Jump to content

Kako se radi kalibracija mikrofona ?


Zvu

Preporučeni Komentari

Dakle, problemčić. Trebao bih da kalibrišem mikrofon ali ne znam kako.

Kupio sam ECM8000 koji je odličan za ono za šta nama treba ali fabrika nije odradila i poslednji deo posla (kalibraciju).

U opisu uređaja stoji da je to jako linearan mikrofon, što jeste istina, ali tek posle finalnog doterivanja. Evo kako izgleda gomila fabričkih mikrofona ECM8000 koji su samo izvađeni iz kutije i premereni...

Postavljena slika

Dakle ako imate savet kako to da uradim ili znate nekoga ko bi to mogao...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 41
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Aha, boki i ti narucili mikrofone inkognito, ne javljate...

Nismo naručivali. Stigla 2 komada u Artist u subotu, i nestali danas, ko magla u podne. Nismo hteli da rajcamo ostale na forumu bez veze, kada ih u stvari nema u radnji. :buehehe:Inače, pisao malo o ovome Rade, u drugoj temi. Možda ufaćarim nekoga sa ETF-a za onu gluvaćku sobu, ako je to još uvek u funkciji. Pa da nekako usaglasimo odzive mic-ova.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za kalibrisanje odziva u prvih 400-500 hz nema potrebe gluva komora jer se radi o principu gde zvučnik radi kao klip i ide snimak iz blizine ........na snimku koji je ovde prikazan 20 hz ide od + 1 db do -5db .....kod mene je - 6db ......ajmo još jednom , mali panel sa dva zvučnika ....pa kako ga snimi onaj referentni . tako će biti i svaki drugi ......mislim da je Aca / ribon / pričao nešto o nekoj skupoj opremi za merenje .....kontaktirati i proveriti ....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

svasta....

Imaš nekog ko to radi ?

............Taj grafik mi se ni malo ne sviđa. Ajde ovo za bass ok, tu ne treba ni očekivati tačan odziv, ali ovo sve preko 2kHz je katastrofa...

što je najgore od svega, svi mikrofoni su takvi dok se ne odradi kalibracija. Može da bude savršeno ravan fabrički ali može da bude i kriva Drina. Verovatnoća za oba je 50/50, a ja ne bih da se kockam ako ne moram.

Inače, pisao malo o ovome Rade, u drugoj temi. Možda ufaćarim nekoga sa ETF-a za onu gluvaćku sobu, ako je to još uvek u funkciji. Pa da nekako usaglasimo odzive mic-ova.

Od tog posla nema ništa.

......mislim da je Aca / ribon / pričao nešto o nekoj skupoj opremi za merenje .....kontaktirati i proveriti ....

Ovo mi već zvuči izvodljivo.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dooobro... To automatski briše mogućnost da ja to sam uradim :doh:Ostaje pitanje 2. Ima li iko kod nas ko to radi ?

aaa, jel` bese g Andrics ima isti mic? cini mi se da je morao nekako da ga nasteluje.. sem toga, secas li se bloga, cini mi se Red Spade, skoro si postavljao link, zaboravih kako se zove covek.. medju gomilom testova i tekstova ima jedan vezan za diy mic i njegovu kalibraciju..nesto mi se cak cini da je i okacio cal file?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U skoro svakom malo boljem programu vec postoji (LSP LAB, Arta, FuzzmeasurePro,..)kompenzacioni fajl za taj mikrofon kao i za neke druge koji se najcesce koriste.ja koristim home made mic sa panasonicovom kapsulom...Fajl je txt sa podacima db, nalazi se negde u telu proframa,i moze se kopirati i koristiti i u drugim programima.Za nekim laboratorijskim setovanjima nema potrebe u kucnim uslovima.Mislim da je i vec postojeca tacnost vise nego dovoljna.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U skoro svakom malo boljem programu vec postoji (LSP LAB, Arta, FuzzmeasurePro,..)kompenzacioni fajl za taj mikrofon kao i za neke druge koji se najcesce koriste.ja koristim home made mic sa panasonicovom kapsulom...Fajl je txt sa podacima db, nalazi se negde u telu proframa,i moze se kopirati i koristiti i u drugim programima.Za nekim laboratorijskim setovanjima nema potrebe u kucnim uslovima.Mislim da je i vec postojeca tacnost vise nego dovoljna.

Zdravo Zoki :)Pa ja jesam čitao na Audiokarmi o tim univerzalnim fajlovima ali zato sam postavio onu sliku u prvom postu koja je rezultat merenja 85 istih novih Behringer ECM8000 mikrofona. Problem jeste što kalibracioni fajl za taj mikrofon može od nelinearnog da napravi linearan, a od linearnog nelinearan.Voleo bih da kada sam već kupio mikrofon i hoću da sklopim mernu opremu, uradim to kako Bog zapoveda.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ajmo još jednom ........kalibracioni fajl mikrofona , pogotovo oni koji se nalaze po sajtovi su generalni i izvedeni kao neka sredina od 100 odziva .......možda odgovara nekom a možda i ne .........Ajmo još jednom .......pravi kalibracioni fajl koji je rađen za baš taj mikrofon koji neko ima NE VREDI MNOGO ......ako se ne koristi uz preskupe merne sisteme koji imaju mogućnost AUTOKALIBRACIJE ......ARTA to nema kao i svi amaterski programi .....Ajmo još jednom .......LOOP kartice pokaže odstupanja na krajevima opsega i to nije nešto kritično ali .....Ajmo još jednom ......u sistemu za merenje postoji ceo niz elemenata koji su međusobno povezani tako da po principu sabiranja eletričnih odziva na kraju daju sasvim neke druge odzive .......stavite u LOOP sve osim mikrofona i videćete REALAN ODZIV VAšEG SISTEMA koji je sve drugo samo ne ravan .........Ajmo još jednom ......ako se uspe na neki način kalibrisati SISTEM BEZ MIKROFONA onda MOŽE DA IDE KALIBRACIONI FAJL BAš RAĐEN ZA BAš TAJ MIKROFON .........PS na kalibrisan sistem može da ide kalibrisan mikrofon ......na nekalibrisane sisteme i iste takve mikrofone , po meni ide ona verzija koju sam preporučio ..........Ajmo još jednom .....postoji razlika u amaterskim verzijama od do .....različiti su mikrofoni , kartice , pojačala , predpojačala i sto drugih stvari ......nema druge mogućnosti za masovno kalibrisanje KOMPLETNIH RAZNORAZNIH SISTEMA od one koju sam predložio ......dakle ako neka kalibrisana MELISA sistem pokaže neki odziv .....takav isti odziv će pokazati i kalibrisani CLIO .......ako se taj isti odziv koristi za kalibrisanje pojedinačnih SISTEMA onda i neki šugavi mikrofon sa nekim šugavim pojačalom će pokazati isti odziv .....pa smisao kalibracije i jeste da sistem snimi isto kao referentni ....pa kila krompira je svuda ista ....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ajmo još jednom ........Ajmo još jednom .......Ajmo još jednom .......Ajmo još jednom ......Ajmo još jednom ......Ajmo još jednom .....

Rade, znate li da se čovek u godinama ne sme nervirati. Utiče na krvni pritisak :buehehe:Hajd sad bez zahebancije...Pročitao sam ja ono što ste napisali o kalibraciji sistema. Zato mi i jeste bila zanimljiva Gagijeva ideja da konaktiram Andrića kao i vaša za kontaktiranje Ace RAAL-a. Ako odnesemo svoje sisteme kod nekog od njih i podesimo ih da daju isti odziv kao njihovi sistemi, to znači da je kalibracija uspela.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...