Jump to content

Čime lakirati brezovu šperploču


Koja

Preporučeni Komentari

Користио сам и нитро бајц, и добар је а предност је што је брзо сув. У ствари био је са безбојним лаком. Морао бих да питам другара како је то све помешано.Ко да чека док се осуши?!

Pa, ja bih bas koristio uljani lak jer su ljudi rekli da se sporo suši, pa da sve neravnine stignu lepo da se utope, tj izgleda ravno.Npr ionako neću imati više vremena nego da radim jedan sloj dnevno, a ako ima 20 sati za sušenje, onda mi je isti đavo stavljao nitro ili uljani
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 54
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Šta je poravnanje dlačica? Koliko sam razumeo one su "nakostrešene" i da li onda treba da in "češljam" dok ne polegnu ponovo dole ili Šta? Ili da ih ošmirglam šmirglom?Da li se to poravnanje dlačica radi i pre svakog sloja bajca, ili samo pre svakog lakiranja?Kutiju nisam lepo ni gramom lepka, sve su šrafovi. Šrafovi ulaze oko milimetar u drvo i njih ću da sakrijem gitom. Kako se taj git ponaša, da li upija bajc znatno drugačije, tj koliko će se primetiti ti kružići gita? Sada je kasno da menjam način spajanja, jer je prva kutija gotova i komplet je sklopljena šrafovima.

Dlačice se poravnavaju šmirgl papirom, mada je pravilniji izraz brušenje :) Kada se rade, recimo, barske stolice, traži se savršeno glatka površina. Kako znati da li je savršeno ravno (glatko)? Uzme se ženska najlon čarapa, navuče preko ruke i prevlači preko obrađene površine. Zapne li, cura koja je tamo sela, pokidala je čarapu i više neće sedati u tom baru ;) Dakle, jednostavno. Koliko često, da li posle svakog sloja ili ne? Proceniš. Ako je jako oštro, prebrusi. Rukom, blag pritisak, da se ne zadre duboko u strukturu drveta. Tek površinski poskidati mikro-završetke... Test sa čarapom tek nakon prvog sloja lakiranja i brušenja prvog sloja laka.To što nisi lepio kutiju je veliki minus. Kutija mora da zaptiva svugde osim na mestima gde se eventualno nalazi neki funkcionalni otvor, recimo, za bas refleks. Pošto si šarafio, preporučujem da rastaviš i slepiš. Ako ostavljaš šarafe - mada preporučujem da umesto šarafa staviš drvene tiple i njih takođe lepiš - onda je malo čupavo. Jedini način da ih iole pristojno sakriješ je da uzmeš prah od brušenja drveta od kojeg je kutija, u prah dodaš malo bajca (da dobiješ onu nijansu koju želiš i da se uklopi sa bojom kutije) i sa malo nitro laka, promešaš i napraviš svoj "custom made" git koji će se idealno uklopiti uz ostatak površine kutije...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

One metalne možeš ostaviti, šarafe bacaj i trpaj tiplove. Lepi.

Ma ko ce da se zeza sad. Rupe na stranicama su vec probushene i to se ne moze vratiti nazad.Zvuci fantasticno u svakom slucaju. Necu da menjam kad je gotovo i kad je dobro i cvrsto.Sarafi su namerno samo po ivicama, u sredini ima samo jedan iako prvo nije bio u planu, ali ipak sam ga stavio zbog bracinga.A za lakiranje jbg, imacu tufnice od gita, ili mozda poslusam tebe i pravim smesu. Nije strasno... ionako mora da se lakira i ovaj okvir od preseka sperploce, koji ce biti mnogo sareniji od toga :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma ko ce da se zeza sad. Rupe na stranicama su vec probushene i to se ne moze vratiti nazad.Zvuci fantasticno u svakom slucaju. Necu da menjam kad je gotovo i kad je dobro i cvrsto.Sarafi su namerno samo po ivicama, u sredini ima samo jedan iako prvo nije bio u planu, ali ipak sam ga stavio zbog bracinga.A za lakiranje jbg, imacu tufnice od gita, ili mozda poslusam tebe i pravim smesu. Nije strasno... ionako mora da se lakira i ovaj okvir od preseka sperploce, koji ce biti mnogo sareniji od toga :)

Ма добро је то, битно је да засвира!
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Update:Kupio sam Zvezdin akrilni bajc, boja orah (tamno braon). Trazio sam Sayerlack jer ljudi sa stolarske radionice kazu da je najbolji, ali nema nigde u BG bar ja nisam nasao, firma koja je uvozila je zatvorena. Taj Zvezdin su isto rekli da je dobar, mada sad vidim da na pakovanju pise Zvezda Helios group tako da nije ni cudo, verovatno je tehnologija slovenacka.Da se vratimo na temu, probao sam da farbam probnu dascicu koja je bila visak. Smirglanje drveta tj priprema je obavezna. Uzeo sam smirgle 320, 600, 1000. Mislio sam da se 1000 biti previse, ali sad vidim da cu verovatno da uzmem i 1500 ili 2000 za jos finije :). Izgleda mi takodje da je obavezno i prvi dan ismirglati, pa pokvasiti, pa tek sutra kad se to pokvaseno osusi onda ponovo osmirglati pa tek onda farbati. Farbanje naravno sundjerom kao sto ste rekli, i sasvim je ok. Prvo nanesem boju a onda lagano trljam po duzini suvim delom sundjera da upije sav vishak i izjednaci boju.Boja je na zalost tamnija nego sto sam hteo, ono bas lep tamni orah, struktura drveta se vidi kako treba. Verujem da cu ostaviti ovu boju jer je ok, mada me nervira sto ce kutija ovako da deluje bash nekako vintage, kao da je pravio neki deda pre 40 godina. Ali sta sad, hteo sam drvo, dobio sam drvo. Inace moje drustvo, koga god sam pitao da predlozi boju, kao iz topa je rekao CRNA. Kapiram da je to sada moderno ali mi je nekako bedak da kutija izgleda kao da sam presvukao crnu mushemu preko nje, kada sam se vec otvorio za kvalitetnu shperku :) Bordo boju nisam uspeo da nadjem, ili je crvena da vuche na braon (mahogany) ili je samo crvena a ona vuche na rozu, bar u ton karti, mozda bi na mojoj dasci ispalo ok.Kada sam trazio lakove, prodavci su mi cesto predlagali da uzmem i vodeni lak. On je cak i malo skuplji. Sta mislite da li je taj lak ok? Kakve su prednosti i mane u odnosu na uljani lak? Ja bih verovatno uzeo polusjaj, to valjda zovu satin. Mada mozda uzmem i mat.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Lak na bazi vode nisam probao na redovnom drvetu, probao sam na podu svoje male radionice, dole na podu je OSB pločevina i lak kao lak, nema isparenja, međutim, ne mogu da se ne razočaram cenom i pokrivnošću. Lako je raditi njime, nema smrada, otrovnih isparenja, ali sam za cenu koliko me je koštalo, verujem, mogao dobiti više da sam koristio klasičan uljni lak, onaj za čamce, recimo. Ovaj potonji sam koristio za gramofonsku bazu i veoma sam zadovoljan, s tim, naravno, da je potrebno raditi u provetrenoj prostoriji itd...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sad sam upao u rebus, ne znam koji lak da kupim :) Cena mi je nebitna, ionako ce mi biti dosta jedna kantica

Kao što rekoh, ne znam šta pametno reći. Lak (vodeni) je u razređenom stanju mutan i redak. Tvrde da je čvršći, tvrđi i trajniji a istovremeno neotrovniji (osim ako bi ga baš krenuli piti i sipati direktaša u oči ili jednjak) ali nemam iskustva sa konačnim finiš performansom istog, ja sam ga naneo da pojačam zaštitu poda od upijanja prašine i nečistoća što sa jeftinom OSB pločom nije nimalo jednostavan zadatak, daleko je od glatkog.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako je akrilat (Zvezda bajc), onda ga mozes razblaziti vodom?

Mozda boja ne bude jaka.

Skoro sam koristio ovaj lak (sjajni)... nanosio sundjerom... Nisam

zadovoljan (svojim radom), moram jos da vezbam. Sreca da je povrsina mala, oko

25x25cm, furnir.

Inace zbog pranja alata, podrzavam akrile, kako boje tako lakove...

PozdraV

post-44-0-26256800-1306339953_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije bas dobro, ali iz daljine sigurno ne deluje ni tako strasno.Ok, to nije lak za enterijer. Da li mislis da je lose ispao jer si lose uradio ili jer lak sam po sebi nije dobar ili je vrlo tezak za rad?U pravu si za razblazavanje vodom, i meni je palo na pamet, verovatno cu veceras da probam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam zadovoljan svojim umecem... Koristio sam komad sundjera, metod tuf,tuf. Mora se brzo raditi, a greske popravljati sutradan. Ma dobro to izgleda, vec na 0.5m je ok; no, jedva sam ga ubo...Lak je dobar, samo, sjaji. Nije vazno sto je za spoljasnju primenu.Meni je bio tezak za rad, brzo se susi...PozdraV

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Lak za čamce, kao što rekoh, koristio sam iz drugih razloga...http://www.diyaudio.rs/topic/561-diy-gramofon-ii/page__view__findpost__p__67539http://www.diyaudio.rs/topic/561-diy-gramofon-ii/page__view__findpost__p__67899http://www.diyaudio.rs/topic/561-diy-gramofon-ii/page__view__findpost__p__68162Ako ti se na kraju nikako ne dopadne, uvek preko laka možeš odraditi nešto slično...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...