Jump to content

Chocolate


DYNABLASTER

Preporučeni Komentari

pa sad se tripujem oko kutije za subek, tj dva, a ne razumem se puno u nauku i tako to, pa ne znam ako napravim 20L kutiju a port bude predugacak dal ce to da se pretvara u TML ili ce da reaguje normalno kao BR, a 30L sa sto bi nemci rekli sa "Fehlabstimmung" i 7 x 35cm port je oket, ali ja bi ipak 20L i duzi port, jer je poenta da budu sto manje kutije, a taj woofer u kompresiji pa pomocu ne znam kake cyber hypex elektronike jednostavno ne moze glasno- znam iz iskustvahttp://www.limundo.com/kupovina/Auto-i-Moto/Car-Hifi/Next-AL20S/1039923evo parametri Woofa pa ako mozes pomaziFs: 30HzVas: 31.3LQts: 0.219ako treba jos nesto od parametara imam ovde orginal manual koji kaze za auto koristiti kompresiju 5-10L :geek::lol:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 39
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Ni ti ne znaš šta ćeš sa tim.....:lol:

Evo predloga. Jedino što ti iz koncepcije nestaje ta uska visoka kutija za Alpair. Morat ćeš novi vizuelni dizajn.

Ako se radi pasivni sub, treba ga odseći negde na oko 130 Hz, možda i malo niže. Kutija mora da bude dosta veća nego što će pokazati simulacija, Fb niži, a to znači i vrlo nisku efikasnost. Kutija oko 25 L, Fb oko 34-37 Hz. Po mojoj proceni, eff. oko 82 dB/1W/1m (85dB sa 2,83 V). Ako se koristi vazdušni induktivitet od 6,8 mH (i 210 uF u paraleli za 12dB/oct. filter) i to od žice 1,2 mm, otpor induktiviteta je oko 1,15 Ohma i oko 0,15 Ohma od kabela i pojačala to je 1,3 Ohma, pa se Qt podigne sa 0,22 na 0,305. Zbog otpora kalema i još malo niža efikasnost, ali bass bolji zbog višeg Qt-a.

Po jednom drugoj mojoj računici, kutija bi trebala da bude 15 L, Fb oko 37-38 Hz, Dt=50 mm i Lt=240 mm. Teško je fizički smestiti 20 cm bass u 15 litara sa sve tunelom dužine 240 mm, a da daljina otvora od unutrašnjeg zida bude bar 50 mm. Gde nađe ovu jedinicu? I ko se sve bavi pravljenjem jedinica, pa to je show. U stvari, i predviđena je za auto, gde je bitno da je kutija što manja. Ovako je to noćna mora.

Nema drugih parametara, ali sam pretpostavio ostale na osnovu ta 3 data.

Sd=210 cm2

Re=3,2 Ohma

Qms=2,5

Qes=0,24

Cms=0,507 mm/N

Mms=55,5 g

BL=11,8 N/A

20 cm bass sa teškom metalnom membranom, niskim Qts-om i ogromnim force od BL=11,8 N/A, a niske efikasnosti. :bad:

Koji je Markaudio? 6M Gold? Ja bih to stavio u 2 L kompresiju, kutija da je napred što uža, tako da je -6 dB na oko 115 Hz, bez skretnice. Na ovaj opisani način, možda taj preklop freq. odziva bassa i Alpair 6M bude ličio na nešto.

Ukupna efikasnost celog sistema oko 81-82 dB/1W/1m, ali nema veze, to je za naše malene stanove. 50-100 W/ch. na 4 Ohma bi trebalo da radi posao.

edit: okači link za Alpair 6 gen 1. Našao sam u arhivi Markaudio Alpair 6 Round koji bi išao u oko 2,3-2,5 L kompresiju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pa nisi puno fulao :) Sd=216 cm2Re=3,6 OhmaQms=3,36Qes=0,235Cms=0,470 mm/NMms=50,0 gBL=13,46 N/Ae sad :lol: skoro da kazem da drugi dizajn ne dolazi u obzir, jer to mi kvari ceo dizajn i smisao aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :frusty::hammer: pa sta onda da radim, da uzmem neke druge subeke?! ako ne bude islo sa ova dva nexta, onda cu druge, a ako necu ni druge onda cu jednostavno da sklepam te zamisljene pljosnate BR kutijice za cokoladice pa nek svira fullrange ko ga hebe aaaaaaaaaaaaa :crazy: evo linka :lol:http://www.markaudio.com/alpair/6/rounda imam ukupno 3 ta Nexta, pa sad ne znam mozda da ih prodam ili ugradim nekome u auto sva tri pa nek slusa akustiku :sarcastic_hand: ali necu da pravim Chocoladice u vidu FAST-a!a sta znam mozda da upotrebim imam dva ova, pa kad ih pofarbam mogu da glume ljesnjake http://oaudio.de/Loudspeaker-chassis/Tang-Band/Tieftoener/Tang-Band-W5-876SA::38.htmlhttp://oaudio.de/Loudspeaker-DIY-kits/Klang-und-Ton/Klang-Ton-CT222-Sub-Kit::155.htmliako bi lepse bilo da je alu membrana pa da pofarbam ui zlatnoma sad sam se iznerviro

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa ne znam sto si komplikovao sa tim basevima za kola. Ionako to i nije neki hi-fi zvuk. Kad vec pravis, napravi krshteno...Vidi kakvu sub kutiju hoces pa nadji neki drajver koji se uklapa po parametrima

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ma ne fali tom wooferu nista, sluso sam ga kako svira, i ima super zvuk, ne pricaj napamet dok nesto ne cujes!e sad videcu onda nesto da probam tipa 30L kad vec ne ide manje, a i tako treba da je samo podrska Alpairima koji su malci 3.5"! jer nema nikakvog smisla da sub bude glasan a da alpairi zvuce tanko, to ne ide, znaci bitna je samo podrska da malo upotpune bass i da alpaire oslobodim tih najnizih tonova eto

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ma ne fali tom wooferu nista, sluso sam ga kako svira, i ima super zvuk, ne pricaj napamet dok nesto ne cujes!e sad videcu onda nesto da probam tipa 30L kad vec ne ide manje, a i tako treba da je samo podrska Alpairima koji su malci 3.5"! jer nema nikakvog smisla da sub bude glasan a da alpairi zvuce tanko, to ne ide, znaci bitna je samo podrska da malo upotpune bass i da alpaire oslobodim tih najnizih tonova eto

Alpair MORAŠ da oslobodiš sviranja niskih freq. i to sa sve skretnicom. Makar 6 dB/oct. tj. jedan kondenzator, i to zato što su obe jedinice 4 Ohma, pa ako ih vežeš paralelno, i da im se preklapa taj niži deo opseg, na tom delu imaš impedancu od 2 Ohma.Pa, i nisi baš unapred zamislio kako treba. Ili ćeš seći filterom 12/12 ili makar 12/6 dB, ili batali sve. Predlog sa malom kompresijom za Alpair sam i dao da bi imalo prirodni pad odziva od 12 db/oct. koji kreće od oko 170 Hz i na 115 Hz je oko -6 dB. Pridruži mu se kond od oko 250 uF i sa tih 6 dB/oct. od filtera ukupno daje akustičkih 18 dB/oct. Bass se odseče sa 9 mH na red i 247 uF u paraleli. Ne treba se plašiti da će bas biti glasniji od Alpair-a. Neće sigurno, jer sa tako niskim Qts-om i odsečen nisko as low as 110 Hz (-3 dB) decibeli nestaju kao rukom odneseni. Ako bi imao 81-82 dB to bi bila premija. U stvari, ako bi bilo toliko, to bi se tačno poklopilo sa prosečnom efikasnosti Alpair-a.Evo i kutije koju sam proračunao za bass:Vb=16,7 L (netto, treba oduzeti magnet, unutrašnja ojačanja i BR tunel, pa bruto izađe oko 19,4 L)Fb=38 HzDt=50 mmLt=200 mmUnutršnje dimenzije: širina 220 mm, dubina 286 mm i visina 308 mm. Napravljeno od MDF-a 22 mm.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ej Boki Voki Talkie puno mi pomazes sa ovijem savetima, hvala lepo :) ovako lepo dobijem instant akusticko obrazovanje da se ne njakam po enciklopedijama :lol: a be ja sam zamislio to sve aktivno da teram, tako da nema tolke frke :) pa onda sta velis, ja bi da zadrzim taj BR look na alpairima i necu kompresiju, bas zato sto mi se tako svidja, pa sam mislio do nekih 80hz da sviraju a? ili do 120, al onda je BR vec nepotreban, al ocu BR aaaaaaaaaaaaaa

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ej Boki Voki Talkie puno mi pomazes sa ovijem savetima, hvala lepo :) ovako lepo dobijem instant akusticko obrazovanje da se ne njakam po enciklopedijama :lol: a be ja sam zamislio to sve aktivno da teram, tako da nema tolke frke :) pa onda sta velis, ja bi da zadrzim taj BR look na alpairima i necu kompresiju, bas zato sto mi se tako svidja, pa sam mislio do nekih 80hz da sviraju a? ili do 120, al onda je BR vec nepotreban, al ocu BR aaaaaaaaaaaaaa

pa, i nisi dobio obrazovanje, samo malo predloga za gotova rešenja. :)Ako ide u aktivu, to bi još bilo najbolje. Svaki amp svojoj jedinici, skretnica sa sićušnim i jeftinim elementima. :lol:OK, za BR. Sa Qts-om od 0,22 i jedinicom u kompresiji na tom području koje treba da pokriva (40-150) od efikasnosti ne bi ostalo bukvalno ništa. Dobro, možda 74-77 dB sa kosinom u odzivu.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...