Jump to content

Napajanje 5V/2A


neskor

Preporučeni Komentari

  • 9 months later...
  • Odgovora 18
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Pravili grupno na onom drugom forumu svojevremeno napajanje za Squeezebox.

Ako se ne varam na kraju je rađeno po ovoj pločki.

Na žalost nemam samu pločicu, samo sam ovo sačuvao, ali nije komplikovano.

Sačuvao i raspravu o delovima u txt fajl.

- diode D1, D2, D3, D4... neke fast recovery diode brze od 25-35 ns

- elektrolit C1... 10000 uF/25V, preporuka je Panasonic FC serija

- elektrolit C2... 4700 uF/16V, preporuka je Panasonic FC serija

- elektrolit C3... 4700 uF/16, preporuka Panasonic FC serija

- elektrolit C5... 100uF 16-35V, preporuka Rubycon ZL / ZA ili Panasonic FC serija 

- otpornik R1... izmedu 0.47 i 1 ohm, snage 5 W, keramicki zicni

C4 i C6 mogu bit 0.22-0,47uF, nije kriticno može wima MKS, samo pripazit da odgovaraju dimenzije i raster.

Diode D1-D4 su na kraju bile BYW29.

Ja pravio sebi ali imam PCB u AutoCAD-u, hebi ga, tad nisam umeo još ove mudrijaške programe. Ako treba mogu da napravim PDF pa da metnem. Nije baš reprezentativan al je džabe  :drinks:

post-53-047984700 1275592741_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 4 months later...

Da li neko od kolega forumasa ima neku lepu semu (a jos bolje i PCB :P ) za izradu linearnog regulisanog ispravljaca na +5V/2A?

Pretpostavljam da si do sada već završio ovu priču sa napajanjem, pa me zanima da li SB Touch pruža čujno bolje rezultate u odnosu na fabričko.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Sinak, khm khm, nece ti to raditi, znas nece, Boga mi nece!Dakle stari stos kojim se studenti obaraju na ispitu je da li udvajanje tranzistora daje duplu nazivnu struju. Dakle, ovo nemojte primenjivati nigde jer pri dinamickom opterecenju, regulatori se razlicito ponasaju (nema ih dva ista 100%) te ce jedan (onaj brzi) da preuzme vecinu struje i time prouzrokuje sopstveno paljenje, a potom ce i drugi da da svoj doprinos opstoj paljevini. Zato se i stavljaju oni otpornici u emitor, ne bi li se ujednacile struje i sprecilo pregorevanje udvojenih tranzistora. Sve u svemu ne preporucuje se resenje da se paralelno vezuju regulatori, nego se gore dodaje snazni PNP tranzistor radi povecanja struje i to preko otpornika koji lezi izmedju emitora i baze, a kroz koji tece struja prema regulatoru, koji se preracuna da otvori tranzistor na 80% nazivne struje regulatora. 

post-19-0-47753500-1289555481_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ako je šiljenje patke u pitanju, ne frizira se fiksni tropinac koji iovako ima rastur izlaznog napona(ko je ikad dobio 5,0 volti?? meri li ko?)nego se stavi adekvatni podesivi evo malo od kelca koječega za poređenje:fiksni:LM323K-05 VOLTREG 5V, 3A, POSITIVE, TO-3 566,04 dinpromenljivi: LM338K ADJUSTABLE,1.2-32V, 5A, 4%, TO-3 764,64 din LM350K ADJUSTABLE,1.2-32V, 3A, 4%, POSITIVE, TO-3 780,85 dini favorit:LM338T ADJUSTABLE, 1.2-32V, 5A, TO-220AB 191,94 din

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Siljenje ili ne... ali princip je bitan, sve ostalo su nijanse. Sto se mene tice najbolje bi bilo uzeti regulator za 3A i turiti ga na ladnjak, a ne zajebavati se sa ekstenzijom regulatora...Ono sto nacrtah je samo principijelna sema ne bi li se neko izobrazovao kako se povecava strujni kapacitet regulatora, a za siljenje patka nemam potrebu ni najmanje!Apropos miljenika, meni su miljenici low drop regulatori, iz gomile razloga... recimo LT1573 i slicni LT-ovi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mnogo je voda proteklo i jos ce dok se neke stvari ne iskristalisu.Tako je isto bilo prica za dve lampe u SE izlazu u paraleli pa to nije profesionalno,te uparivanje,te jedna ovako pa onako itd...ja sam koristio cesto ovaj nacin kada mi je trebala na brzinu za nesto minorno i gle cuda to je radilo bez problema,naravno,stavis na veci hladnjak,dva,tri komada i udri....Sam proces koji se odvija u kolu je malo slozeniji i neka ostane tako...Evo i jos neka aplikacija.U moje vreme je korni grupa bila prava grupa i imala je mnogo hitova.jadan od njih je bio i sa nekom babom..

post-468-0-11927400-1289587716_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dakle Dunavko, verovatno ti aplikacija nije imala impulsno opterecenje, tako da nije bilo naglih promena struje. Ovako vezani regulatori u paraleli su izuzetno osetljivi na impulsno opterecenje. Ipak bih ja preporucio dodavanje tranzistora, ili jos bolje kupovinu snaznijeg regulatora. Inace paralela tranzistora se koristi ali uvek idu emiterski otpori.A ovo sa Korni grupom, cu shvatiti kao salu mada nisam video smajli! 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

tacno,moja aplikacija nije imala bas neko impulsno opterecenje,mada je to sirok pojam - to impulsno opterecenje.Sve je relativno,tako da si ti generalno u pravu i ja nisam bas pogresio.verovatno je zato Pasic bio veliki politicar i zamisli da se,hipoteticki,bavio audio elektronikom on bi bio u stanju da ubedi siroke narodne mase kako su pojacala sa poluprovodnicima bolja od cevnih.kod one tvoje prve aplikacije one diode,diode..A i oni otpornici,otpornici...pozdrav

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...on bi bio u stanju da ubedi siroke narodne mase kako su pojacala sa poluprovodnicima bolja od cevnih....

Ne treba tu Pasicev talenat... Dovoljno je nauciti kako komponente u sustini funkcionisu, malo se potruditi prilikom projektovanja i onda to moze svako... ;)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

i pikaso je koristio boje koje se kupuju u svakoj radnji i sav ostali materijal koji je on koristio bio je svakom dostupan i verovatno slican utrosak energije prilikom mrdanja ruku i ja i on trosimo ali on ne moze sto mogu ja.to je zakljucak,na balkanu,naravno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...