Jump to content

Prilagodni trafo


Mentok

Preporučeni Komentari

Mogu li se za nešto pametno iskoristiti prilagodni trafoi od zvučnika?Pošto sam stavio ovu temu u podforum Tubes, naravno da me interesuje mogu li se iskoristiti kao izlazni trafoi.Problem je što nemaju srednji izvod (primar se sastoji od redno vezana 3 namotaja, ali su svi različiti), a za SE verujem da isto ne mogu da se iskoriste pošto nemaju air-gap.Premerio sam ih (sa AC na sekundaru) i odnos otpora je 1:520 kada su sekundari povezani paralelno i 1:130 kada su sekundari povezani redno, što će reći, sa paralelno povezanim sekundarima - oko 4Ohm : 2,1KOhm ili sa rednim sekundarima - oko 4Ohm : 520 OhmDimenzije paketa su 72 x 50 mm, a debljina 36mm.Da ih bacam ili da ih koristim za kiseljenje manjih količina kupusa ? :hi:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 23
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

na zalost - oni behu namenjeni striktnoj AC upotrebi - dakle bez DC kroz namotaj - sto ce reci - i da rasturis jezgro i napravis procep - onda vrlo veroovatno nemas dovoljnu induktivnost primara za koristenje sa bilo kojom cevimozes li izmerti induktivnost namotaja ovako ?za pocetak ne bis metale ni dimenizje jezgra da das , kaoni debljine zica u primaru/sekundaru

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mogli bi da jezgro ima procep.

Da ali onda bi moglo i da se premota pa da budu izlazni. Svakako bi najbolje bilo da se mogu iskoristiti ovako kako stoje, ali ako ne uvek može da se rastave i ... ostave u šupu... Dok se ne odluči šta bi se radilo. Ne bih ih bacio nikada.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Induktivnost nemam s čime da izmerim, žica je ovako odokativno oko 0.3 mm na primaru i 1 mm na sekundaru.Jezgo mi se čini da je 24mm X 36mm.Inače trafo je do te mere zaliven posvuda da mislim da bi me mlogo mrzelo da ga rasturam.Nije li za choke isto bitan air-gap ? (ne znam, stvarno pitam)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Procep i air-gap su isto. To je Sipi već spomenuo. Sedi, ne paziš na času, jedan :buehehe:

Znam da su isto nego uletela tri posta dok sam ja kucao.

Mogli bi da jezgro ima procep.

Ovaj Sipi je vidovit - odgovara na pitanja pre nego što se i postave :respect: Hvala. :hi:

Da ali onda bi moglo i da se premota pa da budu izlazni. Svakako bi najbolje bilo da se mogu iskoristiti ovako kako stoje, ali ako ne uvek može da se rastave i ... ostave u šupu... Dok se ne odluči šta bi se radilo. Ne bih ih bacio nikada.

A ko nema šupu, prvo sagradi šupu - ipak je ovo DIY forum :buehehe:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A ko nema šupu, prvo sagradi šupu - ipak je ovo DIY forum :buehehe:

Može i kutija za cipele. Oženjeni su tu u prednosti. Žene obično kupe po desetak i više pari obuće pa ih posle drže po kutijama i uglavnom ih nikada više i ne obuku. E onda se lepo nekoliko takvih kutija isprazni, i tamo se lepo ređaju važne stvari, kao što su stare lampe kondenzatori iz starih radio i TV aparata, limovi za transformatore... Nije šupa jedino mesto... Ormarići sa kutijama za cipele mogu biti čarobni kutak... :Viannen_loungelizard:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne, ne - ja u kutijama za cipele drzim cipele, eventualno full-range zvucnike. Neki drugi strucnjaci trpaju sve i svasta u kutije za cipele pa klevecu :rolleyes:Inace, za zlobnu primedbu - jos dva negativna brojanja, koja ce naravno iskijati... svastika! :Viannen_loungelizard:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mogu li se za nešto pametno iskoristiti prilagodni trafoi od zvučnika?Pošto sam stavio ovu temu u podforum Tubes, naravno da me interesuje mogu li se iskoristiti kao izlazni trafoi.Problem je što nemaju srednji izvod (primar se sastoji od redno vezana 3 namotaja, ali su svi različiti), a za SE verujem da isto ne mogu da se iskoriste pošto nemaju air-gap.Premerio sam ih (sa AC na sekundaru) i odnos otpora je 1:520 kada su sekundari povezani paralelno i 1:130 kada su sekundari povezani redno, što će reći, sa paralelno povezanim sekundarima - oko 4Ohm : 2,1KOhm ili sa rednim sekundarima - oko 4Ohm : 520 OhmDimenzije paketa su 72 x 50 mm, a debljina 36mm.Da ih bacam ili da ih koristim za kiseljenje manjih količina kupusa ? :hi:

Ako izbacis srednji primar pa vezes tacke primara 2i4 zajedno eto srednjeg izvoda za izlazni trafo PP Amp`a,Sve ovo pod uslovom da su donji i gornji primari Jednaki,Zatim pustis neki manji konstantan(50hz) AC napon kroz krajeve takvog primara pa izmeris napon na sekundaru i to ce biti prenosni odnos tog trafoa,ovako `sacometrijski`cenim da bi takav izlazni trafo dobro radio sa neke dve Power Triode u PP spoju,25-30W .Inace su ti Iskrini Trafoi uvek bili Biranog kvaliteta jezgra,za neke danasnje standarde-srednjeg kvaliteta.(Daleko su ti trafoi od poklopca Kace sa Kupusom :angry27:) Poz Svima :happy64:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Može i kutija za cipele. Oženjeni su tu u prednosti. Žene obično kupe po desetak i više pari obuće pa ih posle drže po kutijama i uglavnom ih nikada više i ne obuku. E onda se lepo nekoliko takvih kutija isprazni, i tamo se lepo ređaju važne stvari, kao što su stare lampe kondenzatori iz starih radio i TV aparata, limovi za transformatore... Nije šupa jedino mesto... Ormarići sa kutijama za cipele mogu biti čarobni kutak... :Viannen_loungelizard:

Što se tiče ovoga, ja sam imao tu sreću da je moja žena kupila duboke martine, a u toj (povelikoj) kutiji mi trenutno stoji spakovano 100-200 starih lampi :lol:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tako sam i merio odnos, ali nažalost sva tri navoja na primaru daju različite napone (na sekundaru sam imao 2.3 V a na ta tri navoja na primaru naponi su bili 16,7V , 19,7V i 15,2V.Svakako hvala :hi:

Ipak su ta jezgra sasvim upotrebljiva(odlicna) za nekakav Izlazni Trafo.Na ringlu(sporet) sa njima da lak omeksa pa rasturanje,onda kod `Viklera`zatim na sasiju Tube Amp-a.Poz :D
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ipak su ta jezgra sasvim upotrebljiva(odlicna) za nekakav Izlazni Trafo.Na ringlu(sporet) sa njima da lak omeksa pa rasturanje,onda kod `Viklera`zatim na sasiju Tube Amp-a.Poz :D

Ma, biće nešto od njih jednom, za sada ću da ih sklonim, samo sada razmišljam gde - da li da gradim šupu ili da kupim ženi nove cipele :buehehe:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma, biće nešto od njih jednom, za sada ću da ih sklonim, samo sada razmišljam gde - da li da gradim šupu ili da kupim ženi nove cipele :buehehe:

Ma dok je samo Dilema u pitanju nista ne brini(Kupuj Cipele) :D ,sta da je neka Trilema u pitanju ili....Svako Dobro i Laku Noc :hi:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

На основу димензија које си дао могу да закључим следеће-попречни пресек језгра је негде око 8,6цм^2,-тај пресек је довољан за снагу од неких 3,6 вати,-отвор за смештај намотаја би био негде око 1,2х3,7цм,од тога корисно 1х3,3.-напон на секундару би био sqrt(P*Rz)=sqrt(3.6*8)=5.3V-напон примара за рецимо 5к анодно би био sqrt(3.6*5000)=134V,-број намотаја по волту је око 26,што је за примар око 3484,-да то мотамо жицом 0.16мм у слоју стане 33/0.17=194,за цео примар треба 3484/194=17 слоја,што заузима 17х0.26=4.42мм(са изолацијом)-за секундар треба 5,3х26=137 намотаја-струја кроз секундар 0.7А са рецимо 10 слојева(5 секција у паралели) жицом 0.45мм ,-секундар заузима 10х 0.55=5,5мм-укупно 4,42+5,5=9.92ммДа закључим ови трафои се могу искористити као излазни за неки сингл снаге 3,6W са анодним оптерећењем од 5К,нешто ми се јавља EL84 у триоди.Наравно уз премотавање,такви какви јесу не могу се употребити низашта осим за шта су намењениВаздушни процеп се постиже паковањем лимова,сви Е на једну страну,папир па I лимови.За неки ПП нема места за намотати.Растављање лимова не мора увек у шпорету ,може и провлачење скалпела између лимова и куцкање чекићем по лимовима,али како ко има живаца.Прорачуни су орјентирни и не треба их буквално схватити. :cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...