Jump to content

Merenje zvucnika (Sax u Visnjickoj Banji)


чика-Брка

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 58
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Dodata masa...

post-44-0-23034600-1295788706_thumb.jpg

PozdraV

Da li si nekada posumnjao u testiranje sa dodatom masom? U smislu da treba probati razne varijante/veličine dodate mase, obratiti pažnju da li je vrlo dobro pričvešćena, a onda uraditi i par testiranja sa testom zapremine. Uporediti sve to, pa izvući neke zaključke. Treba imati u vidu da se sa različitim dodatim masama dobijaju različiti rezultati. Izabrati šta je relevantno. Tu može da pomogne 2-3 testa zapremine, da bi se metodologija ustanovila. Takođe treba imati u vidu da je membrana različito opterećena po dva osnova: jedan je to kolika je zapremina kutije u kojoj će raditi, a ta kutija sadrži vazduh koji ima svoju težinu i ponaša se kao opruga, a drugi aspekt je promena T/S parametara dinamički, tj. manje ili više se menjau (zavisi od jedinice) u zavisnosti od jačine signala sa kojim se meri, tj. snage koja se provlači kroz jedinicu i zavisno hoda membrane.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

merenje zvucnika i sav kalambur oko toga je bio na drugarskoj bazi.dugo vremena posedujem istocno nemacke fullrange, pa ko veli daih izmerim, da bi mogao da se igram malo sa eventualnim kabinetima.sipi kaze da onaj fullrange od 104dB ima veliki shout. pa ? svi imaju. nije obavezno da se svima dopada zvuk fullrange zvucnika. ja sam ljubitelj fullrange zvucnika pa ipak ne bih kupio one sto ih je Mika pronasao. em sto su mnogoskupi, skuplji su od Lowther-a, pa cak i od AER-a koji je zakon za fullrange,em se preporucuje papirni visokotonac - apsurd. licno mislim da su sranje.za Bokija, koji misli da ne postoje zvucnici (fullrange) od 104dB i vise, neka odena sajt AER-a pa vidi. a ako i dalje ne veruje, ili ne poveruje, neka, nije obavezno.samo kazem da postoje, a po mom misljenju su stvarno najbolji od fulrange-a.http://www.aer-loudspeakers.com/html/aer_english.html :cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

za Bokija, koji misli da ne postoje zvucnici (fullrange) od 104dB i vise, neka ode

na sajt AER-a pa vidi. a ako i dalje ne veruje, ili ne poveruje, neka, nije obavezno.

samo kazem da postoje, a po mom misljenju su stvarno najbolji od fulrange-a.

http://www.aer-louds...er_english.html

:cheers:

Ja ne mislim, ja znam.

Details MD 2

This loudspeaker is the favourite drive unit for constructions (enclosures) like the audiovector or the Carfrae-Horn. It can also be used in our acoustic or in the the oris 150.

Listening to the AER MD 2 a very well balanced and lovely mid range is spreaded accompanied by a very brilliant soft and mild high and ultrahigh range.

Far beyond into the supersonic music is getting a plastic stature as if you could touch the single tones. Adding a powerful subwoofer system music listening is getting a impressing experience. The MD 2 fascinates you with its very full and warm sound and an explosive dynamic a good resolution and wealth of detail.

20 Hz - 21.000 Hz +/- 2,5 dB

20 - 80.000 Hz

104 dB / 1 W / 1 m

100 W nom. / 300 W mus.

16 Ohm

12,8 Ohm

38,1 Hz

4,5246

0,2631

0,2486

81,4164 Liter

2,05 Tesla

395.000 Maxwell

20,2 cm x 20,2 cm

7,5 cm

14,0 cm x 15,2 cm

7,0 mm

19,0 cm

4,7 kg

Ovo je smejurija. Ne bi ih ni razmatrao kao ozbiljnu firmu, kada toliko lažu za efikasnost.

SPL= 51,85+10*log(Fs*Fs*Fs*Vas/Qes)=94,2 dB. Ljudi su se "zabunili" za 10 dB. Sitnica. Neka za početak krenu malo da proučavaju Lowther jedinice, umesto što pišu nebuloze po sajtu i kače debilne dijagrame gde je freq. odziv prikazan u razmeri gde je 10 dB amplitude visine 2 mm, pa sve izgleda ravno. A odziv 20-20.000 Hz +/- 2.5 dB ne znam da li uopšte komentarisati. Krajnje neozbiljno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

no da su slagali i za 10db ovaj zvucnih mora da ima 110db :Viannen_loungelizard:

Yeah, right! Fizika kaže da može da se dobije tolika efikasnost sa 1W, ali samo u vakuumu, u bestežinskom stanju, i ako se sa leve i desne strane kutije nalazi po jedna potpuno okrugla kokoška. :buehehe:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Al' su bar posteni u zakljucku:"...nesto izmedju dzinovskog tranzistorskog radija i malog razglasa..."

Are Rehdeko loudspeakers made in south-east France, or do they originate from another planet? Barring a box and a moving-coil drive unit, they have virtually nothing in common with anything else out there in hi-fi land today. However, students of hi-fi and speaker archaeology might notice similarities to technology of the '40s and '50s.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Boki, ja ne dobacim tako daleko...

Nisam posumnjao u test sa dod. masom. Pokusavam da ispostujem predlog da Fadd bude niza od Fs

za 1.25x (ili malo jace). Tegovi su "BluTack" forme ili novcici lepljeni istim BT.

Struja podesiva do 3.5mA, a soft. mi nudi unos aktuelnih vrednosti temperature, vlage, atm.pritiska.

Skoro sam merio EV : sa add mass Vas=165lit ; na closed (70lit) kutiji Vas=115lit...

Izracunati SPL se razlikovao za 1-2dB. Meni to nije veliko ... mozda gresim.

Imam utisak da nas skretnice mnogo vise unesrecuju, ili zelja za niskim tuniranjem kutije...

PozdraV

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

i za fullrange, i za obicne zvucnike vazi da do sada nijedna fabrika nijedala tacne parametre, to jest svi, ama bas SVI lazu. pa sad, neko manje,a neko vise. a sto se tice AER-a, tvrdim da je on ubedljivo najbolji. boljije od Lowther-a kudikamo. e sad, ovi novi Lowther-i nemaju veze sarealnoscu, stari su zakon (oni ruzni, sa kockastom korpom) kao naprimer P6M. slusao sam ga kod jednog clana foruma, i stvarno sviraza sve pare koliko kosta. a naci ga - samo uz pomoc magije.boki, ti znas, ali ne znam sta. to sto si rekao za AER govori koliko znas.nema veze sa mozgom. bolje se ne petljaj u nesto van tvog domena,drugarski savet - nema ljutis. kad ja budem ovde na nasem dragomforumu prosipao nebuloze, ispravi me, edukuj a i sire. :cheers::cheers::cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

da ?

hahah, izgleda da si se ti saxy malo vise uzjapurio..to je bila cikavica na sipijev post koji sam kvotovao povod njegove aluzije na zvucnike 40-50ih godina koriscenih radi upozorenja gradjanstva...inace povodom merenja.....Dobri g Vladac je merio moje Ev 12 TRXB...jako sam mu zahvalan na gostoprimstvu, na prijateljskoj pomoci, na tome sto je zaista ispao fer...nameravao sam da kasnije, posto skockam kutije izrazim ovu zahvalnost, ali cu to sada uraditi..elem..medjutim, par stavri koje su nam se pprilikom merenja desile su me bacila u veliki zbun, sto nije bilo tesko, jer sam totalni duduk, kao sto sam vise puta ranije napominjao..ticalo se same ispravnosti zvucnika (metaliziran zvuk koji je dolazio iz hornice pri reprodukciji vokala, prilikom reprodukcije muzike sa net radija..sto sa njegovim kutijama nije bio slucaj..kada smo pustili audio cd sa racunara, problem je iscezao) koju ranije par puta na kratka slusanja nisam primetio. Dakle, razlika izmedju parametara koje sam ranije nasao na netu i ovih koje smo dobili bila je dovoljna da sam bio u nedoumici oko toga prema kojim da projektujem kutije..u medjuvremenu sa m shvatio da merenja mogu da variraju i da zavise od dosta faktora (tako sam ja sebi uvrteo u glavu). Posle silnih peripetija sam zamolio jednog drugog kolegu sa foruma, koji je takodje vican merenjima i dobio nesto drugacije rezultate. Mogu sve to ovde da okacim, ako je kome od interesa. Ne bih zeleo da se g Vladac nadje uvredjenim niti da zameri, jer je na prvom mestu moje neznanje to koje me je dovelo do suda da nije zgoreg da uradim ponovno merenje, radi tacnijeg uvida u karakteristike zvucnika, naravno sa drugacijom mernom opremom.a taman sam resio da ne zucnem nista o svojim zvucnicima dok ih ne napravim, jer mi se smucilo da nagadjam kako na najbolji nacin da ih skutijam.. :sarcastic_hand:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

hahah, izgleda da si se ti saxy malo vise uzjapurio..to je bila cikavica na sipijev post koji sam kvotovao povod njegove aluzije na zvucnike 40-50ih godina koriscenih radi upozorenja gradjanstva...

ah.potpuno si u pravu. a zvucnike iz 40-50ih godina ne treba komentarisati, niti zvuk, niti sta.pravili su se kako su se pravili. moje na primer su radile zene u maramama i za malugresku je sledovao gulag ili sibir.a sipiju - svaka cast. kao solid state zmaja, ga veomacenim. ako nekada predjem sa tube na solid state, bice moj guru, ali stvarno.gaggia & sipi :cheers::drinks:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

hahah, izgleda da si se ti saxy malo vise uzjapurio..to je bila cikavica na sipijev post koji sam kvotovao povod njegove aluzije na zvucnike 40-50ih godina koriscenih radi upozorenja gradjanstva...inace povodom merenja.....Dobri g Vladac je merio moje Ev 12 TRXB...jako sam mu zahvalan na gostoprimstvu, na prijateljskoj pomoci, na tome sto je zaista ispao fer...nameravao sam da kasnije, posto skockam kutije izrazim ovu zahvalnost, ali cu to sada uraditi..elem..medjutim, par stavri koje su nam se pprilikom merenja desile su me bacila u veliki zbun, sto nije bilo tesko, jer sam totalni duduk, kao sto sam vise puta ranije napominjao..ticalo se same ispravnosti zvucnika (metaliziran zvuk koji je dolazio iz hornice pri reprodukciji vokala, prilikom reprodukcije muzike sa net radija..sto sa njegovim kutijama nije bio slucaj..kada smo pustili audio cd sa racunara, problem je iscezao) koju ranije par puta na kratka slusanja nisam primetio. Dakle, razlika izmedju parametara koje sam ranije nasao na netu i ovih koje smo dobili bila je dovoljna da sam bio u nedoumici oko toga prema kojim da projektujem kutije..u medjuvremenu sa m shvatio da merenja mogu da variraju i da zavise od dosta faktora (tako sam ja sebi uvrteo u glavu). Posle silnih peripetija sam zamolio jednog drugog kolegu sa foruma, koji je takodje vican merenjima i dobio nesto drugacije rezultate. Mogu sve to ovde da okacim, ako je kome od interesa. Ne bih zeleo da se g Vladac nadje uvredjenim niti da zameri, jer je na prvom mestu moje neznanje to koje me je dovelo do suda da nije zgoreg da uradim ponovno merenje, radi tacnijeg uvida u karakteristike zvucnika, naravno sa drugacijom mernom opremom.

sunac mu kalaisan ! bem ti sto sam izlapeo (godine). pa ti si taj sto ima Ev 12 TRXB. vlada te je spomenuo,ali sam ja potpuno izlapeo. bas bi voleo da cujem te tvoje babaroge od EV. gledao sam po netu, i svudasam nailazio da su uzasno dobri. ja se inace lozim na EV Wolverine, ali to su samo moji pusti snovi. :cheers:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...