Jump to content

Preamp sa BF862


Sipi

Preporučeni Komentari

Trazim vec neko vreme preamp na koji necu imati zamerku i evo ga konacno. BF862 je izabran zbog duplo vece transkonduktanse i vise od upola manje parazitne kapacitivnosti u odnosu na dragi nam 2SK170.Ulazni JFET je u stvari pojacavac i lici na triodu u "uzemljena katoda" spoju, ali sa velikom degeneracijom Source-a i negativnim prednaponom na Source-u radi postavljanja idealne radne tacke kako bi se na Drain-u dobilo 6-7V izlaznog U sto je ujedno i jedini limit u setovanju parametara - pojacanje se moze podesavati (na semi je 6dB tj. 2V/V) iako nema globalne povratne sprege.Druga dva JFET-a su izlazni buffer kako bi preamp mogao da pogoni i pojacavace sa niskom ulaznom impedansom (2K min.). Na izlazu su dva elektrolita i Stacked Foil kond. u spoju koji eliminise karakteristican zvucni potpis a time i dramu oko spreznih kondova :huh: Sto se tice zvuka, konacno sam bas zadovoljan a ko je pratio pricu o preampu za F5 zna koliko sam stvari probao i sve su na svoj nacin OK, al' ovo mi je baš :huh: Sema i slike: post-20-1245508396_thumb.png post-20-1245508413_thumb.jpg post-20-1245508437_thumb.jpgEvo kako je sam JFET monturan - ko nije video BF862 thread :

post-20-1245509022_thumb.gif

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 68
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

ne valja - ne moz' pogura F4 , ima cap i nema servo :huh:

Za F4 nije ni pravljeno - za to imam nesto drugo al' o tome drugi put :huh: Ovako stavljeni sprezni kondovi trce krugove (sto bi ti rek'o) oko servo-a :huh: BTW, napravi li neko ovde F4 ? Ja sam ga sastavio kad je objavljen i nije me bash odusevio - to je za siromasne ljude sa pojacalima od 2W pa im treba pojacalo na pojacalo :huh:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sipi, moze li na semi struje kroz pojedine grane gde se nalaze BF-ovi i potencijal sorsa ulaznog feta i potencijal drejna Q2

Kroz ulazni JFET ide 10.6 mA a kroz buffer 9.95 mA.Vgs(Q1) = -0.29VVgs(Q2) = -0.1VDakle, svi JFET-ovi su bias-ovani blizu Idss, tako mi najbolje zvuce Idss(Q1)=14.7 mA - na oba kanalaIdss(Q2)=Idss(Q5)=13.1 mA - isto na oba kanala (imam ih dosta pa mogu da biram, mada nije kriticno, par mA gore-dole nema znacaja
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Poz Sipi,

Moze li vise informacija o "Na izlazu su dva elektrolita i Stacked Foil kond. u spoju..."? Neki link, dokument na primer...

Navodno, spoj koji je na semi (1u5 sa dva33u spojena guzama gde dobijaju negativnih 10V) eliminise pomeranje faze i slicne stvari koje kondenzatore inace cine nepozeljnima na putu signala...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Poz Sipi,

Moze li vise informacija o "Na izlazu su dva elektrolita i Stacked Foil kond. u spoju..."? Neki link, dokument na primer...

Na zalost nemam dokument ni link, poodavno sam na to naisao - bile su to neke stare novine "Revue du son" iz Francuske citaonice. Tada nije bilo interneta za brze prevode a listanjem recnika sam savladao svega 100-ak kljucnih reci pa ne mogu ni sadrzaj da ti prepricam. Uglavnom, ja sam to tada probao i ustanovio da je mnogo bolje i eto... Mozda Stein zna vise?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na zalost nemam dokument ni link, poodavno sam na to naisao - bile su to neke stare novine "Revue du son" iz Francuske citaonice. Tada nije bilo interneta za brze prevode a listanjem recnika sam savladao svega 100-ak kljucnih reci pa ne mogu ni sadrzaj da ti prepricam. Uglavnom, ja sam to tada probao i ustanovio da je mnogo bolje i eto... Mozda Stein zna vise?

Revue Du Son... Pitanje je samo koliko je to davno zapravo davno. Ja sam onomad imao sve brojeve Radio Amatera, dakle tamo negde od kraja cetrdesetih proslog veka pa sve do ranih osamdesetih. Mnogo kila papira...Trenutacno ovaj francuski magazin ima tri ovogodisnja broja na avaxhome.ws i repove svuda po internetu, dakle bice duga borba strpljenja protiv umora i dosade da se nade sve sto ima. Pokusao sam da nadem na googlu kao sklop, koristeci vise kombinacija reci capacitor, t-network, phase shift, compensation i jo
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sipi, bravo za trud.Zasto nisi isao na simetricno napajanje ?Ako napajanje bude "Shunt" tipa, tek onda ce se iznenadjujemo,zar ne? :rofl:

Sa simetricnim napajanjem ne bi dobio pojacanje na prvom stemenu bez degradacije ulaznog signala. Ovako je postigao da ulazni gejt bude na potencijalu nule i to podesava u zavisnosti od feta koji koristi sa naponom 4,7V dok je izlaz na oko 10V odnosno priblizno polovini napajanja a izlazni fet radi slicno foloveru bez naponskog pojacanja samo sa strujnim pojacanjem. Svidja mi se zamisao i dala mi je ideju za amp za sluske na bazi Sugdena o kom odavno razmisljam sa kondom na izlazu.Ne secam se tacno ali mi se cini da je jos neko koristio nesimetricno napajanje, mislim Naim u svojim pojacalima?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

.....Ne secam se tacno ali mi se cini da je jos neko koristio nesimetricno napajanje, mislim Naim u svojim pojacalima?

neg leg je imao za 0V6 manji napon , ako se dobro secambtw - ZM koristi nesimetrican napon za Donut - obe varijante :rofl:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nego, kažeš da ova nova tvorevina bolje sviri sa F5? Hm... Mene sad muči kutijanje pa ćemo da vidimo V2 vs NS10 i još ponešto...

Meni se vise svidja, a ti si se lepo opremio da natenane istestiras ceo dijapazon kerefeka - na roletnama se sve cuje :rofl:

Zasto nisi isao na simetricno napajanje ?Ako napajanje bude "Shunt" tipa, tek onda ce se iznenadjujemo,zar ne? :rofl:

Impuls je bio brzi, al' evo moze i ovako da se kaze:1. pojacanje JFETa je priblizno = Rd/Rs2. Id = -U/Rs (a zelimo Id blizu Idss)3. Na drejnu zelimo potencijal otprilike +U/2 (radi maximalnog swinga)Dakle, prvo odlucimo na osnovu datasheet-a na kojoj Id ce JFET da radi. Za BF862 10-12 mA je najlepse. Hocemo da na njegovom drejnu imamo priblizno pola napona napajanja (recimo 13V), znaci Rd nam je 1k do 1k2. Hocemo pojacanje x2 (6dB), znaci Rs treba da bude od 470 do 560 oma, a da bi uz tako visoku vrednost Rs prvi uslov opstao (Id oko 10-ak mA) negativno napajanje od oko 5V je neizbezno.Shunt napajanje mozda moze da za nijansu promeni/popravi stvar - najbolje da bude na istom PCB-u sa preampom. Ne bi ni bilo tesko za izvesti obzirom da oba kanala preampa zajedno vuku oko 45 mA sa +U i oko 20-ak mA sa -U
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

:rofl: (vidi potpis :rofl: )

Ja bih samo jedno bezvezno pitanje: potenciometar. Takmicar A, recite nam nesto vise o tome... (curious minds want to know)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...