Jump to content

PC Sound Card Scope & spectrum analyser


sp300b

Preporučeni Komentari

...ovo odabiranje ne treba mesati sa statistickim uzorkovanjem ...

Odabiranje u tom smislu je takodje uzimanje uzorka (pod posebnim okolnostima)..Prakticno, Zikino uzorkovanje je ono kad tek na kraju znas sta si uradio, a Acino je ono kad odma' znas s cime imas posla... ;)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 82
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Slobo, ne mozes ovde da se oslonis na simulaciju (eventualno kao blagi putokaz) - dosta zavisi od osobina realnih komponenata, layout-a, vodova do potrosaca...

Samo se zezamo malo, stvarno si ga napravio "svaka čast" :clap:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E pa Ziko sad ja moram da se ne slozim!!! Dakle ako uzmes referentni udzbenik Telekomunikacije od Ilije Stojanovica (najreferentnijeg coveka u oblasti Telekomunikacija, imao sam cast da mi je jedan semestar predavao) naici ces na teoremu odabiranja i termin odabiranje, sto je sasvim legitiman termin jer se iz kontinuma analognog signala u tacno definisanim vremenskim intervalima odabira signal, mozda to tebi izgleda nelogicno, ali mi smo to tako ucili i za nas je ta terminologija ispravna...Dakle ovo odabiranje ne treba mesati sa statistickim uzorkovanjem jer se uzorkovanje radi nasumicno i jedino je tada validno, a odabiranje se radi u tacno definisanim vremenskim intervalima. Nadam se da sam bio jasan.

Vidim šta ste hteli da kažete... Kad stavim te naočare, ima smisla... Meni su predavali (EE), recimo, tadašnji (a i sadašnji) (naturalizovani Ameri) Likovi, da ih ne nabrajam, zaista Face, al' na engleskom, dakle, nisu relevant-ni za ovaj razgovor... Ali, njihovo razmišljanje o razlogu zašto je upotrebljena reč „sampling“ jeste... Zašto o tome pišem. Upravo zato što je to jedno retko mesto gde sam, ja, lično, našao (i doživeo) ulivanje razmišljanja matematičara i inžinjera... Puno je razloga za to, sasvim legitimnih i, čak, poželjnih, no, to je druga priča... Puno toga sam naučio od EE, nadogradio manjkave navike u nekim poljima matematike, reklo bi se umiljato jagnje koje dve majke...P.S.Malo sam razmišljao, koliko mi to mogućnosti dozvoljavaju, i, što više razmišljam, još mi se manje dopada reč „odabir“ na tom mestu. Toliko od mene... Ima drugih reči koje bi se tu mogle primeniti, al', ova, ne...Retko se upuštam u rasprave, al' ovde ste me „zatekli“ u dvorištu...P.P.S.Da, odabir={izbor,slekcija}... Cepam dlaku na dvoje... Idem da slušam uzorkovanu muziku...Na stranu to što analog-ni signal nema continuum ... :) Osim u matematici... Al' to je, već, druga tema...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

На једном Британском форуму сам окарактерисан као непоправљиви Србин,јер сам енглески језик описао дословце као "...language with limited communication abilities ..." , па то изјављујем и овде! А за спектралце не мог да се сложим са једним постом овде по коме и компјутер има шта да понуди и чак можда буде и бољи!Одвано већ спектралци имају више него што компјутер може да понуди,међутим, цене су им шест цифара у доларима. Тога нема у аудио спектралцима јер их нико и не прави,доказ да је аудио неозбиљно тржиште за праве произвођаче,мада је Анрицу скоро пустио један за аудио али заиста скроман у поређењу са спектралцима за микроталасе.Ови за високе фреквенције давно већ дигитализују слику,памте шта су све видели па то после репродукују,аналзирају,мере,прерачунавају односе рецимо микроволта у децибелима по микроволту,раде Фуријеа комплетно,једном речју све што може да се веже за једна сигнал,било каква анализа,они то одраде притиском на тастер! За аудио тога нема , верујем зато јер озбиљно тржиште не постоји.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...јер сам енглески језик описао дословце као "...language with limited communication abilities ..." , ...

Pa kad nece Englezi da uce nemacki - dva puta im ljudi organizovali masovne kurseve, sa sve avijacijom i mornaricom, i jok, ne vredi... ni da opepele... :buehehe:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

SP300, ovo moze da ti bude jako interesantno. Ja cekam da mi stigne plocica i jako sam zainteresovan da ga napravim i probam. Rec je o veoma kvalitetnom ADC converteru koji je napravljen sa namerom da se koristi za PC software measurements. Mislim da je ovo missing link za uspesna merenja. Ovaj Francuz zaista zna sta radi, pogledaj njegove ostale projekte, na primer ovaj balansirani 10 kHz low noise signal generator. Evo PDF dokument koji u detalj pise o samom uredjaju i konstrukciji, kao i link za DIYAudio, pa pokusaj da kontaktiras Frexa da vidis da li mozda ima jos koju plocicu vise. Ja sam na ovo i zaboravio, ali kako je on poceo ponovo da pise o ovom projektu, tek sam se onda setio da ti preporucim. Ovo omogucava da se kompletno eliminise noise kompjuterskog Power Supply, da mozes da postignes merenja u domenu +- 10 V, da koristis scope probes, kao i da obezbedjujes digitalni ulaz u karticu sto je najkvalitetnije i eliminise gresku internih predpojacala.http://www.diyaudio.com/wiki/DIY_CS5381_Analog-to-Digital_converter_PCB_Group_buy

AA5381v1_manualv0.2.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Опет не бих да будем већи католик од Папе,али кад се дигитално прави синосида има ту степеница исувише,чак и за 64-битне машине!Уз ризик да будем проглашен за јеретикарећи ћу да сматрам,да ови што збају софтвер мисле да је С++ рецимо крај света и да може све,а у пракси је врло далеко од тога!Осим наравно за неке математичке и/или векторске алгоритме.Рецимо за ВФ,где се улаже огроман новац у истраживања,још нису серијске синтезе ни близу онога што може православни ЛЦ осцилатор.Тамо је компликованији луп детектор од самог ВЦО и да не идем у детаље!Поизвођачима мерне опреме би живот био врло једноставан кад би могле да се направе дигитални генератори!Они међутим и даље користе старе добре YIG oscilatore!Треба се запитати зашто и то са разлогом!Што се тиче звучне картице,подвлачим да то нису ни оријентациони резултати под одређеним условима које је тешко за сваку карту идентификовати!ЛИНЕАРНОСТ!Ту су оне лоше код мерења!Јер и ако је фреквенција која се анализира веома ниска,ипак не треба заборавити да је однос доње и горње фреквенције 1:100 , "мало ли је" ...а за серијски прављен уређај потрошачке електронике (што звучна картица јесте),тешко да ће свуда бити линеарна!Другарски савет и обсервација,без намере да полемишем!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Berkut,

Potpuno se slazemo u svim observacijama i nema razloga za polemiku. Ali.......

Stavi se u cipele nekoga ko se neobavezno bavi ovim hobijem i ko nema zelju / potrebu/ mogucnost da ulaze u mernu opremu. Za onoga ko se odluci to je rupa bez dna. Uz to nikad kraja svemu "sto ti treba" Takvog usera ja zamisljam da ima u najboljem slucaju i ako: stari scope i nekakav voltmetar. Bez icega drugog slozices se da ce takav user da bude jako srecan kada vidi svoj prvi signal na ekranu, da ce biti jako srecan da generise test sinusoidu ili square wave u bilo kojoj frekvenciji i da je pusti kroz svoj uredjaj. Takodje pored merne opreme potrebni su probes, treba znati kada i zasto da se uradi ispravna terminacija, za sta je takodje potrebna oprema... Slozice mo se da bi svakome preporucili da ima i signal generator i function generator i signal analyzer i moderan scope i distortion analyzer i jos po nesto, ali to u vecini slucajeva nije mogucnost.

Kod onoga ko ne zeli ili ne moze sve to, software base solution nije lose za pocetak. Nakon toga i malo iskustva stecenog, kao i spoznaja sa limitacijama uputice pocetnika u pravom smeru. Takodje moderna oprema koju proizvodi Agilent i AP nije nista drugo nego software based hardware sa veoma kvalitetnim hardware interface-om. Svakako neko ko se bavi researchom na cell telefonima ili bilo chime u HF rangu nece koristiti PC hakovan software Postavljena slika jer par mm zice tu pravi razliku dan i noc, ali za audio hobiste to ce raditi u mnogim situacijama. Zato hajde da kanalisemo nase savete i da u postojecim uslovima usmerimo ljude, da ukoliko koriste takav pristup, bar to rade na ispravan nacin. Ja sam uvek gladan za takve savete i bas kroz predloge i savete drugih sam saznao mnogo za sta sam veoma zahvalan. Ti ocito poznajes materiju jako dobro i mnogi od nas ce biti veoma zhvalni ukoliko nas kanalises da merenja koja su obavljena softwarski budu koliko toliko bliska realnosti. Nakon toga svako ce zakljuciti u kom smeru zeli da ide. U mojoj situcaiji, samo mogu da kazem da PC nikada ne moze da zameni moj HP network analyzer, ali bez PC ja nisam ni znao sta mi treba.

Pozdrav

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Опет не бих да будем већи католик од Папе,али кад се дигитално прави синосида има ту степеница исувише,чак и за 64-битне машине!Уз ризик да будем проглашен за јеретикарећи ћу да сматрам,да ови што збају софтвер мисле да је С++ рецимо крај света и да може све,а у пракси је врло далеко од тога!Осим наравно за неке математичке и/или векторске алгоритме.Рецимо за ВФ,где се улаже огроман новац у истраживања,још нису серијске синтезе ни близу онога што може православни ЛЦ осцилатор.Тамо је компликованији луп детектор од самог ВЦО и да не идем у детаље!Поизвођачима мерне опреме би живот био врло једноставан кад би могле да се направе дигитални генератори!Они међутим и даље користе старе добре YIG oscilatore!Треба се запитати зашто и то са разлогом!Што се тиче звучне картице,подвлачим да то нису ни оријентациони резултати под одређеним условима које је тешко за сваку карту идентификовати!ЛИНЕАРНОСТ!Ту су оне лоше код мерења!Јер и ако је фреквенција која се анализира веома ниска,ипак не треба заборавити да је однос доње и горње фреквенције 1:100 , "мало ли је" ...а за серијски прављен уређај потрошачке електронике (што звучна картица јесте),тешко да ће свуда бити линеарна!Другарски савет и обсервација,без намере да полемишем!

Prijatelju Berkut, Ne bih ni ja da polemisem, ali cini mi se da si olako odvalio ocenu da je digitalija neupotrebljiva, a kako ja jedem 'leba od toga moram da stanem u odbranu istog.<br>Prvo broj bitova mashine koja generise sinusoidu nije bitan nego broj bitova D/A konvertora, a sa 64 bitnim D/A jos nisam radio pa ne mogu da kazem, ali sa 8 bitnim, vec dobijas poprilicno cistu sinusoidu, a nekmoli sa 16bitnim. Naravno posle generisanja ide u filtar propusnik opsega i dobijes kristalno cistu sinusoidu. Dakle apsolutno je netacna tvrdnja da se u generisanju VF signala ne koriste digitalni generatori, nego je bas obratno, vise se ni ne prave uredjaji koji nemaju PLL sintezu frekvencije. O DDS kolima ni da ne pricamo. Apsolutni hit trenutno u svetu VF je SDR ili ti Software Defined Radio, sto je prakticno jedan mesac i sound blaster (kvalitetniji stereo, pa otud moja potraga za EMU0202) cime se dobija prijemnik za sve moguce modulacije sa dinamicki podesivim filtrima i slicno, uostalom idi pa pogledaj na http://www.websdr.org/ tamo imas gomilu SDR prijemnika zakacenih na web koji salju striming na tvoj PC pa mozes da slusas. A apropos measurement elektronike, pa vec godinama (min. 10 godina) u profesionalnoj mernoj opremi ne postoji analogni osciloskop, nego su svi iskljucivo digitalni. Linearnost savremenih A/D konvertora je veoma dobra tako da ti ne stoji tvrdnja o ne koriscenju digitalije u mernoj tehnici!Pozdrav.P.S. Jes da sam rekao da necu da polemisem al na kraju ispade polemicno ovo sto sam napisao!
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zahvaljujem - na prvi pogled deluje jako zanimljivo i veoma komplikovano za nabaviti sve potrebne delove.

Svakako, ali ne samo da dobijas pravu pomoc za merenje nego uz to i vrsni AD converter tako da mozes da digitalizujes bilo koji analogni source. Normalno ukoliko imas potrebu za tim. Kod mene je digitalna skretnica prisutna tako da sve sto u nju ulazi mora da bude digitalno. Analogne ulaze sam odavno iskljucio jer nicemu nisu vredeli i nije mi pravilo nikakav sense da se oko toga petljam. Moram da ti se zahvalim, veoma, za pomoc oko Spectra Scan softwera, koji je izuzetan, a i osecam se komforno sa njim jer sam ga odavno koristio, ali sam prestao da ga koristim sa prelaskom na Vistu i W7. Valja napomenuti da sam ja preistorijski Mac guy, a Windows koristim samo za audio potrebe. Najlepse je sto Spectra radi po W7 64bit koji ja najvise koristim, ali nazalost mislim da nema support za ASIO koji moj RME Firewire 800 interface koristi.Vredno je reci da su se mnogi veoma pohvalno izrazili za ARTA software, koji mislim da potice od nekog Profesora iz Splita, koliko se secam, ali ga dosta promovise jedan Nemac. Sto se tice software za dizajn zvucnika ja koristim SoundEasy vec dosta godina i koji je odlican.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Нисмо се разумели очигледно!Рекао сам да ДДС конкретно,нема шансе да стигне стандардни осцилатор,ни у погледу фазног шума,а о спектралној чистоћи смешно је поредити ДДС са класичним осцилатором,сувишно и као такво непотребно!Па код ДДС и свих серијских и паралелних синтеза већа је мука да се дигитално добијен сигнал очисти да буде употребљив!Што се то комерцијално користи то су неке друге приче,јефтино је и једноставно па цена оправдава средства!Ако некада будете имали прилику,ставите сигнал генератор на улаз пријемника који је управљан са ДДС,изненадићете се шта се све он "чује,проверено,Међутим,за професионалне комуникације високих захтева се не користи ДДС већ се жртвује стабилност да би се користио јефтин ДРО....СДР је друга прича,развијен за потребе мобилне телефонији и/или разних ЛАН,ВИФИ и ко зна каквим кратицама описаних комуникација,остаје још да се види шта ће развој те технологије да понуди,маада тренутно се произвођачи не одричу суперхетеродина још увек,као проверене варијанте,и кад и ако се реши "звоњава" кварцних филтера на високим фреквенцијама питање да ли ће СДР бити супериоран.Коначно,Агилент ,Анрицу и остали,се не одричу YIG осцилатора и дан данас и ако би ДДС био далеко јефтинији,поједноставио би уређај и знатно га смањио и по габариту и тежини!Али то није тема.... Ја лично нисам заинтересован,немам времена.но сигуран сам да има људи којима је јасно како спектралац ради,и лично бих волео да неки наш момак седне ,узме чак и неки диодни миксер и направи додатак осцилоскопу којим ће га претворити у спектралацИма на нету доста пројеката за ВФ спектралце,применити исти принцип али га направити до стотинак килохерца и то је права ствар и уз то и јефтина.Радо бих ако нешто значи и лично помогао такав пројекат саветима колико знам.То сам намеравао да урадим али сам дошао јефтино до једног Пакарда,(није ме ништа коштао) и то је разлог,а задњих година ми је живот сувише компликован и немам заиста времена,но тврдоглаво ћу да истрајем (и верујем да сам у праву) да имамо ми паметних и стручних људи,јер заиста кад се погледа евентуални задатак,свакоме ко се иоле разуме у електронику није проблем да то урадиУ принципу један улаз широкопојасан и један осцилатор који свипује-грубо речено. Дакле,полемика ми није циљ,али бих волео да неко од наших људи седне и уради то , јер кад бих такав пројекат после видео на нету било би ми драго као да сам га сам направио!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Нисмо се разумели очигледно!..... Ја лично нисам заинтересован,немам времена.но сигуран сам да има људи којима је јасно како спектралац ради,и лично бих волео да неки наш момак седне ,узме чак и неки диодни миксер и направи додатак осцилоскопу којим ће га претворити у спектралацИма на нету доста пројеката за ВФ спектралце,применити исти принцип али га направити до стотинак килохерца и то је права ствар и уз то и јефтина.Радо бих ако нешто значи и лично помогао такав пројекат саветима колико знам...... кад се погледа евентуални задатак,свакоме ко се иоле разуме у електронику није проблем да то урадиУ принципу један улаз широкопојасан и један осцилатор који свипује-грубо речено. Дакле,полемика ми није циљ,али бих волео да неко од наших људи седне и уради то , јер кад бих такав пројекат после видео на нету било би ми драго као да сам га сам направио!

Мени ипак није јасно у ком правцу ми идемо.Причамо о употреби звучне картице у сврху назнака смера у којем треба да се креће неки пројекат,или о старини коке и јајета.Волео бих да видим тог јадног DIY-ера који би то направио, и да је то боље од неке полупрофи звучне картице-у домену уложеног труда,времена и финансија.Мени моје знање и инстикти говоре како би требао нешто да урадим,звучна карта ми отвара очи да ли сам у заблуди или се пројекат одвија у правом смеру.За квалитетну опрему и јаја без длака немам довољно дугачак јорган,те сам стога опружен толико да ми ноге не извирују.У то име занима ме даљи развој теме у смислу злостављања звучне карте.А да ли је ферари бољи од поршеа не бригам бриге,јер не возим ни фићу. :drinks:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...