Jump to content

passsivne componente


obrad

Preporučeni Komentari

Da li se osim pojačala i predpojačala zabavljate u hi-fi tehnici sa equalizacijom & compressovanjem,poželjne šeme...odgovore dati....................................sad! :lightbulb:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 43
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Aktivni članovi u ovoj temi

Kako ne Steine? Jel' ustanovljeno da se vrstom kabla vrsi ekvilizacija - bakar pojacava basove, srebro visoke, zejtin u kablu dampira nesto, teflon dihtuje zvucnu sliku, pertla oko kabla daje prozracnost ili kako vec... Kompresija se valjda dobija kad se kabl jako stegne... :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kako ne Steine? Jel' ustanovljeno da se vrstom kabla vrsi ekvilizacija - bakar pojacava basove, srebro visoke, zejtin u kablu dampira nesto, teflon dihtuje zvucnu sliku, pertla oko kabla daje prozracnost ili kako vec... Kompresija se valjda dobija kad se kabl jako stegne... :buehehe:

Ne. Ja ne. Meni drot-drot, kabel-kabel, ako provodi, radi, a ako ne, ne radi. Zvučničkih kablova ima dve vrste: dobri i tanki. Sve ostalo je "engleski zvuk"... Fina magla umotana u paučinu.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kompresija ne, loudness filter da, muzika se sluša i tiho, zna se kakva je kriva osetljivosti ušiju.......Sve što se ubacuje na put signala od izvora do pojačala vrši svojevrsno ispravljanje nesavršenosti u pojačalu, zvučnicima ili sinergiji izmedju istih.Dodatno komplikuju stvar naše sobe, sobice, koje su sve samo ne akustički obradjene...Evo jednog mišljenja o tome:http://www.high-endaudio.com/RC-Linestages.htmlIspada da se glavna priča odvija na relaciji power amp > zvučnici.Kako objasniti situaciju da imamo sjajan amp, fine zvučnike, dobre gajtane kojima su vezani, pa opet ne svira?O tome su čitave knjige napisane, masa diskusija na netu.Nadam se da ovaj drugi deo nije bio off.. bar ne mnogo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

zakljucak - tanki su najbolji

E znas kakvu sam Cul zicu nabavio - 0.09mm iz kalema zvonceta prastaraog iskrinog telefona (trebalo mi za izvlacenje signala sa SSOP chip-a). Odma' sam pomislio da odmotam koji metar Zenu za zvucnike - aj' bas cu da ti spakujem sa JFET-ovima kad ne nadjes svoje ;)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kad god se potegne priča o kablovima protivnici odnekud izvuku nekakav Cat ili telefonac tvrdeći da je to kraj svijeta. Zar nije i taj stav potvrda da se nešto događa kod izbora žice?Nisam kabel fetišist i mislim da su cijene razvikanih žica degutantne, nego sam stvarno PONEKAD čuo da druga žica MALO promijeni zvuk. Naravno, te razlike nisu niti blizu opisima koje možete ćuti od raznih kabel manijaka.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Eto Zero, ti se trudis da budes objektivan, da ne podlegnes fetishu ili placebo efektu - napravi recimo eksperiment u kome ces slusati isti sistem i isti muzicki sadrzaj u danima kada atmosferski pritisak odstupa 10mBara od normale za tvoje podrucje i kazi nam kako se ta promena odrazava na akusticku percepciju. Zatim zameni kablove i proceni koja promena je jasnije uocljiva.Necu da iznosim svoja zapazanja da ne bih uticao na objektivnost rezultata.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naravno da nemam namjeru tražiti barometar i voditi meteorološki dnevnik. Istina je da mi moj vlastiti setup ne zvuči uvijek isto - ili sam ja drugačije raspoložen ili stvarno utječe tlak zraka na elektrone? Ne znam!Što se objektivnosti tiče - ma, nemoguće je biti 100% objektivan mada je u redu težiti tome.Puno je priče i o usviravanju komponenti (što po svojoj filozofiji nije daleko od "cable blues" fenomena) - niti danas nisam siguran je li u pitanju to što se sa vremenom naviknem na nešto ili su promjene stvarne.Kako god, budući da nisam sluhista, rjetko kad uočim bitnije promjene na prvu loptu - tek nakon dugog slušanja osjetim razliku kad vratim na staro.Još jednu zanimljivu stvar sam doživio na nagovor mog prijatelja. On je uvjeren da čak i podloga na kojoj komponenta stoji mijenja zvuk, ja ne! I tako skinem svoj player sa police i stavim ga na staklo i ja ne čujem ništa drugačije, a on čuje. Nakon što sam rekao da je meni isto on uzme daljinski i potjera pjesmu ponovo - nakon nekoliko taktova mi skrene pažnju na lagani zvuk povlačenja prsta po žici baš u toj sekundi reprodukcije.Zamjenom podloge se taj zvuk nije čuo i nakon još dvije izmjene dokazao mi je da se u jednom slučaju taj detalj čuje, a u drugom ne. E sad, koliko je meni reprodukcija bila bolja ili lošija sa ili bez te JEDVA čujne škripe je druga priča. Ja na to ionako ne obraćam pažnju - to sigurno znači da nisam audiofil :sarcastic_hand: , nego u krajnjem slučaju tek latentan slučaj glazboljubca.Dodat ću još da svake godine idem na redoviti liječnički pregled jer me firma obavezuje na to i da nemam oštećen sluh(to ne znači da je izoštren kao kod H. von Karajana), nego jednostavno ne obračam pažnju na takve stvari - razlikujem različite instrumente i mogu pratiti sviračke dionice svakog instrumenta zasebno unutar pjesme, ali ne pamtim ovakve detalje da bi ih mogao uspoređivati.Dakle, Sipi slobodno iznesi svoja zapažanja! Već sam čuo da i vlažnost zraka utječe na apsolutnu reprodukciju, pa zašto ne bi tlak zraka?Poanta je u tome da iako volim da mi setup svira po ćeifu i da je tada doživljaj neizmjerno bolji, kad sam željan muzike mogu je slušati i sa mobitela ako nema ništa bolje pri ruci.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Sipi.Lepo si, u mojoj knjizi, zapisan kao neko ko (mi) je lepo objasnio (i dokazao utjecaj i načine otklanjanja istog) impedance matching kao značajan factor u tom sport-u. Dakle, kod neusaglešenih uređaja, cable može da se čuje. Kod usaglašenih ili neosetljivih na tu vrstu utjecaja, teže, skoro teško...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

zica menja zvuk . to je definitivno - ali samo tamo gde ostali parametri nisu optimizovani - mislim prvenstveno na impedanse

izuzetak je naravno paucina za zvucnicke - kad se moze staviti gledajuci strujne zahteve - meni je zvuk uvek bolji

hocu reci - gde god mozes - stavi 0.1 mm precnik

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naravno Ziko, necu tu istu pricu da pricam 100 puta svima - ko je ukapir'o ukapir'o je...Ovo sto Zen kaze za tanku zicu je validno utoliko sto on ima zaista jako specificne zvucnike, i takva, ekstremno tanka zica, mimo realnih specifikacija, sigurno nesto menja sto se da uociti... Nisam se posvetio tom fenomenu ali znam iz sopstvenog iskustva da kada dovolno snazno verujemo u nesto i culna percepcija tezi da tu veru podrzi.Zero, zracni tlak ne utice na elektrone vec na medijum kojim se prenosi zvuk - sam zrak. Eksperiment je usmeren na poredjenje intenziteta perceptivne promene izmedju dva marginalna cimbenika (kabl i zracni tlak).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Rupert Sheldrake in his book "Seven experiments that could change the world"

has stated that scientists attitude towards the experiments affect the results of

their experiments.

:hi:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...scientists attitude towards the experiments affect the results of

their experiments.

:hi:

I u to sam se uverio - imas kod hemicara x prica o tome kako odredjeni eksperiment ne uspeva iako je hipoteticka osnova izgledala zdrava i da nakon 100 neuspelih pokusaja pod istim uslovima, 105. put uspe i od tada uspeva svaki put...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sipi, zapamtio sam što si pričao o impedanciji - iz tog posta i dolazi izraz "cable blues". :good2: Što se tiče rezultata eksperimenta i očekivanja znanstvenika - čitao sam neku knjižicu koja se baš na taj fenomen osvrtala dok je autor želio dokazati da je čitav svijet oko nas - hologram!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tako je, proba nista ne kosta, i bez obzira na poreklo i prirodu promene u percepciji, ako donosi dodatno licno zadovoljstvo - opravdano je.Fizika jeste najbolji alat koji imamo u pokusaju da razumemo sustinu svih dogadjaja u pojavnom svetu, ali je fakat da smo jos uvek daleko od toga da u tome uspemo u potpunosti...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

extremno tanko je ono sto je bitno

e - to extremno tanko moze imati zeljenu kvadraturu ako je u obliku folije

0,1mm x 35mm daje 3,5qmm

itd

probati , pa komentarisati

:buehehe:

Tako nešto ima ovaj moj drugar što pati zbog svake sitnice (u sistemu koji je ugrubo Unison CD i pojačalo + Sonus Faber zvučnici) i preformulacija iz licnastog u plosnati kabel ga koštala oko 500€ za tričavih par metara, ali je dotični izgleda zadovoljan kablovima tj lisnatim trakama koji mu od pojačala vode do zvučnika... Meni je to malo puno para dati za cca 3m (2x1.5m) kabela...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...