Jump to content

Squeezebox Touch Tweaks


Mikorist

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 16
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Aktivni članovi u ovoj temi

Squeezebox Touch Tweak - ALSA Real-Time

I spent some time trying out my ALSA real-time kernel mods on the Touch. I went though the steps to isolated the "audio threads", the "real-time clock IRQ", and the "spdif IRQ" and tried different values and different combinations. Much clearer vocals, more open and clean sound stage, lows go deeper and clearer...the difference is not subtle! Expect natural smoothness with a good sense of clarity, increased separation within the sound stage, vocals are clear without being harsh and everything sounds more realistic.

The goal is to:

    [*]increase audio threads priority

    [*]prevent audio threads from sharing interrupt lines

    [*]adjust interrupts/processes according to their use

Prerequisites:

You must have a Network connection, you must know your Touch's IP address and you must navigate to Advanced~~~> Remote Login: Enable ssh

Using the WinSCP tool from a Windows machine do the following steps 1~4.

Click to Enlarge - Apply your Touch's IP address and enter the information as seen.

Postavljena slika

Detailed steps for the mod. After WinSCP has started hit CTRL+T to open a console window then enter the information in yellow, Execute to apply. If you don't like it simply reboot and the values will revert back to the original.

1) Find the IRQ number for the Real-Time process to change

cat /proc/interrupts

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

25: 0 - mxc_rtc <~~~~~~~Real time clock = IRQ25

47: 7 - spdif <~~~~~~~~Spdif = IRQ47

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

2) Find the process ID

ps -e

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

5 ? 00:04:41 sirq-timer/0 <~~~~~~~~PID5 = Audio thread

11 ? 00:00:00 sirq-hrtimer/0 <~~~~~~PID11 = Audio thread

367 ? 00:00:00 IRQ-47 <~~~~~~~~~~PID367 = Spdif IRQ47

407 ? 00:00:00 IRQ-25 <~~~~~~~~~~~PID407 = Real time clock IRQ25

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

3)Change the process priority

chrt -f -p 93 11 <~~~~~~Audio thread

chrt -f -p 91 5 <~~~~~Audio thread

chrt -f -p 59 367 <~~~~~Spdif [see Fine Tuning section below for alternate suggested values]

chrt -f -p 87 407 <~~~~~Real-Time Clock

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

/root$ chrt -f -p 59 367 <~~~~~~Enter on command then Execute

pid 367's current scheduling policy: SCHED_FIFO

pid 367's current scheduling priority: 40 <~~~~~Old value

pid 367's new scheduling policy: SCHED_FIFO

pid 367's new scheduling priority: 59 <~~~~~New valuee

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

4)Verify the change

ps -eLo pid,cls,rtprio,pri,nice,cmd | grep -i "irq"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

5 FF 91 131 - [sirq-timer/0]

9 FF 89 129 - [sirq-tasklet/0]

11 FF 93 133 - [sirq-hrtimer/0]

49 FF 90 130 - [iRQ-34]

367 FF 59 99 - [iRQ-47]

407 FF 87 127 - [iRQ-25]

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Set it and Forget it.

***Note: To make sure YOUR process ID's are the same on YOUR SB-Touch do steps 1 and 2 above first.***

1) Navigate to the rcS file [etc/init.d/rcS] double clicking it will open it.

2) Enter the yellow portion below into the "rcS" file.

3) Save the file and close the window.

4) CTRL+T to open a command line window and type reboot [Execute]

Click Image to Enlarge...How-To Visual Reference

Postavljena slika

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

# Start wlan#/etc/init.d/wlan start <~~~~~Comment out ie [add # mark] this line to insure WiFi does not startiwconfig wlan0 txpower off <~~~~~~~Add this line to insure WiFi is off# Start Samba#if [ -x /etc/init.d/samba ]; then <~~~~~~Comment out these lines to prevent Samba from starting# /etc/init.d/samba start fi#Change priorities <~~~~Add these five lines at the bottomchrt -f -p 93 11chrt -f -p 91 5chrt -f -p 59 367chrt -f -p 87 407

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Fine Tuning for Your SystemI encourage everyone to try different values for the SPDIF process ie "367". Apply the change as shown in step 3 above, the change takes affect immediately after you select Execute. The new value will stay in affect until either a reboot or a new value is entered.In some cases the vocals or higher octave notes may seem too focused, a lower value for the SPDIF process will resolve this...try 44, 48, or 53.One of these values is likely to suit your tastes and system best.Update: The folks at Squeezebox Forum came up with some very good supplements for this mod that really makes everything gel together nicely. See alsa_jive processes.

These are the default priority settings for the Touch without the adjustments.

The 40 value is a busy interrupt line with so many [27] processes sharing the same priority. Two processes are already called out as having higher priority. The IRQ34 interrupt which is for direct memory access, and the tasklet process which responds to IRQ requests and insures that tasklets are scheduled on time. Per FFADO IRQ Priorities suggestions the audio threads should be scheduled higher than the tasklet but still have unique values.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

/root$ ps -eLo pid,cls,rtprio,pri,nice,cmd | grep -i "irq"

4 FF 40 80 - [sirq-high/0]

5 FF 40 80 - [sirq-timer/0]

6 FF 40 80 - [sirq-net-tx/0]

7 FF 40 80 - [sirq-net-rx/0]

8 FF 40 80 - [sirq-block/0]

9 FF 89 129 - [sirq-tasklet/0]

10 FF 40 80 - [sirq-sched/0]

11 FF 40 80 - [sirq-hrtimer/0]

12 FF 40 80 - [sirq-rcu/0]

49 FF 90 130 - [iRQ-34]

99 FF 40 80 - [iRQ-14]

116 FF 40 80 - [iRQ-10]

125 FF 40 80 - [iRQ-42]

126 FF 40 80 - [iRQ-41]

236 FF 40 80 - [iRQ-22]

258 FF 40 80 - [iRQ-57]

264 FF 40 80 - [iRQ-33]

305 FF 40 80 - [iRQ-37]

334 FF 40 80 - [iRQ-122]

346 FF 40 80 - [iRQ-17]

351 FF 40 80 - [iRQ-123]

356 FF 40 80 - [iRQ-7]

358 FF 40 80 - [iRQ-102]

359 FF 40 80 - [iRQ-8]

367 FF 40 80 - [iRQ-47]

385 FF 40 80 - [iRQ-11]

395 FF 40 80 - [iRQ-12]

407 FF 40 80 - [iRQ-25]

416 FF 40 80 - [iRQ-45]

1341 TS - 19 0 grep -i irq

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

https://sites.google...ox-touch-tweaks

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ja ovo ne smem ni da citam, mene moj touch s oprostenjem toliko jebe a za sise ni da me uvati pa da i meni malo bude lepo.... ti tamo derani jos loze da mu moras zicanu mrezu do njega dovesti da sviri kao bog zapoveda. e to nece da moze ali ni pod razno.divno svira ali je uzasno glup, uzasno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ahajebes ove danasnje autene smes ni gas da im pipnes dok i' palis :buehehe:

Nekada sam sa jednim programom umeo da od jednog dvd-a napravim jedan Divx AVI sa svega nekoliko klikova. Juče sam pokušao nešto slično sa ravno sedamnaest programa i nisam uspeo.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ja ovo ne smem ni da citam, mene moj touch s oprostenjem toliko jebe a za sise ni da me uvati pa da i meni malo bude lepo.... ti tamo derani jos loze da mu moras zicanu mrezu do njega dovesti da sviri kao bog zapoveda. e to nece da moze ali ni pod razno.divno svira ali je uzasno glup, uzasno.

Nije mi jasno u čemu je problem i šta te to toliko zajebava SB. Ima neku svoju proceduru rada koju treba ispoštovati i ondaradi sasvim korektno. Dobro bi mu došao nešto brži procesor, ali je i postojeći sasvim dovoljan da obavlja sve ono za šta jeinače i namenjen.SB Touch nije za nervozne koji brzaju i očekuju da istovremeno odrađuje po 3-4 operacije, a ukoliko bi sudio kroz ovo tvojeforumsko angažovanje, izgleda mi da si baš sklon tome. Dakle polako, pokaži malo strpljenja, nežnosti i poštovanja premanjemu i on će ti to uzvratiti, a onda će i tebi biti lepo. :wink2:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da baš odatle sam skinuo gomilu freeware programa i oni sa kojima sam uspeo da se koliko-toliko snađem (da nema zilijardu opcija od kojih ne znam koja čemu služi) i kako god okrenem, uvek na kraju završim sa najmanje dva razdvojena fajla... Ali da ne trujem temu... Ili ću se snaći ili ću odustati.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije mi jasno u čemu je problem i šta te to toliko zajebava SB. Ima neku svoju proceduru rada koju treba ispoštovati i ondaradi sasvim korektno. Dobro bi mu došao nešto brži procesor, ali je i postojeći sasvim dovoljan da obavlja sve ono za šta jeinače i namenjen.SB Touch nije za nervozne koji brzaju i očekuju da istovremeno odrađuje po 3-4 operacije, a ukoliko bi sudio kroz ovo tvojeforumsko angažovanje, izgleda mi da si baš sklon tome. Dakle polako, pokaži malo strpljenja, nežnosti i poštovanja premanjemu i on će ti to uzvratiti, a onda će i tebi biti lepo. :wink2:

e jbga, prebaci sve na moj nestasni karakter. verovatno isto tako i za hiljade drugih korisnika sirom planete koji unisono pizde na odbijanje poslusnosti u raznim operacijama bez ikakvog pravila i rezona, iznenadni prestanak reprodukcije sa SD kartice usred pesme, nemogucnost pristupa zeljenom izvoru iz mreze itd. bilo bi idealno da je moj komad skrnav ali se bojim da nije. sad, ako pod procedurom rada mislis da ispostujem ovo sto je covek dao na linku, sto podrazumeva odustajanje od 70-80% opcija pre svega u domenu funkcionalnosti, stvarno nemam nameru, barem dok ne kupim jos jedan. pa mi jedan sluzi kad stvarno hocu da kad pritisnem "play" onda to radi, a ne da prvo pogledam u kineski horoskop, feng shui prirucnik, meteoroloski izvestaj i pozovem milana tarota, pa da znam na cemu sam.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja bi to odavno bacio u kantu da me tako *ebe neki gadget pa makar bio to i slavom opevani divni SB dodir a jos da i platim za to pa da me *ebe ! HAHAHAHAHAH Bolje predjite na konkretni dildo gadget - bice lakse i korisniku i gadgetu ! Ja nemam takih problema sa mojim DIY USB DAC uradkom - cist vazelin i na blagi nezni dodir play-a samo (s)klizne ! :good2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

e jbga, prebaci sve na moj nestasni karakter. verovatno isto tako i za hiljade drugih korisnika sirom planete koji unisono pizde na odbijanje poslusnosti u raznim operacijama bez ikakvog pravila i rezona, iznenadni prestanak reprodukcije sa SD kartice usred pesme, nemogucnost pristupa zeljenom izvoru iz mreze itd. bilo bi idealno da je moj komad skrnav ali se bojim da nije. sad, ako pod procedurom rada mislis da ispostujem ovo sto je covek dao na linku, sto podrazumeva odustajanje od 70-80% opcija pre svega u domenu funkcionalnosti, stvarno nemam nameru, barem dok ne kupim jos jedan. pa mi jedan sluzi kad stvarno hocu da kad pritisnem "play" onda to radi, a ne da prvo pogledam u kineski horoskop, feng shui prirucnik, meteoroloski izvestaj i pozovem milana tarota, pa da znam na cemu sam.

Iskustva nam se potpuno razlikuju, mada je i moj primerak u fabrickom stanju. Desi se ponekad da malo pobrljavi, ali zaista vrlo retko. Kada se to i desi, ima dugmence za restart i posle je kao nov.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...