Jump to content

Visaton i Focal TL dvosistemac


Koja

Preporučeni Komentari

d zameni sa sMartin umesto speaker pise driver uneo je te izmene da bi valjda pravio proceduralnu razliku primer : Qtd = Qts

I ja sam to prvo pomislio, medjutim on u njegovim primerima koristi Focal 8V 4412 drajver. Skinuo sam pdf tog drajvera sa neta, i svi parametri se razlikuju i to znacajno. Nisam pametan sta da radimPlus ovde: http://www.quarter-wave.com/Back_Door/T_S_Consistency_Check_BL.pdf ima objasnjenje kako se racunaju neki od tih parametara, npr Vad. Ali verovatno si ti u pravu pa cu probati prvo tako
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 95
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Ok zen je u pravu, to su ti parametri.Igrao sam se bas dosta sa mathcad spreadsheetovima, i super su, moze bas svasta da se uradi. Smesno je jer je posle toliko razlicitih probavanja ispalo da je upravo najbolja onakva kutija kakvu sam i bio izracunao na osnovu tabela :DTakodje mi se nesto mota po glavi da taj dobitak od 2-3 decibela za bass u transmission lineu stvarno nije vredan tolikog truda i jos bitnije tolike kutije. Bolje da pravim BR od 11 litara...E sad mnogo je bitnija druga stvar: igrajuci se po boxsimu i citajuci onu knjigu loudspeaker design cookbook, video sam da oblik tj dimenzije prednjeg baffle-a imaju jako veliki uticaj na SPL kutije, mnogo vise nego sto sam pretpostavljao, maltene je isti znacaj kao i sam tip kutije i proracun.Dosao sam do zakljucka da, posto ce zvucnici stojati na stolu pored monitora, da bi bilo jako dobro da prednja strana zvucnika bude zakoshena za 30 stepeni prema meni. Kako to da objasnim najlakse, znaci nije kockastog oblika kao orman, nego je prednja strana zakoshena prema meni, kao kad otvorim vrata od ormana tako da gledam pravo u njih iako stojim sa strane iskosa. U slucaju da pravim takve kutije, pada u vodu TL, nego bih pravio bassreflex.Kod bassreflexa me nervira onaj peak od skoro 3db na 100 Hz. A pored toga, zvuci "boomy", sto sam prvo hteo da izbegnem. Mada mozda i nece, ako napravim bash dobar damping, i ovu zakoshenu kutiju...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

svakom po ukusuja sebi najo vise BR ili kompresiju - za full range pokrivanjedakle - da bi ( za moje usi) zvucalo boxless - ili horn ili OB ili TLbtw. smesno je da cesto - ono sto se izracuna kao (ML)TL , sassvim izgleda kao BR :sarcastic_hand:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I ja sam to prvo pomislio, medjutim on u njegovim primerima koristi Focal 8V 4412 drajver. Skinuo sam pdf tog drajvera sa neta, i svi parametri se razlikuju i to znacajno. Nisam pametan sta da radim..

Koliko se sećam (a bilo je poodavno), on je merio parametre za Focal-a, pa je zbog toga razlika u odnosu na specifikaciju fabrike, a inače je tačno i sam naveo da je zamenio "s" sa "d" u svojim formulama.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izgleda da cu ipak univer umesto sperploce... pokusavam da napravim zvucnik tako da i izgleda dobro... nesto nisam zadovoljan spoljnim kvalitetom spera, a i pitanje je koliko bih upropasio farbanje :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...

Gotove skretnice :)

Postavljena slika

Postavljena slika

Merio sam potom nekim budjavim kondenzatorskim mikrofonom u SpectraLAB-u. Otpori su dobri, SPL midbassa i visokotonca su jednaki.

Zatim sam pomerao visokotonac napred nazad, da vidim koliki offset treba da ne bi postojala rupa na crossover frekvenciji, oko 2-3 kHz. Mereno sa 15 cm, na ravnom baffleu postoji mala rupa, kada se visokotonac pomeri 3,5 cm unazad sve je idealno (duzina celog talasa na toj frekvenciji je oko 13-14 cm). Ako se pomeri 3-4 cm unapred postoji rupcaga :). Mereno sa jednog metra, razdaljini na kojoj ce se slusati, ne postoji uocljiva razlika, tako da sam odlucio da radi estetike i jednostavnosti zadrzim ravan baffle.

E sad, zvuk :) Fantastican. Ovaj focal visokotonac kida koliko je jasan, koliko se detalja cuje, a ne cujem bash nikakvo izoblicenje, karakteristicno za vecinu (jeftinih) visokotonaca. Aluminijumski midbass je takodje super, srednji tonovi su bash jasni i odlican sam posao uradio sa skretnicom eliminisuci breakup membrane koji se ne cuje ni najmanje. Bass-a fali, zato sto nemam ni baffle ni kutiju, pa se tu zvuk ponistava. Kako li ce da zvuci kada bude gotova kutija :)

Sad je kutija na redu, odlucio sam se za 18 mm brezovu sperplocu, u interkomercu imaju bas lepu slovenacku. Ostaje pitanje cime farbati i lakirati tu sperplocu, hocu neku bordo ili teget boju. Naravno jos treba da se odlucim za tip i velicinu kutije, mada ce verovatno biti onaj TL kako sam prvobitno zamislio.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...

Zvuk je fantastican, koliko sam u postu sa skretnicom hvalio srednje - visoke, toliko cu sad da hvalim bass :) Ne znam da li je do transmission line-a ili je do kvalitetnog bass drajvera, sve u svemu bass zvuci jako jasno, potpuno sam bio zatečen, navikao sam valjda na mutan... Bass gitara se cuje vrlo jasno u bilo kojoj rock muzici, sada se konačno čuje kao jasan instrument ravnopravan sa ostalima. Kraftwerk i svu ostalu elektronsku muziku a pogotovu trance, moram ponovo da preslušavam zbog potpuno novih detalja u bass području :)Kutija je akusticki mrtva, sve se cuje samo sa prednje strane :D To jest naravno kutija je dovoljno tiha da se ne cuje u odnosu na ono spreda, priblizim uvo stranicama i daskama, nistaJeste da sam se baš trudio da napravim dobar zvučnik, ali ovo je ispalo iznad svih očekivanja :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kojo,. odlicna je kutija, :clapping: svaka cast za trud...ali, imam jedno pitanjce... sto zatvori skretnicu da vise ne moze da joj se pridje?razumem da su radjene probe na kompu (simulacije), ali ovako vise nema ispravki...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kojo,. odlicna je kutija, :clapping: svaka cast za trud...ali, imam jedno pitanjce... sto zatvori skretnicu da vise ne moze da joj se pridje?razumem da su radjene probe na kompu (simulacije), ali ovako vise nema ispravki...

Probana je skretnica na "golim" drajverima, i merena je. Sto se toga tice dobra je.E sad, ako se nesto otkachi ili tako nesto, onda nema vise otvaranja... sta da se radi :)S obzirom da u Sonus Faberu zalivaju svoje skretnice u neku plastiku, ja sam josh i dobar :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...