Jump to content
stein

kvazi-laboratorijski ispravljač

Recommended Posts

Došlo je vreme da moram da sskockam neki mali, relativno jednostavan ispravljač sa mogućnošću podešavanja napona, za sada, definitivno je dovoljno da bude jednostrano, u opsegu koji omogućava LM317K (TO3 kućište)... Treba mi za sitne probe, recimo, uparivanje tranzistora (jfeta, mosfeta i sl), isprobavanje jednostavnijih dodatnih sklopova (tajmeri, sklopovi za kašnjenje kod uključivanja), proveru sitnica gde nekada treba 3, nekada 4.5, nekada 12, 15 ili 24V...Pretpostavljam da je recimo, trafo 50VA dovoljan za takve namene... Ako neko ima neku sugestiju za konkretno rešenje sklopa, bio bih zahvalan. Dakle, samo mi treba da mogu da regulišem DC napon u nekim granicama, struje su po meni zanemarljive, verovatno nikada ni ceo amper... Pri bilo kom naponu. Bitno mi je da napon, koji god da namestim, bude stabilan...

Ja sam pravio ovaj i radi vec par godina. Mislim da je i moja stampa ista taka.http://powersupplyadapter.blogspot.com/2009/08/adjustable-power-supply-3-30v25a.html

Mozda jedino staviti neki noviji tranzistor umesto 2n3055, da nije u TO-3 kucistu tako da moze da se lemi direktno na plocicu i zauzima manje mesta. Mora i hladnjak za njega. Neka neko lupi sta bi islo, nisam u radionici.

Колега Кватор и ја имамо исправљач са 723 пар транзистора. Могуће је подешавати напон као и граничити струју :good2: , што је веома битно.Можда је малко компликовано али ништа страшно. Једина мана му је што много дисипирају излазни транзистори ако се подеси мањи напон, а повећа струја.Баш прави лаб исправљач. Ако нађем шему качим је сигурно. Направиш га и имаш до краја живота.

Hvala za sugestije, uzeću ih u razmatranje. Ipak, za sada preferiram neko rešenje sa LM317K kao što sam već rekao u prvom postu.

Možda ti ovo odgovara !post-97-0-55209600-1309929825_thumb.jpg

E, upravo o ovako nečemu sam razmišljao! Ispunjava sve zadate uslove, jednostavno, bazirano na LM317, i ako ne grešim, imam sve delove.Hvala!:hi:

Боље нађи ЛМ у ТО3 кућишту.

Da si pročitao prvi post u temi, shvatio bi da upravo taj imam u fioci. :P

zeoN-e, Имаш ли комплетне инструкције за исправљач из поста #5?Или бар шему у већој резолуцији. Унапред хвала.

zeoN-e, Имаш ли комплетне инструкције за исправљач из поста #5?Или бар шему у већој резолуцији. Унапред хвала.

Postoji na netu klon velemanovog ispravljaca(neznam napamet pod kojim brojem su ga prodavali) 8A kontinualno 10A max,regulacija struje 0-10A i napona 0-30V. Radi sa jednim trafoom 2x15V, 300VA, koristi 2xLM723 i jedan OP nesto tranzistora i velike hladnjake, izrada nije jeftina. Na netu se moze naci kompletna velemanova upustva i slike za izradu. Mislim da se vec puno godina isti ne prodaje u kitu pa ne znam da li je objavljivanje klona PCB-a krsenje kopirajta ako bi se okacilo ovdije.