Jump to content

Čime lakirati brezovu šperploču


Koja

Preporučeni Komentari

Pozdrav ljudi, završavam zvučnike od fine i kvalitetne brezove šperploče pa se bliži trenutak kada treba razmišljati o finišu tih zvučnika. (dimenzije su 585mm x 350mm x 216mm, V x D x Š)Imao sam na umu da finiš bude sjajan (glossy) ili polusjajan. Tačnije da bude sjajan ali bez preterivanja tj da ne bude kao ogledalo :)Što se boje tiče, imao sam na umu bordo (tamnocrvena, ali baš da bude više tamno a manje crveno), ili možda teget ili možda i svetlobraon. Može i neka druga ako imate ideju šta ide na brezu. Kakvu god boju da odaberem, potrebno je da se kroz nju lepo vidi tekstura drveta.Radim ručno i treba da ispadne što bolje a cena farbi i lakova i svega što ću kupiti nije bitan faktor. Takođe vreme nije bitan faktor, bitno je samo da ispadne što bolje.Ja maltene nemam iskustva u farbanju, ali pomagaće mi roditelji koji manje više imaju iskustva. Problem je što ako njima prepustim kupovinu farbe, kupiće nešto najjeftinije što budu našli i farbati starom četkom i reći "ma dobro će to biti" i na taj način mi "upropastiti" prelepu šperku i sav ostali trud.Bilo kakvi saveti, izbor materijala i postupka, linkovi ka sajtovima sa objasnjenjima itd dobrodošli.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 54
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Што се боја тиче :good2: моје омиљене.

Пре сваког наношења лака у боји прво мора да се препрка тз. шпиц гитом. Никада се фарба не наноси на голо дрво.

Значи:

- Шприц гит или основна,па фино шмирглање

- Лак у жељеној боји

- Шлаг на торти је безбојни лак сјајни полу сјајни или мат

Ма посети неког ауто лакирера или неког ко прави кухиње у близини али који баш прави а не као сви готову плочевину само склапају.

Ово је моје мишљење.

:phil_04::friends:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako hoćeš da se vidi tekstura drveta onda to nikako ne farbati (bojiti, bojati, šta god) nego, lepo lazura, recimo mahagoni. Daje finu crvenkastu boju. Bajc na vodenoj bazi, može. To je proces koji zahteva strpljenje i fino brušenje između svake sledeće operacije, ali se na kraju isplati. Kada dobiješ željenu nijansu, e, onda lakiranje.Naravno, lazura se može naneti četkom, ali iz iskustva bih preporučio sunđer. Četke, pa čak i one dobrano skuplje, ostavljaju dlačice... Ako radiš sa bajcom na vodenoj bazi, običan sunđer za pranje sudova. I obavezno neke najlon ili gumene rukavice na ruke, bajc hoće da se uvuče u kožu, da posle ne hodaš okolo kao mesar iz Albukerkija...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala na savetima :) Ali ste me malo zbunili sada :)Jeste mi važno da se vidi tekstura drveta. Pogotovu ta tekstura nije ni preterano izražena, najbolje da slikam sutra pa da okacim da bude jasno kakva je površina.Da li je lazura ono sto kod nas ljudi zovu sadolin? Jel može to tako da se dotera do neke baš tamno crvene, nekako zelim da izbegnem da mi zvucnici "dreče".Šta je bajc?Sa slojevima i šmirglanjem sam se pomirio :) čitajući pretnodnu temu o lakiranju furnira znam šta da očekujem :) Ali bih da razčistim ovo oko šperploče i bojenja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala na savetima :) Ali ste me malo zbunili sada :)Jeste mi važno da se vidi tekstura drveta. Pogotovu ta tekstura nije ni preterano izražena, najbolje da slikam sutra pa da okacim da bude jasno kakva je površina.Da li je lazura ono sto kod nas ljudi zovu sadolin? Jel može to tako da se dotera do neke baš tamno crvene, nekako zelim da izbegnem da mi zvucnici "dreče".Šta je bajc?Sa slojevima i šmirglanjem sam se pomirio :) čitajući pretnodnu temu o lakiranju furnira znam šta da očekujem :) Ali bih da razčistim ovo oko šperploče i bojenja.

Da, Sadolin je jedan od trgovačkih naziva za to. Lazura je kao da sam rekao krema za ruke/kožu, Sadolin je kao da sam rekao Nivea. Može da se dotera da bude toliko tamno, koliko želiš. Svaki novi nanos lazure (ili bajca) će pojačati tonalitet. Sunđer sam preporučio jer sprečava curenje i fleke i omogućava ravnomernije nanošenje svakog pojedinačnog sloja. Četka uvek nanese puno u početku zahvata i potom kako se vuče, postaje sve svetlije i svetlije. Kod breze, topole i sličnog drveta koje jako upija, to može kasnije da rezultuje tamnijim i svetlijim flekama. Ako želiš jako tamno, onda može i četkom, s tim, da opet ostaje problem sa dlačicama.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Исто што и Садолин само далеко јефтинији.

Hmm, da, pod uslovom da bajc nije na vodenoj bazi. Lazure su bolje za impregnaciju drveta, ali se duže suše i bolje su za spoljašnju primenu tj za zaštitu drveta od sunca, kiše itd... Bajc je bolji za toniranje, nijansiranje drvenarije koja je namenjena za unutrašnju upotrebu (zvučne kutije, šankovi, ormari, nameštaj itd) Bajc se može kupiti u prahu i potom razrediti vodom, lazure su već spremljene kao gotovi rastvori i imaju neprijatan miris i kao što rekoh, obavezno ih treba nanositi ili napolju (ne na jakom suncu!) ili u veoma dobro provetrenoj prostoriji.U svakom slučaju, pre finalne izvedbe, probati na komadu materijala od kojeg je kutija, ili makar na dnu iste, da se stekne uvid u količinu, broj potrebnih nanosa da se dobije željena nijansa.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Колега прави Зв. кутије нема потребе за скупим средствима. Боље паре које уштеди да за безбојни лак али квалитетнији!

Kolega neka odluči. Ja preporučujem bajc. Jeftino, lako za upotrebu, nema štetnih isparenja, brzo se radi sa njim a daje odlične rezultate. Lakiranje... to je već elaborirano u drugoj temi.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da li bajc, ili lazura po meni je svejedno. Vazno je dok se nije osusilo da se cela povrsina trlja sa krpom da bi se izjednacio nanos svuda. Profecionalci rade tako sto pistoljem naprskaju povrsinu, i onda trljaju krpom.Pozdrav Misa

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala svima na odgovorima :) Nema me ceo dan jer sam pravio zvucnike :)Dakle shodno savetima a uz malko razmisljanja, definitivno ce biti bajc. Jos samo da prelomim u glavi dal ocu tamno crveno ili svetlo braon.Znaci, uzmem bajc, nanesem ga sundjerom, onda malo trljam tim istim sundjerom da bi sloj bio ravnomeran, posto je taj bajc manje vise kao voda, tj tecan je i drvo ga lepo i lako upija?Nanosim vise slojeva dok ne pogodim boju, a da li treba neko smirglanje posle svakog sloja? Pretpostavljam da ne treba.Kad dobijem boju, preko toga ide nekoliko slojeva laka. I smirglam posle svakog sloja finom smirglom. Jel da uzimam uljani lak ili nitro? U prosloj temi su ljudi uglavnom hvalili uljani? Mislim da sam sada ipak blizi mat laku nego sjajnom. Kako da znam koliko mi slojeva laka treba, jel jednostavno stanem kada sam zadovoljan, ili?Negde sam video da ljudi pominju neku "3d strukturu" koja se dobije kada lepo izlakiraju sa vise slojeva, ne razumem bas tacno na sta misle :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala svima na odgovorima :) Nema me ceo dan jer sam pravio zvucnike :)Dakle shodno savetima a uz malko razmisljanja, definitivno ce biti bajc. Jos samo da prelomim u glavi dal ocu tamno crveno ili svetlo braon.Znaci, uzmem bajc, nanesem ga sundjerom, onda malo trljam tim istim sundjerom da bi sloj bio ravnomeran, posto je taj bajc manje vise kao voda, tj tecan je i drvo ga lepo i lako upija?Nanosim vise slojeva dok ne pogodim boju, a da li treba neko smirglanje posle svakog sloja? Pretpostavljam da ne treba.Kad dobijem boju, preko toga ide nekoliko slojeva laka. I smirglam posle svakog sloja finom smirglom. Jel da uzimam uljani lak ili nitro? U prosloj temi su ljudi uglavnom hvalili uljani? Mislim da sam sada ipak blizi mat laku nego sjajnom. Kako da znam koliko mi slojeva laka treba, jel jednostavno stanem kada sam zadovoljan, ili?Negde sam video da ljudi pominju neku "3d strukturu" koja se dobije kada lepo izlakiraju sa vise slojeva, ne razumem bas tacno na sta misle :D

I naravno nemoj zaboraviti da fotkaš tok izrade, jer kako da se divimo tvojoj rukotvorini.:good2:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da definišem trljanje... Ako radiš nanošenje bajca sunđerom, onda se krene od jednog kraja i povlači natopljen sunđer (ne prenatopljen, dakle, potopiš i malo ocediš pa onda) niz vlakna drveta, nikako popreko, a pre toga obavezno i brušenje niz vlakna, nipošto popreko... Trljanje se vrši pamučnom krpicom da se odstrani eventualni višak, kapljice gde bi previše bajca moglo da previše zatamni i stvori tamnije površine od ostatka. Pošto ćeš verujem, ići na tamniju nijansu, onda trljanje nije toliko važno sve dok ne dođeš do poslednjih nekoliko slojeva/nanosa bajca.

Nakon nanošenja bajca, podizaće se "dlačice" koje treba poravnati, postoje specijalni komadi sunđera za taj posao, sa jedne strane pravougaone pločice je kao brusni papir i sa tim se poravnava i skida višak. Obavezno to uraditi pre lakiranja. Takođe, posle svakog nanosa laka vršiti poravnavanje tih dlačica. Raditi poravnavanje samo na suvom komadu. Svaka brzopletost će se osvetiti. Paziti na lepilo kojim se drvo spaja. Višak lepila koji se ne odstrani brušenjem a pre bajcovanja, ostaviće belkaste fleke a bajc se u to neće upiti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samo morate obratiti pažnju da se tehnologija isprati. Akrilni bajc može samo ako se koristi uljani lak, ako je lak nitro onda će rastopiti i zamrljati akrilni bajc. Najbolje bi bilo da je bajc vodeni, preko njega može i nitro i uljani lak.Pri tom se sa vodenim bajcom bolje ujednačava nanos jer svaki naredni sloj aktivira prethodni, dok kod akrilnog u više slojeva može da dođe do različito toniranih površina ako se nema iskustva.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Користио сам и нитро бајц, и добар је а предност је што је брзо сув. У ствари био је са безбојним лаком. Морао бих да питам другара како је то све помешано.Ко да чека док се осуши?!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I naravno nemoj zaboraviti da fotkaš tok izrade, jer kako da se divimo tvojoj rukotvorini.:good2:

Slike ce biti danas u drugoj temi :)

Nakon nanošenja bajca, podizaće se "dlačice" koje treba poravnati, postoje specijalni komadi sunđera za taj posao, sa jedne strane pravougaone pločice je kao brusni papir i sa tim se poravnava i skida višak. Obavezno to uraditi pre lakiranja. Takođe, posle svakog nanosa laka vršiti poravnavanje tih dlačica. Raditi poravnavanje samo na suvom komadu. Svaka brzopletost će se osvetiti. Paziti na lepilo kojim se drvo spaja. Višak lepila koji se ne odstrani brušenjem a pre bajcovanja, ostaviće belkaste fleke a bajc se u to neće upiti.

Hvala puno Stein, sad mi je proces mnogo jasniji. Jel brušenje mislis šmirglanje finom šmirglom? Jel to treba da se radi posle svakog sloja vodenog bajca?Ovo sa dlačicama sam razumeo sta su i da se pojavljuju, ali mi bas nije jasno šta treba da radim sa njima. Šta je poravnanje dlačica? Koliko sam razumeo one su "nakostrešene" i da li onda treba da in "češljam" dok ne polegnu ponovo dole ili Šta? Ili da ih ošmirglam šmirglom?Da li se to poravnanje dlačica radi i pre svakog sloja bajca, ili samo pre svakog lakiranja?Kutiju nisam lepo ni gramom lepka, sve su šrafovi. Šrafovi ulaze oko milimetar u drvo i njih ću da sakrijem gitom. Kako se taj git ponaša, da li upija bajc znatno drugačije, tj koliko će se primetiti ti kružići gita? Sada je kasno da menjam način spajanja, jer je prva kutija gotova i komplet je sklopljena šrafovima.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...