Jump to content

DIY linear tonearm


stein

Preporučeni Komentari

preliminarna verzija - veoma gruba, sa 4 ležaja (624), protivtegom i zvučnicom  gura nekih 37 grama. puče mi jedna žičica od zvučnice pa ne mogu ovako da probam - prvo krpljenje :(

ipak, deluje mi kao da bi ovo moglo da bude dobro, makar sa aspekta ne-zapinjanja...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 383
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

...odnosno... da radijus cevi i radijus zaobljenja ivice ležaja budu tangencijalni... Ovako se (doduše samo teoretski) smanjuje površina trenja između samog ležaja i površine cevke što u neku ruku i nije dobro, ali nije ni loše. Loše bi bilo kada bi dva ležaja koji su na istoj osi bila toliko razmaknuta da taru stranicama po osovini... Najbolje bi bilo, jašta, da mehaničkog trenja uopšte nema - dakle, ili da ručica pliva u nekom fluidu ili da lebdi na vazdušnom jastuku. Pošto je meni jedan i jedini zadatak koji sam pred sebe postavio da nađem rešenje koje omogućava izvedbu sa čisto mehaničkim elementima - bez upotrebe pumpi, generatora i slično, probaću sve što meni ili nekom drugom padne na pamet - sve dok je to u ovim (kućnim) uslovima izvodljivo. Krećem uvek od najjednostavnijih rešenja. Ovo spada u jednostavna rešenja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nakon što sam još jednom - ovaj put pažljivo pročitao temu, našao sam u čemu je veoma verovatno fazon sa ručicom koja se oslanja sa 4 ležaja na staklenu cev - nosač tj noseći deo od klirita na sebi ima dve osovinice (šipkice/vijci) a na njima dve mesingane cevčice a na njih navučene ležaje kojima je bočni posmak limitiran samo sa spoljašnje strane - između ležajeva limit predstavlja staklena cev tj vođica a te mesingane cevčice su manjeg prečnika od unutrašnjeg prečnika ležajeva pa se ležajevi slobodno vrte na tim mesinganim cevčicama i pride što se jel', svaki pojedinačni ležaj okreće tako kako je i zamišljeno da radi - dakle - srednji delovi ležajeva nisu fiksirani, zaglavljeni, pritegnuti i verovatno da taj dodatni modus kretnje umanjuje zbirni otpor u kretanju celog sklopa.

Juče sam kupio nekoliko novih 684 (4x9x4) ali ne ZZ već 2RS pa je bilo lakše povaditi zaptivke tj poklopce (inače prilično zeznuta stvar sa tako malim ležajevima) - isprao ih u medicinskom benzinu i stavio na stranu sve dok se ne bude sve pripremilo - da ih ne bih kontaminirao opiljcima i drugom đubreštinom koja se stvara u procesu bušenja brušenja itd...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

795 a ne 295?

B 295 kako je i napisao prodavac na KP.

Pojasnjenje - http://www.vinylengine.com/turntable_forum/viewtopic.php?t=31076

Citiram :

"Rand price stickers. The H9, B295, B795 are all the same turntable, just in a different skin, with marginally different control logic."

 

Btw, od ova 3 gramofona ponudjena Ariston je ubedljivo najinteresantniji.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

B 295 kako je i napisao prodavac na KP.

Pojasnjenje - http://www.vinylengine.com/turntable_forum/viewtopic.php?t=31076

Citiram :

"Rand price stickers. The H9, B295, B795 are all the same turntable, just in a different skin, with marginally different control logic."

 

Btw, od ova 3 gramofona ponudjena Ariston je ubedljivo najinteresantniji.

Hvala. (Po)malo sam za(h)rđao...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...
  • 2 nedelje kasnije...

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...