Jump to content

Koji bas (12-15 ") ?


milovan1963

Preporučeni Komentari

Gde si nasao srednjetonac koji ide do 8-9k :DMada realno nemam iskustva sa visoko efikasnim drajverima i hornama, meni su to stvari za razglase. Ali da, ako seces srednji tako visoko, onda bilo koji povoljan visokotonac i dosta

Supravox , ima ih koji su preko i feastrex stavljali za srednjotonca, navodno je to naj...bogatuni naravno.@ Boki...babushka -Taticeva. Uradjena posteno i sa vrlo kv. delovima, i sto je najbitnije, zvuci super i dopada mi se taj zvuk...Ali na spendorima ne moze izvuci bas, i dinamicniji mat (88 dB) iako moze svirati glasno...Nju bih resio ovim buducim kutijama.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 66
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Pitam za lampe i snagu, jer treba malo računati da li i kako može da se ispuni jedan od bitnih uslova za vrhunsku reprodukciju, a to je SPL od 100-101 dB na poziciji slušanja, i to bez većih izobličenja. 2x15 W je max. snaga koja može da se iscedi iz tih lampi, ali treba ipak računati sa snagom na kojoj su manja izobličenja, tipa do 2-3%. Verovatno je to negde oko 8-10 W.

Ako srednjetonac ili mid-bass pokriva široko područje, recimo od 200-250 Hz pa naviše (posle ćemo o gornjoj reznoj freq.) onda će približno da "troši" oko 1/2 snage za celi opseg, ili malo manje. A tebi na mestu slušanja treba oko 112 dB iz oba zvučnika, jer je pad SPL-a na razdaljini od 4-4,5 m od zvučnika oko 11 dB. Treba imati u vidu da je za vrhunsku reprodukciju potreban odgovarajući dinamički potencijal zvučnog sistema u određenoj prostoriji, i pri tome da zvučni sistem na tim pikovima i dinamičkim udarima isporučuje zvuk bez velikih izobličenja. Čak i kvalitetni 15" basovi tipa JBL, RCF, već na 50-60 W imaju kompresiju od bar -1 dB. Veća snaga, i situacija sa linearnošću, izobličenjima, kompresijom itd. se pogoršava.

Efikasnost srednjetonca bi trebalo da bude SPL=112-3-3+1+2-10=99 dB/1W/1m. Treba ti jedinica efikasnosti 99 dB/1W/1m koja može lepo da pokrije područje 200-5.000 Hz. Po meni, izbor se svodi prakično samo na Lowther DX4, čak je malo manja eff. nego potrebna izračunata - oko 97,8 dB, ali OK. Može da mu se počupa trubica i stavi central plug, a visokotonsko područje (iznad 5-6 kHz) se pokrije nekim dobrim bullet visokim od bar 98-99 dB eff.

Ko hoće da se provuče malo jeftinije, može da ide na varijantu sa 16 ili 20 cm Fostex-om kome je eff. nešto niža (93-95 dB) i tranzistorcem od oko 2x40 W ili nekim push-pull cevnim.

Da ne bude zabune, pričamo o konkretnoj prostoriji od 35 m2, gde će na kraćem zidu biti HiFi a na suprotnoj strani pozicija slušanja.

Početak teme nije obećavao, jer se nije nazirala ideja šta se hoće, pa je to razlog zašto pre nisam komentarisao. Koja je prvi pomenuo bitnu stvar, a to je koncipiranje sistema, koje kod dinamičnog trosistemca treba da krene od srednjetonca tj. mid-basa. Ta jedinica, njene karakteristike i sprega sa pojačalom su usko povezani, i zavisni od prostorije i očekivanja šta se treba dobiti. Istovremeno, ta jedinica nosi 70-90% muzičkih informacija, pa je samim tim i najbitnija za kompletan zvuk.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zaboravih da pitam. Ti već imaš to pojačalo gotovo, u svom vlasništvu, i u funkciji?

Da, tacnije nakupilo ih se tri-stari Quad (25 g.) on bi uz potrebno preuredjenje gurao basove, Luxman ostaje sa spendorima u drugoj prostoriji a lampas za buduce kutije u vecu sobu...Ali ovo se vuce vise od godine, i polako se kristalise sta hocu, istina, gledao sam i Lowther-e, ali ih nisam cuo, a i skupi su, mada je prica da im je zvuk specifican, ali i da nekim modelima rade upgrade, jer su navodno ostri...Tako, da se tu i da ih mogu nabaviti malo i bojim -sta ako mi se ne svide...A Supravox sam slusao kod onog momka sa KP, i to svira stvarno dobro, mislim prvenstveno na sr. podrucje. Cak i kao fulrange imaju dosta dubok bas...Naravno da su ipak ograniceni manjom membr. Mislio sam da napravim komb. Supravox, fountek ribon,i jedan PA bas...Svi sa oko 95-96 dB, i da je to dovoljno za ovu prost.,i za ova pojacala. Taj Supravox je radio i Troels, samo sa Gudmansom i jbl-le 26 visokim...Tako da ako je moguce probao bih da idemo u tom pravcu, inace ima tu i jedan problem-ima mislim dva Supravox-a, jedan pogodan za OB, a drugi klasika. Zato sam pitao, moze li dole bas BR, a gore visoki i srednji u OB, ima li to smisla?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tako da ako je moguce probao bih da idemo u tom pravcu, inace ima tu i jedan problem-ima mislim dva Supravox-a, jedan pogodan za OB, a drugi klasika. Zato sam pitao, moze li dole bas BR, a gore visoki i srednji u OB, ima li to smisla?

Naravno da ima smisla, i da može. Ako možeš da nabaviš mid-basove pogodne za OB efikasne barem 96 dB, koji ti se sviđaju kako sviraju,

go for it!

BTW, ako koristiš srednjetonce u OB koji imaju visoku efikasnost i režeš ih u području 250-350 Hz, onda nije ni bitno koliki je Qts (a po tome se gleda da li su pogodne za OB, zbog niskih frekvencija i višeg Qts-a) , a obično je Qts nizak za efikasne jedinice koje nemaju jako kruto vešanje.

Moj predlog za bass je Beyma SM-115/K.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pogledao sam to ko Troelsa. Jako lepo urađeno, i nadasve efikasno. Blizu 100 dB/1W/1m nije lako postići u HiFi u pasivi (da nije Pro segment).Zato je malo trpeo najdublji bass kao što može da se vidi po merenom odzivu. (-3 dB na 70 Hz)U tvojoj prostoriji bi bilo dobro da se ide na -3 dB na oko 40 Hz sa bass područjem. Pošto ti efikasnost nije kritična, tj. ne mora da se usklađuje sa ostatkom kao u pasivi jer možeš posebno podesiti, onda se treba fokusirati na dobro izveden bass sa dobrim odzivom na području 40-300 Hz. Taj SM-115/K bih smestio u BR 100 L netto, sa Fb na oko 42 Hz.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pogledao sam to ko Troelsa. Jako lepo urađeno, i nadasve efikasno. Blizu 100 dB/1W/1m nije lako postići u HiFi u pasivi (da nije Pro segment).Zato je malo trpeo najdublji bass kao što može da se vidi po merenom odzivu. (-3 dB na 70 Hz)U tvojoj prostoriji bi bilo dobro da se ide na -3 dB na oko 40 Hz sa bass područjem. Pošto ti efikasnost nije kritična, tj. ne mora da se usklađuje sa ostatkom kao u pasivi jer možeš posebno podesiti, onda se treba fokusirati na dobro izveden bass sa dobrim odzivom na području 40-300 Hz. Taj SM-115/K bih smestio u BR 100 L netto, sa Fb na oko 42 Hz.

Znaci Boki, bas ne bih trebao seci nize, recimo na 200 Hz, ili jos nize, sto mi je bila prva zamisao...I, mislim da je Troels isprobavao rez za srednjak na 3.5 i onaj na 6-7 kHz. Ne procitah s kojim je bio zadovoljniji...Kutija za bas, jesu li bitne dimenzije, ili ispostovati litrazu, damping,unutrasnje ukrucenje i otvor za bas reflex...Pitam, jer prostorija je oblik pravougaonika (oko 9x4) pa bi mi bile prakticnije koliko je moguce uze kutije...Naravno u razumnim granicama. Da, koliko odmaci bas od donjeg dela kutije ?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kada sam napisao da bass treba kvalitetno da pokriva područje 40-300 Hz, to ne znači da je rezna na 300 Hz. Odzivi se oko rezne na nekom području preklapaju. Reznu frekvenciju u ovom slučaju treba odrediti na osnovu pada odziva zbog baffle step efekta, a to zavisi od širine prednje strane zvučnika u kombinaciji sa realnim odzivom basa i srednjetonca. Što će reći da bi trebalo nakon osmišljavanja pa pravljenja kutije i montiranja jedinica uraditi merenja odziva. Unapred može samo približno da se pretpostavi šta će se dešavati, a može i da se proba sa programom "Edge".Na širini od 50 cm početak pada odziva bi trebao da krene od oko 230 Hz. Taj pad je 3-4,5 dB u praksi, i otprilike 1/3 oktave niže se završava i prema nižim freq. odziv nastavlja "normalno". Mislim da je Troels završio sa reznom na 3 Khz.Nije morao ni da isprobava, mogao je da pita. Rekao bih mu da je uvek bolje niže ako visokotonac može adekvatno da pokrije zbog sopstvene konstrukcije i Xmax-a, jer će to područje uvek lepše zvučati kada ga "odrađuje" visokotonac, nego velika jedinica sa velikom i teškom membranom (velikom i teškom za područje 3-7 kHz). Uostalom, u članku ima dosta komentara o više aspekata, pogotovo o radu Supravoxa bez visokotonca, a onda sa njim, i o reznim freq., tako da je korisno uporediti iskustva o zvuku u tim eksperimentisanjima. Poučno je, obavezno sve pročitati! Oblik kutije za bass nije toliko bitan, mada nije loše da odnosi unutrašnjih dimenzija ne budu celi brojevi. Kutija treba da je što čvršće napravljena sa dobrim unutrašnjim ojačanjima, tako da je akustički mrtva, koliko je to moguće...Bolje je da je bass jedinica udaljena od poda, da bi bilo manje refleksija od istog, i da niskotonsko područje ne bi bilo neprirodno pojačano. Evo ti unutrašnje dimenzije za SM-115/K:373 x 485 x 634To bi bilo 115 L bruto, ali treba odbiti: zadnju stranu jedinice 3 L, BR tunel (ako je tuba onda oko 4-5 L), i unutrašnja ojačanja kutije oko 7-8 L. To je 100 L netto.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jel se sve vreme govori o ovoj konstrukciji... http://www.troelsgravesen.dk/OB7.htm .....samo sa basom u BR kutiji ???

Da, to je pominjano, prvenstveno zbog Supravoxa. Ali bi bio rezan sa donje strane, a ne "pušten" da landara kako hoće ispod 200 Hz, a bass bi bio u aktivi i u BR kutiji. E sad, zavisi šta kome treba. Sve ima svoje prednosti i nedostatke.Nabrojat ću nedostatke Troelsovog projekta OB7, zbog kojih mnogima baš takva konstrukcija ne odgovara:1. nije lako nabaviti te jedinice2. vrlo široka tabla zbog OB rada i na niskim frekvencijama3. uslovno rečeno nema baš dubokog basa, -3 dB na 70 Hz, ispod 60 Hz skoro ničega4. Impedanca je uglavnom u području 4-5 Ohma, mada je relativno ravna. Nije baš za ona "najnežnija" pojačala male snage i malog damping faktora, predviđene za rad sa optrećenjem od 8 Ohma ili više Šta i kako da se pravi treba odlučiti na osnovu svih relevantnih faktora, od prostorije, preko pojačala, do cenovnog ranga.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da, to je pominjano, prvenstveno zbog Supravoxa. Ali bi bio rezan sa donje strane, a ne "pušten" da landara kako hoće ispod 200 Hz, a bass bi bio u aktivi i u BR kutiji. E sad, zavisi šta kome treba. Sve ima svoje prednosti i nedostatke.Nabrojat ću nedostatke Troelsovog projekta OB7, zbog kojih mnogima baš takva konstrukcija ne odgovara:1. nije lako nabaviti te jedinice2. vrlo široka tabla zbog OB rada i na niskim frekvencijama3. uslovno rečeno nema baš dubokog basa, -3 dB na 70 Hz, ispod 60 Hz skoro ničega4. Impedanca je uglavnom u području 4-5 Ohma, mada je relativno ravna. Nije baš za ona "najnežnija" pojačala male snage i malog damping faktora, predviđene za rad sa optrećenjem od 8 Ohma ili više Šta i kako da se pravi treba odlučiti na osnovu svih relevantnih faktora, od prostorije, preko pojačala, do cenovnog ranga.

Pa, za ovih par dana svasta saznah...Iskreno, i nadao sam se slicnim odgovorima, i poklopili su se sa mojim ocekivanjima.Troels je zaista enciklopedija, na jednom mestu na sajtu odgovara tipu koji Supravox (GMF-skuplji ili RTF-jeftiniji ) da uzme, tako sto ih je bacio na aparate i video da skuplji u toj konfiguraciji ima ogroman pik izmedju 1i2 kHz uz ostale slicne parametre i epilog jepoznat...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jel se sve vreme govori o ovoj konstrukciji... http://www.troelsgravesen.dk/OB7.htm .....samo sa basom u BR kutiji ???

taj Supravox sam slusao u ravnoj ploci i veoma veoma je dobarfenomenalna membrana, odlican tonalni balans.A sigurno ce dobro raiti i u drugim kabinetimaMislim da imam i njegove TS i SPL koje sam izmerio
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sad videh na e-bay-ulegendarni model, i to veoma povoljno, u odnosu na stanje sa fotkihttp://cgi.ebay.com/Vitavox-DU-120-12-Dual-Coaxial-Concentric-Speaker-2A3-/220834551103?pt=Vintage_Electronics_R2&hash=item336ac3d53f#ht_500wt_1152.i jos jedan dobar par ali vec ima 21 bid...http://cgi.ebay.com/VINTAGE-GOODMANS-15-ALNICO-SPEAKERS-MATCHED-SET-1960s-/260833431990?_trksid=p5197.m1374&_trkparms=algo%3DPI.WATCH%26otn%3D8%26po%3DLCA%26ps%3D63%26clkid%3D2120250815579475659#ht_5115wt_1137

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...