Jump to content

Naj jednostavniji IV konverter


ZZZ

Preporučeni Komentari

sa 2SK170BL(iz serije testirani na 15V G i S na Gnd, D na 15V oko 7-8mA)tako da sam redukovao Rs otpore.medjutim preporucujem postavljanje R oko pota za udobnije podesavanje off-seta,kao sto se i vidi ja ih nisam postavio pa se izgubio smisao multi turn trimovanja...)ukupna poreosnja je oko 15mARiv za 1V p-p je 510omaza 2V p-p 1K i moze se eksperimentisati sa tipovimarecimo SMD moze biti preporuka....Sa BF245C Rs oko 1960 oma za 2mA struje koliko ima i vecina dacova(taj podatak proveriti u datashetu za svaki dac...)

post-96-0-73445900-1315643956_thumb.jpg

post-96-0-68419700-1315643967_thumb.jpg

post-96-0-92545600-1315643978_thumb.jpg

post-96-0-61647000-1315643987_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 82
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Dodatni CCS (JFET nacrtan isprekidanom linijom) nema smisla jer je paralelan CCS-u konvertorskog JFETa (common-gate) i njihove struje se prosto sabiraju u sorsu common-gate JFETa. Izvestan, mada i dalje nepotpun, smisao toj ideji bi dalo vezivanje dodatnog CCs-a izmedju pozitivne grane napajanja i izlaza DAC-a.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sipi to je samo za test da se simulira DC struja dacaeventualno, pre priljucivanja u sistem.Taj deo se posle skida...Mada mozda ni to nije neophodno jer je razlikasa podesenim off-setom 0V, sa tim source-om od 2mAa bez njega je oko 80mV.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

BF245 CCS - mora biti od plus napajanja s obzirom da je nacrtan prvenstveno za TDA1541 , koji predstavlja CCSink za spoljni svet edit: zaboravih napisati - neophodno je obezbediti tih 2mA za TDA radi ispravog rada , a ne zbog bilo kakvog offseta

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

tih 2mA obezbedjuje onaj jfet koji ide sa grane +15V-Riv-jfet...on obezbedjuje ukupnu struju koja je jednaka (cs jfet ispod njega prema -15V) + DC sruja dac chipaovaj sklop nije iskljucivo namenjen za tda1541, mada se moze upotrebiti..Mislim da je nedovoljna ukupana struja od oko 8mA za TDA1541 kome cemozda vise odgovarati veca ukupna struja kroz ulazni deo,posto Iac-out = oko 4mA p-p a ne 2mA p-pPoslacu to kasnije

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Taj deo sa BF245 ovde ima potpuno drugu ulogu i nije sastavni deo sklopasluzi samo u test modu posle se skida i neupotredljava se.Zbog toga sam i nacrtao isprekidanom linijom..U konceptu sa pasivnim Riv na TDA1541 ili nekim drugim chipovima,koristi se kako je Zen rekao, od + grane napajanja do Iout pina,i sastavni je deo sklopa.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kakve stampe? sklopi se za 20min... :whistle2:mada moze i stampa ako das hoces..posto je tvoj dac sa balansiranim izlazima(trebalo bi proveriti da li moze da se setuje u hardvarwe modu kao double SE...ali to je malo verovatno)ako ne moze da se setuje kao 2 x SEonda ti trebaju 2 kom po kanalu.ako hoces isprobaj ovaj na jednom kanalu

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 years later...

Zdravo.Dali je moguče iz ove sheme izvuči balansirane izlaze?

 

ne

 

moze SE to BAL konvertor , ali sama konstrukcija ne omogucava inherentno BAL , sem ako bi se islo na razvijanje posebnog kola za to

Je li neko probao onu semu Zanden filtera sa TDA1541?

 

PS lepo je setiti se Barbe, procitao sam temu od pocetka...Kakav lik je bio... :respect:

 

 

Barba fantom ........ :cheers:

 

koji Zanden filter ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Barba je bio OK, bog da mi dušu prosti, ja sam rado čitao sve njegove postove.

Dosta toga se od Barbe moglo naučiti.

.

Ja sam isprobao neko "kvazi” zanden style filter. 5 sekcija notch filter. onu jednostavniju verziju iz Zanden patent papira.

Kažem kvazi zbog toga sto nisam imao odgovarajuće prigušnice,

već sam koristio ferrite bead male prigušnice 10mH. Koje imaju Rdc oko 50 oma i uopšte nisu za tu namenu.

Tako da ne mogu reći ništa konkretnije u ovom momentu. I to posle interstejdž trafoa tako da je to bio sklop koji je bio više u funkciji dampitanja trafoa a manje kao digital filter...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ZZZ

 

Hvala na odgovoru.

 

Inace zadnjih par nedelja slusam AYU umesto Primarea (nema trenutno XLR ulaze na wotu) i to svira do yaya...Doduse, Impuls je nesto cackao sa izlazom (paralelisao AD844?) i zamenili smo ono malo BG sranjce sa normalnim MKP kondom na izlazu. To svira za sve pare...Stari dobri TDA...zato me i zainteresovala ta Zandenova sema, ako je uopste vredno prckati ista...Sam TDA1541 je u ovo doba hi res dacova za mene jos uvek vise nego dovoljan. Inace je skoro na komsijskom forumu dat slican komentar na zvuk Pedjinog daca. Pa sam nesto pomislio kako bi bilo cool izvuci max iz ovog dac-a (pri cemu ja nikada naravno nisam cuo Zandena i bilo bi interesantno da neko prokomentarise sta su oni to uradili i ima li svrhe upustati se u to).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U principu je potrebno prostora za zanden style filter. To je pasivni filter koji se sastoji od 5 x notch filtera na n x Fs n=1,5

Samo te prigusnice i ceo taj sklop R, L C, zauzima prostora i ure]aji u principu nemaju dovoljno prostora za to.

Prigušnice su komplikovane u smislu da je potrebno da budu "čistije" bez R i C komponente koliko je moguće.

zbog vrlo uskog opsega na kome deluju i velikih Q faktora koji se zahtevaju...

kondenzatori isto nisu okrugle vrednosti pa je potrebno praviti od više kom.

Naravno posle toga je to sve potrebno izmeriti a radi se o F koje nije lako izmeriti kompjuterskom opremom.

Tajo da je upotreba analogne i profi opreme must, ako se želi potvrditi izračunato u praksi...

.

I naravno u zanden papirima stoji koncept i objašnjenje, ali to ne znači da je u zandenovim DACovima to identično izvedeno.

Pa zbog toga eventualnu upotrebu tog koncepta nije moguće izjednačiti sa Originalnim Zanden uređajem. Motiv za to izjednačavanje bi mogao biti visoka cena Zanden uredjaja...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...