Jump to content

Ge SE amp-6N23P tube


bata bane

Preporučeni Komentari

Vec neko,duze, vreme postoji ideja da se Ge amp potera sa cevkama. :aikido: Medjutim, kako su se za to tek sad stvorili uslovi, napravljen je Ge amp, ideja moze postati nesto vise od toga :angel0: Za ulazni stepen umesto Ge tranzistora bice postavljena, opet ruska, 6N23P-EV cevka :good2: Shema, prilozena, ce ce vam vise reci nego sto ja mogu :drinks: A sad, svi na svoje radne zadatke.... :help:

post-62-002793100 1276855235_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 486
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Da krenem sa pitanjima...sto se tice trafoa :aikido: Koliko W bi bilo optimalno i da li treba kad narucujem da specificiran koje su struje u pitanju za svaki izvod :angel0: Da li postoje preferencije kod trafoa za lampe, dal je neko jezgro ovakvo ili onakvo ili torus ili kako vec i gde moze da se kupi(ako neko zna) :drinks: Podnozija za lampe su predpostavljam oktali jer koliko vidim ima osam pinova :help: kakve je najbolje uzeti, keramicke, plasticne, bakelitne, itdOvo pitam, da bih se odma opredelio za neku optimalnu varijantu da se ne zaletim pa da kupujem dva puta :good2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kako je BB sad vec stari diyer, ovo je neminovan i neumitan slijed dogadjaja. A nakon ovoga najebala su skladista lampi po Sibiru, sve ce ih poharat :aikido: Pa da kazen koju o samom cijevnom dilu sheme. Vidi se da je to vrlo jednostavan sklop, prva sekcija 6H23 je klasicno pojacalo sa zajednickom katodom a druga je sljedilo. Filtracija napajanja je izuzetno jaka i sadrzi 4 RC celije koje osiguravaju da se nikakov ripple iz ispravljaca nece probit do cijevi (ako ne bude kakva petlja mase :angel0: ). Grijanje je stabilizirano DC i podignuto od mase tako da ni od njega ne moze doc do bruma. Najvirovatnije bi i AC grijanje bilo dovoljno dobro ali ako BB jednog dana odluci na ovo prikljucit kakovog Lowthera sa 100+ dB ositljivosti....Da odma preduhitrin pitanje zac je stavljena tako jaka ispravljacica kad je potrosnja vise nego minimalna (cca 20mA). Prvo zato ca je jeftina a drugo zbog malo egzotike, neka bude i jedna malo veca lampadina na ampu.Na izlazu cijevnog dila su dvi antiserijski vezane zenerice koje ustvari nista ne delaju sve dok amp normalno funkcionira. Funkcija im je samo da u slucaju da se desi kakov poremecaj i skok napona na izlazu cijevnog dila sprijece kremaciju Ge izlaza. I ka preventiva ako se gre prebacivat sa Ge na cijevi dok je amp ukljucen. Za to virovatno nebi ni tribale jer cim je izlazni kond cijevnog dila napunjen vise ne bi tribalo bit nikakvih skokova napona ali je uvik bolje bit oprezan.Plocica Ge ulaznog dila ce dobit male izmjene. Dodat ve joj se jedan visokoomski otpornik (na shemi oznacen sa 390K ali vridnost nije nimalo kriticna) i relej za selektiranje Ge/tube. Relej zato da se ne vuku signalni vodovi do rucnog preklopnika.Otpornik oznacen sa 8,2K nece ostat te vridnosti. To je vridnost koja bi bila kad Ge driver ne bi vukal struju baze ali kako on ipak nec vuce za pocetak ce se stavit pot od 10K a kad se njime podesi simetrija ocitat ce mu se vridnost i zaminit ga sa fiksnim otpornikom. Ista stvar ce se zbog preventivnih razloga storit sa potom na Ge ulazu. Nima tog pota koji ne moze izgubit spoj na klizacu pa je uvik bolje eliminirat potencijalni rizik.Ima tu i konstrukcionih detalja o kojima triba nec rec. O njima cemo va naredniim postovima

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E pa ajmo prvo na trafo. Cila potrosnja ovog cijevnog dodatka je nec ispod 25W (samo grijanje ispravljacice je 15W) ali necemo poc na tijesno dimenzioniran trafo (i inace ima podosta grijanja okolo :aikido: ). Moje staro pravilo je da uvik uziman duplo predimenzionirani tafo, znaci ovdi za 50 VA. Struje idu ovako: grijanje ispravljacice 3A, anode 6H23 oko 20mA ca se ovdi svodi na nekih 30mA AC struje, grijanje 6H23 oko 0,35A koje isvodimo na nekih 0.6A AC struje iz trafa. Ovo svodjenje se inace dela sa izracunom DC snage odma nakon ispravljacice / greca i dijeljenjem te vridnosti sa AC naponom trafa. Za praksu vise nego dovoljno tocno. Kod narucivanja trafa provaj narucit odredjene promjere zice pa tako za grijanje ispravljacice uzmi 1,5 milimetara, za grijanje 6H30 uzmi 0.7 milimetara a za anodni napon uzmi 0,2 milimetra. Ovo su debelo predimenzionirane debljine ali kako je i sam trafo predimenzioniran tribale bi stat bez problema. Tim predimenzioniranjem ces osigurat da trafo nadzvi i amp i tebe :angel0: Vridnosti napona na shemi se odnose na prazni hod trafa. A ako je ikako moguce provaj trazit da ti namotaje za 160V namotaju bifilarno. Nije da je obavezno ali je bolje.Ca se tice podnozja lampi, 6H23 ima noval podnozje (B9A) a ispravljacica ima oktal. Najbolja su naravno keramicka. Pogotovo za ispravljacicu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kod narucivanja trafa provaj narucit odredjene promjere zice pa tako za grijanje ispravljacice uzmi 1,5 milimetara, za grijanje 6H30 uzmi 0.7 milimetara a za anodni napon uzmi 0,2 milimetra. Vridnosti napona na shemi se odnose na prazni hod trafa. A ako je ikako moguce provaj trazit da ti namotaje za 160V namotaju bifilarno. Nije da je obavezno ali je bolje.

Posto nemam iskustva sa trafoima za lampe, kakva su iskustva sa foruma, gde je najbolje da se kupi ili urade trafoi kod nas :aikido:Moze i polovni ako odgovaraju karakteristike :drinks: Sto se tice lampi, 5C3S sam nasao gde mogu da ih uzmem u okolini, ali 6N23P imaju samo bez sufiksa EV i cena je upola manja, sta ciniti :angel0:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6H23P sa EV sufiksom je vojna izvedba. Tolerancije su joj uze, sum nizi, zivotna dob virovatno nec duza nego kod obicne. Ali sve to ni od neke presudne vaznosti. Ovdi ce i obicna izvedba delat jednako uspjesno ka i vojna.Odredjena staticka odstupanja izmedju grafova u datasheetu i stvarnosti su uglavnom normalna stvar kod ruskih cijevi ali to se po potribi lako korigira sa vridnostima nekog od otpornika u RC filterskim celijama ispravljaca.I jos jedna stvar neka te ne iznenadi kod ruskih cijevi. Ako je nekoj sudjeno da krepa, onda obicno krepa u prvim satima upotribe. I suprotno, ako je prvih par dana prezivila onda je jako velika virovatnost da ce bez zastoja izgurat cili svoj radni vijek. Koji je ustvari daleko duzi od specifikacija va njihovim datasheetovima.A ako koja i krepa ni neka tragedija. Cijene su za puno njih jos uvik na nivou boce pive ili nec malo vise.Btw, 6H23 je uglavnom isto ca i ECC88, 6922 itd (puno ih je vrlo vrlo slicnih). U shemi je naznacena 6H23 zato ca su i Ge komponente ruske. Di u Bg motat trafe ce ti sigurno netko od forumske ekipe preciznije odgovorit nego ja. Doduse, po mojim saznanjima imas u Bg Trafox i Trafomatic i obadva su jako hvaljeni. Virovatno ih ima i jos

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa je da je (malo :aikido: ) overkill ali ca ne bi malo tuzno izgledalo da jadna mala 6H23 stoji sama. Pa izgubila bi se jadnica u velicini monobloka a ovako ju velika mama cuva :angel0: Moze naravno i bilo koja druga ispravljacica ali mislin da ce sa ovom vizualno ispast jako lipo

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa je da je (malo :aikido: ) overkill ali ca ne bi malo tuzno izgledalo da jadna mala 6H23 stoji sama. Pa izgubila bi se jadnica u velicini monobloka a ovako ju velika mama cuva :angel0: Moze naravno i bilo koja druga ispravljacica ali mislin da ce sa ovom vizualno ispast jako lipo

Pa nemojte ljudi, vec nocimane ne spavam, mozgam di da je turim, da oprostite na izrazu :drinks: Salim se, moja zamisao je bila da stavim samo 6N23p na kutiju da se vidi, a ispravljacicu bi stavio unutra uz trafo(ako to sme) :good2: Nisam gadljiv, na manju ispravljacicu ;)Nego Zen, di da pojurim trafoe ovde i podnozija, kome da dahcem na telefon u kasne sate :help:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

trafoe vijaj lokalno , a za ostalo znas br. telefona za dahtanje :angel0:da je trafo oko 2x250volata ...... iz starog radija , mogao bi zadahtati i za njih - al sem volatazew , i dimenzija je ipak kriticnaa lampadine - na kuteju sve, nemo' se igras pristupom forumu :aikido:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

a lampadine - na kuteju sve, nemo' se igras pristupom forumu :aikido:

Ma bitno je da imam potpunu slobodu i da se radi bez pritiska :angel0: Ako mi ispravljacica isto bude na kutiji, onda trafo nemam gdi, jer oni ide blizu nje...vrlo je delikatno, mada bi i ja to voleo...Jer mogu trafo da strpam negdi dole, a da na vrh, do lampi dopremim njegove izvode, a onda svu ostalu pripadajucu lepetroniku uz lampe :drinks: ufff...tezak zivot :good2:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Posto ja ne znam, trebalo bi da specificiramo snagu otpornika i napone kondenzatora cisto da se ne prevarim.Takodje ako postoje neke preference za kondenzatore koji su bolji ili losiji narocito u u filterskom delu. :angel0: Sto se tice trafoa, jer bolje torus ili neki sa C ili kako vec E jezgrom...posto u zavisnosti od toga treba da se obratim odgovarajucim firmama. :good2: Mozda mnogo pitam, ali jako mi je stalo da ga uradim kako treba i po svim normama ipak to ide na trioda fest, a tamo ce se gledati dlaka u jajetu, moramo da blistamo sa nasim pulenom :aikido::drinks:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

trafoi - toroid sa static shield-om bi bio definitivno najmanji - jerbo ne znam kako stojis sa mestom u kutejiEI (opet static shield) bi bio bolji - jer pusta manje smeca iz mrezeza kondove - sve sto je u napajanju - 160x1,41 pa dodaj - prvi veci naponski standardu katodi ti je dosta 16-25Vu naponskom razdelniku za elevaciju grejanja - 100V

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bane, ovdi moze poc doslovno bilo koja ispravljacica, od najmanjih do najvecih. Da nabrojim samo neke popularne: EZ80, EZ81, EZ90, AZ1, GZ34 itd itd. Proracun je radjen ustvari za GZ34 (u PSUD2 programu). Ruskinje nima va njegovoj bazi ali razlike nece bit velike. Fina korekcija se, ako je potribno, vrsi prominom vridnosti jednoga od 1K otpornika u filteru. Moze naravno poc i grec umisto ispravljacice ali bi se vizualno puno izgubilo (dobilo bi se doduse nesto na prostoru zbog izostanka ispravljacice i manje potribne snage trafa). U svakon slucaju, tribat ce malo ekonomizirat sa prostorom. Tako da bis stvarno mogal nacrtat skicu cilog layouta ampa (kako je sada) da malo razmotrimo fizicki smjestaj cijevnog dila. Ne triba bit jako detaljna, vaznije je da stavis dimenzije praznih prostoraMalo i o samim komponentama. Ulazni kond od 1uF nije ni najmanje kritican po dozvoljenom naponu a ca se tice samog tipa, neka bude neki polipropilen ili papir va ulju ili najobicniji MKS. Blok od 100nF iznad prve cijevi mora bit za napon od najmanje 250V (preporuka 400) i neka bude MKS tipa. Elko i blok na izlazu cijevnog dila neka budu za minimalno 100V a ako su za vise nece skodit.Za sve elke preporucan Panasonic ED seriju (odlicna i prilicno jeftina, nabavljiva preko Farnella). Ovih 5 komada va filteru ispravljaca tribaju bit za najmanje 250V ali preporucan da budu za 350V.Elki va stabilizatoru grijanja su niskonaponski (16 do 25V) i nebitno je kojeg su tipa.Elko 47K u referiranju grijanja neka bude za najmanje 100V a moze naravno i za 350 ka i ostali.Grec moze poc bilo koji, potrosnja je dosta ispod 1A. Doduse, zbog udara pri pocetnom punjenju 4700uF elka, neka ipak bude za najmanje 3A.Mrezni trafo je naravno najbolje da bude toroid ali to niposto ni uvjet. Snaga je mala tako da bi i rasipno polje klasicnog EI trafa tribalo bit zanemarljivo. Toroid je fizicki ipak nec manji a kako moramo malo kombinirat sa prostorom onda je preporuka ipak za njega ako je moguceZenerice su, kako san vec rekal, neaktivne i imaju samo zastitnu funkciju. Mogu se stavit male zenerice od 1W disipacije ali iz razloga dugotrajne pouzdanosti ipak preporucan da budu 5WOtpornici va anodi prve triode (5,6K), va katodi druge triode (7,5K) i va filteru ispravljaca (1K) trose mrvicu snage i neka budu za najmanje 1W. Svi ostali otpornici mogu bit najstandardniji mali metal film otpornici (0,6W).Ajde provaj porjesavat nabavu da vidimo tocno ca ce od komponenti bit na stolu pa cemo malo i o samim konstrukcionim detaljima povezivanja

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moze naravno poc i grec umisto ispravljacice ali bi se vizualno puno izgubilo (dobilo bi se doduse nesto na prostoru zbog izostanka ispravljacice i manje potribne snage trafa).

Gretz, ne dolazi u obzir, ima da bude lampa pa taman pravio novu kutiju, kad se z..., onda cu se z...do kraja :help: Vec sam narucio stizu nadam se za koji dan 5C3S i 6n23P bez EV, a posle cu jurim ove EV ako treba :good2: Sto se tice prostora smesticu verovatno trafo sa zadnje strane-spolja, bice sve ko bog bez brige :drinks: Za kondove i napone, moram ukljucim malo mozak, ubi me ova kisa :angel0:P.S. z..., je od reci zahebavam :aikido:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za sve elke preporucan Panasonic ED seriju (odlicna i prilicno jeftina, nabavljiva preko Farnella). Ovih 5 komada va filteru ispravljaca tribaju bit za najmanje 250V ali preporucan da budu za 350V.Grec moze poc bilo koji, potrosnja je dosta ispod 1A. Doduse, zbog udara pri pocetnom punjenju 4700uF elka, neka ipak bude za najmanje 3A.

Nasao sam neke "kvalitetnije" RHOE elektrolite za filter ispravljaca , povoljno, ali 100uF-380V ne zadatih 47uF, moze? :drinks: imaju i NICHICON i MACUSHITA 47uF 380V, ako to nesto vredi :aikido: Umesto greca jer mozda bolje staviti schotky diode :angel0:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...