Jump to content

Koji lampaš za Dynaudio:30w54,d54,d21 ?


Dzile

Preporučeni Komentari

Pozdrav svima .Od zvucnika imam Dynaudio SBI selektor pravljeni po SAM projektu is 89-godine.Drajveri su:bas 30w54 u kompresionoj kutiji 80 litarskoj, sa jednim varioventom,d54srednji i d21 visoki.Zanima me vase strucno mislenje(posto ja nemam iskustva sa cevnim pojacalima skoro nikakvog) kako bi se ponasali ovi zvucnici sa nekim cevnim pojacalom?Iskoristivost kutije je nekih 90-91db.Od muzike slusam rok,pop,metal,klasiku,dzez,bluz,skore sve. :) Za oko mi je zapao Bewitch 6550 KT88 koji ima dosta snage i na prvi pogled bi trebao da pokrene moje kutije.(predpostavljam)Citajuci gospodinovu Borinu temu> EL84 PPP< dosao sam na ideju da bi mozda i sam mogao da napravim taj integralac (mada nisam elektronicar)pa bi vas zamolio za pomoc oko potraznje delova .Ako sam dobro shvatio najbitnija stavka su trafoi i lampe.Gde mogu nabaviti kvalitetne izlazne i mrezni trafoe po nekoj pristupacnoj ceni? E sad dali je mozda moguce kupiti taj integralac kao kit komplet za samogradnju sto bi meni najvise odgovaralo. Procitao sam i temu o Bewitchu http://www.audiohard.com/phpBB3/viewtopic.php?f=21&t=693 gde je gospodin Dejan M bas fino opisao uredaj.Inace taj uredaj se prodaje u Hong Kongu za nekih 550$ +avijonska karta 200$ sto i nije tako puno za tu klasu pojacala.Najgora stavka je ta sto kad se na tu cenu doda carina sve ukupno izade malo vise od 1000$.Ja mislim da bi ovakav uredaj mogao da se skocka za nekih 450-550evra.Mozda greasim.Posto sam nov u ovoj oblasti neznam ni lampe gde mogu jeftinije da se nadju.Vidim po oglasima da se prodaju Electro Harmonix 6550 KT88 upareni kvartet po 120 evra.Mada nekako mi se cini da bi bio veci problem nabaviti 5Z3P x 2, 6N8P x 2, 6N9P x 2 neke kvalitetnije ruske ili za pocetak i kineske.Pozdrav i hvala unapred.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 26
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

ako si nov u problematici - zabatali pravljenje cevnog ampa koji bi pogurao Dynaudio ;

bez obzira na deklarisanu osetljivost - oni zahtevaju ampere i wate da bi bili kontrolisani .

po mom iskustvu sa Dynaudiom ( mada davno bese ) - SS amp od 60 ++ wata ce uraditi stvar , ali samo ako je posteno napravljen

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ako si nov u problematici - zabatali pravljenje cevnog ampa koji bi pogurao Dynaudio ;

bez obzira na deklarisanu osetljivost - oni zahtevaju ampere i wate da bi bili kontrolisani .

po mom iskustvu sa Dynaudiom ( mada davno bese ) - SS amp od 60 ++ wata ce uraditi stvar , ali samo ako je posteno napravljen

Hvala na odgovoru .

Uhhh a ja se ponadao da cu tek tako lako da reshim problem.Moze li malo pojasnjenje oko tih ss pojacala?Ja trenutno slusam Dynaudio na harman kardon tranzistorskim monoblokovima i radi to dobro nego imam osecaj da bi mogli jos bolje da zvuce.Sta predlazete da trazim .Za nesto novo nemam love jedino neka samogradnja ili polovno.

Pozdrav

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dzile, popuni u profilu rubriku "Location" da se zna odakle si pa ce se naci neko od clanova u blizini a sa odgovarajucim ampom za probu.Ja imam 24W75 + D52 + Visaton ribbon i sjajno radi i sa MOSFET ampom od 150W kao i sa F5 od 25W - razlika je naravno u isporucenom SPL-u ali se zvucnici ponasaju izvanredno u oba slucaja jer su oba ampa sposobna (na svom nivou snage) da bez napora odgovore na takav zahtev. Cevni amp koji ne bi imao problem sa tim kutijama je push-pull (cak i PPP - varijanta cirklotrona tj. horizontalni push-pull, ali to nije varijanta za pocetnika) od bar 50-ak W, sa ozbiljnim OPT i napajanjem - povoljno bi bilo da OPT bude ukljucen u FB petlju al' tesko da bi u tom slucaju dobio zvuk kakav zelis...Sve u svemu, probaj da cujes na tim kutijama vise razlicitih ampova pre nego sto odlucis sta je to sto zaista hoces.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ako se zeznes i napises odakle si - mozda ti se i posreci da neko blizu tebe ima nesto za probu .....neki jaci Aleph , Krell ili sta ti ja znam .....edit ::rofl: meni treba puno da kliknem reply ....... vidim Sipi napisao isto

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To je dobra stara SAM serija...Znam da mi niko nece verovatiali ja sam svojevremeno pre desetak petnaest godinaimao dyn 17WLQ i T300, u klasicnoj 180cm Voigt horni(ali moram da napomenem da je skretnica bila sasvim jednostavna 6db/oct i bas i visokiovo napominjem zbog toga sto koliko se secam, u sbi seriji su koriscene komplikovanije skretnicekoje "pojedu" vise snage?)a amp mi je bio oko 2.5W Single end sa 807 lampom(OT nije bio cak nista specijalno...)I za normalno kucno slusanje je bilo i vise nego OKnaravno nije ako imas nameru da drzis disco... :Viannen_loungelizard: .ALI kao sto ljudi i rekose najbolje bi ti bilo da ako mozes isprobas amp... :hi:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

DIY PP Circlotron sa po dve 6550 ili KT 88 po kanalu moze da se lepo upari sa tim Dynaudio kutijama .Izlazni Circotron (Auto) Trafo jeste neuporedivo jednostavniji za izradu od klasicnih PP izlaznih Trafoa,manje je opterecen,nema DC komponente u njemu i nema pojave` tranzijenata` skoro do B klase bias-a izlaza ,tako da izlazne lampe neuporedivo i duze traju+ekstenzija niskih i visokih ucestanosti ide neuporedivo nize i vise nego kod `obicnih` PP Amp-ova,naravno neki manji procenat Negativne sprege se mora upotrebiti unutar Ampa svakako,i ta upotrebljena kolicina zavisi od ukusa slusaoca i moze se tacno podesiti !( a moze i bez nje)Jedina mana : duplo Napajanje za izlazni Circlotron most.(komplikovaniji Ispravljac ! )Isto tako ima i Odlicnih DIY SS ampova(cak i DIY SS Circlotrona) na ovom DIY sajtu za napraviti,zvucno i na svaki drugi nacin svakako proverenih rezultata i vrlo pouzdanih u radu....Sve je ipak stvar ukusa i kolicine $$$, i slazem se sa kolegama da treba pre svega da napravis Ozbiljnu Slusnu Probu na tim Dynaudio kutijama sa ovakvim ili onakvim Amp-om pa tek onda` prelomiti`sta da se pravi !Poz Svima :good2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala puno svima .30-50 w po kanalu mi je sasvim dovolno netreba mi vise.Pa budzet mi je do 600-700 evra najvise.Ako se nade neko dobre volje is okoline Panceva(posto na tu stranu idem cesto) voleo bi da poslusam neki cevni amp naravno po vasoj preporuci.Uhh posto ja imam ovde dosta nerazjasnjenih reci koje treba jos da savladam mislim da bi bilo najbolje da uzmem u obzir neku varijantu kit kompleta za samogradnju posto cini mi se da bi tako lakse sklopio neki amp.Banat mozete li me uputiti linkom na neko opsirnije objasnjenje o DIY PP Circlotron sa po dve 6550 ili KT 88.Hvala unapred.Pozdrav

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naravno Dzile !

Ovaj prvi link jeste mesto gde zaista mozes puno nauciti o Cevnoj Circlotron topologiji :Circlotron History Page

Dok je ovaj drugi link vezan za jednog starog Svapskog proizvodjaca Cevnih WOPT Circlotron Ampo-va,DIY kompleta,trafoa i jos puno koje cega(Tip je i dosta `skup` inace za nase DIY uslove ! ): Expirience Electronics Germany

Ja sam tridesetak kilometara istocno od Panceva,odakle si ti ? (mozes da mi odgovoris i na PP)

Poz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na audiohard se pojavio post o radnji (stari Mercator, ako sam dobro zapamtio) koja prodaje kit-ove cevnih (pre)amp-a... Cene su, recimo, razumne...Dalje, o topology i ostalom, ja nisam stručan, ima drugih...http://audiohard.com/phpBB3/viewtopic.php?f=9&t=2429

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dzile, nisi svestan koliko je to 30Wciste cevne snageI koliko je kvakitetnih elemenata i ispravne koncepcije potrebnoda bi se dobila ta snaga i zvuk koji nije kao iz pojacala za gitaru...O velicini takvog uredjaja da i ne govorimo...Zbog losih cevnih pojacala su judi i omrzli cevne pojacavace....Dobri pojacavaci te klase se tesko nalaze za vece kolicine novca,a tesko i kod "renomiranih" proizvodjaca....Moj tip ti jeneko jednostavno a dobro koncipirano pojacalo.Koje mozes i sa ne-velikim iskustvom sam pazljivo da sklopis.Lako podesis, a nije ni previse skupoimajuci u vidu kvalitet koji dobijasTo je na primerjedno pojacalo koje je objavljeno ovde na sajtua autor je SipiMos fet pojacalo u A klasiI ako to sve izvedes u mono blok verzijisa predimenzioniranim trafoima za napajanjedobijas jako kvalitetan pojacavackoji ce neutralno pogoniti SVAKI kabinet :Viannen_loungelizard:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dzile, nisi svestan koliko je to 30Wciste cevne snageI koliko je kvakitetnih elemenata i ispravne koncepcije potrebnoda bi se dobila ta snaga i zvuk koji nije kao iz pojacala za gitaru...O velicini takvog uredjaja da i ne govorimo...Zbog losih cevnih pojacala su judi i omrzli cevne pojacavace....Dobri pojacavaci te klase se tesko nalaze za vece kolicine novca,a tesko i kod "renomiranih" proizvodjaca....Moj tip ti jeneko jednostavno a dobro koncipirano pojacalo.Koje mozes i sa ne-velikim iskustvom sam pazljivo da sklopis.Lako podesis, a nije ni previse skupoimajuci u vidu kvalitet koji dobijasTo je na primerjedno pojacalo koje je objavljeno ovde na sajtua autor je SipiMos fet pojacalo u A klasiI ako to sve izvedes u mono blok verzijisa predimenzioniranim trafoima za napajanjedobijas jako kvalitetan pojacavackoji ce neutralno pogoniti SVAKI kabinet :Viannen_loungelizard:

Evo bas sam juce pogledao taj gospodinov Sipijev rad i imam osecaj da je to mocna sprava.Razlog zbok cega sam ja delimicno omrzeo tranzistorska pojacala i dobio ideju da predem na lampaska jeste sto sve tranzistorce koje sam slusao (svi u proseku ranga ovih mojih monoblokova )su imali nekako nedinamican zvuk.Prihvatajuci savet da se oprobam sa lampaskim ampom poceo sam da citam po forumima i naleteo na taj Bewich koji mi je bas privukao paznju .Molim vas dali neko fino odradeno tranzistorsko pojacalo naprimer gospodinov Sipijev projekat moze da zvuci dinamicnije od pomenutog Bewicha. Volim kad lupi cinela da se trese u glavi, a ne da bude svilenkasta, ali pritom da i srednji spektar neizgubi nivo detalja.Bas dubok i definisan mada bi se zarad definicije odrekao onog najnizeg spektra sto pomera bubrege.Hvala na odgovoru .Pozdrav
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

.... nekako nedinamican zvuk.....

E, to moramo da se dogovorimo - sta znaci dinamican zvuk ?Rec dinamika (od grckog dinami - snaga) u nasoj prici oznacava raspon glasnoce (zvucnog pritiska) izmedju najtiseg i najglasnijeg zvuka koji odredjeni izvor isporucuje. Za simfonijski orkestar od 60-ak instrumenata taj raspon ide do 70-ak dB, u peak-ovima i vise. Manje-vise, sva korektno izvedena pojacala to mogu da prenesu (na svom nivou snage za koju su konstruisana) bez obzira da li su cevna ili tranzistorska, tako da tebe verovatno nesto drugo muci ako imas taj osecaj da je zvuk "mrtav" odn. komprimovan. Preispitaj (poredjenjem sa drugim spravama) i svoj izvor (CD, DAC...) i preamp. Moze da se desi da taj HK amp i nije usko grlo (i ako nije bog-zna-kakvo pojacalo).
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pozdrav, slusao sam takav par monoblokova kod Nikomi-ja u NS-u. Njihovo usko grlo su tanke zice punog preseka i mislim da je to sve Nikomi izmenjao. Zatim kondovi na kriticnim mestima. Dobra stvar je sto nema releja na putu signala. Jos jedan problem starih pojacala je losi lemovi na plocicama kao sto sam ja imao na mom HK770 snagasu usled cega moze da zvuci iritirajuce sa vise izrazenim ruznim visokim tonovima. Sto se tice zvuka kod Nikomija, mogu ih opisati kao gomila energije pravilno izbalansirane, bez ektrema u nekim frekvencijama, bas dubok mek, visoki precizni bez nepotrebnih izoblicenja. Mogu da se slusaju i na najzahtevnijim zvucnicima sa lakocom satima bez zamaranja. U poredjenju sa mojim stereo snagasem ovi monoblokovi su totalno druga klasa, da ne kazem dve klase iznad. Nemaju kond na putu signala, imaju duplo vise tranzistora a i napajanje je zavidno. U tom trenutku je kod Nikomija bio HK870 snagas i u poredjenju sa HK775, 870-ka je zvucala kao kineska linija, bez ikakvog upliva u HIfi.Mozda bi trebali da pretresete snagase kao sto je to Nikomi uradio na onim primercima sto sam slusao i sigurno cete biti zadovoljni. Naravno da zahtevaju dobar preamp. Ili da se pozabavite skretnicom.edit: sad videh lokaciju. Ako Vam Bg nije daleko mozete i do Sipija odneti snagase na sredjivanje a i Sipi ima nekoliko varijanti dobrih preampa koje je razvio pa bi mozda to pomoglo u zvuku

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Taj zvuk koji spominjetenajvise zavisi od1.snimljenog materijala (ili citaj PRE-snimljenog materijala...)2.kakvoce zvucnika, skrretnice, kabineta3.napajanja pojacavaca (veliki EI trafo CT, a manji C...)4.ako je pojaclo PP kako je uradjen obrtas faze diff.par itd5.pa tek onda od svega ostalog.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo ovako da krenem od pocetka.Muziku pustam sa kompa(flacove) preko zvucne ASUS Xonar Essence STX .Zadovoljan sam zvucnom, jer kada slusam preko sluski(neke Maxell kuplene pre 5 godina za 10 evra) direkt prikacenih na zvucnu, posto ima svoje pojacalo za sluske,zvuk je pun detalja i dinamican zadovoljavajuce za moje kriteriume :headphone: .Bas nije tako dubok kao na Dynaudiu ali za te pare je i vise nego dobar.Predpojacalo jos uvek nisam kupio jer sam delimicno odustao od monoblokova a zna se bilo sta da kupis tesko ces da ga prodas ima pola godine da ga prodajes i nakraju da prodas za menje love nego sto si ulozio.Dokle bi stigao da kupujem svaki uredaj koji hocu da isprobam na svom sistemu.Nekako mi je jeftinije da potrazim savete od iskusnijih ljudi.Nije mi jasno kako jedne sluske od 10 evra mogu da zvuce detaljnije od Dynaudio zvucnika ?Zvucnici su kupljeni od gospodina Nikomija skretnicu sam pravio istu kao on po Sam projektu kondenzatori su ClarityCap SA serija na srdnjim i visokim a na basu PX serija.Uzvojnice motane na vazduhu 1,8 zicom na basu i 1,2 na srednjim.Prilikom kupovina drajvera ostavio sam monoblokove kod Nikomija da ih pretrese to su ti sto je gospodin Impuls slusao kod njega.Pre kupovina Dynaudio drajvera na monoblokove su bili prikaceni Dayens k2d koje sam kupio kao kit komplet ali prilicno odstupao od projekta pri samogradnji .Stavio sam ih u transmisionu kutiju (za svaki bas posebna transmisia). k2d su se nekako bolje ponasali sa tim monoblokovima.Netvradim provericu uporedno kada ih budem ofarbao samo da malo otopli posto ih sredujem jos uvek.Gospodine Inpuls predpostavljam da ste slusali monoblokove na mikro monitorima (mislim da se tako zvase projekat SAM Dynaudio 17w75 i D28 ako se nevaram)kod Nikomija koji su po mom skromnom misljenju manje zahtevni za pokretanje od ovih trnutno mojih. :scratch_head: Moj zakljucak is cele price je da su ovi moji Dynaudio zvucnici preterano zahtevni za pokretanje .Imacu ja muke sa njimaHvala svima na odgovorima Pozdrav

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisu problem zvucnici]nego flac formati sa interneta koje je ko zna ko i ko zna na koji nacin ripovao...Presnimi od nekoga originalne discove u originalnom formatu sa recimo EACopypa onda pusti sa HD-a,cheers

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moj zakljucak is cele price je da su ovi moji Dynaudio zvucnici preterano zahtevni za pokretanje .Imacu ja muke sa njimaHvala svima na odgovorima Pozdrav

Jesu zahtevni. Skoro je bila rasprava o Dynaudio zvučnicima na HiFiles forumu gde je kroz iznošenje iskustava ustanovljeno da je za izvestan model potrebno pojačalo koje je tri puta skuplje od zvučnika da bi zvučalo kako treba...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da slusao sam na malim dynaudio kutijama i savrseno je zvucalo, puna soba muzike. Na osnovu napisanog mislim da bi trebali bar pozajmiti preamp od nekog za probu. Tada kad sam slusao kod Nikomija bio je prikljucen HK825 preamp.

Moracu da pozajmim preamp od nekoga .
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...