Jump to content

Upgrade CD transporta Audiomeca Mephisto


pooya

Preporučeni Komentari

Koja je razlika izmedju njega i Tentlabovog?

Pogledaj ceo post:http://www.diyaudio.com/forums/showthread.php?postid=1193001i posebno ovo:http://www.diyaudio.com/forums/showthread.php?postid=1187329#post1187329http://www.diyaudio.com/forums/showthread.php?postid=1193001#post1193001:to_become_senile:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 141
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Samo opusteno, ta nisi ti valjda ovde jedini?!?

Nije :to_become_senile: Kad bi angažovao deset majstora, dao im isti projektni zadatak, isti alat i delove, dobio bi deset različitih rešenja :sarcastic_hand: Ja mogu samo da ti kažem šta bih (ću) ja uradio. Ti moraš da odlućiš do kojeg nivoa hoćeš da poboljšavaš transport. Ja bih kompletno napajanje zamenio kvalitetnijim. Njegov originalni trafo je nedovoljan da kvalitetno snabde sve potrošače. Znači treba ti dodatni trafo za nekoliko +5V izvoda. 2-3 +5V regulatora. Jedan ubodeš u ploču, drugi za clock, treći za potrošače koje hoćeš posebno da napajaš. Koliko sam uspeo da povatam najviše se dobija razdvajanjem napajanja za bitnije potrošače. SAA7310 Digital decoder je jedan od njih.Danas sam poručio 50 kom BYV27 dioda i zameniću sve diode u napajanju. Originalne elektrolite bih zamenio kvalitetnijim istog kapaciteta.Ako ideš na super regulatore, onda sve one od 33µF možeš da zameniš manjim vrednostima (10µF).Impuls je stručnjak koji tip gde ide. :rofl: Clock si već izabrao.Sve ovo je po malo napamet bez SM-a. Neko drugi će ti predložiti nešto drugo, ti izvagaj pa odluči.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Njegov originalni trafo je nedovoljan da kvalitetno snabde sve potrošače. Znači treba ti dodatni trafo za nekoliko +5V izvoda. 2-3 +5V regulatora. Jedan ubodeš u ploču, drugi za clock, treći za potrošače koje hoćeš posebno da napajaš. Koliko sam uspeo da povatam najviše se dobija razdvajanjem napajanja za bitnije potrošače. SAA7310 Digital decoder je jedan od njih.Danas sam poručio 50 kom BYV27 dioda i zameniću sve diode u napajanju. Originalne elektrolite bih zamenio kvalitetnijim istog kapaciteta.Ako ideš na super regulatore, onda sve one od 33µF možeš da zameniš manjim vrednostima (10µF).Impuls je stručnjak koji tip gde ide. :to_become_senile: Clock si već izabrao.Sve ovo je po malo napamet bez SM-a. Neko drugi će ti predložiti nešto drugo, ti izvagaj pa odluči.

Originalni trafo i nije tako mali, izmericu dimenzije sutra. No nije problem ugraditi jos jedan za +5V granu. Klok kupujem sa pripadajucim napajanjem. Jel ti je razdvajanje napajanja ideja od Fikusa? Kazes dodatni trafo za nekoliko +5V izvoda. A zar nije jedan sekundar dovoljan? Za svaki regulator po jedan sekundar, jel? A sto?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Originalni trafo i nije tako mali, izmericu dimenzije sutra. No nije problem ugraditi jos jedan za +5V granu. Klok kupujem sa pripadajucim napajanjem. Jel ti je razdvajanje napajanja ideja od Fikusa? Kazes dodatni trafo za nekoliko +5V izvoda. A zar nije jedan sekundar dovoljan? Za svaki regulator po jedan sekundar, jel? A sto?

Iz tih +5V se napaja ceo uređaj. Borko je izmerio približno 400mA. Od toga skoro 200mA otpada na SAA7220 digital filterkoji tvoj transport nema. Ideja je da se razdvoje potrošači koji direktno učestvuju u procesiranju signala, od ostatka.Tu je i display koji bolje da ne dotičemo šta on generiše. Sigurno ne želiš da budu na istim granama napajanja.Fikus je čini mi se uradio isto to. Dodatni trafo sa pripadajućim napajanjem svakako, broj izvoda ćeš već definisati. Možda u međuvremenu smisliš još nešto, pa izvod viška ne škodi. :to_become_senile:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Iz tih +5V se napaja ceo uređaj. Borko je izmerio približno 400mA. Od toga skoro 200mA otpada na SAA7220 digital filterkoji tvoj transport nema. Ideja je da se razdvoje potrošači koji direktno učestvuju u procesiranju signala, od ostatka.Tu je i display koji bolje da ne dotičemo šta on generiše. Sigurno ne želiš da budu na istim granama napajanja.Fikus je čini mi se uradio isto to. Dodatni trafo sa pripadajućim napajanjem svakako, broj izvoda ćeš već definisati. Možda u međuvremenu smisliš još nešto, pa izvod viška ne škodi. :to_become_senile:

Da, jasno. Samo steta za trafo, opste nije los. Uzgred, za display idu jos neki naponi, ne samo +5V jer postoji i jedan L7815. Plocica napajanja je u tom delu nesto budzena, jos nisam provalio koji se sve naponi isporucuju za display.A sta je sa onih +/-9V koje generisu LM317/337? Jel i za to treba poseban trafo, ili je dovoljno da LM-ove zamenim nekim od predlozenih super regulaora.Dalje, servo plocu jos nisam skinuo, mogo je nezgodna za skidanje i ne bih je dirao ako ne moram. Jel se i na njoj radi zamena kondova i dovodjenje externog napajanja?Za fikusa si u pravu stim sto je on kod Mephista ostavio postojeci trafo u funkciji a najvaznijim potrosacima dodao extra napajanje/trafo. Kod Philipsa CD940 je pak i fabricki trafo izbacio.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pooyo nisam ispratio bas detaljno, sta napaja drajvere za socivo. Oni obicno rade na +/-10V pa je mozda tih +/-9 za njih. Pogledacu kasnije detaljno fikusa pa cemo pokusati rastumaciti.Da li znas koje je kolo za servo?

Ne znam, nisam skidao servo plocu ali kako se radi o CDM 9/44 transportu mora da se radi o standardnom Philipsovoj servo elektronici. Na ploci dekodera postoje:0372DP1G (1.0 A Output Current, Dual Power Operational Amplifiers) iJRC4560D (dual OP, na njega ide definitivno +/-9V).Jel da skidam servo plocu, a? Joj, pa gde bas nju... :to_become_senile:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za fikusa si u pravu stim sto je on kod Mephista ostavio postojeci trafo u funkciji a najvaznijim potrosacima dodao extra napajanje/trafo. Kod Philipsa CD940 je pak i fabricki trafo izbacio.

Nisam ni ja mislio da skidaš stari trafo, već poboljšaš postojeće napajanje i dodaš (razdvojiš) zasebno napajanje zapotrošače koji su direktno odgovorni za procesiranje signala.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam ni ja mislio da skidaš stari trafo, već poboljšaš postojeće napajanje i dodaš (razdvojiš) zasebno napajanje zapotrošače koji su direktno odgovorni za procesiranje signala.

Svakako. E sad, jel tim dodatnim napajanjem napajam i ploce dekodera i servo sklopa ili samo najvaznije portosace na njima sa same ploce sa postojecim, poboljsanim napajanjem?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Svakako. E sad, jel tim dodatnim napajanjem napajam i ploce dekodera i servo sklopa ili samo najvaznije portosace na njima sa same ploce sa postojecim, poboljsanim napajanjem?

Ne pločice, samo potrošače. Imaš ilustraciju na Fikusovom sajtu.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne pločice, samo potrošače. Imaš ilustraciju na Fikusovom sajtu.

Znam da je kod Fikusa tako nego ne zna ni on sve a i ti si u jednom od prethodnih postova napisao:

Znači treba ti dodatni trafo za nekoliko +5V izvoda. 2-3 +5V regulatora. Jedan ubodeš u ploču, drugi za clock,

treći za potrošače koje hoćeš posebno da napajaš.

i

Ideja je da se razdvoje potrošači koji direktno učestvuju u procesiranju signala, od ostatka.

Tu je i display koji bolje da ne dotičemo šta on generiše

pa sam posmislio da postojeci trafo ostaje samo za display i +/-9V granu. A sto da ne, kosta me samo jedan regilator vise.

Nego bez obzira na to, da display odvojimo nekom prigusnicama?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Popodne cu proveriti neke Philipsove seme ali mislim da je OP za tracking i focus. Trebalo bi da posle njega ide na spoj dva npn i pnp tranzistora a srednja tacka emitera prema tracking i focus namotaju. Proveri koji su naponi na kolektorima tih tranzistora. Obicno oni idu na neregulisano napajanje ali ako su nakaceni na +/-9V onda svakako treba pojacati ti nalajanje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pooyo nisam ispratio bas detaljno, sta napaja drajvere za socivo. Oni obicno rade na +/-10V pa je mozda tih +/-9 za njih. Pogledacu kasnije detaljno fikusa pa cemo pokusati rastumaciti.Da li znas koje je kolo za servo?

Evo seme servo sklopa za Philps CD940 koji ima CDM9/44 i identicna je Mephistovoj:post-234-125067251945_thumb.jpgSkinuo sam plocu servo sklopa. Na njoj se nalaze samo TCA0372DP2 i TDA8808T dok se TDA8809 nalazi na ploci dekodera.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Proverio sam - sema je ista kao u Mephistu, cak su i oznake elemenata na plocama identicne! E sad mi dojde da prodam Mephista i da si kupim jedan Philips CD940/950. :to_become_senile: No merak nema cenu... :sarcastic_hand: Nego, jel ima neko da mi posalje service manual za gore pomenute Philipse. Ovaj koji ja imam nije bas najcitkiji.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pooya,samo malo upozorenje. Taj plejer kada sredis mozes zaboraviti na kasniju prodaju- znaci ostaje ti dok god ga ne bacis iu kantu ili prodas ispod svake cene.

To je na zalost sudbina skoro svakog "budzenog" uredjaja, ali i auta i... Doduse, Mephista sam platio nesto manje nego sto ide na eBay. Prakticno, novac ulozen u upgrade je bacen kad je finansijki aspekt u pitanju. Ali taj Mephisto tako prokleto dobro izgleda...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Upotreba filtera u audio uređajima je mač sa dve oštrice. Može da popravi (eliminiše smetnje iz mreže), a može i da pokvari (ubije dinamiku...). Ima filtera koji su posebno projektovani za audio. Možda je bolje da staviš običnu, a igru sa filterima tipa Dezorel ostaviš kao opciju. Uvek možeš da kupiš eksterni filter sa nekoliko utičnica.Ja ih ne trošim, probao jesam ali nisam uspeo da ubedim sebe da sam čuo neko poboljšanje. Možda imam dobru struju,a možda su mi sprave projektovane tako da im potencijalne smetnje iz mreže ne smetaju.Možda neko drugi ima drugačije iskustvo. Mišljenja su podeljena. :to_become_senile:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Upotreba filtera u audio uređajima je mač sa dve oštrice. Može da popravi (eliminiše smetnje iz mreže), a može i da pokvari (ubije dinamiku...). Ima filtera koji su posebno projektovani za audio. Možda je bolje da staviš običnu, a igru sa filterima tipa Dezorel ostaviš kao opciju. Uvek možeš da kupiš eksterni filter sa nekoliko utičnica.Ja ih ne trošim, probao jesam ali nisam uspeo da ubedim sebe da sam čuo neko poboljšanje. Možda imam dobru struju,a možda su mi sprave projektovane tako da im potencijalne smetnje iz mreže ne smetaju.Možda neko drugi ima drugačije iskustvo. Mišljenja su podeljena. :to_become_senile:

Imao sam Belkinov kondicioner a pre nekoliko nedelja sam narucio Isotek Mira (za video) i Orion (za audio), za koju sedmicu treba da ih dobijem te pretpostavljam da kod mene nece biti problema sa strujom. Nego reko', kad vec radim full grade up neka to onda zaista i bude.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imao sam Belkinov kondicioner a pre nekoliko nedelja sam narucio Isotek Mira (za video) i Orion (za audio), za koju sedmicu treba da ih dobijem te pretpostavljam da kod mene nece biti problema sa strujom. Nego reko', kad vec radim full grade up neka to onda zaista i bude.

:to_become_senile: Nemoj filter na filter. Ako već imaš eksterne filtere, kupi tu lepu IEC utičnicu i uživaj.I tako radiš upgrade napajanja, pa je pitanje da li će filter imati ikakav uticaj.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...