Jump to content

32 vs 64 bita


stein

Preporučeni Komentari

Za desetak godina razvoja IT, prešlo se sa 16 na 32 a potom i na 64 bitnu tehnologiju. Nekada sam imao PC486 na 133MHz sa 32Mb RAMa, Studio 3D Max 2.5 i za render slike 800x600 pixela sa osrednje složenim modelom, trebalo mi dva do tri minuta. Sada imam 4 jezgarni procesor na 3080MHz, 2G DDR3 RAMa, kurce, palce, tamburice, i opet mi za render slike 800x600 pixela treba dva minuta... Šta je onda ovo bolje? Ume li neko da mi objasni po čemu je ova tehnologija bolja od one stare? Nekada je ceo sistem stao u 100 Mb, sada malo ozbiljnija aplikacija u instalaciji nosi 10G bez problema... Džaba sva ta procesorska i memorijska podrška kada je jedan običan čitač dokumenata sam 100 mega u instalaciji, drajveri za grafičku 100 Mega... Šta je tu bolje? Ja ne vidim efektivno poboljšanje performansi. Priče o igricama i filmovima ne piju vodu. To je kao priča o wireless Internetu na 1Khz... (sjaši više s interneta, uši mi probi!!!) :rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 46
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

To je sinergija softvera i hardvera. Pisu se sve slozeniji i glomazniji softveri koji zahtevaju sve skuplji i brzi ( bolji ?) hardver za koji se posle pisu opet slozeniji softveri koji traze....Vecita trka da se iznova i iznova kupuje novi Hw i Sw. ( 'fala bogu pa Sw ne kupujem)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ok, razumem da postoje matematički zadaci koje današnji softveri mogu da urade uz pomoć hardvera a takve zadatke, negdašnji hardver nije mogao ni sa ondašnjim softverom, ali u najvećem broju situacija, stari softver (ako ga je uopšte moguće instalirati na novi hardver) ne samo da savršeno obavlja svoju osnovnu namenu, već i nadmašuje nove aplikacije... Podseća me na glupost koju uradiše od telefona... Te kamera, te blutut, infrared, empetri, kartice, proširenja, a telefon je samo telefon... Da nazoveš i pitaš prijatelja ili roditelje kako se osečaju, kako zdravlje... Elem, ne reče, po čemu je ovo novo bolje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kučići se izlajali preko mobilnog (jedno kuče nema "word" pa ne kapira o čemu je reč), pa će sada isto, da preformuliše pitanje i postavi stvari malkice drugačije...Pretpostavićemo da postoji sistem koji je 64-bit "capable" kako hardverski, tako i softverski, dakle, postoji sve potrebno da sistem ispravno funkcioniše u 64bita. U međuvremenu sam shvatio suštinsku razliku, a reč je o adresiranju memorije i memorijskih resursa, ne samo sistemske/radne memorije, već i prostora na hard diskovima, fleš karticama itd. 32 bitni sistem je ograničen na komade (blokove) koji pojedinačno ne mogu biti veći od 4G, samim tim, sva radna memorija preko toga je neupotrebljiva, ne može da se nareže npr 4.02G na disk itd. 64bitni sistem omogućava rad sa fajlovima reda veličine terabajta, ogromnim količinama memorije itd, ali kao cena, dolaze i veći zahtevi.Palo mi na pamet da probam da napravim komparativnu probu jer imam 2G memorije a ne bavim se manipulacijom velikim fajlovima pa mi osnovne i suštinske prednosti 64bitne tehnologije zapravo ne čine nikakvu uslugu, a dodatni zahtevi definitivno zagorčavaju život.Da probam da instaliram stariji OS (WinXP) ili čak i win7 ali kao 32-bitni sistem na mašinu, potom sve drajvere (za sav hardver imam i 32 bitne drajvere) i umesto najnovijih softvera, one verzije koje meni rade posao, a ne guše mi mašinu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sadasnje nije bolje...isti k...drugo pakovanjejedino sto smo dobili su lossless i .mkv fajlovii ustedu u prostoru...umesto bumbara od monitora sad imamo lcd

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sadasnje nije bolje...isti k...drugo pakovanjejedino sto smo dobili su lossless i .mkv fajlovii ustedu u prostoru...umesto bumbara od monitora sad imamo lcd

Teško je ovo ne prokomentarisati. To što se kod nas računari koriste na isti način već 15-20 godina, ne znači da je tako i u svetu.Pogledaj neke modele na sledećem linku: http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/pc/index?siteID=123112&id=14708626To su modeli sa imenom i prezimenom koji su danas u serijskoj prizvodnji.Stein može da ti potvrdi da najnovije generacije 3D parametarskog softvera za modelovanje neće ni da se instaliraju na računarima starijih generacija.Važan segment, Arhitektura. U toj oblasti je postignut strahovit napredak po pitanju stabilnosti i mogućnosti projektovanja talasastih konstrukcija.Multimedija. Pa više se i ne može provaliti šta je animacija, a šta ne.Automobilska industrija, avio industrija...Jedino što je realno je da smo mnogo zaostali. Ali reći da sadašnje nije ništa bolje... hmmm
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E, Pile, i ti ga sad iscrta u detalj... :)Činjenica stoji da je projektantska/dizajnerska industrija sada u prilici da koristi alatke koje nikada ranije nisu bile dostupne, ali sam ja, kao sitni crvić u pokušaju da isprobam mogućnosti Autodesk Inventora, odmah udario glavom posred ogromnog skoro, pa kineskog zida. Program me veoma brzo upozorio da nemam ni pola resursa koji se očekuju za iole efikasan rad sa istim. Prvo, nedostatak radne memorije. Na mojih dva treba dodati još 4 za neki "recommended" status. Ok, 6G sada kotira oko 200-250€ (pričam o "performance" kategoriji RAMa koja se podrazumeva za rad sa ozbiljnim alatkama), potom, grafička, a tu je neki minimum nVidia Quadro gde baš goli minimum počinje sa oko 150-170€ a iole ambicioznija verzija mnogostruko više. "Consumer" i "Gaming" grafičke nisu optimizovane za rad sa ovakvim programima, pa nisu ni predmet priče. Kada se sagleda cena mašine, softvera i cena nekog projekta/prototipa, onda je to sve usklađeno i naravno, biznis je biznis. Ono što je mene lično malo isfrustriralo je činjenica da za neke banalno jednostavne stvari koje su se mogle u kućnoj režiji izvesti na (za današnje vreme) primitivnim šklopocijama, danas treba imati pedeset hiljada puta bržu i jaču mašinu za isti konačni efekat i rezultat. Eto, bezvezan primer, u radionici imam AMD "Duron" na 900MHz (XP 1300+) i nVidia grafičku sa 32M, što je 2003 bilo sasvim dosta za kancelarijsku mašinu. Danas se ista mašina guši i stenje pod teretom XP Home i Open Office, da ne pričam da ne može da se pogleda filmić sa Youtube a da ne zapinje. Nije u pitanju brzina interneta, zapinje čak i sa potpuno učitanim sadržajem. Za otvaranje običnog Adobe portable dokumenta od 30kb čeka se u redu jer Reader više nije 4 ili 7Mb instalacija već preko 100Mb...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

.

Istina je sve to što rekoste, nedostaje samo jedan detalj, Korisnik !

Postali smo jako čudni kao konstantni korisnici digitalnih pomagala.

Pelcovani smo BRZINOM, strah nas je da usporimo na bilo koji način kao da će nam život pobeći.

Svakim danom nam sve više nedostaje brzine u bilo kojoj delatnosti na PC, a i šire.

Koliko smo svesni da je i ovih 3minuta koje spominje Stein, brzo, ali smo mi postali nestrpljiviji.

Sve bi hteli odmah, iste milisekunde kada stisnemo start ili enter i sve smo ubedjeniji da nam je nešto uskraćeno kroz novac-vreme ako se to ne desi.

Tome doprinose ponajviše reklame koje nas pune snovima o mega-giga-tera, ma KURO bitima ili bajtima i brzinama svetlosti.

Ne! nisam prs'o, samo konstatujem opštu šizofreniju straha od prirodnog-životnog ritma. Što reče onaj pesnik - Zaustavite Zemlju, silazim ! -

Stein, sve ti radi fenomenalno.

Imaš mogućnost projektovanja na kojoj bi ti pozavideo nekadašnji ceo projektni tim.

Mislim da je rešenje u - grafičkoj stanici - ili ti PC isključivo formiran za projektovanje i rad u modeliranju i ništa više, kao i u slučaju audio-PC.

Možda i nisam u pravu ali to je moje mišljenje, u ovom trenutku.

.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

90% korisnika koristi racunar za kucne i office potrebe5% u naucne i medicinske svrhea 5% za multimediju u dizajnsa moje tacke gledista i ostalih 90% koji moramo da kupujemo hardver zbog softvera ili obrnuto, zabole nas za avio i kosmicku industriju i sta oni koriste...ovde se radi o prodaji muda za bubregerealno, sve sta je coveku potrebno od racunara bio je dovoljan i DOS

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pa ne bas dos , ali Puppy malko nadogradjen je sasvim dovoljno za obicnog korisnikanema potrebe davati soldi za swinjdovs , ili ga krasti ......no - prezvakana prica

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Propustili ste bit svega. Osnova svega je, ono sto je Stein propustio, da izbacivanje stalno novih verzija proizvoda odrzavate firmu stabilnu, obezbedjujete plate radnicima i zaradu kapitalisti. Da se sa jednim istim proizvodom moze odrzati konstantno ista prodaja, Stein ne bi projektovao nove modele tricikla, vec bi stalno prodavao isti. Vise niko nece da kupi Golfa dvojku kad je posle toga izaslo jos nekoliko verzija. A i sto bi kad je golf dvojka najbolji auto na svetu. Tako je moj pentijum 3 bolji od najnovijih verzija brzih vesejezgarnih procesora. Sto ja na njemu uradim brzinom svetlosti to novi racunari ne mogu ni da otvore. Verovatno zato sto ne podrzavaju dos drajvere.Da imam siguran posao i dobru platu i ja bih bio glupi zapadnjak kog kapitalisti deru, kupujuci uvek nove modele proizvoda i menjao auto svake 2-3 godine. Iako je onaj stari Golf najbolji, nekako bih izdrzao da se vozim u ruznoj sestici.E sad da se vratim na softver. Kada sam kupio prvi racunar 1995., 486 DX na 80MHz, zver, ustanovio sam da vec posle dva meseca ne mogu da pokrenem softvere koji su izlazili. Zatim je prijatelj kupio 586 pa ni on posle malo vremena nije mogao pokrenuti nove softvere. Tada sam zakljucio da racunar nije izmisljen da bi meni olaksao posao nego da bi neko zaradio a proizvodjaci racunara i proizvodjaci softvera, siguran sam, rade u saradnji jer tako obezbedjuju jedni drugima posao.A ja? Ja se ponekad vratim na moju super masinu 486 sa dos programom za crtanje sema i plocica, koji radi brze autorutiranje nego najnoviji racunar sa najnovijim softverom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Idealan je slučaj živeti na "pustom ostrvu", sam sa svojim potrebama i bubicama, idejama i rezbarijama. Mene je u celu ovu zafrkanciju ugurala nužda. Nekada mi je bilo dovoljno da napravim jedan u tri meseca i bilo dosta za sve. Sada nije dosta šest mesečno da se pokriju tekući troškovi firme, plate, porezi, doprinosi, referent za bezbednost, knjigovođe... Sreća pa bude petnaestak svakog meseca, ali ne mogu ih napraviti sam. Dizajniranje je uvek izazov, lep sport dok je sport. Kada pređe u očajničku trku gde se samo pobeda računa a drugo mesto donosi titulu gubitnika i ispadanje iz svih trka koje slede u budućnosti i ostajanje bez osnovnih sredstava za tekuće troškove, onda, zna se... Da bi se nešto realizovalo, treba uvek još nešto. Mašine, sirovine, radna snaga. Ne mislim da je Golf dvojka najbolji auto. Tu titulu je davno pre njega poneo Renault 5. Pravila igre su se izmenila i to je jednostavno tako. Obućaru nikada neće trebati računar da zalepi potplatak, krojaču da iskroji rukav i strukira košulju, ali ja sam upao u svoje vrzino kolo i odavde nema mnogo izbora. Ako ne želim još jednom da promenim život iz korena i počnem sve, ama baš sve, od samog početka. Preživećemo mi i ovo... :Viannen_loungelizard:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

........A ja? Ja se ponekad vratim na moju super masinu 486 sa dos programom za crtanje sema i plocica, koji radi brze autorutiranje nego najnoviji racunar sa najnovijim softverom.

u pravu si , jedino mislim da Stein nije propustio ono o radnicima ,kapitalu i platama - jer ga to nije interesovalo u ovom kontekstu ;a sto se tice autorutiranja - sve OK , samo i ne pomisljaj 7-layer pcb da napravis .za to vec treba masina i software ; znao sam tipa u NS koji je imao duplo skup[lji i bolji komp od tad najboljeg kompa koji se mogao naci na NS Univerzitetu - jer je radio pcbs ;probao sa slabijim , pa ne ide ....... racunjari su k'o FiFi , kad se krene pricati o njima , bez konkretnog projektnog zadatka ...... tj. cilja price .
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa cilj je zapravo i bitan.Da bih bio kompatibilan sa laserom od 400 keka evrona, treba mi program u kojem ne samo da mogu da nacrtam željeni oblik, već i da pošaljem adekvatno definisan fajl na adresu vlasnika lasera da mi se uslužno iseče. Ako uz to treba i nešto malo glodati i/ili dodatno doraditi, neće se uslužno niko mučiti i ručno nišaniti ako je već uložio ogromne pare u CNC mašineriju. Onda se očekuje fajl koji je po svim kriterijumima tačan, jasan i nedvosmislen. Naravno, karakteristike formata i prateći elementi unutar samog fajla, jasno su definisani verzijom programa. I tako... Evo samo jedan primer dizajna koji se sprema za našeg dragog prijatelja...post-13-001560700 1278432145_thumb.jpgpost-13-092038800 1278432164_thumb.jpgDa se ovo može uraditi sa nekim programom u windowsu 3.11, meni ništa jače od 486 na 100MHz ne bi trebalo...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ljudi. Ne znam zasto pisete ove gluposti kad svi odlicno znate da bez dovoljne kolicine ram-a bez brzine cpu-a i jos vise danas bez brzine gpu-a nema ni morfinga ni renderovanja ni igrica ni visoke rezolucije u vecem formatu.To su stvari koje svaki student u srednjoj skoli RADI normalno. Ne budite neozbiljni sa low tech stvarima i pricom o njima.To jednostavno nije adekvatno poredjenje. Slazem se ja sa vama delimicno jer nisam korisnik zahtevnog software-a ali ako neko dete procita smejace se. Deca nisu stpljiva da cekaju da se izvrsi komanda. Razmazeni? Pa da, naravno. Tacno je da je cilj prodaja i bacanje sto pre ali ima tu i prednosti.BTW. na zapadu su automobili firmi obicno ili neki audi karavan ili BMW karavan. Ocigledno da je Golf-u odavno ispunjena ona stara zelja."Kad porastem bicu...."Jel ste vi svesni koliko posao moze da ima jedan server odnosno grupa njih i koliki su ti ormari nekada bili a i danas nisu mnogo manji ali mogu mnogo toga vise za MNOGO manje pare nego nekada. Bez toga nema komunikacije zadovoljavajuce brzine i plative cene za zadnjeg korisnika.Znate kad bi se mi ovako zezali na netu da nije toga? Ovako, pucnes pstima i dodje ti film od 700MB za 15 minuta ili krace.Da je bilo srece da se ovo desilo ranije pa da Stonesi dolaze u BGD svake tri godine a ne da uzivaju od autorskih prava i lenstvuju. Vazi i za mnoge ostale. <_<

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

... Ovako, pucnes pstima i dodje ti film od 700MB za 15 minuta ili krace.

Pa ne znam. Ja nešto puckam prstima, puckam, a ne nađem film od 700MB a bogami, nešto neće za 15 minuta... :to_become_senile:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Нове технологије...брзина..када би смо барем мали део свега тога употребљавали правилно, не би било толико проблема, патње, муке. Међутим, обратно је. Што је већи употребни потенцијал, наравно расте и зло-употребни. А факат је да је човеку генерално ближе ово друго. У том смислу, могло је и без толиког напретка.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ljudi. Ne znam zasto pisete ove gluposti kad svi odlicno znate da bez dovoljne kolicine ram-a bez brzine cpu-a i jos vise danas bez brzine gpu-a nema ni morfinga ni renderovanja ni igrica ni visoke rezolucije u vecem formatu.To su stvari koje svaki student u srednjoj skoli RADI normalno. Ne budite neozbiljni sa low tech stvarima i pricom o njima.To jednostavno nije adekvatno poredjenje. Slazem se ja sa vama delimicno jer nisam korisnik zahtevnog software-a ali ako neko dete procita smejace se. Deca nisu stpljiva da cekaju da se izvrsi komanda. Razmazeni? Pa da, naravno. Tacno je da je cilj prodaja i bacanje sto pre ali ima tu i prednosti.BTW. na zapadu su automobili firmi obicno ili neki audi karavan ili BMW karavan. Ocigledno da je Golf-u odavno ispunjena ona stara zelja."Kad porastem bicu...."Jel ste vi svesni koliko posao moze da ima jedan server odnosno grupa njih i koliki su ti ormari nekada bili a i danas nisu mnogo manji ali mogu mnogo toga vise za MNOGO manje pare nego nekada. Bez toga nema komunikacije zadovoljavajuce brzine i plative cene za zadnjeg korisnika.Znate kad bi se mi ovako zezali na netu da nije toga? Ovako, pucnes pstima i dodje ti film od 700MB za 15 minuta ili krace.Da je bilo srece da se ovo desilo ranije pa da Stonesi dolaze u BGD svake tri godine a ne da uzivaju od autorskih prava i lenstvuju. Vazi i za mnoge ostale.

to sam i rekao...lossless i .mkv to je ono sto su kucni korisnici dobiliali zato niko ne kaze sta su izgubiliizgubili su grickanje semenki u bioskopskim salama, izgubili su "za tvoj magnetofon", miris tek otvorenog vinila, izgubili su "oces slusamo stonse kod mene?", izgubili su cuvene recenzije pece popovica, bogdana tirnanica...tehnoloski razvoj i 700mb za15min unistavaju coveka a da toga niko nije ni svestanali bice i brze...kad krene sirokopojasni internet mozete da naterate i bitlse da se ponovo okupe i zasviraju na uscu :sarcastic_hand:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jednom je negde nas drugar magura iz Danske rekao da nema tv i da ne gleda tv program uopste. Ja bi dodao da nikome vise i ne treba tv jer toliko gubimo vremena na netu da nam vec "zlo" ne treba uopste.Stein. Jos kako stize film za 15 i MANJE minuta. Ne nadaj se da ce se to desiti tebi na wireless. Bar ne u skorijoj buducnosti i na toj lokaciji. No, to nije toliko bitno. Pustis pa kad stigne.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jednom je negde nas drugar magura iz Danske rekao da nema tv i da ne gleda tv program uopste. Ja bi dodao da nikome vise i ne treba tv jer toliko gubimo vremena na netu da nam vec "zlo" ne treba uopste.Stein. Jos kako stize film za 15 i MANJE minuta. Ne nadaj se da ce se to desiti tebi na wireless. Bar ne u skorijoj buducnosti i na toj lokaciji. No, to nije toliko bitno. Pustis pa kad stigne.

nije stein tebi postavio pitanje ........ niti je ocekivao da odgovoris ;bese to lament nad sudbinom/situacijom ......... whatever
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...