Jump to content

32 vs 64 bita


stein

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 46
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Osecam li ja ovde netrpeljivost admina prema nekim clanovima?

procitaj recenicu ponovo ;

akcent je u onome - lament nad sudbinom

kakve to veze ima sa bilo kojim clanom ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nema veze, moj komentar je radije bio retoričko pitanje. Hemti sarkazam kada moram da ga objašnjavam. Više gledajte TV, osobito, epizode serije "House MD". Nema tu nikakve netrpeljivosti bilo koga prema bilo kome. I ne dirajte mi Zena moga :)Elem, apropo teme. Raspitujem se već neko vreme za dva ista hard diska, recimo, ne preterano velikog kapaciteta, ali da imaju 64MB keša, da ih pristojno vežem u RAID 0 mod, pošto o nabavci SSD još nije pristojno razmišljati ako se u sve uključi i ekonomski faktor po principu cena po GB prostora. Konačno danas nađoh diskove sa 64MB keša, naravno, nisu jeftini ali ni skupi. Ono što bih dodao je da su "najmanji trenutačno dostupni" diskovi sa 64MB keš memorije, reda veličine 1TB... Znači, ako hoćeš 64MB keša i dva harda u RAID, onda moraš da se proširiš na 2 Terabajta prostora za sistemski disk. Ajd, sad da vidim ko bi se usudio da ide na 32 bitni sistem na tolikom disku... Ustvari, možda bi i radilo... Neka, sad će ubrzo da naprave neki terabajtni softver i terabajtne memorijske module pa idemo ispočetka... :connie_nutzo:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Praksa je vec poodavno da se koristi external umrezeni RAID 0. To sto bi ti da imas i 64MB kesa to malo sutra za jevtinije modele posto je sve srazmerno kapacitetu samog HD-a. Cena? Ako znamo da sigurnost nema cenu (mada brzina ima) i da to placa neko drugi, nema dileme. Za kod kuce je vec pitanje. Nije neplativo ali da je dzabe i nije. Kucna mreza? Moze i to ali tu vec imas zanimaciju i oko servera i dodatne troskove za struju a i nakupi se tu dosta drangulija oko severa pa imas i loma koliko ne volis.Kod kompjutera je uvek pîtanje sistema tj. koncepta u kojem se koriste i za kakve aplikacije a tehnologija raste kako vec raste vremenom.Zacudio bi se ti kakav server tj. mrezu ima jedna cak i mala firma u kojoj nekoliko korisnika koriste intenzivno Solid Works kao ti ili slican software.Na kraju. NEMA GOVORA o tome da se ide unazad sto se tice dileme da li 32 ili 64 bitni sistem. Ima mnogo razloga zasto je bilo neophodno da se predje na 64 bita mada situacija nije jos uvek sto posto zrela u svim segmentima ali se radi na tome polako. I dalje masinerija radi i cedi lovu i za sta treba a i za sta ne bi moralo. Kao i uvek. I u ovoj tehnici kao i u zivotu vazi pravilo da se prvo musterije navuku na bolje i onda su spremni sa shishanje.Vreme je novac (da ne kazem zivot). Jel tako? <_<

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tako...A bogami, ne znam odakle toliko negativnih komentara na WD10EARS u RAID (mada svi od reda sa WinXP), ali za sada kod mene očigledno je ubrzanje u odnosu na dosadašnje sa jednom 500G WD drajv jedinicom. Iako je plan bio ići na dva dobrano manja diska, ovako se desilo. Imao sam malo problema da se snađem sa kreiranjem RAID polja, ali i to samo zato što nepismen ne ume da čita šta piše, a piše da su SATA 1-4 rezervisani za RAID a 5 i 6 za IDE rad. Naravno, povezavši diskove u SATA 1 i 2 a CD/DVD na konektor SATA 3, nije radilo kako treba da radi. Prebacivanjem optičkog čitača na #5, sve je proradilo. Nisam radio nikakav benčmark jer sam tek-tek poinstalirao set bazičnih drajvera i osnovni set malih softvera koje inače "selim" sa jedne na svaku sledeću konfiguraciju. Uostalom, pravi benčmark mi je kada pokrenem aplikaciju za koju znam da je zahtevna, a radi najmanje toliko brzo i stabilno koliko smatram da bi trebalo. Još nisam došao do toga, maltretiraću ovakav sistem jedno vreme, da se uverim da je stabilan, pre nego instaliram neku zahtevniju aplikaciju za koju mi je važna i stabilnost i postojanost sistema.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Praksa je vec poodavno da se koristi external umrezeni RAID 0. To sto bi ti da imas i 64MB kesa to malo sutra za jevtinije modele posto je sve srazmerno kapacitetu samog HD-a. Cena? Ako znamo da sigurnost nema cenu (mada brzina ima) i da to placa neko drugi, nema dileme. Za kod kuce je vec pitanje. Nije neplativo ali da je dzabe i nije. Kucna mreza? Moze i to ali tu vec imas zanimaciju i oko servera i dodatne troskove za struju a i nakupi se tu dosta drangulija oko severa pa imas i loma koliko ne volis.

Kod kompjutera je uvek pîtanje sistema tj. koncepta u kojem se koriste i za kakve aplikacije a tehnologija raste kako vec raste vremenom.

Zacudio bi se ti kakav server tj. mrezu ima jedna cak i mala firma u kojoj nekoliko korisnika koriste intenzivno Solid Works kao ti ili slican software.

Na kraju. NEMA GOVORA o tome da se ide unazad sto se tice dileme da li 32 ili 64 bitni sistem. Ima mnogo razloga zasto je bilo neophodno da se predje na 64 bita mada situacija nije jos uvek sto posto zrela u svim segmentima ali se radi na tome polako. I dalje masinerija radi i cedi lovu i za sta treba a i za sta ne bi moralo. Kao i uvek.

I u ovoj tehnici kao i u zivotu vazi pravilo da se prvo musterije navuku na bolje i onda su spremni sa shishanje.

Vreme je novac (da ne kazem zivot). Jel tako? <_<

.

dranix, kako treba da izgleda solidna 64 bit grafička stanica za dobar ( i još bolji ) rad Solid Worksa.

.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Leo, mada je pitanje postavljeno @Dranix, odgovor mislim da je sažet u spisku koji Dassault Systems daje za minimum i recommended config.Kod mene je minimum odradio sasvim fer i pošteno (ako izuzmemo nedostatak opcije "RealView Graphic") i sa mnogo skromnijim hardverom. Taj, mnogo skromniji hardver je bio otprilike ovako:MB: Foxconn uATX AMD 690G čipset sa AMD LE-1600 procesorom (1 jezgro na 2.2GHz) i 2x1G DDR2 Kingmax memorije, 500G WD hard, Asus 19" wide monitor, Codegen Briza kućište sa originalnim 400W napajanjem.Za koju nedelju, kada zaokružim ovu bahanaliju, a pod uslovom da se sve uklopi (prvenstveno mislim na memorijske blokove) onda će biti ovako:Kućište: Codegen BrizaNapajanje: Cooler Master Extreme Power Plus (RS-400-PCAP-A3)Matična ploča: ASUS M4A785TD-V EVOProcesor AMD Athlon: II X4 630 (4 jezgra na 2.8 GHz, +10% OC)Hlađenje procesora: Cooler Master Gemini SII sa jednim 120mm ventilatoromMemorija: Kingston HyperX 3x2G PC3-12800 (1600MHz) + (ako bude radilo zajedno, Patriot 2G PSD32G 1600/PC3-12800)GPU: nVidia Quadro FX3400Sistemski hard: 2xWD10EARS u RAID 0 (2TB)Data HDD: Fujitsu MHZ2500BT G2 SCSI (500G na e-SATA)Backup: HDD Toshiba 500G externi 2.5" USBMonitori SonicView VA2413wm 2 komadaSistem: Windows 7 (x64)Bolje da ne napišem koliko je šta plaćeno. U usporedbi šta se sve po Internet prodavnicama prodaje kao "Workstation" i sadržajem istih, mislim da sam prošao sa oko 30% cene ili manje u odnosu na približno istu ili sličnu konfiguraciju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Po zameni diska i napajanja, odradio sam novi test. Ne marim mnogo za cifre ali je rezultat otprilike višestruko bolji. Našao sam jednu možda zanimljivu, a možda i nebitnu stvar. Pošto se Quadro napaja sa posebnim komadom kabela sa 6-pinskim konektorom, do sada sam sa starim napajanjem koristio adapter sa dva 4-pinska redno slagana na jedan 6 pinski. Na tom, jedan srednji pin na sebi nije imao provodnik, ali pošto je kartica radila, nisam o tome razmišljao. Novo napajanje ima svih 6 pinova spojeno kablovima, i sad, bitno ili ne, na benchmarku je grafička na low detail 3D testu umesto nekih 40+ fps postigla bliže 700fps! Naravno, nije kompatibilna sa DirectX10 koji Pass Mark test 7.0 koristi pa taj test nije ni sproveden kako valja, pa je u fullscreen modu na high detail bilo prilično jadno, u reonu od oko 20 fps. Ali, pošto me igrice ne zanimaju, onda taj deo testa nije merodavan za procenu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

HP Z600 kao osnova http://www.hp.com/united-states/personal_again/datasheets/z600_ds.pdfKonfiguracija prema pobrebama. :hi:

Cena? Od mnogo, do nepodnošljivo mnogo za običnog sitnog privatnika :)Gledao sam cene napolju, neka, ili još tačnije, "neka" konfiguracija približno počinje sa oko 1000 US$. Nije ni najmanje svejedno šta se strpa u kućište. Ja sam moje napajanje platio prihvatljivo malo, 3.950 dinara. Diskove (WD10EARS) 7.600 po komadu. Staru, polovnu GPU iz 2004 90€ preko ebaya iz Nemačke - na "buy now" je bila 69€ - (ostalo je transport) Monitor je oko 160€ (16.470 u Pakomu) Ostale cene mogu da se nabodu po interentu, koga zanima... Matična i procesor su uz prazno kućište valjda najjeftiniji delovi. Memorija kao pojedinačna stavka, najskuplja.edit: HP Z600 može da se kupi samo sa Intel procesorima i naravno adekvatnim matičnim pločama. Tu cena u startu mora da bude veća. O performansama neću jer nisam stručan za to. Meni u poslednjih dvadeset godina nikada nije bio problem što sam nekad namerno, nekad sticajem okolnosti imao AMD procesore.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Što se poznavanja novih tehnologija tiče, mogao bih da sednem pored onih babaca iz susedne teme, ali sam ipak neki programer, pa evo i moga viđenja problema.Kompleksne softvere pišu timovi od desetina, možda i stotina programera. Svaki od njih piše modul po zahtevu, gde mu je zadat ulaz i željeni rezultat. On ne mora da ima ikakvog pojma šta taj program, kao celina, treba da radi.Već odavno je jasno da je izrada kvalitetnog softvera veoma skupa. Malo ima talentovanih i iskusnih programera. Dajte isti zadatak jednom takvom, i jednom početniku - njihovi programi će davati isti rezultat, ali brzina rada tih programa može biti u relacijama jedan na prema više stotina. Možda nisam u pravu, ali se ne bih iznenadio, da se iza sjajno dizajniranih ekrana, i, bez sumnje, odličnih (funkcionalnih) programa, krije gomila programerskog šita koji vapi za optimizacijom. Još pre dvadesetak godina sam slušao priču da će programe - spore u radu, a zbrzane u izradi, spasavati sve brže mašine... Dobrim delom to uspevaju, ali ne mogu baš sve. Brzina ulazno-izlaznih operacija se takođe povećava, ali ona, ipak, ostaje usko grlo.Čini mi se. :rolleyes:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U konkretnom slučaju, opštepoznata stvar među korisnicima Dassaultovog SWX je činjenica da program nerado ili čak nikako ne "otpušta" jednom zauzet memorijski resurs. Nije čudo da je preporučena količina 6GB DDR3 RAMa. Sa trenutačno 2G radim ponekad jako teško, ali se znajući za ovu osobinu, program posle neke zahtevnije operacije gasi, i ponovo pokreće pa se uz malo čekanja na gašenje i ponovno učitavanje, uz relativno mali dodatni utrošak vremena zapravo štedi mnogo više vremena koje programu treba da na primer izvede bušenje 108 komada okruglih rupa. Do nekih 90 radi u "real-time" modu, rupa broj 100 već zahteva čekanje od minut ili dva a svaka sledeća sve više po eksponencijalnoj krivi... Zato se obično ne smaram da se izvede jedna operacija sa toliko rupa već sve podelim na tri ili četiri pod-operacije koje brzo idu...Onomad je slična bila problematika i sa Paint Shop Pro, svaka malo veća slika je zahtevala tri puta više memorijskih resursa da primeni neki filter nego Adobe Photoshop (to je valjda bilo negde oko Photoshop verzije 5 i Windowsa 95...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije čudo da je preporučena količina 6GB DDR3 RAMa.

Tipičan pacerski urađen program. Cilj im je bio da on radi posao, bez obzira na sve... Šta košta, da se plati. Pa su napravili monstruma.Na IBM kursevima u Sloveniji je bio jedan predavač (bilo je to pre 20-30 godina), koji je govorio "Postoje dve vrste programa - programi koji rade, i dobri programi".Možda ovoliki zahtevi za resursima, kod laika, čak izazovu divljenje - kao dokaz o kompleksnosti i nekoj nedefinisanoj savršenosti.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Čuj, ne bi bilo lepo reći da je pacerski jer znam za konkurentski koji je još zahtevniji... Da ne blatim ime ni jedne kompanije, spisak tako urađenih programa (ako je zahtev za memorijom kriterijum za ocenu) predugačak je čak i za ovaj forum gde stvarno može da se piskara svakojako lupetanje... Što be rek'o amer: "Either my way, or highway"...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Čuj, ne bi bilo lepo reći da je pacerski jer znam za konkurentski koji je još zahtevniji... Da ne blatim ime ni jedne kompanije, spisak tako urađenih programa (ako je zahtev za memorijom kriterijum za ocenu) predugačak je čak i za ovaj forum gde stvarno može da se piskara svakojako lupetanje... Što be rek'o amer: "Either my way, or highway"...

Pa, u neku ruku, izraz "pacerski" bi imao pravo da koristi samo onaj ko bi za argument imao "ja to umem bolje". :lol: Ali, sam si napisao da kod proračuna stote rupe moraš da se načekaš. Ali zašto? Dobar program bi hiljaditu rupu morao da radi istom brzinom, kao prvu. Sve jedno gde je ograničenje, da li u OS-u (to je, takođe, program) ili u programu za proračun, tek, neko djubre se gomila u memoriji.Ne znam kako se danas predaje programiranje u školi, ali, nekada su se analizirali logički blok dijagrami i birala su se, kao najbolja, rešenja gde se uštedi makar jedna komanda. Danas je to malo preterano, ali se ide u drugu krajnost. Uzmi, na primer, samo Windows - nikada nisu doterali ni jednu verziju, samo su izbacivali nove, sa novim i novim greškama. Izeš OS, koji se, posle nekog vremena, raspada sam od sebe, i koji, takođe, ne ume da menadžeriše sa memorijom. S jedne strane to jeste ogroman posao, složen sistem, ali nije velika greška ni ako se kaže da ima i fušeraja.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koliko sam ja video, i dalje se na fakultetima uče algoritmi radi optimizacije programa. Znam da su nas dosta mučili sa optimizacijom algoritma za sintezu hardvera.A zašto Windows radi tako kako radi? Pa napravljen je da donosi pare. Čitao sam da registar baza nije kreirana da reši problem gomile konfiguracionih fajlova (što bi možda bio validan tehnički razlog, posmatrano iz ugla programera), već da omogući "enkripciju" podataka koji programi čuvaju u njoj, kako bi strane softverske kompanije, jelte, što više zaštitile intelektualnu svojinu (jako mrzim taj termin) koja je implementirana u tim programima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kako god bilo, u ovom segmentu bivstvovanja svodi mi se na "take it or leave it"... Lamentiranje neće ništa promeniti. Samo ulaganje u još memorije, brže hardove, RAID, oslobađanje resursa gde i kada i kako se to može i raditi, raditi, raditi... A kad puknem malo, odem pa šišam travu, tačnije, korov... :Viannen_loungelizard:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ajd još jedno na temu...Pošto je konstatovano šta je suštinska razlika između 32bita i x64 sistema, onda se još postavlja pitanje (mada nazirem odgovor) da li to zapravo znači da Windows7 instaliran kao 32 bitni OS ima isti problem sa ograničenjima prepoznavanja količine memorije a WinXP instaliran kao 64 bitni OS prepoznaje i radi sa podacima i preko 4G?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uz opasnost da nešto lupim... A nisam siguran da potpuno razumem i pitanje. :lol: Procesor je taj koji je 32-bitni ili 64-bitni. On je taj koji može (ili ne) da adresira više ili manje memorije. Ako je i ostatak hardvera odgovarajući, plus operativni sistem, onda možemo govoriti o, recimo, 64-bitnom sistemu. On ima svoj Assembler, pa se i aplikativni softver mora posebno pisati za njega. Da li ovaj program za crtanje rupa ima verzije za 16,32,64 bita? I cene bi bile zanimljive...Meni bi bilo čudno da, uopšte, neki 64-bitni OS može da se instalira na 32-bitnu mašinu, ili obrnuto.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...Procesor je taj koji je 32-bitni ili 64-bitni. On je taj koji može (ili ne) da adresira više ili manje memorije. ...

I za to mora da ima magistralu podataka odgovarajuce (64-bitne) sirine. Slaba fajda ako podaci idu u 32-bitnim chunk-ovima...Steine, pise ti cela ta andrmologija na netu - proguglaj malo... ;)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na 64-bitnu magistralu podataka se prešlo još u doba Pentium procesora. Adresna magistrala je imala širinu od 36 bitova kod Pentium Pro procesora, dok današnji procesori imaju preko 40-pina za adresnu magistralu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I za to mora da ima magistralu podataka odgovarajuce (64-bitne) sirine. Slaba fajda ako podaci idu u 32-bitnim chunk-ovima...Steine, pise ti cela ta andrmologija na netu - proguglaj malo... ;)

Ma jebo google, umesto da daje samo shopping rezultate po americi i totalno zbrljane izvode iz pogrešnih tema na neaktivnim forumima, on se tu vrzma noću sa Zenom i botuje... Lakše mi dobiti informaciju (tačnu i suvislu) za dva minuta telefoniranja nego celo popodne guglanja. Dabogda im svi serveri crkli pa svi morali ići na krstaricu... immateriocadaimsestruimater... :diablo:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...