Jump to content

DIY system by Stein & Co.


stein

Preporučeni Komentari

...sasvim nejasnih razloga, stekao sam utisak da je Papa Nelson jedan od onih srećkovića koji toliko dobro radi ono što voli da ne mora da radi ono što ne voli da bi mogao da radi ono što voli.

E ovo mi se svidja, zato sto ja, kao i mnogi drugi, po ceo dan moram da radim nesto sto ne volim, da bi mogao da radim ono sto volim, ali sam na kraju (dana) cesto toliko premoren da vise nemam ni vremena, a ni volje, da radim ono sto volim...i tako u "repeat" mode...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tell me about it.Monday. 6:00 coffee, 6:30 breakfast, 7:00 take kid to school, 7:30 - 15:00 work, 15:15 pick up the kid from school, 15:45 food, 16:00-16:30 browsing forum, 17:00-18:00 roditeljski, 18:30-19:30 ballet class, 20:00 dinner, feeding the dog, and after that, who has will or strength to do anything about the wrong crossover frequencies?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Prešaltali se na 225Hz. Što se bas sekcije tiče, nisam primetio ništa posebno, srednje-visoki deo, čini mi se, za nijansu osetljiviji, slušljiviji i manje "taman", ipak, nedovoljno vremena sam posvetio slušanju muzike da bih dao iole realističniju procenu. U svakom slučaju, siže cele priče o pomeranju rezne frekvencije sa 112 na 225Hz-a je da basu ni malo nije škodilo a elektrostaticima prija, ako ništa drugo sa aspekta sposobnosti da budu glasniji nego sa nižom reznom frekvencijum. Ne mogu na sluh da osetim gde je rezna frekvencija, pretpostavljam da sam dovoljno dobro podesio nivoe izlaza da nema nekih očiglednih (uhoslušnih?) rupa ili izdignuća u odzivu... Sada malo slušanja muzike... :L3000:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo malo dodatnih zaključaka. Bastardu treba određeno vreme da dođe na svoje. Slušanje muzike sa tek-tek uključenim pojačalom ne daje mnogo realne šanse da se objektivno (subjektivno) proceni za čega je amp sposoban. Nerealno bi bilo da sada opisujem kako se ponaša pojedinačna komponenta u sistemu, radije bih par reči o sveukupnom utisku, tako kako sada stoji. Dakle, konfiguracija je sledeća:Izvor: Acoustic Advance MCD 203MkII (balansirani izlaz sa E83CC S - do sada jedini "tweak" u plejeru)Preamp/skretnica: Balansirana izvedba sa ALPS RK168/10k na ulazu, rez na 225Hz 24dB/oct Butterworth, SE bufferi sa 2SK363BL;HP Amp: "Bastard" (hibridno supersimetrično balansirano pojačalo, driver stage sa E88CC, output stage cirklotron sa 4kom 2SK1058)LP Amp: Sony TA-AX500 (na CD-Direct poziciji)HP emiteri: Soltanus ESL 150LP emiteri: OB sa 2xEminence Alpha 15A po kanalu (veličina ploče š/v 600/1100mm, troslojna, 19mm + sloj bitumenske trake cca 3mm + 8mm MDF sa prednje strane) Sveukupan karakter zvuka, rekao bih veoma nenaporan i pitak. Ni jedan deo spektra ne odskače, a ipak, prepuno detalja, koji, kako rekoh, nisu nametljivi niti se izdvajaju kao zasebni momenti. Svega ima taman koliko i treba, donji deo spektra veoma jasan i izuzetno definisan, nema onog takozvanog "one note" efekta koji je pre pravilo nego izuzetak kod većine subwoofera, svaki nizak ton koji se čuje, istovremeno je i jasan i prepoznatljiv kao ton koji stvara neki instrument. Nema ni truna dileme koji je instrument u pitanju. Na trenutke bih ostajao zbunjen nekim zvukovima koji su se javljali na albumu Renaud Garcia Fons-a "Méditerranées", a jednostavno ne bih umeo da kažem šta je zapravo u pitanju (koji instrument) ali je zato "Before The Rain" (Anastasia), album koji sam mnogo puta preslušao bolji nego ikada pre. Donji deo je u odnosu na pređašnju konstelaciju sa 8x6.5" drajverima za primetnu nijansu "utegnutiji", možda za nijansu sposobniji da dočara energiju velikih bubnjeva, a sa nešto višljim rezom (koji nije mogao da se ostvari bez negativnih posledica sa malim drajverima) i elektrostatici su pročišćeniji i fokusiraniji. Ono što me najviše raduje je homogenost svega, uglavnom, ne mogu da sedeći u poziciji za slušanje (ili bilo gde drugde, for that matter) da kažem iz kojeg zvučnika dolazi koji zvuk. Dakle, definitivno je spoj Alfi i ES veoma dobro uspeo. Više nemam osećaj da se sve dešava u prevelikoj prostoriji, čak i nemam osećaj da ima neželjenih reverberacija od plafonskih ili zidnih površina. Činjenica je da su ovi zvučnici i gabaritno veći, a ono što me dodatno obradovalo je činjenica da se sa desne strane gde su Alfe mnogo bliže bočnom zidu (u odnosu na levu gde je zid jako daleko od basova) nema više efekta "akumulacije dubokih basova" što sam na trenutke izuzetno primećivao sa Peerlessima... Sveukupno, rekao bih, veoma, veoma zadovoljavajuće i veoma relaksirajuće iskustvo. Eto, kako spomenuh s početka, jedina mana je da se sve mora uključiti makar pola sata ili čak sat vremena pre nego se sedne da se sluša. Moguće je da i CD voli da bude na nekoj radnoj temperaturi, a kada skutijam skretnicu, pretpostavljam da će se i ona bolje ponašati... (ovih 56 komada jfeta se lepo greju - neuporedivo manje od pojačala u A klasi, ali greju se :)) Elem, kod Bastarda ću od nedelje, kada budem odneo poklopce šasije na plastifikaciju, da povećam mirnu struju sa sadašnjih 400mA, ventilatori se uopšte ne čuju a iz pojačala izlazi tek mlakunjav vazduh, pokušaćemo da podignemo bias na 600 ili možda čak 700-750mA, da u što većem delu radnog opsega bude u A klasi. To očekujem da dodatno poboljša pojačalo u srednje-visokotonskom delu. Što se tiče HF smetnji, kod mene se od toga apsolutno ništa ne čuje. Ne znam od čega se to javljalo kod SuperFi-ja, da li njegovi visokotonci nose višlje od elektrostatika, a zarad probe, stavio sam i dva super-tweetera paralelno sa elektrostaticima (odrezao ca 440nF da ne zadiru niže) i pomno pratio, međutim, Vifa XT25 ili ne ide dovoljno visoko, ili sam ja gluv, ili je to HF čudo neki problem koji se generisao kod kolege... :scratch_head:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E pa super. Kada budes imao malo vremena, mozes probati malo podici malo rez na basu, mada se lako moze desiti da se stanje pogorsa, sto bi znacilo da ti je trenutna konfiguracija najbolja. (probaj digni ga na nekih 150-200 Hz, ne vise, cisto za probu, i to je to). Posle toga, ja tu ne bi vise nista dirao, samo sredi sobu i uzivaj :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da, zaboravio si da kažeš da čika Nelson ne koristi najjeftinije polovne petnaestice na koje je čekao da nekome više ne trebaju i nema problema da stavi bilo koje od full balansiranih ampova koje ima u svojoj šupici na oba dela opsega, a ne mora da se dovija sa starim nebalansiranim Sony pojačalom da bi kontrolisao smetnje koje se generišu iz skretnice koja izgleda kao raščerupani robot iz nekog SF filma :) Apropo toga... Pošto je skretnica u stanju već opisanom, regulacija nivoa unutar same skretnice ka bas pojačalu nema efekta na smanjenje smetnji pa će do skutijavanja iste, na izlazu biti Sony koji ima regulaciju glasnoće ispred svog izlaznog stepena. I opet imam sličnu situaciju što se tiče odnosa osetljivosti. Sony je na "9 sati" da bi i donji i gornji opseg bili tamo gde cenim da treba, što se glasnoće tiče. Pri tom, naravno, Bastard dobija full signal iz CD-a bez ograničenja nivoa unutar skretnice. Kad se skretnica skutija, verujem da će se problem sa smetnjama eliminisati propisnim izvođenjem ožičenja. Ovo sada je sve samo ne propisno... :blush:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

dodatnih zaključaka. ....sve mora uključiti makar pola sata ili čak sat vremena pre nego se sedne da se sluša. .. :scratch_head:

hm, čini mi se da dolaziš do stadijuma da slušaš muziku a ne tonove, što me iskreno raduje! Idealno bi bilo po meni da ceo sistem celo vreme držiš pod naponom, s obzirom da imaš kako elektrostatike, tako i cevi i a klasu u sistemu.Meni lično ove alfe na openbaflu su nešto najmoćnije što sam video na tu temu u krugu od 200km, alkalomadtán ću se pripojaviti i da čujem, ako blagibog da. Čestitke još 1x!
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dragi kolega; prijatelju, ako smem da kažem... Oduvek je težnja bila da se sve ovo radi zarad slušanja muzike i uživanje u istom. Da ne ispadnem grub ili nepristojan, u procesu, tj puteševstviju od ničega ka nečemu, nateraše me da učim i razumem kako šta u kojem sklopu funkcioniše, a sve za moje dobro, a potom i duševno zravlje pomagača i asistenata mi (normalan čovek jednostavno ne može svakog dana da mi po dvadeset i više minuta telefonski objašnjava everything all over and over again) te sam tako, ne zarad kaprica ličnih, no zarad mira među ljudima dobre volje, krenuo nekim drugim putevima ka Rimu svome, ali sada, u amfiteatru ličnome, sedim u Rimu, još uvek ne na tronu, ali ne tako daleko od njega. Elem, ti, neki drugi putevi ka cilju, doveli su me do toga da i zvukove osluškivat' moram jer muzika nekako nepotpuna beše... Sa obe noge čvrsto na zemlji, vršio sam analize, merenja i osluškivanja čega nema, a čega mnogo više ima no u stvarnosti. Sada sam veoma blizu toga da muzika bude samo to, i ništa manje od toga i ništa više. Cilj pod jagodicama prstiju osetim, a milozvučno dušu mi teši što čuti mogu... :) Još onomad rekoh da svi ljudi dobre volje, uvek dobrodošli su u skroman mi dom... Što se držanja pod naponom tiče, biće i to (jedino CD plejer ima naviku da se nakon određenog perioda neaktivnosti - stop mode - isključi sam od sebe pređe u std-by režim što uvek podrazumeva novih 60 sekundi čekanja da se lampe zagreju), ali tek kada skretnicu/preamp dovedem u stanje skutijano i bešumno. Ovako sa ziliončetom žica kojekude i na komadu plemenite trešnjeve daske, nije to-to...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Evo novih momenata... Pošto sutra očekujem cenjenog gosta u naletnu posetu, prelomio sam da sistem bude ipak koliko-toliko funkcionalan. CD se preselio policu niže, a na njegovo mesto je postavljen preamp (novopridošla skalamerija) i na moju veliku žalost, reč je o nebalansiranom uređaju što znači da se sa CD-a signal dovodi preko NE5532 a pošto je direkt zalemljen na pločicu, ne bih sada da sve rasturam da stavim OPA2111 (bilo bi divno imati OPA2134, ali kad se nema, onda se nema) pa će to ostati za neku drugu priliku (duga je zima pred nama)... Iz preampa signal ide na aktivnu skretnicu u nebalansiranom modu, a odatle na Bastarda i Sonija. Koliko sutra, malkice ću da sve utegnem i prikačim Quada na bas sekciju. Na sluh sam namestio koliko se dalo, čini mi se relativno korektno usaglašeno, muzika koju sam do sada preslušao nije zahtevala neko dodatno angažovanje oko setovanja nivoa za bas sekciju pa mislim da je ok... Preamp, kao nova karika u lancu, na moje zadovoljstvo i mogu da kažem i prijatno iznenađenje, veoma neutralno zvuči, ako uopšte mogu da kažem da "zvuči" jer me to uvek podseća na onu o ukusu vode koja po definiciji nema ukus. Dakle, najpoštenije bi bilo reći da ne zvuči. Ne mogu da uhvatim neki momenat i kažem, eh, da, ovo sada zvuči drugačije jer to preamp nešto dodaje ili oduzima. Prvo iznenađenje je svakako činjenica da se neko u današnje vreme latio da zabada jedan po jedan tranzistor u pločicu i da u delu gde se obrađuje audio signal ne koristi SMD komponente... Iako je procesiranje odabira signala odrađeno nekim velikim čipom koji je prelepljen papirnom nalepnicom pa ne mogu da kažem šta je u pitanju, sve ostale važne funkcije preampa po pitanju procesiranja signala su urađene "old school" što je možda za pohvalu, a možda i nije. U svemu ovako zajedno, nalazim da je "usko grlo" problem koji stvara NE5532 na izlazu u CD plejeru...

Cd plejer kao zasebna komponenta briljira kada se koristi balansirani izlaz, praktično, direktno sa cevi. Malo jeste čudno da su tamo koristili ECC83, ali... Urađeno je pošteno, CCS u katodi, itd. Hoću da kažem da se neko ipak potrudio da ovo ne bude još jedna plastična kutija za široku potrošnju... Pretpojačalo je takođe veoma korektno napravljeno, počevši od dizajna koji je meni lično veoma dopadljiv, kutija nije pravljena od lima koji se uvija i deformiše od mrkog pogleda a sve je veom čisto, pregledno i jasno raspoređeno, nije se pošto poto štedelo na svemu, čak su i nogice urađene kao antirezonantna podloga (taj detalj je upadljiv i kod CD plejera) i sve zajedno, veoma korektno, a ja sam eto imao sreće da ga dobijem po veoma korektnoj ceni. Nema delova od prepucijuma i nenađijuma, zlata i srebra (pozlatu na RCA konektorima ne računam) ali kao najmanji/najjeftiniji model preampa, veoma, veoma korektno. Tako je napravljen a ni performansom ne razočarava. Izgleda mi da se sistem polako dovodi do jedne veoma uravnotežene i fine celine, veoma prijatne za slušanje, a kome to nešto znači, uz preamp ide i neki, po meni veoma jeftin daljinski koji me izuzetno podseća na univerzalce za 500 dinara, ali logo firme je na njemu... MCD203 ne reaguje na komande koje su na daljincu od preampa, pogledaću da li u uputstvu ima neki kod ili metod za programiranje. Preamp takođe, što je za mene veoma važno, poseduje određenu količinu pojačanja i sada više ne moram da odvrćem pot skroz do kraja da bi bilo stvarno glasno...

Ja sam zadovoljan. Fali mi nešto što sistem ima kada ide full balansirano, ali posle svih pokušaja, jednostavno nisam uspeo da to izvedem da radi u kombinaciji sa jednim balansiranim i jednim nebalansiranim ampom. Kad sklopim i Cirklotrona sa OPA1632 za donji propust, prelazimo na full balansiranu verziju... Do tada, uživamo ovako :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gosti bili, otišli, a od gorespomenutog cenjenog gosta (koji jeste poneo fotoaparat ali je propustio priliku da ga upotrebi) dobio sam uveravanje da sistem zvuči veoma pristojno što je, znajući s kim imam posla, izuzetan kompliment za moju malenkost. Nadam se da će imati "mirno more" do kuće. Sve u svemu, skromno ali veoma prijatno druženje...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...ej salaši na severu Bačke... bio u naletenoj poseti kod uvaženog člana Moderacije, s kim se nisam video jedno dve-tri godine, a tada smo se videli u Bečkereku kod mog brata. Od tada se toga dosta promenilo, a promena se odnosi uglavnom na to da sam ja počeo da slušam muziku po tuđim, a izgleda Stein po svojoj kući. Ovo potonje bih mogao da argumentujem sa dosta tonski izbalansiranim sistemom koji je recimo ušmirglan sa šmirglom gradacije oko 250-300 a realno se može sa akustičkim tretmanom površina u slušaonici (koja je zbilja impresivna) kao i sa unificiranjem koncepta pojačala (koja je u najavi) izvući i superglatkih gradacije 500. A ni dotle slušanje muzike u ovom potkrovlju nije gubitak vremena, naprotiv, čini dobitak prijatnog druženja i dodatnog slušačkog iskustva panela koji su po neutralnosti bliži višestaznim a po brzini bliži vrhunskim fullrange-ima. Pa ko šta voli. Pun dobitak je ipak panel sa po dve eminence alfe, koji rasterećuje najlošiji i najproblematičniji deo za reprodukciju panela a i izgleda tako da uliva strahopoštovanje i ako ga koristitite kao čiviluk. Ili kad strašilo za ljubitelje sonus faber amator minime.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Elem, vidim ja juce, promeni se centar gravitacije nakratko... ...neka skupina sive supstance beskonacne mase se sastala...zamalo da nastane crna rupa na severu Backe...sreca, pa nije dugo trajalo :acute: E bas lepo, sve usmirglano i semajlirano sa 300 gradacijom! To je za svaku pohvalu, a o zadovoljstvu koje takva stvar predstavlja vlasniku je neizmerna! :whistle2:Treba puno vremena da se stigne dotle....a da ne spominjem krv, znoj i suze! :wink2: Stein, tako ti i treba, ko ti je kriv.... :guitarplayer:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...