Jump to content

priprema novih lampi za upotrebu


ZZ Pop

Preporučeni Komentari

Pre svega, posto se javljam po prvi put- pozdav forumu!Imam revox 40 stero pojacalo kome je crkla jedna lampa u izlazu (ecl86). Pojacalce je generalno fino radilo, narocito otkad je mrezni trafo skinut sa sasije, i moram da priznam da mi nedostaje, jbg navuko sam se zesce da navece preslusavam mjuzu ;) Elem, umedjuvremenu, stigle su starih novih 4 komada, simensovih. Pre nego sto sam hteo da ih ustekam setim se da mi je kum jednom davno reko( inace frik za radio stanice i sl) da bi kod novih lampi u pocetku trebalo da rade samo grejaci, bar 24 sata, da se lampa pripremi, formira il tako nesto. Jos mi je on tu objasnjavao sta se tada u samoj lampi desava al ja ga nisam bas nesto ni slusao, jednostavno, nije me mnogo interesovalo.. tada..Malo sam cunjao po netu al nista konkretno nisam nasao, sem ovoga:http://www.hifi-forumi.com/forum/viewtopic.php?f=18&t=16548&p=242893&hilit=cooking#p242893i ovogahttp://www.audiobanter.com/archive/index.php/t-54401.htmlOvo sa spajanjem anode i resetki na 6.3V bi jos mogao da odradim ali sve preko toga(pustanje struje na anodu i sl) bi za mene bilo previse, nemam dovoljno ni znanja, ni skustva, niti instrumenata.Imate li vi nekih iskustava? Treba li to uopste da se radi ili ne? U pitanju su NOS lampe pa me to jos dodatno zulja po savesti.. :buehehe: Naravno, ako ima vec negde pisano na tu temu, javljajte gde pa da kratimo pricu..Pozdrav!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 28
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Za te lampe ne treba nikakva posebna priprema.Postoje metodi za "ostarivanje" nekih cevi - specijalnih i u zavisnosti od toga koju primenu u kolu imaju - eletrom.dif.pojacavaci itd... gde se to praktikuje i tu treba dosta cevi da bi se posle toga napravila selekcija.Kao kada uparujem lampe za izlaz i ako nemas bar desetak glupo je to raditi ali bar mozes priblizno da vidis kakve su karakteristike.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)

Ok ljudi, hvala na brzim odgovorima!To mi je trebalo!dunavko,izvini, nisam te bas najbolje razumeo, narocito u zadnjoj recenici.. :buehehe: Morao sam da editujem,A sta kaze teorija na sve to?Pitam, posto izgleda da to neki ipak rade, odnosno nalaze za bitno i kod hifi lampi? Pozdrav!

Izmenjeno od ZZ Pop
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Можеш да држиш укључено грејање и пола године ништа посебно нећеш добити, осим што ћеш потрошити швајцарску струју џабе.Битно је да су упарене ако је ПП или ППП!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim, nemojte pogresno da me razumeteMeni je ovih par postova itekako bilo dovljno, cak sta vise, super da ne moram da se bakcem jos sa time i dzoprim oko lampi jos par dana,ali izgleda da postoje i i drugacija misljenja pa reko mozda malo da upotpunimo temu..Meni, dakle, ostaje jos samo da isproveravam napone i :buehehe: Hvala jos jednom!Sto se tice uparivanja lampi i tu bih imao par pitanjca al neznam dal da otvaram novu temu ili da to postavim ovde?.. a do sad nisnam naisao na neku slicnu temu na forumu pa kao tamo da se javim, ili?....Pozdrav!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 5 months later...

Цеви које дуго нису радиле,дуго-неколико година,треба одгрејати пре прикључења на радне напоне.Предуго је објашњење,али укратко-грејањем се поправља вакум у цевима и катода се реструктуира.Грејање треба урадити без прикључених било којих напона осим напона за грејање,чак се не саветује прикључење радних напона на цев која је још хладна али то није тема...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Цеви које дуго нису радиле,дуго-неколико година,треба одгрејати пре прикључења на радне напоне.Предуго је објашњење,али укратко-грејањем се поправља вакум у цевима и катода се реструктуира.Грејање треба урадити без прикључених било којих напона осим напона за грејање,чак се не саветује прикључење радних напона на цев која је још хладна али то није тема...

Pošto se sklapa jedno PP EL84 to znači da bi bilo upunto metnut prekidač za grijanje ili napravit neki skolop koji bi po obavljenom grijanju uključio radne napone.Koji vremenski period ostavit za grijanje lampi pri svakom uključenju ?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ako imas indirektno grejanu ispravljacicu - ne treba ti soft start/delay za VNako imas SS ispravljanje - recimo da ti 30-60 sec radi posaodovoljan je prosti timer sa malim ili vecim darlingtonom , sa RC u bazi , koji ukljucuje releslika br.3 na slici

post-2-0-11306900-1289988289_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

О потреби установљавања напона напајања на цев раније није писано из разумљивих разлога.Разумљивих и очигледних зато јер су радни елементи биле цеви,али и у исправљачу су биле цеви такође,па се није могло десити да се напони напајања појаве док су цеви хладне.Данас смо сведоци да се исправљачи најчешће граде са полупроводним диодама па се напон на цевима појављује одмах по укључењу док су цеви хладне. Не постоји неко универзално време (или бар ја не знам да постоји),али у потпунијим подацема за сваку цев често се наводи и податак о времену потребном да цев почне да ради од тренутка укључења.Јапанци често држе цев око три минута не грејању само па тек онда укључују једносмерни напон,има таквих решења на нету,мада је то мало и ствар конструктора.Лично мислим да је минут или два довољно време,али ни дуже време није грешка,јер је поента да се напон на цеви појави тек кад је она врућа.Уколико се за исправљач користи такође цев,онда по досадашњој пракси нема потребе за кашњењем напона напајања јер и цев у исправљачу почиње да се греје кад и сам уређај па се не може десити да се напони напајења појаве раније.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

u praksi je vreme grejanja ispravljacice ( uglavnom se misli na indirektno grejane , cije je vreme za 50%-100% duze od vremena grejanja direktno grejanih ) recimo oko 15-20 sec.sto ce reci - ako se uzme u obzir polagani rast visokog napona koju daje ispravljacica , onda je to vreme dovoljno dugou slucaju SS ispravljaca - VN se pojavljuje odmah u punoj vrednosti , pa je pozeljnije duze vreme grejanja pojacavackih lampi , da bi vlakna bila u potpunosti zagrejana .krajnost je ipak da ukljucis spravu negde oko jutarnjeg programa ...... a VN se ukljuci taman za drugi dnevnik :Viannen_loungelizard:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

krajnost je ipak da ukljucis spravu negde oko jutarnjeg programa ...... a VN se ukljuci taman za drugi dnevnik :Viannen_loungelizard:

primljeno k`znanju, taman mi tako odgovara ;) metnut će se ipak nešto dok se ne prigriju bar zimi. Za ljeto će se ugrade ventilatori da ik lade.Ipravljačica je gz34
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

0. Samo grejanje sa 50-75% vrednosti napona grejanja 0.5 do 1 dan1. Samo grejanje - 1-2 dana2. Grejanje + vrlo mala sruja kroz cev 1 dan3. Grejanje + mala sruja kroz cev 1 dan.vrlo mala struja je razlicita za cevi vece snge i za male cevi...i ovo zahteva mogucnost posebnog ukljucivanja samo grejanjaa i intervencije na napajanju...ili posebno napajanje sa promenljivim naponima od manjih ka vecim vednostima....korak 1 je veoma pozeljan skoro obavezankorak 2 stvara veoma tanak film molekula na anodikorak 3 je medju-zonaposle toga ce spremna za punu emisiju.Ibodi - izbodi sistem je OK ali pre 50 godina kada su cvi bile jeftine i bilo ih je u ogromim kolicinama :Viannen_loungelizard:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Нисам ово знао,први пут чујем.Руси и амери се слажу па препорукама за пуштање цеви које су дуго стајале,и то је колико сам чиато увек "...више од 10 сати..." грејања,то сам увек радио и све је било у реду,мада знам и искуства других кој нису поштовали ову процедуру те су цеви брзо страдале.По овом питању мислим да су од савета којих има на нету-безвредни савети који су млађи од педесет година,јер су цеви сад мода (за цивиле) а не неопходност,тако сам нашао на "чувеним сајтовима" и нетачне податке за цеви.Ту свакако треба слушати Русе пре свега,прво зато што су увек далеко испред у фундаменталним истраживањима,а друго-зато што није тајна да гурају цеви свуда зато што у случају нуклеарног рата цеви још увек раде а транзситор никако.Отуда у модерном авиону 6С33 рецимо...Како год било,треба је овако или онако мало одгрејати,дуже ће да траје.Мада знам за случај када се код снажних цеви,катода по укључењу напона претворила и неки прах који је пао на дно цеви,цев је имала грејање али није радила уопште.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Најчешће није.Школовао сам се на цевима још (додуше то ми данас није нека препорука) и то сигурно знам!На крају сваког каталошког описа стоји да "...произвођач задржава право да измени карактеристике производа без обавезе да о томе обавести корисника..."...Сетимо се (они који се сећају) извештаја стручњака кад је ЕИ почињао производњу,било је лутања у материјала и технологији и зато сигурно свака одређена катода можда тражи нешто посебно у односу на друге,али генералне препоруке су увек делотворне.Оно што јесте прописано то су услови за чување резервних цеви у ратним резервама ( кондиционирање) ,али се они разликују од оног за пуштање у рад!Како смо се "расписали" још ћемо да покваримо посао трговцима цеви...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma kakvi proizvodjci bas ih briga isto je bilo kao i sa bnziom :Viannen_loungelizard: trosi dok ima :character13: .kada je PSU sa ispravljacicom i ima stand by ili automatski tajmer za ukljucenje HVonda su cevi sklopa zasticenemozda bi za dodatnu zastitu ispravljacice trebalo pre pustanja visokog napona napuniti C u PSU, diodama, pa tek onda pripustiti ispravljacicu....U svakom slucaju stand by prekidac a ja volim onaj rucni klasicni... :lightbulb: .recimo quad je upotrebljavao GZ32, a u podacima stoji da ima manje vreme zagrevanja od gz34 ili 5u4gb...Takodje za KT66 stoji da se garantuje radni vek ako se cev ne ukljucuje i iskljucuje viseod 12 x na dan... (mada nije jasno napisano da li je to sa stand-by opcijom ili ne?..) :hipi:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma kakvi proizvodjci bas ih briga isto je bilo kao i sa bnziom :Viannen_loungelizard:trosi dok ima :character13: Ово је најтачније...шта би они радили ако би цеви тракале вечно! А сви ти тајмери су врло корисни,али компликују уређај и поскупљују па се често изоставе...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...