako bi se izvukao maksimum iz njih. Bez tog podatka, nikako se ne može napraviti skretnica koja je fazno usklađena. Biće ravan frekventni odziv ali će zvuk i dalje biti manjkav.Evo jednog lepog uputstva kako pronaći akustički ofset uz pomoć Passive Crossover Designera i malo merenja:Finding the Relative Acoustic Offset in PCD.pdfInače, .FRD fajlovi koje koje skinemo sa frekventnog grafika fabrike nisu pouzdani jer su 1) bitni uslovi u kojima se mere i retko su isti za dva proizvođača, 2) svaki frekventni grafik bude lepo upeglan ponekada do te mere, da merni rezultat tek podseća na ono što je dala fabrika. Treba meriti sam u kutiji u kojoj će svirati.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

slab je izbor ovde.ako bude stiki i ako bude u skladu sa temom mogu ovde da pokacim programe i upustvo kako sami sa slike da prekopiramo u .frd, ,zma ili .txt file ali bez faza ?! :/

DOBRA ta merkurijeva .........mislim da simulator ima opciju da se isključi akustična faza ........u principu , nije to loše ali onda se ima kontrola samo pojedinačnih odziva , što opet i nije tako loše ako se može i to videti .....mislim sve je bolje od nabadanja u mraku i onih opštih formula koje ništa ne znače ..... Ja bih da ponovim , da se može na primeru ALTO 1 ili nekih sličnih jeftinih kutija mnogo naučiti po pitanju samih simulacija i nekog eventualnog zvukaPS simulator koji ja imam a imaju ga i neki drugi na brdovitom balkanu može da rekonstruiše odziv sa ofsetom tako da se dobije skoro identičan odziv sa akustičnon fazom ......takođe može da rekonstruiše u detalje i impedanciju ..... PSS ono što ja mislim da je važno je to da se ovakve stvarčice počnu koristiti prilikom konstruisanja kutija ...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da bi ok bilo nešto tipa "Programi za simulaciju skretnica i rad sa njima".Rade, Bobo ... ???

Mislim da bi bilo pogrešno , jer će se sigurno pojaviti i neki drugi simulatori .....ovako kako jeste je zgodno jer asocira na taj simulator i neke eventualno male programe za podršku ......mislim da ovo treba da bude tema o tom simulatoru .....i šta sve on može da uradi .......
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Super je naslov :D

A sad, hoće li neko, kad nađe vremena, da "simulira" rad dva scanspeak drivera u kutiji od 17L? Driveri su 18W/8545-00 ( www.scan-speak.dk/datasheet/pdf/18w-8545-00.pdf ) i D2905/9500 ( www.scan-speak.dk/datasheet/pdf/d2905-950000.pdf ). Ja ću postovati trenutnu verziju skretnice na kojoj se radi već neko vreme i koja fino svira.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Super je naslov :D

A sad, hoće li neko, kad nađe vremena, da "simulira" rad dva scanspeak drivera u kutiji od 17L? Driveri su 18W/8545-00 ( www.scan-speak.dk/datasheet/pdf/18w-8545-00.pdf ) i D2905/9500 ( www.scan-speak.dk/datasheet/pdf/d2905-950000.pdf ). Ja ću postovati trenutnu verziju skretnice na kojoj se radi već neko vreme i koja fino svira.

Evo ti .FRD i .ZMA fajlovi za njih. Dobijeni su sa grafika proizvođača.

SS.rar

Ona druga skretnica koju sam ti pomenuo je rađena pomoću ovih fajlova ali pošto nisam imao akustički ofset, ne vredi rabota.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Otprilike ovako:post-117-0-60334100-1328723648_thumb.jpgRadio sam sa pretpostavljenim ofsetom po Z osi od 2,5cm, horizontalni ofset je nula jer su drajveri tačno jedan iza drugog, a po vertikali sa ofsetom od 14cm što je pretpostavka koliko su centri drajvera udaljeni jedan od drugog. U kutiji od 17 litara tjuniranoj na oko 30Hz.Izbacio sam onaj serijski notch filter na midbasu koji je peglao onaj pik na 750 Hz zarad manjeg gušenja skretnicom. Sve ispod 500Hz ne gledaj jer tu baffle step i prostorija utiču na zvuk.Mogu i da ti simuliram onu Dayensovu skretnicu što je gotivite, pa da vidiš šta se otprilike sluša :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Centri drivera su udaljeni 147.9mm.Hvala za fajlove. E sad, naravno duduk pitanje: koji program prima te fajlove i da u istom mogu da nacrtam trenutno stanje skretnice, a on da mi iscrta te grafike? Čisto da uporedimo šta uvo čuje, a šta softver crta. Jel može i ono, veličina bassreflex tube, dimenzije kutije...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja koristim Pasive Crossover Designer 7 Jeff Bagby-ja.

Od one tri verzije koje si mi dao, evo kako otprilike izgleda treća kada je visokotonac povezan kao na šemi koju si mi dao:

post-117-0-64268500-1328724857_thumb.jpg

Što se tiče udaljenosti centara po Y osi, par milimetara ne čini ništa tako da je to otprilike to.

Samo, ovi programi rade svoj posao kako treba samo onda kada se izmere zvučnici na način opisan u PDF-u koji sam uplodovao. Tada je odstupanje od simulacije neverovatno malo do nikakvo.

Ako bude interesovanja, postovaću nekoliko projekata rađenih u PCD-u, a zatim i merenja nakon toga. Tačnost je neverovatna.

Doduše, boxsim nisam probao. Čuo sam za njega ali sam se mlatio sa PCD-jem. No, probat ću i njega pa ke vidime kako on radi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja koristim Pasive Crossover Designer 7 Jeff Bagby-ja.

Od one tri verzije koje si mi dao, evo kako otprilike izgleda treća kada je visokotonac povezan kao na šemi koju si mi dao:

post-117-0-64268500-1328724857_thumb.jpg

Što se tiče udaljenosti centara po Y osi, par milimetara ne čini ništa tako da je to otprilike to.

Samo, ovi programi rade svoj posao kako treba samo onda kada se izmere zvučnici na način opisan u PDF-u koji sam uplodovao. Tada je odstupanje od simulacije neverovatno malo do nikakvo.

Ako bude interesovanja, postovaću nekoliko projekata rađenih u PCD-u, a zatim i merenja nakon toga. Tačnost je neverovatna.

Doduše, boxsim nisam probao. Čuo sam za njega ali sam se mlatio sa PCD-jem. No, probat ću i njega pa ke vidime kako on radi.

Svaki put kad se ne znaju ofseti i akustične faze , treba posmatrati samo pojedinačne odzive i na osnovu njih izvesti neke /pogrešne / zaključke ........kad se ne znaju ofseti i akustične faze onda simulacija kompletnog odziva nije korisna jer simulator vodi računa i o tome .....dakle na osnovu odziva pojedinačnih zvučnika videti-čuti šta može da se uradi ......

Smatram da bez obzira na probleme koji se javljaju pri simulaciji ipak treba da se koristi jer je korisno .....

To ispod 500 hz je u redu i ne teeba mnogo obraćati pažnju na to

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja koristim Pasive Crossover Designer 7 Jeff Bagby-ja.

Od one tri verzije koje si mi dao, evo kako otprilike izgleda treća kada je visokotonac povezan kao na šemi koju si mi dao:

post-117-0-64268500-1328724857_thumb.jpg

Što se tiče udaljenosti centara po Y osi, par milimetara ne čini ništa tako da je to otprilike to.

Samo, ovi programi rade svoj posao kako treba samo onda kada se izmere zvučnici na način opisan u PDF-u koji sam uplodovao. Tada je odstupanje od simulacije neverovatno malo do nikakvo.

Ako bude interesovanja, postovaću nekoliko projekata rađenih u PCD-u, a zatim i merenja nakon toga. Tačnost je neverovatna.

Doduše, boxsim nisam probao. Čuo sam za njega ali sam se mlatio sa PCD-jem. No, probat ću i njega pa ke vidime kako on radi.

probaj sa RCL kompezacijom koju ti je dao , ili da malim promenama vrednosti samo nju isparaviš
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja koristim Pasive Crossover Designer 7 Jeff Bagby-ja.

Od one tri verzije koje si mi dao, evo kako otprilike izgleda treća kada je visokotonac povezan kao na šemi koju si mi dao:

post-117-0-64268500-1328724857_thumb.jpg

Vidi, izgleda ruzno ali recimo ovakvu sliku je onaj u stereofileu nahvalio samo tako.

I ne mislim da laze, vec da je ova slika namerno takva. (pocecu da disem kao Rade :D)

Postavljena slika

Nego, aj mi posalji pp sa elementima skretnice i vrednostima koje si simulirao (tvoj predlog) da provucem ja kroz moj program da vidim nesto

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

probaj sa RCL kompezacijom koju ti je dao , ili da malim promenama vrednosti samo nju isparaviš

Mogu da upeglam RCL-om ali ga nešto izbegavam u poslednje vreme.

Vidi, izgleda ruzno ali recimo ovakvu sliku je onaj u stereofileu nahvalio samo tako. I ne mislim da laze, vec da je ova slika namerno takva. (pocecu da disem kao Rade :D)

pssssst, ne diši :rofl:

Nego, aj mi posalji pp sa elementima skretnice i vrednostima koje si simulirao (tvoj predlog) da provucem ja kroz moj program da vidim nesto

na midbasu 1mH redno i RC član u paralelu ( 12uF redno sa 5,6 oma)

Visokotonac ----- 5,6uF na red sa visokim. Paralelni kalem od 0,33mH

L-pad za visokotonac. Na red sa visokotoncem 3,3 oma pre skretnice, a u paralelu sa visokim 12oma.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...