Jump to content

Samogradnja Zvucnika


Mikorist

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 101
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

:msn-rofl: Znači, malo sam promasio za SPL. Ipak ima oko 84 dB/1W/1m. ;)

ajd kad si promasio - daj mu predlog za kuteju ;nazalost - nisu 881 ;(a ja cu prekontati polaznu skretnicu veceras i nacrtati
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ali skretnica ...... :msn-rofl: ili 12/12 LR ili 6/18al' gde nadje 6/12 da mi je znati ...... faza je ionako uplakana sa smestajem oba na prednju plocu ditto , a kamoli kad se stavi takva skretnica ...

Pa, ti uzmi, pa radi akustička merenja, i sve će biti lakse. ;) Koji red skretnice, da li, ili bez kompenzacija, na kojoj freq. itd., zavisiod: odziva jedinica, impendance, prednje ploče kutije, rasporeda jedinica na njoj, itd.Dobro si ranije dao opis sta sve moze da se intervenise i na basu i na visokom.

I uradio sam vecu zapreminu od toga - za mrvu - oko 22 L.Buni me skretnica moze li bolje - mislim za mrvu ?

Uvek moze bolje, čak i kod najvećih igrača. Jedino je pitanje da li ćete napraviti bolje ili gore. ;) I pitanje isplativosti, koje ovde mene najvise rajca, pa se zato i zezam. ;)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa, ti uzmi, pa radi akustička merenja, i sve će biti lakse. :msn-rofl: Koji red skretnice, da li, ili bez kompenzacija, na kojoj freq. itd., zavisiod: odziva jedinica, impendance, prednje ploče kutije, rasporeda jedinica na njoj, itd.Dobro si ranije dao opis sta sve moze da se intervenise i na basu i na visokom.Uvek moze bolje, čak i kod najvećih igrača. Jedino je pitanje da li ćete napraviti bolje ili gore. ;) I pitanje isplativosti, koje ovde mene najvise rajca, pa se zato i zezam. ;)

Ovo se zove osposobiti kutije iz podruma... ;)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa, ti uzmi, pa radi akustička merenja, i sve će biti lakše. :msn-rofl: Koji red skretnice, da li, ili bez kompenzacija, na kojoj freq. itd., zavisiod: odziva jedinica, impendance, prednje ploče kutije, rasporeda jedinica na njoj, itd.Dobro si ranije dao opis šta sve može da se interveniše i na basu i na visokom.Uvek može bolje, čak i kod najvećih igrača. Jedino je pitanje da li ćete napraviti bolje ili gore. ;) I pitanje isplativosti, koje ovde mene najviše rajca, pa se zato i zezam. ;)

heheda ne popijes dva bana za jedan dan ... (jedino sto je ovde ban "mrsh na pivo" ) ;) ponapravlj'o sam se ja kutija za kahviće sa niskim zvucnicima , i napopravljao njihovog fabrickog smeca ;zato i znam koja skretnica svira sa njima .....boki - javi mi se na mail >[email protected]< , da ti posaljem 3 clanka o 8W Hiragi
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ponapravlj'o sam se ja kutija za kahviće sa niskim zvucnicima , i napopravljao njihovog fabrickog smeca ;zato i znam koja skretnica svira sa njima .....boki - javi mi se na mail >[email protected]< , da ti posaljem 3 clanka o 8W Hiragi

Ma ja to onako amaterski, i prilično nezainteresovano za EI.Verovatno je "sigurica" da se jedinice montiraju na razmaku od 4-5 mm,pa se kao akustička rezna gadja freq. kojoj je talasna duzina razmak centara jedinica (155-160 mm).Znači 12/12 dB na oko 2,2 kHz.Poslao mail.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sad sam skontao da nemam u ovom racunaru podatke za induktivnost tog basa i visokog , tako da ne mogu veceras da izracunjam boucherote za njih, a naravno da se ne secam sta sam stavljao ;(sutra cu kopati po papirima u radioniciako se dobro secanm - trebalo bi skidati visoki negde oko 3dbnista od filtera za peglanje basa i visokog , u ovom slucaju bi to bilo kontraproduktivno

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma ja to onako amaterski, i prilično nezainteresovano za EI.Verovatno je "sigurica" da se jedinice montiraju na razmaku od 4-5 mm,pa se kao akustička rezna gadja freq. kojoj je talasna duzina razmak centara jedinica (155-160 mm).Znači 12/12 dB na oko 2,2 kHz.Poslao mail.

Jel moze veci razmak ??? Mislim ja sam stavio po- veci razmak - mozda sam za***ebo....Razmak izmedju jedinica je 75mm a izmedju centara jedinica 230mm :msn-rofl:;)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sad sam skontao da nemam u ovom racunaru podatke za induktivnost tog basa i visokog , tako da ne mogu veceras da izracunjam boucherote za njih, a naravno da se ne secam sta sam stavljao ;(sutra cu kopati po papirima u radioniciako se dobro secanm - trebalo bi skidati visoki negde oko 3dbnista od filtera za peglanje basa i visokog , u ovom slucaju bi to bilo kontraproduktivno

Od 91 dB visoki do 84 dB za bas, to je -3 dB? :msn-rofl: Pa, kod jdrax-a ima
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jel moze veci razmak ??? Mislim ja sam stavio po- veci razmak - mozda sam za***ebo....Razmak izmedju jedinica je 75mm a izmedju centara jedinica 230mm :msn-rofl:;)

Ti si krenuo putem SAM-ovaca sa Dynaudio jedinicama. Jedino sto to nisu Dynaudio jedinice. ;) Oni su radili tolike razmake da bi mogli sa 6/6 dB da visoki spoje u kontrafazi, a da zbirni odziv "ne talasa"....ba
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

jeb'ga slip - razmisljao sam ( pokusavajuci da se setim) o 3, 6 ,9 , jer se secam da sam za kombinaciju sa AZ770/72/B8 skidao nesto manje od 9db ( naravno u skladu sa skretnicom) a za ove od 8" znacajno manje mislio sam oko 5 a zasto sam kucnuo 3 ne znam ;uvek sam skidao 5 u kombinaciji sa AZ881

Pa, dobro. 5 nije daleko od 6,5...pogotovo ako su ti olovne plombe ono ba
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

najgore sto taj bas ima olovne plombe ...... :msn-rofl:

Sad imam osecaj da sam kod zubara olovne plombe, okuzana 6-ica alo - majstori - meni je bitno da svira - ipaksam ja PC freak ;) - ako treba neki Apache server da vam se instalira tu sam... ;) Moze i nesto od prilike kao privremno resenje ...I onako treba sve jedno da kupim/pravim nove zvucnike ...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sad imam osecaj da sam kod zubara olovne plombe, okuzana 6-ica alo - majstori - meni je bitno da svira - ipaksam ja PC freak :msn-rofl: - ako treba neki Apache server da vam se instalira tu sam... ;) Moze i nesto od prilike kao privremno resenje ...I onako treba sve jedno da kupim/pravim nove zvucnike ...

samo veselo ....... bitno da se slusa muzika , a nabiflane glave neka tupe ...... ;) ko nama kriv kad smo propustili kroz ruke toga k'o pleve .......
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pod jedan.

Kad sam bio mali, pravio sam vise kutija sa Ei drajverima.

Najbolja je bila ona koju sam skarabudzio. Kutija od punog drveta 20 litara, front od iverice, rupe izbusio odokativno, i kada je trebalo da proracunam skretnicu, bio sam nestrpljiv pa napunim kutiju vatom i usrafim zvucnike u kutiju "privremeno" sa prvim induktivitetima i kondenzatorima koji su mi se nasli pri ruci (tj. skretnica od 6dB, induktiviteti su bili zavojnice sa diname motocikla BMW R25 iz 1955 godine a kondezatori bipolarci kojima nisam ni pogledao vrednost, bitno je bilo samo da su par).

To je iz momenta proradilo toliko muzikalno i lepo sa Sansui risiverom :msn-rofl: da sam odustao od svakog daljeg tjuniranja.

Pod dva.

Pravio sam kutije sa istim drajverima od stakla, drveta, iverice, medijapana, sper ploce...

Isti drajver u drugacijoj kutiji je prica od ocaja do odusevljenja....

Pod tri.

Dok se mi sekiramo oko dva tri milmetra razmaka gore dole, ovi se ne sekiraju za 6dB pika i to na 1100Hz, tamo gde je uvce najosetljivije.

http://www.stereophile.com/floorloudspeakers/273/index5.html

I, ko je sada za te pare lud a kome smrde noge ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I, ko je sada za te pare lud a kome smrde noge :msn-rofl:

Postavljena slika

The Utopia is undeniably elegant and sculptural, despite its weight of 275 lbs per side. The cabinetry and finish are truly extraordinary. The central enclosure is finished in Porsche "911 Carrera" lacquer, with side panels fashioned of anigre, an exotic African wood. The mid/high-range enclosure is encased in solid tauri, another exotic, from the South American forests. The drivers are designed to run uncovered and are supplied without conventional grillecovers. However, each speaker comes with a pair of snap-on wooden panels to protect the drivers when not in use. This is sure to keep the lucky owner in touch with the sensual delights of using such a finely crafted device. (It's hard to say which was more pleasurable: adjusting the Nagra PL-P preamplifier's modulometer and flicking its sexy buttons, or embracing the Utopias when snapping on their covers!)

...rekao bih da oni koji ovo kupe ne računaju da će slušati sinusne test signale...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...rekao bih da oni koji ovo kupe ne računaju da će slusati sinusne test signale...

Ma, ime zvucnika sve govori - cista utopija... a onda ce specijalnim kablovima da resavaju problem kolebanja odziva.Inace, nigde ne videh da je neko na istom zvucniku merio odziv sa razlicitim kablovima. Cisto da vidimo koliko oni objektivno uticu na frekventnu karakteristiku sistema. Kad smo vec kod toga, dobra je ideja da se to isto uradi i za interkonekte...BTW, svako ima ekvilajzer na kompu. Probajte kako izgleda pik od 6dB na 1KHz i rupa od 8dB na 2KHz.Doduse, to je malo i subjektivno kako ce kome sta da zvuci. Mene recimo posebno nervira kada postoji rupa oko 600Hz.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...