Jump to content

Visaton i Focal TL dvosistemac


Koja

Preporučeni Komentari

Imam, al je shugav. Moze da sluzi samo da se vidi da nema neka rupa ili peak, i to samo za vece :) Ispratio sam odziv koliko moze sa ovim mikrofonom, i odlicno je tj bez problema u razlici levela i bez rupa, osim malecne rupe zbog razlike u faziImpedansu nemam pojma kako da snimim :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 4 months later...
  • Odgovora 95
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Evo konačno merenja :)

Setup: Behringer B-5 mikrofon, phantom power 48V, HP laptop star 2 godine, generacija verovatno pre 3-4 godine. Pojačalo Sony neka obicna serija, u savršenom radnom stanju. Mereno je Room EQ Wizard-om.

Mereni zvučnik je jedan komad od zvučnika iz ove teme, Visaton Focal TL dvosistemca. Zvučnik je stavljen na stočić visine 60ak cm, soba je od 20 kvadrata sa otvorenim vratima, gomilom zavesa i kreveta, polica itd. Merenje je radjeno na sred sobe, nema nikakvih prepreka jedno metar ipo. Udaljenost od zidova je skoro 2m sa svake strane od zvučnika, i isto toliko od mikrofona samo drugi zid.

merenje sa 1 metar udaljenosti, 1/6 octave smoothing:

Postavljena slika

merenje sa 60 cm udaljenosti, 1/6 octave smoothing:

Postavljena slika

Komentari: zanimljiv je F3 na oko 50ak herca što jeste po proračunu, ali bi pad na nižim frekvencijama trebalo da bude manji. Ispod 100 Hz verovatno mikrofon nije baš tačan. Room modovi su recimo nekih 33 Hz i 47 Hz (po dimenzijama sobe) što se uopšte ne vidi na grafiku. Vidi se peak na 70 Hz i rupa na 200 Hz. Obe stvari su mnogo manje sa manjom udaljenošću, što bi možda značilo da soba ima uticaja na merenje. Ja ih slušam sa oko 70cm udaljenosti tako da je ok. Pošto TL ima ovor napred, moguće da su ovaj peak i rupa posledica "sabiranja" odziva iz drajvera i odziva iz TL rupe.

Moguće i da je peak na 70 Hz od TL tunela, a da je rupa na 200 Hz posledica merenja u sobi, jer vidimo da se rupa pomerila i promenila samo malim pomeranjem mikforona napred.

Posle toga, najzanimljiviji je opseg od 1-2 kHz gde imam pad od 5 decibela sto je previse. Ako je ovo merenje merodavno, onda skretnica nije dobro urađena tj filter na midbassu poćinje previše nisko. To sam namerno uradio tako jer je tako pokazivalo fabričko merenje visatona za taj drajver, pa je prvih 6 db po oktavi tj kalem stavljen mnogo niže, dok je ostatak filtera ok. To ispadne tačno tih 6db po oktavi recimo od 700 do 1100 Hz. Tako da ili ne valjaju moja merenja ili fabrička visatonova. Eto zašto treba uvek raditi merenja zvučnika pre i za vreme pravljenja skretnice (i posle naravno).

Peak na 700 Hz i neravnine od 1-2 kHz su verovatno posledica difrakcije od baffle-a tj od kutije, jer su oštre ivice a drajveri nisu upušteni. Mada može da bude i nešto drugo.

Frekvencija razvajanja bi trebala da bude oko 2500 Hz, mada ako sam prerano krenuo da sečem midbass kao što jesam, sigurno je niže, oko 2 kHz, možda još malo niže. Na tim frekvencijama ne vidimo neku značajnu rupu tako da izgleda da su drajveri zadovoljavajuće fazno usglašeni. Bar je nešto uspelo :)

Visikotonac ne bih komentarisao, moglo bi to još malčice da se ispravi ali je zadovoljavajuće. Ono što je lako primetiti je ovaj pad koji kreće već od 10 kHz a nešto niži pad je još ranije. Kapiram da je to zato što mikrofon nije bio idealno ispred visokotonca nego malo niže a i malo usmeren u stranu (mada je omni mikrofon). Nagli pad od 15 kHz je normalan i po specifikaciji focala.

Sve u svamu nije loše za prvi zvučnik. Prava je šteta što sam zatvorio, zagitovao i izlakirao kutiju sa sve skretnicom jer bi sa malim izmenama skretnice stanje moglo baš značajno da se popravi. Naravno, ako je verovati ovom merenju. Za DIY je ionako pametno uvek skretnicu držati van zvučnika, u posebnoj kutiji koja može da se otvara.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Merenje u starom Spectralabu, na starom laptopu koji nema 64bit OS. Ne znam koliko je ovo merenje merodavno. Rađeno je pod potpuno istim uslovima. Ovde odziv deluje dosta ravniji samo je bass područje podignuto i to za celih 10 db.

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zaboravih da napomenem: kad bude vremena, izmeriću jedne fabričke quadral zvučnike koje imam kući. Biće korisno za poređenje, da li su neki problemi vezani za sam mikrofon ili za sobu.Takođe bih mogao na mojim zvučnicima da izmerim odziv posebno midbassa posebno visokotonca. I naravno drugi zvučnik, mada bi trebalo da su isti, bar je bilo kada sam pre merio nekim budjavim mikrofonom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

Rođeni, ako išta kontam šta pišeš, ubij me.Daj, 'leba ti, idi na pregled posta pre nego što klikneš na dugme "pošalji". Sredi to malo da dobije neku formu i vezu sa životom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...