Jump to content

Kako se radi kalibracija mikrofona ?


Zvu

Preporučeni Komentari

Ajmo još jednom je čuvena rečenica Milana Beka ......LOOP .....gde je razlika u LOOP-u kartice sa RMMA i recimo ARTA ......RMMA program koji između ostalog može da snimi realan odziv zvučne kartice , tj frekfentni odziv levog i desnog kanala koji ako je u pitanju samo zvučna kartica se ne razlikuju mnogo ......može da se vidi tačno koliko decibela fali po krajevima .........RMMA nikad ne pokazuje pravu liniju odziva jer ona nikad nije prava , uvek ima neki pad prema gore i prema dole ......koliko to fali db u odnosu na nulu zavisi isključivo od kvaliteta kartice ......... ARTA je merni instrument koji mereni odziv pokazuje u odnosu na referentni ......za razliku od RMMA , ARTA u loop-u kartice pokaže svaku put ravan odziv , dakle nema pada prema dole ili pada prema gore ........apsolutno ravan odziv i po pitanju frekfencije i po pitanju faze ........što je praktično netačan rezultat jer naša kartica nema ravan odziv ......to se vidi na snimku sa RMMA ...... Sa druge strane ARTA pokazuje tačan rezultat jer ona vidi mereni odziv isto kao i referentni .....što praktično znači da ako RMMA izmeri na 20 hz da levi i desni kanal imaju -3 db u odnosu na referentnu nulu , ARTA će pokazati da na 20 hz ima 0 db , jer nema razlike između referentnog i merenog bez obzira što je tih 0db po ARTI praktično -3bd realnog odziva kartice ........dakle oprez .........i naravno ajmo još jednom ........iz gore navedenog je poprilično jasno da insistiranje na kalibrisamom mikrofonu nema smisla .Ako se u liniju LOOP-a ubaci neku pojačivač sa atenuacijom / da ne bi spalili karicu koja ima MAX 2V RMS / i RMMA i ARTA će pokazati različite odzive , uglavnom pogoršane .......i to RMMA pokazuje dva različita odziva jer više nisu isti i uglavnom to pogoršanje je uočljivo po krajevima opsega .......dok odziv ARTA neće više biti ravan jer ima razlike između referentnog i merenog koji je pogoršan dodavanjem pojačala u liniju .......ovo je važno jer ima i onih koji kao referentni signal za ARTA vode signal kartice ,a ne onaj koji pravi pojačalo i koji bi trebalo da je referentan . Mikrofonka pretpojačala opet imaju neki svoj odziv i uglavnom su korektni .......mada i njih treba proveriti .........i sad ide mikrofon koji opet sam za sebe ima odziv koji nema neku logiku ...ide kako ide Uglavnom su jednostavne stvari .....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 41
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Zvu druze ne zanosi se . Ako sam se ja jebavao sa tim nemoj i ti . Ja puko pare nekada davno , i osecao se ko magarac kada sam doso do nekih zakljucaka .Gde mi koristimo, i za sta nase "merne sisteme "? Po meni u opsegu od 100 hz do 4 khz . U tom opsegu su svi gore izmereni mikrofoni u granici od +- 1-2 db i krive su im, van tog opsega, bez nekih vecih anomalija . Za ono sto radimo to je vise nego dovoljno . Za referentna merenja je potrebno mnogo vise od kalibracionog fajla . Kada budes malo vise poceo da se druzis sa opremom za merenje, videces kako gluposti uticu na linearnost pomenutog mikrofona . Desice ti se bar jednom da ti mik. ostane u near fild polju ( 1-3 cm od membrane zvucnika ) a ti odvrnes pojacalo . E tog trnutka kal. fajl vise ne vredi. Uradi probu, izmeri neki odziv pa malo odvrni muziku pa opet izmeri odziv, bez sklanjanja miktofona iz near filda :). A da ne pominjem da ce ti bar jednom taj isti mik. da padne jer ces zakaciti kabal do predpojacala . itd itd .....Nasi merni sistemi sluze da se vide krupne anomalije a ne referentni odziv merene jedinice .PS zaboravih da kazem, moj kal. fajl vise ne vredi , a ako mi verujes, ne znam ni gde je .Ionako sam propratno uz fajl dobio savet da se kal radi na 6 meseci , a to kosta xxx.Ako mi ikada bude potrebno ref merenje , radje cu dati da mi neko izmeri i da to platim, nego da pucam za opremu koja to stvano radi .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zvu druze ne zanosi se . Ako sam se ja jebavao sa tim nemoj i ti . Ja puko pare nekada davno , i osecao se ko magarac kada sam doso do nekih zakljucaka .Gde mi koristimo, i za sta nase "merne sisteme "? Po meni u opsegu od 100 hz do 4 khz . U tom opsegu su svi gore izmereni mikrofoni u granici od +- 1-2 db i krive su im, van tog opsega, bez nekih vecih anomalija . Za ono sto radimo to je vise nego dovoljno . Za referentna merenja je potrebno mnogo vise od kalibracionog fajla . Kada budes malo vise poceo da se druzis sa opremom za merenje, videces kako gluposti uticu na linearnost pomenutog mikrofona . Desice ti se bar jednom da ti mik. ostane u near fild polju ( 1-3 cm od membrane zvucnika ) a ti odvrnes pojacalo . E tog trnutka kal. fajl vise ne vredi. Uradi probu, izmeri neki odziv pa malo odvrni muziku pa opet izmeri odziv, bez sklanjanja miktofona iz near filda :). A da ne pominjem da ce ti bar jednom taj isti mik. da padne jer ces zakaciti kabal do predpojacala . itd itd .....Nasi merni sistemi sluze da se vide krupne anomalije a ne referentni odziv merene jedinice .PS zaboravih da kazem, moj kal. fajl vise ne vredi , a ako mi verujes, ne znam ni gde je .Ionako sam propratno uz fajl dobio savet da se kal radi na 6 meseci , a to kosta xxx.Ako mi ikada bude potrebno ref merenje , radje cu dati da mi neko izmeri i da to platim, nego da pucam za opremu koja to stvano radi .

@Дане :thumbsup:@AndricsHvala na razjašnjenju nekih stvari :oke: Probaću prvo ovako (bez kalibracije mikrofona) da vidim šta ću dobiti od rezultata.PS. Ako tebi ili bilo kome drugom bude trebala kalibracija mikrofona, našao sam tipa iz BG koji je rekao da to može da mi odradi za 1000 dinara.Hvala svima na savetima :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala svima na savetima :)

Звуле, одеш лепо код Андрикса ако хоће да те прими :oke: понесеш микрофон и упоредиш на неком звучнику са његовим.Разлике запишеш ако ух буде било и ако су веће и то увек урачунаш при мерењу која вршиш.Надам се да неће бити велике.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zvu prvo isprobaj mic takav kakav je.onda isprobajte i te druge komade,pa cete videti da nisu tolika odstupanja medju njimakao sto je dato tamo na grafiku sa vec ko zna kog sajta.Ako je to tamo tacno onda postoji verovatnoca da se razlike pojave i na komadimakoje ste kupili...a 94% da se nece pojaviti tako drasticne razlikejos ako imate 3 kom da uporedite i ako su svi u bitnom delu opsega slicnito dramaticno povecava mogucnost da su OK i da eventulno samo malo treba korigovati compensation fajl prema nekom poznatm zvucniku

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zvu prvo isprobaj mic takav kakav je..........................

Poenta jeste da je meni bitan odziv (kako Andrics lepo napisa) od 300Hz do nekih 5KHz jer se tu nalazi 95% rezova skretnicom. Bitno mi je da vidim da nema nekih velikih pikova i dipova te razlike u nivoima SPL-a između drajvera u kutiji, a na frekvencijama ukrštanja, dok ostatak odziva zavisi čisto od kvaliteta upotrebljenih drajvera i njihovog frekventnog odziva.Uzeću neku od kartica koja u sebi ima phantom power za mikrofon, a lap top već imam... Neki ampić sa kog ću puštati signal i sve to lepo da podesim prema nekom zvučniku i njegovom FR grafu koji je poznat od ranije..
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To je tačno, ali tako može da se desi da npr visokotonac bude glasniji ili tishi 2-3 decibela, što je ipak značajna razlika. Treba se malo osloniti i na specifikaciju proizvođača, mada ih i oni mere svi različitim metodama.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

MA da se razumemo, nemam ja nista protiv da se skupimo kod mene ali ne postizem ni moje reguarne poslove da zavrsim . Sa Bokijem ne mogu da se sastavim vec mesec dana da radimo i ako imam veliku zelju da zavrsimo zapocet posao. Ako se zurite ,kod Bokija ima cela skalamerija + moj mikrofon pa mozete da ih uporedite , i ja imam zelju da vidim uporedne grafove . Ako imate vremena da sacekate, mozemo to i kod mene , kad navatam vremena.@ zvu1000 din nije skupo, ako ne uradite to dok se ja malo ratosiljam posla , ja cu finansirati kalibraciju, cisto iz radoznalosti . Ja sam kalibraciju, u jednoj nemackoj firmi sa sertifikatom, platio oko 150 e.@ radePosto nemamo mogucnost da uradimo referentna merenja ovde, da li je moguce da ti uradis merenja 2 jeftija drivera i da nam lepo posaljes drivere sa sve grafovima odziva ? Naravno da bi mi snosili troskove drivera i slanja . Tako bi mogli, da pored medjusobnog uporedjenja , da uporedimo i sa tvojim menim sistemom .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@AndricsNema problema Slobo. Nisam ni mislio da se navaljujem niti bilo šta drugo već su to drugi pretpostavili da mi je cilj. Mislio sam da to kod Bokija još nije dovršeno i funkcionalno ali istini za volju, nisam ga ni pitao.Nigde se ne žurim ali nameravam da sklopim opremicu za merenje FR (frequency response-a) gotove zvučne kutije. Najviše u cilju provere da li i koliko tačno radi PCD od Jeff Bagby-ja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Lepo izgleda ta tabelica.Ako te ne mrzi da se drndaš sa Nemačkim, probaj i BoxSim.

Sa sve podešavanjem po X, Y i Z osi za drajvere i obrtanjem faze za mid i high :)Importuješ FRD i ZMA fajlove i imaš vrlo dobru predstavu (na techtalku pominjaše tačnost od 98% u odnosu na mereni odziv) kako treba da izgleda skretnica za te i te drajvere.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uskoro ćemo kod mene da poredimo 3 primerka ECM8000.Hteo sam prvo da se malo upraksiram sa ARTA, što i tebi preporučujem.

Instalirat ću i proveriti o čemu se radi. Mada sam se ja hteo praksirati sa HOLM-om ali od viška glava ne boli.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pored kupovine mik ne bi bilo lose da razmisljamo i o placnju licence za artu . Da se skupimo i da od prof. Mateljana trazimo popust na neku grupnu diy licencu .Bilo bi fer da postujemo i tudj rad . Mozda bi Rade mogao da nam pomogne , ako sam dobro ukapirao, on ima dobru komunikaciju sa tvorcima arte .EditHOLM moze da radi samo odziv, za skretnicu ti treba i snimanje impedansne krive . Ne kazem da ne moze i sa drugim softom. da se odradi al nekako mi je lose kad je se na jednom mestu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

+1 :good2:

EDIT: Samo FR odziv sam i mislio da merim HOLM-om. Hteo sam da vidim da li mi se simulirani FR odziv iz PCD-a poklapa sa merenim.

PCD projektuje skretnicu i pokazuje kakav bi odziv trebao da bude sa tim i tim komponentama u skretnici sa određenim drajverima u kutiji.

Kao što napisah, na TechTalku su pominjali neku tačnost od 98%, a voleo bih da proverim da li je to tačno jer ako jeste, moja zvučna kutija će imati odziv +/-1,5dB od 300Hz-18000Hz.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pored kupovine mik ne bi bilo lose da razmisljamo i o placnju licence za artu . Da se skupimo i da od prof. Mateljana trazimo popust na neku grupnu diy licencu .Bilo bi fer da postujemo i tudj rad . Mozda bi Rade mogao da nam pomogne , ako sam dobro ukapirao, on ima dobru komunikaciju sa tvorcima arte .

Ne mogu da se setim sa kim sam još ranije pominjao grupnu diy licencu za ARTA......tako da... :good:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sa sve podešavanjem po X, Y i Z osi za drajvere i obrtanjem faze za mid i high :)Importuješ FRD i ZMA fajlove i imaš vrlo dobru predstavu (na techtalku pominjaše tačnost od 98% u odnosu na mereni odziv) kako treba da izgleda skretnica za te i te drajvere.

OFF o kom ti projektu konkretno pišeš , pošto ne mogu da ga nađem .......naleteo sam na PCD
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...